توضیحات سازمان برنامه و بودجه درباره یك گزارش:
تبصره 19 لایحه بودجه ظرفیت بزرگی را برای تكمیل طرح‌های نیمه‌تمام كشور ایجاد می‌كند اقتصاد کلان

تبصره 19 لایحه بودجه ظرفیت بزرگی را برای تكمیل طرح‌های نیمه‌تمام كشور ایجاد می‌كند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - سازمان برنامه و بودجه با انتشار اطلاعیه‌ای تاكید كرد: تبصره 19 لایحه پیشنهادی، بازار بزرگی را در پیش روی بخش خصوصی و تعاونی كشور قرار می‌دهد تا در كنار هدف تكمیل طرح های عمرانی ناتمام، بخش خصوصی و تعاونی كشور نیز تقویت شود.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از مركز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل ؛خبرگزاری تسنیم با انتشار گزارشی در حالی از تیتر «واگذاری شتابزده 14 هزار پروژه نیمه كاره به بخش خصوصی» استفاده نموده كه متن این خبر، فارغ از تیتر اصلی دارای ایرادات اساسی است كه به اجمال در اینجا تصحیح و توضیح داده می‌شود:
1. بررسی جدول (1) لایحه بودجه سال 1397 كل كشور، نشان می‌دهد كه جمع كل منابع عمومی دولت 368 هزار میلیارد تومان است كه از این میزان هزینه‌های جاری حدود 276 هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌دهد كه جبران خدمات كاركنان دولت بخشی از هزینه‌های جاری است و رقم پیش‌بینی شده برای آن در لایحه بودجه سال 1397 حدود 106 هزار میلیارد تومان است. پس مشخص می شود كه درج رقم 360هزار میلیارد تومانی به عنوان رقم فعلی پرداختی بابت حقوق و دستمزد كاركنان اشتباه است.
2. اشتباه دیگر در ارائه آمار طرح‌های ناتمام عمرانی دولت رخ داده است، طرح‌های ناتمام عمرانی دولت حدود 71 هزار طرح است كه از این بین 6 هزار طرح ملی و 65 هزار طرح استانی است.
اما درخصوص تیتر و مطلب اصلی این خبر، باید گفت با توجه به محدودیت منابع عمومی دولت برای اتمام پروژه‌های عمرانی ناتمام، دولت رویكرد مشاركت عمومی- خصوصی را در لایحه بودجه سال 1397 در قالب تبصره 19 پیشنهادی خود اتخاذ كرد. به عبارت دیگر این تبصره حاصل بیش از یك سال و اندی تلاش مجموعه دولت با راهبردی سازمان برنامه و بودجه است كه نتایج آن در قالب كتاب مشاركت‌های عمومی – خصوصی به پیوست لایحه بودجه سال 1397، تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی شده است.
رویكرد مشاركت عمومی- خصوصی به دنبال جلب مشاركت بخش خصوصی برای تكمیل طرح‌های ناتمام عمرانی كشور در قالب انواع مشاركت یا واگذاری است. بدیهی است همانگونه كه در متن خبرگزاری تسنیم از قل رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان تهران نیز نقل شده، در این فرآیند، دولت به دنبال كسب درآمد نیست، بلكه هدف غائی تكمیل پروژه‌های عمرانی ناتمامی است كه توسعه اقتصادی كشور را به دنبال دارد.
نكته مهم آن است كه بخش خصوصی به تنهایی توان الی و انگیزه لازم برای تكمیل طرح‌های عمرانی ملی و استانی دولت را ندارد. تبصره 19 براساس مطالعات سازمان برنامه و بودجه كشور و نیز كسب نظرات دستگاه‌های اجرایی مختلف، به نحوی تنظیم شده است كه مشوق‌های لازم برای جلب مشاركت بخش خصوصی را فراهم آورد. تكمیل این پروژه‌ها توسط بخش خصوصی و تعاونی اولاً بار مالی قابل توجهی را از دوش دولت برداشته، ثانیاً منابع حاصل از این مشاركت‌ها یا واگذاری‌ها نیز صرف تكمیل سایر طرح‌های عمرانی كشور خواهد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خوش‌بینی از اقتصاد ژاپن رخت بربست

عقب نشینی بانک‌های اماراتی از تعامل با روسیه از ترس تحریم‌ها

قیمت جهانی طلا امروز 1402/12/02

بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت ایران با دانش‌بنیان‌ها 2 تفاهم‌نامه امضا کرد

شرکت ملی نفت باید تجاری اداره شود/ برای پاسخگویی، لازم است تا اختیارات کافی داشته باشیم

جهش اقتصادی بدون جهش در صنایع نفت و گاز ممکن نیست/ دولت سیزدهم منتظر برجام نماند

تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت خام و میعانات ایران در ماه نخست 2024

محدودیت‌های حقوقی مانع تحقق رشد اقتصادی در صنعت نفت است

لزوم حمایت حقوقی مؤثر دولت از مدیران شرکت‌های نفتی

اختصاصی تسنیم/ رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد؛ نفت و گاز در صدر

بلیت پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

استفاده از فیلترشکن ممنوع شد؟

موفقیت کانادا در کاهش تورم

سقوط قیمت دلار جهانی

سقوط 80 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در دومین اقتصاد بزرگ جهان

بار هوش مصنوعی توسط 5G سبک‌تر می‌شود!

انتشار اوراق سپرده 30 درصدی باید ادامه یابد/ باید جلوی تشدید ناترازی نظام بانکی گرفته شود

رونمایی از کارتخوان های بومی با قابلیت های جدید در جایگاه ها

ناکامی بیت‌کوین

راه رسیدن به سرمایه

کاش این خبر نادرست باشد

بن‌بست «خصوصی‌سازی»

10 میلیون موتورسیکلت و 2 میلیون خودرو بیمه شخص ثالث ندارند

محنت‌کده‌ای به نام شهر

آمادگی ایران برای اجرای پروژه‌های مشترک با سازمان همکاری شانگهای

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.