کارشناس بازار سرمایه ؛
بورس حبابی نیست؛ پول مردم سمت بازار سهام سرازیر شد بورس

بورس حبابی نیست؛ پول مردم سمت بازار سهام سرازیر شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه رشد شاخص بورس حبابی نیست، گفت: با توجه به عوامل مختلف، این روزها شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار سهام هستیم که بخشی از آن به‌دلیل سرریز شدن سپرده بانکی به‌سمت تالار شیشه‌ای است .
به گزارش فصل اقتصاد، محسن عباسی با اشاره به رشد شاخص بورس در ماه‌های گذشته گفت: با توجه به شرایط بازار سرمایه و عوامل مؤثر در رشد شاخص بورس، نمی‌توان ادعا کرد که رشد این بازار و شاخص بورس حبابی است .
این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به بهبود شرایط بازار رفته رفته بستری در تالار شیشه‌ای فراهم شده است تا نقدینگی جدید به بورس وارد شود که نشانه‌های آن را می‌توان در افزایش حجم و ارزش معاملات در چند روز گذشته مشاهده کرد .
سرریز سپرد‌ه‌های بانکی به‌سمت بورس
وی در خصوص دلایل اقبال نقدینگی برای ورود به بازار سرمایه اظهار داشت: بدون شک بخشی از نقدینگی واردشده به این بازار، سرریز سپرد‌ه‌های بانکی است که در پی کاهش نرخ سود، نقدینگی از سوی بانکها به‌سمت بازار سهام سرازیر شده است و انتظار می‌رود این روند تا پایان سال و حتی سال آینده نیز ادامه داشته باشد .
روزهای خوش بورس، تازه آغاز شده
مدیر‌عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری اماکو با اشاره به این‌که روند رو به رشد این روزهای بازار سرمایه و افزایش شاخص بورس آغاز یک سیکل مثبت و رونق در تالار شیشه‌ای است افزود: بر این اساس به‌نظر می‌رسد شاخص بورس تا پایان امسال تا ارتفاع 100 هزار واحد هم پیش‌روی کند و در سال آینده هم این روند ادامه داشته باشد .
تداوم رونق بورس در سال آینده
وی در ادامه با بیان این‌که بهترین مکان برای روانه شدن سپرده‌ها از سمت بانکها، در شرایط فعلی اقتصاد بورس است تصریح کرد: با توجه به رشد بازار مسکن در نیمه نخست امسال، افزایش قیمت مسکن تا پایان سال نیز روانه شدن نقدینگی به‌سمت این بازار بعید به‌نظر می‌رسد .
عباسی با اشاره به برنامه احتمالی بانک مرکزی برای کاهش دوباره نرخ سود بانکی در سال آینده اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به قیمتهایی که در حال حاضر بازار مسکن شاهد آن است به‌نظر نمی‌رسد که در سال آینده نیز حجم زیادی از نقدینگی به‌سمت این بازار روانه شود و تنها گزینه‌ پیشِ‌روی سپرده گذاران بازار سکه و ارز و نیز بازار سهام است که از این جنبه نیز می‌توان به تداوم رونق بورس در سال آینده امید داشت .
وی ادامه داد: از سوی دیگر کاتالیزورهایی همچون افزایش قیمت جهانی نفت، رشد قیمت دلار، بهبود شرایط جهانی کالاها، گزارشات خوب میان‌دوره‌ای شرکتها به‌ویژه پالایشی‌ها و فلزات می‌توانند محرک‌های مناسبی برای بهبود شرایط بورس تا پایان سال و تداوم آن در سال آینده باشند .
واکسینه‌شدن بورس از خبرهای بد برجام
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با ابراز این‌که در حال حاضر ثبات نسبی در خصوص مسایل سیاسی و مذاکرات سیاسی حاصل شده است گفت: البته روند اجرایی برجام هنوز به‌طور کامل به سرانجام نرسیده است، با این حال بازار سرمایه در برابر این مؤلفه‌ اثرگذار بر معاملات، واکسینه شده است و اگر اتفاق خاصی در خصوص اجرای برجام نیفتد از این جنبه نمی‌توان تهدید خاصی را برای بورس متصور بود .
شاخص تا پایان سال 100هزار واحدی می‌شود
وی همچنین با تأکید دوباره بر این موضوع که جنس صعود این روزهای شاخص بورس از نوع بلندمدت است گفت: مجموعه عوامل یادشده حکایت از آن دارد که شاخص بورس و بازار سرمایه این روزها در ابتدای مسیر صعودی خود قرار گرفته است و تا پیش از پایان سال، شاخص بورس قله 100 هزار واحد را نیز فتح خواهد کرد .
عباسی در ادامه در توجیه این موضوع اذعان داشت: علاوه بر موارد یادشده، فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز با دستورالعمل‌های جدید، تا حدودی محدود شده و دولت در حال کنار زدن بانکهاست و خود در حال تبدیل شدن به بزرگترین تأمین کننده مالی در اقتصاد است که نمونه بارز آن را می‌توان در افزایش حجم اوراق بدهی در بودجه سال آینده مشاهده کرد، از این رو رفته رفته نرخ سود بانکی نیز کاهش خواهد یافت و دولت نقش پررنگ‌تری در این زمینه خواهد یافت .
سیگنال مثبت کاهش سود سپرده بانکی برای بورس
مدیر‌عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری اماکو با بیان این‌که با آغاز سال جدید قراردادهای یک‌ساله سپرده‌گذاران با بانکها پایان پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر بانک مرکزی هم احتمالاً اقدام به کاهش نرخ سود بانکها می‌کند گفت: این موضوع می‌تواند سیگنال مثبتی برای سایر بازارها به‌ویژه بورس باشد .
پیش‌بینی گزارشات مثبت شرکتهای بورسی
عباسی همچنین تصریح کرد: تا دو ماه آینده بودجه شرکتهای حاضر در بازار سرمایه به‌مرور منتشر خواهد شد که انتظار می‌رود با توجه به شرایط مثبت این بازار، شاهد انتشار گزارشات خوبی از سوی شرکتها باشیم که این موضوع نیز می‌تواند به‌عنوان محرکی دیگر برای صعود شاخص بورس و بهبود روند معاملات عنوان شود .
دو تهدید برای بورس
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار داشت: در مجموع در حالی شرایط خوب و مثبتی برای بورس تا پایان امسال و حتی سال آینده پیش‌بینی می‌شود که نباید به‌آسانی از دو تهدید برای بازار سهام غافل شد؛ بر این اساس یکی از این ریسک‌ها موضوعات مربوط به مذاکرات هسته‌ای و ادامه روند اجرایی برجام است که اگر اتفاق خاصی در این زمینه نیفتد روزهای خوب بازار سرمایه ادامه خواهد داشت .
وی افزود: از سوی دیگر یکی از بیم‌های بازار سهام در هفته‌ها و ماه‌های پیش‌ِرو احتمال فروش بی‌محابای سهام از سوی حقوقی‌ها به‌ویژه صندوق‌ها‌ی بازنشستگی در روزهای انتهایی سال است که البته موضوعی موقت و گذرا خواهد بود .
بورس تحلیل‌محور شده
عباسی همچنین با اشاره به این‌که در شرایط کنونی بازار سرمایه تحلیل‌محور شده است و دیگر از بروز رفتارهای هیجانی شدید در تالار شیشه‌ای خبری نیست گفت: یکی دیگر از دلایل رشد بورس در این روزها و احتمالاً سال آینده این است که به‌صورت سنتی و معمول، سیکل دوم ریاست جمهوری برای بازار سرمایه همراه با رشد است .
توصیه به سهامداران
وی در توصیه به سهامداران به‌ویژه تازه‌واردان به بورس متذکر شد: رشد شاخص بورس یکی از مؤلفه‌های تعیین کننده وضعیت کلی بازار سرمایه است و سرمایه‌گذاران نباید در تحلیل خود تنها به رشد شاخص بورس اکتفا کنند؛ چرا که صعودی بودن شاخص بورس دلیل کافی برای رشد همه نمادهای بورسی نیست .
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بر این اساس در حالی که سهامداران نیم‌نگاهی به وضعیت شاخص بورس دارند، می‌بایست اعداد ترازنامه و سود و زیان شرکتها و همچنین وضعیت کلی اقتصاد و صنایع کشور را مدنظر قرار دهند .
سرمایه‌گذاران تازه دلگرم شده‌اند
مدیر‌عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری اماکو همچنین با اشاره به این‌که پس از 4 سال روند رکودی، رشد پایدار قیمتها و شاخص بورس تازه اتفاق افتاده است گفت: نکته قابل توجه در این زمینه این است که شاخص بورس این روزها از مرز روانی خود نیز عبور کرده است و رفته رفته سرمایه‌گذاران بورسی به این بازار دلگرم شده‌اند .
ویژگی متمایز بورس نسبت به سایر بازارها
به گزارش تسنیم، عباسی در پایان با بیان این‌که شرایط رشد قیمتها در بازار سهام همانند سکه و طلا و نیز بازار ارز نیست که با رشد یکی دو روزه قیمتها، توجه‌ها را به خود جلب کند، گفت: بر این اساس بازار سهام باید چند هفته و شاید چند ماه، آرام آرام روند صعودی خود را ادامه دهد تا به‌عنوان بازاری که پتانسیل سرمایه گذاری و سودآفرینی را دارد به‌نظر برسد .
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بر این اساس با توجه به بهبود شرایط مثبت بازار و نیز رشد شاخص بورس در ماههای گذشته، خوشبختانه رفته رفته توجه‌ها به‌سمت این بازار در حال جلب شدن است که با ادامه این روند انتظار می‌رود نقدینگی جدید به‌سمت بازار سرمایه حرکت کند .
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیگیر رفع ممنوعیت ساخت و ساز در زیتون سرخه‌حصار هستیم

کاهش بروکراسی با تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا

53 هزار مجوز کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شد

اقدام دیر هنگام واردکنندگان موبایل درخصوص پیش فروش متقلبانه آیفون

ضرورت توسعه مدل هاى خلق ارزش پایدار در فضای مدیریتی کشور

جزئیات مزایده 3 هزار میلیارد تومانی املاک

معاون وزیر رفاه: حذف یارانه‌ها شایعه است

جزئیات درآمد و هزینه سازمان اموال تملیکی در 7 سال اخیر

752 میلیون دلار انواع کشنده وارد کشور شد

وزیر اقتصاد: انتشار گواهی اوراق سپرده خاص تصمیم دولت بود

درآمد وصولی گمرک و واریزی به خزانه به 196 هزار میلیارد تومان رسید

آغاز ویرایش ثبت‌نام‌ خودرو وارداتی جانبازان و ثبت‌نام جاماندگان از 6 اسفند ماه

استفاده از کودکان در مدیریت پسماند ممنوع است

روی خوش بازار تونس به تجار ایرانی/ توافق‌نامه‌ تجاری و کمیسیون مشترک ایران و تونس احیا می‌شود

واکنش پیمان‌پاک به اظهارنظر همتی درباره رشد واردات

قانون پولشویی بالای سر درآمدهای مشکوک در سال آینده

بارش برف و باران، وقوع مه و کولاک برف در مناطق کوهستانی تهران

افزایش حقوق کارگران در سال آینده بیشتر خواهد بود

مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن مخاطب عمومی ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

بنزین گران نمی‌شود/ تورم سال آینده قطعا کمتر از امسال است

وزیر اقتصاد: حذف یارانه نقدی شایعه است

مصوبه ممنوعیت استفاده از پالایش‌شکن‌ها "مخاطب عمومی" ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

مصوبه مربوط به ممنوعیت استفاده از پالایش‌شکن‌ها "مخاطب عمومی" ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

آماده‌سازی 20 هزارتن میوه شب عید/خرمای ماه رمضان 15درصد زیر قیمت بازار عرضه می‌شود

افزایش قیمت خودروها بر اساس صورت‌های مالی است/ قیمت‌ها به روز شده‌اند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.