بازدهی امسال شاخص فرابورس به 23 درصد رسید بورس

بازدهی امسال شاخص فرابورس به 23 درصد رسید

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رکوردشکنی‌های پی در پی آیفکس و عملکرد سبز تمامی بازارهای فرابورس در نهمین ماه سال جاری به بازدهی بیش از 23درصدی شاخص کل و افزایش 4.8درصدی ارزش بازارهای فرابورس در این ماه منجر شد .
به گزارش فصل اقتصاد؛ نگاهی به حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات فرابورس در آخرین ماه پاییز حاکی از عملکرد سبز تمامی این نماگرهاست؛ به گونه‌ای که در پی دادوستد 7 هزار و 739 میلیون ورقه بهادار به ارزش معاملاتی 58 هزار و 680 میلیارد ریال در بازارهای نه‌گانه فرابورس، حجم و ارزش مبادلات نسبت به روند مشابه سال گذشته به ترتیب رشد 30 و 62 درصدی را به همراه داشت. ضمن آنکه تعداد دفعات مبادلات صورت‌گرفته طی ماه جاری نیز نسبت به آذرماه 95 بیش از دو برابرشد .
همچنین نگاهی به جداول تعداد و حجم معاملات بازارهای نه‌گانه فرابورس در آذرماه نشانگر سبزپوشی تمامی این بازارها است و ارزش مبادلاتی در اکثر بازارها نیز با رشد همراه شده است به جز بازارهای اول و پایه که با افت ناچیز 2 و 14 درصدی ارزش مبادلات مواجه شدند .
بدین ترتیب در بازارهای اول و دوم نزدیک به 5 هزار سهم به ارزش بالغ بر 10 هزار و 700 میلیارد ریال در 380 هزار نوبت دادوستدی، مبادله شد. بخشی از مبادلات بازار سهام نیز مربوط به تابلوهای معاملاتی بازار پایه بود که به نقل‌وانتقال 2400 میلیون سهم به ارزش 3 هزار و 415 میلیارد ریال در این بازار انجامید .
معامله‌گران در بازار ابزارهای نوین مالی نیز 309 میلیون ورقه را دست به دست کردند که ارزشی حدود 44 هزار میلیارد ریال را به ثبت رساند که 90 درصد از این ارزش مبادلاتی به بازار بدهی اختصاص یافت. بدین ترتیب مبادلات اوراق بدهی به جابه‌جایی 42 میلیون ورقه به ارزش نزدیک به 39 هزار و 900 میلیارد ریال منتهی شد .
صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز جایگاه‌های دوم و سوم را به لحاظ بیشترین میزان حجم و ارزش مبادلاتی در بازار ابزارهای نوین مالی به دست آوردند و با خریدوفروش یک میلیون و 400 هزار ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به ارزش بیش از یک هزار میلیارد ریال، حجم و ارزش معاملات این اوراق در مقایسه با آذرماه سال گذشته بیش از 50 درصد رشد داشت .
از سوی دیگر معاملات خرد بازار سهام و غیر سهام به تفکیک گروه‌های صنعت در فرابورس ارزش 10 هزار و 819 میلیارد ریالی را به ثبت رساند که گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی با در اختیار گرفتن 26 و 13 درصد از ارزش کل، رتبه‌های اول و دوم را کسب کردند .
این گزارش می افزاید: در روز پایانی معاملات فصل پاییز با ادامه سبزپوشی و رکوردشکنی‌های شاخص کل فرابورس ایران و عبور از کانال 1080 واحدی، این نماگر با قرارگیری در ارتفاع 1081 واحدی به استقبال فصل جدیدی از معاملات سال جاری رفت .
به گزارش تسنیم؛ در نهایت به طور میانگین روزانه 407 میلیون ورقه بهادار به ارزش 3 هزار و 88 میلیارد ریال در 19 روز معاملاتی آذرماه میان معامله‌گران بازارهای مختلف فرابورس ایران دست به دست شد .
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نقص فنی قطار تهران - مشهد برطرف شد

آسیب جدی ناترازی صادرات محصولات غیر نفتی به اقتصاد کشور/ دولت چهاردهم توسعه صادرات محصولات کشاورزی را دستور کار قرار دهد

تمدید ثبت‌نام در جشنواره تعاونی‌های برتر تا پایان خرداد

حضور وزیر نیرو در نشست وزیران انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای

قول وزیر نفت برای پرداخت مطالبات گندمکار طی ده روز آینده

از منظر حکمرانی خوب، سامانه‌ها باید چگونه باشند؟

نبرد با اطلاعات نادرست چگونه محقق می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/03/30

پاسخ خاندوزی به اظهارات روز گذشته ظریف با نمودارهای جدید

روسیه در صادرات گاز به اروپا از آمریکا جلو زد

کارگران متقاضی بیمه بیکاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بخوانند

نخستین جلسه هیات عالی بانک مرکزی تشکیل شد

رشد اقتصادی در سال 1402 به 4.5 درصد رسید

دلار مبادله‌ای ثابت ماند/یورو رشد کرد

رشد عجیب تقاضای برق/ ثبت مصرف مرداد در روزهای پایانی خرداد

کارگران متقاضیان بیمه بیکاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بخوانند

12 سد کشور زیر 30 درصد آب دارد

آمریکا نمی تواند مانع صادرات نفت شود

رشد قیمت جهانی نفت؛ برنت 85 دلار و 36 سنت شد

روسیه بزرگترین صادرکننده گاز به اروپا شد

خط‌آهن رشت-کاسپین فردا باحضورمقامات ایران افتتاح می‌شود

اظهارات اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری در روز نهم رقابت‌ها

ارائه آخرین دستاوردها و هم‌اندیشی اهالی بازار سرمایه در نمایشگاه کیش

افزایش صادرات برنج پاکستان با عقب نشینی هند از بازار جهانی

اتریوم تبرئه شد؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.