جنسیس G80 و ب‌ام‌و 540i؛ شاخ و شانه یک کُره‌ای برای ژرمن‌ها خودرو

جنسیس G80 و ب‌ام‌و 540i؛ شاخ و شانه یک کُره‌ای برای ژرمن‌ها

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - هفته نامه خودرو امروز: چندین دهه است که ب ام و سری 5 به عنوان معیار مدل های اسپرت بزرگ شناخته می شود و طبیعی است که با چنین جایگاهی، باید برچسب قیمت بالاتری نیز داشته باشد. همین باعث می شود برای افرادی که خواهان بهترین تجربه هستند اما بودجه کافی ندارند، یک خلأ بزرگ به وجود بیاید و اینجاست که جنسیس وارد می شود. این برند لوکس، بازیگری جدید در این صحنه است و با ارائه ساخته لوکس و بسیار مجهز، بدون برچسب قیمت بسیار بالا، درصدد مقابله با بازیگران جا افتاده و خوشنام این سگمنت بر آمده است. ساخته هایی که جنسیس عرضه می کند، بسیار خوب در برابر ساخته های پریمیوم خودروسازانی همچون کدیلاک و ولوو قد علم کرده اند اما دیگر وقت آن است که عیار این برند لوکس کره ای را در برابر معیارهای اصلی این صنعت بسنجیم. Genesis G80 Sport تقریبا رقیب مستقیم 540 اما به مراتب ارزان قیمت تر از این ساخته ب ام و است. همین، یک امتیاز مثبت برای ساخته جنسیس محسوب می شود اما برای جذب خریداران بالقوه می بایست تجربه رانندگی و تجمل ب ام و را نیز داشته باشد.
سری 5 آزمون پس داده
تجربه ای که سری 5 ارائه می دهد، کاملا به نسبت نسل قبل تغییر یافته است. نسل جدید بر پایه ساختاری که از سری بزرگتر و لوکس تر ب ام و یعنی سری 7 به امانت گرفته شده، کمی از ماهیت اسپرتی نسل قبل فاصله گرفته و بیشتر به سمت لوکس بودن گرایش دارد. همچنین بسیاری از امکانات و مشخصه های لوکس این سری بزرگ تر ب ام و در نسل جدید ارائه شده، مثل مکانیسم نرم بسته شدن درها، چرم ناپا با طرح دوخت الماس شکل، سیستم تهویه اتوماتیک با کنترل چهار منطقه ای، سیستم خوشبو کننده کابین، پرده آفتابگیر شیشه های عقب، گرمکن غربیلک فرمان، صندلی های جلو مجهز به ماساژور و سیستم گرمایش و سرمایش که در لیست امکانات 540i حاضر در این مقایسه گنجانده شده است.
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
این محیط همچنین پر است از کنترلگرهایی با سطح سرامیکی که تداعی کننده یک حس بالارده تر و مجلل تر است. آنقدر فضای گسترده برای سرنشینان و بار وجود دارد که سخت می شود تصور کرد کسی در این محیط دچار حس حضور در یک فضای بسته شود. گستره امکانات تکنولوژیک این محیط نیز گیج کننده است. امکان سفارش وای فای هاتسپات، شارژ بی سیم و درگاه های شارژ USB به کنار، 540i این مقایسه قابلیت استفاده از رابط کاربری iOS به صورت وایرلس را نیز دارد. (ب ام و جزء اولین خودروسازانی است که رابط بی سیم گوشی های هوشمند را در ساخته های خود ارائه می دهد) نمایشگر سیستم اطلاعات و سرگرمی و نمایشگر اطلاعات ضروری روی شیشه جلو (هدآپ دیسپلی) وضوح بالایی داشته، ارائه دهنده اطلاعات جامع و کارآمدی هستند. همچنین iDrive با منوها و رابط کاربری ساده تری به روزرسانی شده هر چند کماکان عادت کردن به آن کمی زمان می برد.
گستره ای از امکانات نمایشی
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
در کنار اینها، 540i ارائه دهنده گستره ای از امکانات پیچیده صرفا تبلیغاتی نیز هست. برای مثال برای کنترل سیستم اطلاعات و سرگرمی روش های متعددی در نظر گرفته شده از جمله نمایشگر لمسی که مناسب زمان توقف است و یا کنترلگر گرد روی کنسول میانی که دارای پد لمسی با قابلیت تشخیص نوشتار است و حتی یک سیستم تشخیص فرامین اشاره ای که البته همیشه هم درست کار نمی کند. در واقع، تشخیص فرامین اشاره ای به نظر بیشتر به درد جلب نظر سرنشینان می خورد و در دنیای واقعیت کاربردپذیری چندانی ندارد. به اینها اضافه کنید مجموعه دوربین های کارآمدی را که البته کمی پیچیده هم هست. در چهار گوشه خودرو مجموعه ای از دوربین ها به کار رفته که تصویر سه بعدی کامل و یکپارچه ای از اطراف خودرو ارائه می دهد اما مشکل این است که این کار را راننده هم می تواند با یک نگاه ساده به چهار طرف خودرو انجام دهد. در این مورد هم فناوری خودرو، بیشتر از اینکه کاربردی باشد، به درد خودنمایی پیش دوست و آشنا می خورد.
دینامیک رانندگی ب ام و
با آغاز رانندگی اما شکی باقی نمی ماند بر این که این سری 5، یک خودروی لوکس اسپرت محشر است. زیر کاپوت 540i یک واحد 6 سیلندر 3.0 لیتری جا شده که مجهز به توربوشارژر است و با 335 اسب بخار قدرت توان تولید پیشینه گشتاوری معادل 450 نیوتن متر را دارد. این موتور به یک گیربکس 8 سرعته اتومات هوشمند و سیستم محرک چهار چرخ xDrive متصل است. هوشمند بودن گیربکس به این معنی است که می تواند به کمک اطلاعات GPS دنده صحیح را انتخاب کند و در صورت تجهیز خودرو به سیستم تعلیق تطبیق پذیر، حالت سواری Adaptive می تواند جاده پیش رو را پیش بینی کرده و فنربندی را به نرمی یک خودرو به واقع لوکس حفظ کند. دیگر حالت های سواری، خودرو را قادر می سازد بسته به خواسته راننده و با تنظیم یکسری پارامتر شامل چگونگی تعویض دنده پاسخگویی پدال گاز و سفتی فرمان، ارائه دهنده یک سواری اسپرتی تر، راحت تر و یا کم مصرف تر باشد.
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
موتور، قدرتمند احساس می شود به شکلی که این خودرو 1.8 تنی را قادر می سازد در کمتر از حالت سکون به سرعت های بزرگراه دست یابد و طبیعی است که دامنه امکانات نمایشی پیشرفته، به سامانه های همیار و ایمنی فعال نیز رسیده است. خودرو دارای فناوری حفظ لاین سیر و کروز کنترل تعلیق پذیر است که می توانند در کنار هم رانندگی های طولانی مدت را به راحتی قدم زدن در پارک (البته بدون پا درد) تبدیل کنند. دوربین ها نیز در کنار سامانه هشدار ترافیک عبوری از جلو و پشت به پارک ساده تر خودرو کمک می کنند. سیستم هشدار نقاط کور راننده و باقی سیستم های ایمنی و همیار مرسوم نیز تضمینی هستند برای ایمنی خودرو و هر آنچه که در اطراف آن در حرکتند.
یک گارد جدید
اینکه بلافاصله پس از 540i پشت فرمان جنسیس بنشینید، تجربه بسیار جالبی است؛ مبارز تازه ای وارد رینگ شده که مُشت سنگینی برای رقابت با بزرگان این رده دارد. زیر کاپوت، یک موتور V6 توربو 3.3 لیتری در تپش است که طبیعتا با 365 اسب بخار قدرت و 510 نیوتن متر گشتاور، قدرتمندتر از پیشرانه ساخته ب ام و احساس می شود و کل مجموعه مُحرکه، بسیار هماهنگ و پاسخگوست که تقریبا تمام آن چیزی است که خریدار یک سدان اسپرت می خواهد.
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
گیربکس 8 سرعته اتومات جنسیس حالت های سواری کمتری به نسبت ساخته ب ام و دارد و متصل به GPS نیست که مصرف سوخت بهینه تری ارائه کند اما با این وجود نیز دنده ها را به نرمی و بسیار سریع تعویض می کند. هندلینگ اما داستان متفاوتی دارد. G80 Sport تقریبا 272 کیلوگرم سنگین تر از 540i است و این سنگینی، در جاده هم به خوبی حس می شود. در کل خودرو بزرگ تر و سنگین تر و در نتیجه کُندتر و کم هیجان تر از ساخته ب ام و احساس می شود. G80 Sport کابین خوش ساختی دارد و اگرچه همچون کابین 540i غافلگیر کننده و به اصطلاح واوبرانگیز نیست اما در عوض فضای بیشتر و برای سرنشینان جلو، فضای پای بیشتری به نسبت ساخته ب ام و دارد. البته رقیب آلمانی، فضای پای بیشتری برای سرنشینان عقب دارد و در حالی فضای بار آن 510 لیتر اعلام شده که این ظرفیت برای G80، معادل 433 لیتر است.
کابینی در حد انتظار
تریم به کار رفته در کابین جنسیس، به شکل محسوسی بالا رده و لوکس است. جزئیات فیبر کربن، مشخصه ارزشمندی است و کیفیت تریم، به نظر در حد انتظار برای خودرویی در این سگمنت است. اگر تجربه حضور در نسل جدید ساخته های هیوندای را داشته باشید، ممکن است پیکربندی داشبورد و چیدمان کنترلگرها تداعی کننده یک حس آشناپندارانه برای تان باشد اما این به نظر ضعف بزرگی به حساب نمی آید. ممکن است سانروف بسیار بزرگ جنسیس که فضای جادار کابین را دلبازتر جلوه می دهد، برای بعضی ها بسیار جذاب باشد.
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
دیگر مشخصه ها اما تا حدودی ناهمخوانی و تفاوت بین دو خودرو را نمایان می کند. مثلا G80 Sport دارای گرمکن فرمان و سیستم سرمایش و گرمایش صندلی های جلو هست اما خبری از ماساژور صندلی ها در آن نیست. بخش پیشرانه ای نیز برای آن در نظر گرفته شده که دارای 17 بلندگو است اما بدون امکان کنترل با فرامین اشاره ای. سامانه های ایمنی و همیار متعددی در این جنسیس ارائه شده و همچون 540i دارای کروز کنترل تطبیق پذیر با قابلیت توقف کامل در ترافیک و آغاز حرکت به صورت اتوماتیک، هدآپ دیسپلی، همیار حفظ مسیر، هشدار نقاط کور راننده و هشدار ترافیک عبوری از پشت خودرو است. از نظر کاربردپذیری، G80 Sport تمام آنچه که ممکن است از یک خودرو لوکس و بالا رده کاملا مجهز انتظار داشته باشید را دارد اما به اندازه 540i نمایشی نیست.
یک تفاوت قیمتی بزرگ
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
و با تمام اینها، G80 Sport تنها 55,250 دلار در مدل دیفرانسیل عقب و 57,750 دلار در مدل چهار چرخ محرک قیمت دارد و با توجه به این که هزینه بیشتری در قالب پکیج های اضافی برای آن نمی شود، قیمت بسیار مناسبی است. در ضمن جنسیس بهای اضافی برای هیچ یک از گزینه های رنگ بدنه دریافت نمی کند. در طرف مقابل اما سری 5 حاضر در این مقایسه در حالی برچسب قیمتی بالای 70 هزار دلار دارد که قیمت مدل پایه آن، با موتور 4 سیلندر، 52,195 دلار است؛ تجهیز این خودرو به کامل ترین شکل ممکن، ضربه سنگینی به جیب مشتری می زند.
حرف آخر
شاخ و شانه یک کُره ای، برای ب ام و
جنسیس به خودی خود و با پاسخگویی به تقریبا تمامی نیازهای یک خریدار بالقوه، آن هم به بهایی منطقی، بازخورد و تجربه بسیار مثبتی ارائه می دهد اما پس از تجربه راندن 540i، تازه معنی تجمل آینده نگرانه و فناوری پیشرفته را می فهمید و اینجاست که G80 Sport یک قدم عقب تر به نظر می آید. این ساخته جنسیس به مراتب ارزان قیمت تر است، پس برای مشتریانی که علاقه ای به فناوری و امکانات پیشرفته ب ام و ندارند و دوست ندارند بهای هر چیزی را دولاپهنا حساب کنند، آلترناتیو بسیار خوبی برای 540i خواهد بود. بدون شک سری 5 کماکان معیار شاخص این سگمنت است اما G80 Sport با قیمتی به مراتب پایین تر، تقریبا ارائه دهنده 85 درصد آن چیزی است که 540i ارائه می دهد. انتخاب آخر با خریدار است؛ این که ترجیح می دهد بهای بیشتری را برای بهترینِ این کلاس بپردازد یا به گزینه ای منطقی تر اکتفا کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.