خودروهایی که علاقه‌ای به داشتن آن‌ها نخواهید داشت (1) خودرو

خودروهایی که علاقه‌ای به داشتن آن‌ها نخواهید داشت (1)

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - برترین ها - ترجمه از پلاد ناصری: احتمالا پیدا کردن سریع ترین ماشین دنیا کار چندان دشواری نیست. می توانید بالاترین سرعت ثبت شده برای خودروهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و از میان آنها سریع ترینشان را برگزینید. اما شاید انتخاب زشت ترین ماشین ماجرای متفاوتی داشته باشد. ممکن است بعضی از افراد خشن بودن و زمخت بودن را ملاک انتخابشان قرار دهند و برخی دیگر به شکل و ظاهر نازیبایشان اهمیت دهند.
به این ترتیب انتخاب زشت ترین خودرو امری نسبی است که برای هر کسی می تواند جنبه متفاوتی داشته باشد. اما مطمئنا با در نظر گرفتن شاخص هایی می توان پیش بینی کرد که بعضی از خودروها با وجود تمام ویژگی های مثبت و منفی که دارند، چندان مورد توجه طیف وسیعی از مردم قرار نگیرند. در ادامه برخی از این خودروها را با هم مرور می کنیم و به معرفی مختصری از آنها می پردازیم.
1- آکورا ZDX
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
هیچ تعریف خاصی برای زشت بودن طراحی یک ماشین وجود ندارد. به نظر می رسد که خودروسازان و طراحان صنعتی درگیر یک سری خطاهای مشخص می شوند و در نهایت این امر به تولید خودرویی منجر می شود که چندان مورد استقبال مخاطبان قرار نمی گیرد. به عنوان مثال آکورا ZDX بیشتر به یک تخم مرغ رنگ شده شبیه است که روی چهار چرخ قرار گرفته است.
کاملا برعکس برخی خودروها که حتی یک انحنا هم در طراحی ظاهری آنها به سختی دیده می شود، آکورا ZDX پر از انحناهای ناخوشایند است که در نهایت حالتی گرد و تخم مرغی به آن بخشیده است. در سال 2013 و تنها چهار سال پس از تولید این خودرو، آکورا پرچم سفید خود را بالا آورد و در نهایت تسلیم انتقادات مخاطبانش شد.
2- بیوک اسکای لارک
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
بیوک که در سال های دهه 80 به شهرت و آوازه خوبی دست یافته بود، موفق نشد روند موفقیت هایش را به طور جدی ادامه دهد و به این ترتیب خیلی سریع قطارش از ریل خارج شد. به نظر می رسد طراحان خودروهای بیوک بسیار علاقه مند بودند که در دوران اوجشان، از صحنه رقابت با دیگر غول های خودروساز خارج شوند. به همین دلیل در سال 92 و با تولید مدل جدیدی از اسکای لارک ناخوشایندترین رنگ ها، و بدترین ایده ها در طراحی را روی این مدل پیاده نمودند. ظاهرا این تلاش تولید کنندگان کاملا عملی شد و در نهایت پس از 45 سال حکمرانی بیوک اسکای لارک در جاده های آمریکا، این مدل از صحنه رقابت بازار خودرو حذف شد.
3- فیات مولتی پلا
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
با دیدن ظاهر این ماشین حتما به خنده می افتید. وقتی سوار بر این ماشین باشید تصور می کنید که در یک خودروی نعش کش پلاستیکی نشسته اید و امکانات لازم را هم در اختیار ندارید. ظاهر فیات مولتی پلا از نمای جلو کاملا دچار اشکال است و وقتی از نمای پشتی به آن می نگرید هم با نقص های زیادی مواجه می شوید. تقریبا می توانید مطمئن باشید که هیچ کس از ظاهر این خودرو رضایت کامل نخواهد داشت.
4- سدان برقی کودا
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
شرکت کودا آتوموتیو با تولید سدان برقی خود همه را متحیر کرد. در واقع شکل ظاهری این خودرو به اندازه ای ابتدایی و تخت و بی روح طراحی شده است که هیچ کس هوس امتحان کردنش را در سر نمی پروراند. اما این ماشین یک مزیت مهم دارد و آن هم تمام برقی بودنش است. شاید این تنها دلیلی باشد که موجب شده است 117 دستگاه از این خودرو پیش از ورشکستگی شرکت سازنده آن در سال 2013 به فروش برسد.
5- میتسوکا اوروچی
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
نباید ظاهر رنگارنگ این خودرو شما را به اشتباه بیاندازد. میتسوکا اوروچی با هر رنگی که باشد، ظاهری به شدت زشت و ناخوشایند دارد. هر چند این خودروساز در مدل های جدیدتر سعی کرده است اشکالاتی که در طراحی اولیه وجود داشته است را تا حدودی برطرف نماید، اما باز هم تغییر عمده ای در ظاهر آن ایجاد نشده است. اوروچی یک سوپر اسپورت فشن بوده است که چندان خودش را در قید و بند کسب محبوبیت در میان مخاطبان قرار نداده و به همین دلیل طرفداران زیادی هم نداشته است. خوشبختانه تنها 11 مدل از این خودرو طراحی و به بازار عرضه شد که قیمت پایه آنها 157,000 دلار بود.
6- نیسان کیوب
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
بدون هیچ تعارفی باید اعتراف کنیم که ظاهر این ماشین به شدت مضحک است. تا همین چند سال پیش اکثر فعالان بازار خودرو در مورد ظاهر نیسان کیوب به شوخی می گفتند که شبیه قطره آبی است که میان دو خط موازی گیر افتاده است و از دو سمت فشرده شده است. احتمالا شما هم با دیدن ظاهر این ماشین، نظر مشابهی خواهید داشت.
7- پلیموث ولیانت 1961
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
پلیموث ولیانت مدل 1961 خودرویی است که چندان تکلیفش با خودش مشخص نیست! این خودرو بین یک ماشین پلیس، یک شناور سنگین و یک سواری جادار و راحت گیر کرده بود. ظاهر این ماشین بیشتر شبیه به جعبه ای آهنی است و با باله های کناری اش که هم در قسمت جلو و هم عقب آن قرار گرفته است، مانند قایقی بزرگ و زمخت شده است. اگرچه پلیموث ولیانت در مقایسه با خودروهای هم دوره خودش آنقدرها هم بد نبوده اما مطمئنا طراحی این خودرو چندان خالی از اشکال نیز نبوده است.
8- تاترا T77A
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
خودروهای اولیه تاترا، اولین ماشین هایی بودند که به صورت سریالی ساخته شدند و ویژگی های آئرودینامیکی آنها برای سازنده در اولویت نخست قرار داشت. به همین دلیل به زیبایی و شکل ظاهری این خودروها چندان توجه نشده است. مطمئنا اگر هر کسی به این ماشین نگاه کند، کاملا این موضوع را درک خواهد کرد، به خصوص قسمت عقب این خودرو که طراحی بسیار سطحی و ابتدایی دارد. تولیدات بعدی تاترا به طرز عجیبی زشت تر بودند. اما در اینجا تنها یکی از محصولات تاترا که خودروی T77A بوده است و موتور آن در قسمت پشت قرار داشته است را مورد توجه قرار می دهیم. شکل ظاهری این خودرو یک تراژدی به تمام معنا بوده است. با اینکه چراغ های جلوی این ماشین به شکل فاجعه باری زشت است، اما نمای پشتی آن وحشتناک است. البته شاید درهای جلوی آن که به سمت عقب باز می شود کمی برای مخاطب امروزی جالب به نظر برسد.
9- فورد تاروس
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
با گذشت زمان، و پیشرفت خودروسازان، ظاهر حشرات منبع الهام بسیاری از طراحان خودرو بوده است. در سال های میانی دهه 90 میلادی هم شکل ظاهری تعداد زیادی از خودروهای محبوب و از جمله فورد تاروس بر همین اساس طراحی شدند. اما نسل سوم این خودرو که در سال 1995 تولید آن آغاز شد، طراحی به شدت ناامید کننده ای داشت. به خصوص نمای جلوی این ماشین که اصلا خوشایند نبود. به نظر می رسید که فورد برای طراحی مدل تاروس واگن 1995 تمام تلاشش را کرده بود که همه چیز را شبیه به تخم مرغ طراحی کند و در این کار کاملا موفق شده بود!
10- پونتیاک آزتک
خودروهایی که هیچوقت علاقه ای به داشتن آنها نخواهید داشت (بخش اول)
در مراسم رونمایی آزتک که در نمایشگاه خودرو دیترویت در سال 2000 برگزار شد، پونتیاک سعی کرده بود خوشامدگویی هیجان انگیزی را برای محصول جدیدش ترتیب دهد که البته اکثر علاقه مندان بازار خودرو را در همان نگاه اول ناامید کرد. نمای جلوی آزتک آنقدر زشت و ناخوشایند طراحی شده بود که اصلا نیازی نبود نگاهی هم به پشت آن بیاندازید. به نظر می رسید پنل هایی که در کناره های این خودرو قرار گرفته بود، چند دقیقه قبل از ورود آن به نمایشگاه دیترویت به بدنه جوش داده شده اند. به این ترتیب پونتیاک آزتک هیچوقت نتوانست ظاهر جذابی داشته باشد. به نظر می رسید که تولید این خودرو یک پایان تلخ برای یک دهه فعالیت ناموفق پونتیاک در دهه 90 میلادی رقم زده باشد.
ادامه دارد...


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سبز شدن بورس‌ها در اروپا و افت شاخص‌ها در آمریکا

جلسه هماهنگی برگزاری مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان قزوین برگزار شد

زمان بهره‌برداری از شاخه غربی "بزرگراه یادگار امام" مشخص شد

بازپیرایی درختان کهن‌سال و فضای سبز بوستان ملت و خیابان ولی‌عصر(عج)

ویرایش و ثبت‌نام جدید خودروهای جانبازان آغار شد

روسیه بیش از یک میلیارد دلار از دارایی‌های آلمان را توقیف کرد

بلعیده شدن بنگاه‌های بزرگ لوازم خانگی توسط واحدهای کوچک

هواشناسی ایران 1402/12/05؛ هشدار بارش‌های فراگیر و کاهش دما در کشور

آورده یک میلیارد تومانی مردم در نهضت ملی مسکن

نابسامانی در بازار پروازهای داخلی/ چرا سازمان هواپیمایی با ایرلاین‌های گرانفروش برخورد نمی‌کند؟

یادداشت| اندر حکایت ساخت خانه‌ها و سازه‌های بی‌قواره در کشور

وضعیت راههای کشور؛ تردد روان در محورهای شمالی/ مه‌گرفتگی در جاده چالوس

ناتوانی سازمان هواشناسی در پیش‌بینی بلندمدت آب‌وهوا

اصلاحات راه‌آهن "سرعت بازرگانی" را افزایش نداد

تالار شیشه‌ای قرمز شد

رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد

حباب سکه 200 هزار تومان کاهش یافت

افزایش نرخ بهره بازار بین بانکی/ نرخ بازار شبانه دوباره 23.6 درصدی شد

دلار ثابت ماند؛ یورو مبادله‌ای رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1402/12/05

مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان زنجان برگزار شد

انفجار مواد محترقه در دست نوجوان 16 ساله در پایتخت + عکس

"کشاورزی آینده" - 2 | معرفی رویکرد «کشاورزی دقیق»

صنعت مرغ کشور بازسازی شد/ تولید مرغ رکورد زد

ایران رتبه دوم "فرونشست" جهان شد!

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.