تکنولوژی هایی که صنعت خودرو را متحول کردند خودرو

تکنولوژی هایی که صنعت خودرو را متحول کردند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - هفته نامه خودرو امروز: نزدیک به یک و نیم قرن از پیدایش خودروهای سوختی با موتورهای درون سوز می گذرد؛ اختراعی که در ابتدا تا چندین سال نتوانست بر دیدگاه مردم که پیشرانه های بخار را برتر می دانستند، غلبه کند. در طول این دوران، اختراعات، نوآوری ها و ابداعات زیادی در این صنعت رخ داده است و اگر بگوییم که هنوز هم هر روزه اختراعات و نوآوری های ریز و درشتی در دنیای خودروسازی رخ می دهد، غیر از حقیقت نخواهدبود. با این وجود در این دوران، شرکت های مختلف شاغل در صنعت خودروسازی، نوآوری های مختلفی داشته اند که می توان اوج گیری بسیار سریع آنها را از دهه 90 میلادی دانست، در این مطلب نگاهی داریم به 15 تکنولوژی مهم خودرویی که از دهه 90 میلادی و بعد از آن روی کار آمده اند.
چراغ جلوهای پیشرفته
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
تا سال ها بعد از پیدایش خودروها، چراغ های آنها تفاوتی با هم نداشتند و یک لامپ و حتی کاسه چراغ را می شد برای انبوهی از خودروها استفاده کرد. اما در دهه 90 میلادی و از سال 1992، لامپ های HID به جای نمونه های رایج هالوژنی روی کار آمدند که تکنولوژی بالاتری داشتند. سپس در اوایل قرن بیست و یکم، تکنولوژی LED پا به میدان گذاشت که باعث شد. چراغ ها شکل ها و طراحی های بسیار متنوعی به خود بگیرند. در حال حاضر خودروسازان آلمانی در حال کار روی چراغ هایی با تکنولوژی لیزر هستند که البته هنوز در آمریکا این چراغ ها قانونی نیستند.
دیفرانسیل با کنترل الکترونیکی گشتاور
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
این اختراع از نوآوری های میتسوبیشی در سال 1996 است که روی لنسرهای evo این خودروساز نصب شد تا عملکرد این خودروهای سریع السیر را بالاتر ببرد. در این دیفرانسیل گشتاور به صورت الکترونیکی به نحوی در بین چهار چرخ تقسیم می شود که خودرو در هر حالتی بهترین چسبندگی و کشش را داشته باشد. امروزه این سیستم به صورت های گوناگون در خودروهایی با عملکرد بالا وجود دارد که بیشترین استفاده از این دیفرانسیل ها را می توان در خودروهای آفرودی و شاسی بلندهای واقعی یافت.
کلیدهای هوشمند
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
از سال 1998 سیستم key less توسط مرسدس بنز استفاده شد که در ابتدا این تکنولوژی به صورت کارت های هوشمند شبیه به کارت های بانکی بود که در نهایت مثل مدل های امروزی، راننده را از قرار دادن کلید در سوییچ و استارت زدن به شیوه های رایج قدیمی، بی نیاز می کرد تا اینکه امروزه با پیشرفت مرحله ای این سیستم، فقط با همراه داشتن سوییچ و بدون قرار دادن آن در محل خاصی، می توان خودرو را روشن کرده و از آن استفاده کرد.
کروز کنترل انطباقی
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
کروز کنترل وسیله ای است که در خودروهای چندین دهه پیش نیز دیده می شد اما نسل هوشمند آن که می تواند سرعت و فاصله طولی خودرو را با وسیله نقلیه جلویی هماهنگ کند و یا در صورت حضور مانع اقدام به ترمزگیری کند، توسط مرسدس بنز در سال 2000 میلادی و برای اس کلاس طراحی شد و در طی سالیان اخیر نیز مرسدس بنز از کروز کنترل با قابلیت ترمزگیری شدید و حتی فرمان گرفتن برای جلوگیری از برخورد با مانع رو به رویی رونمایی کرد.
توربوشارژرهای پیشرفته
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
استفاده از توربوشارژر روی خودروها، از دهه 60 میلادی آغاز شد. اما در سال 2008 شرکت های فورد و جی ام با استفاده از توربوشارژرهای کوچک تر در موتورهای کوچکی که برای خودروهای نه چندان گران تدارک دیده بودند، روند استفاده از این سیستم پرخوران را تا حدودی بهینه کردند. در این راه، توربوشارژرها کوچک تر و سبک تر شدند تا بتوان از آنها برای تولید توان های نه چندان بالا برای خودروهای سبک با مصرف سوخت و سکنه کمتر، بهره برد که طراحی و تولید توربوشارژرهای دوقلو و البته پیدایش انواع توربوشارژرهای twin scroll را ورودی دوگانه، در این راه اهمیت بالایی دارند.
برنامه پایداری الکترونیکی
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
برنامه پایداری الکترونیکی که در شرکت های مختلف خودروسازی به نام هایی چون ESC و ESP شناخته می شود. در سال 1995 به طور رسمی روی خودروهای تولید انبوه استفاده شد که آغازگر این راه، مرسدس بنز و ب ام و بودند و نزدیک به یک دهه بعد، خودروسازان آمریکایی نیز از این سیستم روی خودروهای خود به طور انبوه استفاده کردند. به طور ساده می توان گفت برنامه پایداری الکترونیکی در زمانی که با کمک حسگرهایش، تشخیص به ناپایداری خودرو می دهد، با کنترل دریچه گاز و پاشش سوخت، اقدام به کنترل قدرت و گشتاور تولیدی پیشرانه می کند تا در کنار ترمزگیری در برخی از چرخ ها، خودرو را تا حد ممکن در مسیر صحیح هدایت کند.
گیربکس های دوکلاچه
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
در سال 2003 برای اولین بار شرکت فولکس واگن از گیربکس های دوکلاچه خود که آن را DSG نامید، در خودروهای تولید انبوه استفاده کرد و این گیربکس را در گلف GTI به کار گرفت. این تکنولوژی را دهه 80 میلادی در خودروهای مسابقه ای پیاده می شد اما استفاده از آن در خودروهای سواری از سال 2003 آغاز شد و امروز به یکی از دوست داشتنی ترین سیستم های انتقال قدرت در خودروها تبدیل شده است به نحوی که می توان این تکنولوژی را حتی در خودروهای ارزان شهری هم مشاهده کرد.
بلوتوث در خودرو
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
طرح ایده اولیه این کار در سال 1998 صورت گرفت اما در سال 2001 اولین کارکیت بلوتوث برای خودرو طراحی و ساخته شد تا راننده بتواند بدون نیاز به حمل و نگه داشتن تلفن به راحتی به تماس خود پاسخ دهد. هرچند صحبت با موبایل در حین رانندگی تمرکز راننده را کاهش می دهد، اما چون استفاده از بلوتوث می تواند تا حد زیادی از این کاهش تمرکز جلوگیری کند، خودروهای تولیدی امروزی اکثرا دارای این سیستم به صورت استاندارد هستند.
کنترل فشار تایرها
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
این روش به دو شیوه کلی صورت می گیرد که از معرفی نسل اول آن با نام TPMS بیش از 2 دهه می گذرد. در این روش، سیستم با استفاده از سنسورهای ABS موجود روی چرخ تشخیص می دهد که کدام چرخ دچار تغییر فشار هوا شده است چون که در این حالت، با تغییر در فشار هوای پلاستیک، محیط چرخ تغییر می کند و در نتیجه سرعت چرخش بالاتر و یا پایین تری خواهدداشت. اما این سیستم در حالی که فشار باد تایر بیش از 25 درصد از حالت استانداردش تغییر کند، عملکرد خواهد داشت و به همین خاطر نسل دوم این سیستم از سال 2000 میلادی روی کار آمد که فشار هوای درون هر تایر را به صورت جداگانه و دقیق به اطلاع راننده می رساند.
سیستم ناوبری ماهواره ای
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
امروزه سیستم ناوبری ماهواره ای که به GPS شناخته می شود، یکی از کاربردی ترین سیستم های درون خودرو است که از اواسط دهه 90 میلادی روی کار آمد تا نقشه های چاپی کاغذی را برای همیشه به بایگانی بفرستد. اولدزموبیل از این سیستم برای اولین بار در آمریکا استفاده کرد و سپس در سال 2000، جی پی اس با قابلیت پیش بینی مسیر و مسیریابی روی کار آمد و سپس به سرعت در خودروهای لوکس نصب شد.
نسل دوم عیب بایبی خودرویی
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
تکنولوژی On- Board Diagnostics که ما به آن دیاک زدن می گوییم، همزمان با افزایش استفاده از انژکتور و سیستم های جرقه زنی الکترونیکی و دیگر سیستم های الکترونیکی، روی کار آمد که در نسل دومش که در سال 1996 معرفی شد، امکانات و اطلاعات بیشتری را در اختیار تعمیرکاران و البته مهندسان خودرویی قرار می داد. در این نسل، ایراد جرقه زنی سیلندرها، مصرف سوخت، عیوب پیش آمده در سنسورهای مختلف و... نمایش داده می شود و از طرفی تغییر در برخی از پارامترهای پیشرانه به منظور دستیابی به توان و کارایی بالاتر نیز ممکن شده بود.
تولید انبوه خودروهای الکتریکی
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
امروزه شرکت های زیادی در حال تولید خودروهای برقی و هایبریدی هستند ولی اولین خودرو تولید انبوه با قابلیت پیمایش مسیرهای بلند در سال 1996 به نام EV1 توسط جنرال موتورز ساخته شد. این خودرو مدت زمانی زیادی برای شارژ شدن باتری هایش نیاز داشت و با هر بار شارژ، نهایتا می توانست تا 100 کیلومتر مسیر را طی کند اما این خودرو به عنوان اولین تلاش صنعت خودروسازی برای تولید خودروهای برقی تولید انبوه، جایگاه خاصی دارد. بد نیست بدانیم که ایده اولین خودروهای برقی در حدود سال 1800 میلادی یعنی همزمان با اختراع باتری به ذهن انسان رسیده بود.
دوربین دنده عقب
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
امروزه بیش از نیمی از خودروها دارای دوربین دنده عقب هستند که حتی نصب آن در فروشگاه ها نیز امری ساده و ابتدایی به شمار می آید. این در حالی است که اولین بار این وسیله توسط اینفینیتی و در مدل Q45 در سال 2002 استفاده شد و سپس در حدود 10 سال بعد نیسان برای اولین بار از اولین مدل های دوربین 360 خودرو که کل فضای اطراف خودرو را نمایش می دهد، رونمایی کرد.
تنوع ایربگ ها
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
ایربگ ها در دهه 60 میلادی اختراع شدند و در دهه 80 نیز برای اولین بار توسط مرسدس بنز و روی اس کلاس W126 استفاده شدند و فورد نیز از سال 1990 به عنوان یکی از وسایل ایمنی استاندارد در محصولاتش از آن نام برد. با این حال در آن روزها ایربگ فقط محدود به سرنشین و راننده بود و این در حالی است که از اواخر قرن بیستم میلادی به تنوع ایربگ ها و انواع آنها افزوده شد.
خودرهای هایبرید
نگاهی به اثرگذارترین اختراعات و نوآوری های خودرویی در 25 سال گذشته
خودروهای هایبریدی امروزه توسط شرکت های مختلف خودرویی ساخته می شوند و این در حالی است که تویوتا پریوس را باید اثرگذارترین خودرو در این زمینه بدانیم چرا که این خودرو به عنوان اولین محصول هایبریدی تولید انبوه در دنیا در سال 1998 متولد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.