مصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟ خودرو

مصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - روزنامه خراسان - محمد حقگو: این روزها که هزینه سوخت خودروی شخصی جایی برای خودش در سبد هزینه خانوار پیدا کرده است، خریداران خودرو بیشتر از قبل حواس شان به مصرف سوخت خودرویی که انتخاب می کنند، هست.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
مصرف سوخت، بدون در نظر گرفتن چگونگی نگهداری از خودرو و نحوه رانندگی، به عوامل دیگری همچون ظاهر، وزن، نوع جعبه دنده و همچنین نوع موتور خودرو بستگی دارد. با این حال بسیاری به این موضوع توجه می کنند که خودرویی انتخاب کنند که مصرف سوخت آن نه مستقلاً، بلکه نسبت به توان موتور آن کمتر باشد. چرا که قطعاً تعداد کم سیلندر یا حجم پایین موتور خودرو، به تنهایی راضی کننده نیست.
به عنوان مثال، هم اکنون بسیاری پراید را با مصرف بنزین 6.5 به عنوان خودرویی که نسبتاً مصرف پایینی دارد، می شناسند. از طرف دیگر پژو پارس سال، با مصرف 9 لیتر در هر 100 کیلومتر، درنگاه اول یک خودروی پر مصرف به نظر می رسد. با این حال، اگر این مصرف سوخت را نسبت به توان موتور هر یک از آن ها بسنجیم، خواهیم دید که هر دو با نسبت یکسانی، سوخت مصرف می کنند! بنابراین تنها نوع کاربری و بودجه خریدار، تعیین کننده انتخاب او در این شرایط یکسان خواهد بود. با این اوصاف، صفحه دخل و خرج امروز در پی پاسخ به این سوال است که در رده های قیمتی زیر 50، بین 50 تا 100 و بیشتر از 100 میلیون تومان، مصرف کدام خودروها نسبت به توانشان، بیشتر می ارزد.
در این زمینه، طیف گسترده ای از خودروهای ساخت یا مونتاژ داخل بررسی و نسبت مصرف به توان موتورآن هامحاسبه شده است. همچنین با توجه به مصرف بیشتر نسخه های اتوماتیک خودروها، تنها خودروهای با جعبه دنده دستی رامقایسه کرده ایم و نسخه های هیبریدی خودروها و توربو شارژ (برای خودروهای زیر 100 میلیون تومان) کنار گذاشته شده است. نتایج نشان می دهد که خودروهای تولیدی با شرح فوق، برای تولید یک اسب بخار، بین 400 تا 900 سی سی سوخت مصرف می کنند که از این لحاظ بهینه ترین خودرو، پژو 508 و رنو تالیسمان و نابهینه ترین خودروها، پژو پارس و 405 و نیز پراید هستند. در این جا با توجه به تعدد خودروهای زیر 50 میلیون تومان، به چهار خودرو در این محدوده قیمتی اشاره می شود. در ادامه نیز در محدوده 50 تا 100 میلیون تومان دو خودرو بررسی می شود و در بیشتر از 100 میلیون تومان نیز به دو خودرو اشاره خواهد شد. در پایان یادآور می شود که این موضوع، تنها یکی از مولفه های تصمیم گیری برای خرید مناسب ترین خودرو است.
کمتر از 50 میلیون تومان
آریو S300
نسخه 1600 سی سی آریو اس 300، که قیمتی بیش از 49 میلیون تومان دارد، برترین خودروی زیر 50 میلیون تومان بر اساس شاخص مد نظر ماست. خودرویی چینی با رگه هایی از طراحی تویوتای ژاپن در طراحی شاسی و بدنه که نسبت به دیگر تولیدات چینی، کیفیت و ایمنی قابل قبولی دارد.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
هر چند که باز با استانداردهای بین المللی فاصله دارد. طبق اطلاعات وب سایت سایپا ، مصرف سوخت ترکیبی این خودرو 6.5 لیتر و توان موتور آن 112 اسب بخار است. همچنین دیگر منابع، به شتاب صفر تا 100 حدود 7.6 ثانیه این خودرو اشاره کرده اند.
ام وی ام 315
این خودروی چینی با قیمتی حدود 46 میلیون، دومین خودروی زیر 50 میلیون تومان در رده بندی امروز ماست.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
خودرویی که در دو نوع هاچ بک و صندوق دار با اختلاف قیمتی حدود سه میلیون تومان، توسط مدیران خودرو عرضه می شود. این خودرو که ظاهر جوان پسندی دارد، بعضاً در بازار با رنو ساندرو مقایسه می شود (که در صورتی که بودجه ای برای خرید چنین خودرویی در اختیار داشته باشید می توانید، بعداً مفصل این دو را بررسی کنید).
این خودرو با مصرف سوخت ترکیبی 6.5 لیتر، توانی در حدود 107 اسب بخار تولید می کند.
ام وی ام 110 جدید
اما رتبه سوم مطلوب ترین خودروی مد نظر گزارش ما به ام وی ام 110 جدید، تعلق می گیرد. یعنی همان خودروی چینی 32 تا 34 میلیونی و در عین حال جمع و جور ما که با چراغ های عقب اش متمایز است. اگر چه خودروی نسخه اولیه آن، چندان ویژگی های فنی مناسبی نداشت، اما ظاهراً روی ایمنی این خودرو مقدار بیشتری کار شده و عملکرد آن بهبود یافته است.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
مصرف ترکیبی این خودروی سه سیلندر مدیران خودرو، در شهر و جاده 4.5 لیتر اعلام شده که نسبت به توان 68 اسب بخاری آن، به نسبت پایین ارزیابی می شود.
برلیانس های H330 و H320
رتبه چهارم شاخص مد نظر ما در خودروهای زیر 50 میلیون تومان، به دو خودرو از برلیانس یعنی خودروی هاچ بک H320 و سدان آن یعنی H330 تعلق دارد. گفته می شود در سال های اخیر، برلیانس همکاری های فزاینده ای با شرکت بی ام دبلیو داشته که همین باعث شده است تا این دو خودرو با قیمت هایی در حدود 47 و 45 میلیون تومان، شباهت هایی به برخی محصولات بی ام دبلیو پیدا کنند.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
از رقبای این خودروها می توان به تندر 90 و دنا اشاره کرد. مصرف این خودروها 6.4 و توان موتور آن ها 103 اسب بخار اعلام شده است.
50 تا 100 میلیون تومان
سراتو 1600
این خودرو که در دو نوع معمولی و آپشنال عرضه می شود، محصولی از کیای کره جنوبی است. خودرویی که یکی از پرفروش ترین محصولات این شرکت در 10 سال گذشته به شمار می آید. این خودرو کابین جادار و ظرفیت صندوق مناسبی دارد و در قلب خود از موتور قدرتمند 124 اسب بخار بهره می گیرد.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
با این حال، مصرف این خودرو به نسبت زیاد نیست و این خودرو 6.6 لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر می سوزاند. هم اکنون سایپا، این خودرو را در دو نسخه یادشده، به قیمت های 82 و 86 میلیون تومان عرضه می کند.
پژو 301
اما دومین محصول مطلوب از نظر شاخص مصرف به ازای توان موتور، در رده زیر 100 میلیون تومان، پژو 301 است که البته تا لحظه تنظیم این گزارش، تولید آن آغاز نشده، اما طبق آخرین خبرها قرار است ایران خودرو تولید آزمایشی آن را به احتمال زیاد از هفته آینده آغاز کند.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
این خودرو که محصول مشترک ایران خودرو و پژو در قالب شرکت مشترک ایکاپ است، یک سدان با قیمت 95 میلیون تومان است که از ویژگی های آن می توان به مصرف 6.6 لیتر بنزین در 100 کیلومتر، قدرت موتور 114 اسب بخار و نیز شتاب حدود 12 ثانیه اشاره کرد.
بیشتر از 100 میلیون تومان
رنو تالیسمان
اولین خودرو بین خودروهایی که مصرفشان به توانشان می ارزد در محدوده قیمتی بیش از 100 میلیون تومان، رنو تالیسمان است. این خودروی لوکس 200 میلیون تومانی که به تازگی توسط نگین خودرو وارد بازار شده است، بسیاری از آپشن ها را از جمله ماساژور صندلی راننده، دوربین عقب، استارت دکمه ای، سنسور نور و باران، هدآپ و... به همراه دارد.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
موتور این خودرو با مصرفی حدود 5.6 لیتر، 190 اسب بخار توان تولید می کند که در نوع خود قابل توجه است. این خودرو استاندارد آلایندگی یورو 6 و نیز استاندارد ایمنی پنج ستاره از مرکز یورو NACP اروپا را دارد.
پژو 508
اما در رده محصولات بیشتر از 100 میلیون تومان، رتبه دوم به پژو 508 محصول مشترک ایران خودرو و پژو تعلق دارد. خودرویی تقریباً لوکس با پنج ستاره کیفی از مرکز یورو NACP که ایران خودرو تاکنون به تولید و عرضه گسترده آن اقدام نکرده است و قیمتی حدود 185 میلیون تومان دارد.
مقایسه مصرف بنزین و قدرت موتور 8 خودرو در قیمت‌های متفاوتمصرف کدام خودروها به توانشان بیشتر می ارزد؟
پژو 508 همان طور که از قیمت اش پیداست، همانند رقیب خود، آپشن های متعددی نظیر انواع سیستم های ترمز، سیستم پارک هوشمند و... دارد. این خودرو با موتوری توربو شارژ، مصرفی معادل 6.9 لیتر دارد که توانی در حدود 163 اسب بخار را برای آن فراهم می کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سبز شدن بورس‌ها در اروپا و افت شاخص‌ها در آمریکا

جلسه هماهنگی برگزاری مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان قزوین برگزار شد

زمان بهره‌برداری از شاخه غربی "بزرگراه یادگار امام" مشخص شد

بازپیرایی درختان کهن‌سال و فضای سبز بوستان ملت و خیابان ولی‌عصر(عج)

ویرایش و ثبت‌نام جدید خودروهای جانبازان آغار شد

روسیه بیش از یک میلیارد دلار از دارایی‌های آلمان را توقیف کرد

بلعیده شدن بنگاه‌های بزرگ لوازم خانگی توسط واحدهای کوچک

هواشناسی ایران 1402/12/05؛ هشدار بارش‌های فراگیر و کاهش دما در کشور

آورده یک میلیارد تومانی مردم در نهضت ملی مسکن

نابسامانی در بازار پروازهای داخلی/ چرا سازمان هواپیمایی با ایرلاین‌های گرانفروش برخورد نمی‌کند؟

یادداشت| اندر حکایت ساخت خانه‌ها و سازه‌های بی‌قواره در کشور

وضعیت راههای کشور؛ تردد روان در محورهای شمالی/ مه‌گرفتگی در جاده چالوس

ناتوانی سازمان هواشناسی در پیش‌بینی بلندمدت آب‌وهوا

اصلاحات راه‌آهن "سرعت بازرگانی" را افزایش نداد

تالار شیشه‌ای قرمز شد

رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد

حباب سکه 200 هزار تومان کاهش یافت

افزایش نرخ بهره بازار بین بانکی/ نرخ بازار شبانه دوباره 23.6 درصدی شد

دلار ثابت ماند؛ یورو مبادله‌ای رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1402/12/05

مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان زنجان برگزار شد

انفجار مواد محترقه در دست نوجوان 16 ساله در پایتخت + عکس

"کشاورزی آینده" - 2 | معرفی رویکرد «کشاورزی دقیق»

صنعت مرغ کشور بازسازی شد/ تولید مرغ رکورد زد

ایران رتبه دوم "فرونشست" جهان شد!

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.