رودستر جدید تسلا تاریخ می‌سازد؟ خودرو

رودستر جدید تسلا تاریخ می‌سازد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - برترین ها - ترجمه از پلاد ناصری: اخیرا نسل جدید خودروی تسلا رودستر سر و صدای زیادی به پا کرده است و توانسته توجهات بسیاری را به سوی خود جلب نماید. اگرچه مدتها بود که بسیاری از علاقه مندان انتظار معرفی این خودروی جدید را می کشیدند، اما آنچه در رابطه با مشخصات آن منتشر شده است، بسیار بیش از سطح انتظارات آنها بوده است.
برای اولین بار در هنگام رونمایی از کامیون برقی جدید تسلا، رودستر جدید این کمپانی به شکل رازآلودی معرفی گردید و در طی این مراسم، در پشت یک تریلر و با انبوهی از دود غلیظ نمایش داده شد.
مقایسه شتاب محصول جدید تسلا رودستر با دیگر خودروهای پرسرعت دنیا
اما مشخصات فنی که در مورد نسل دوم تسلا رودستر اعلام شده است، بسیار هیجان انگیزتر از این نمایش ویژه بود. توان پیمایش این خودروی برقی با یک بار شارژ، مسافتی در حدود 1000 کیلومتر است؛ و با گشتاور نیروی 10 هزار نیوتن متر، حداکثر سرعتی در حدود 400 کیلومتر بر ساعت، دارد و می تواند در زمان 1.9 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد.
شاید این آمار و ارقام به نظر چندان جدید نرسند، اما برای یک خودروی جاده ای که به صورت انبوه تولید خواهد شد، فوق العاده عالی به نظر می رسند. پس به معنای واقعی کلمه، این خودرو، بسیار پرسرعت است. اما پرسرعت بودن این خودرو را با چه مقیاسی می سنجیم؟ برای پاسخ گفتن به این سول، سرعت تسلا رودستر را با پنج خودروی پرسرعتی که از نظر شتاب حرکت، با آن تشابه دارند مقایسه خواهیم کرد.
1. خودروهای مسابقات فرمول یک – صفر تا صد در 2.5 ثانیه
با وجود آنکه شتاب خودروهای فرمول یک به طور رسمی مشخص نیست، اما عموما شتابی که برای نسل جاری خودروهای فرمول یک در نظر گرفته می شود، به اندازه ای است که تخمین زده می شود این خودروها در حدود 2.5 ثانیه سرعتشان را از صفر تا صد کیلومتر بر ساعت برسانند. وزن این خودروها معمولا زیاد است و به طور متوسط در حدود 728 کیلوگرم وزن دارند. اما موتور پیشرانه توربو V6 آنها که 1.6 لیتر حجم دارد، با دو سیستم بازیابی انرژی می تواند توان 750 اسب بخار توان را تولید نماید. عملکرد خودروهای امروزی فرمول یک در مسیر مستقیم، چندان بالا نیست، اما با کمک گرفتن از ترفندهای آئرودینامیک، در پیچ ها کارکرد بسیار باثبات و خوبی از خود نشان می دهند.
مقایسه شتاب محصول جدید تسلا رودستر با دیگر خودروهای پرسرعت دنیا
2. دوج چلنجر SRT دیمون – صفر تا صد در 2.3 ثانیه
از بین دو خودروی جاده ای که در این مطلب به آنها پرداخته ایم، دوج چلنجر SRT دیمون، تنها خودرویی است که نیروی پیشرانه در آن به محور عقب وارد می شود. چلنجر دیمون در ابتدای سال 2017 معرفی شد و با مشخصاتی که دارد تبدیل به خودروی رویایی عاشقان درگ شده است. به لطف پیشرانه قدرتمند V8، با حجم 6.2 لیتر، این خودرو می تواند توان 840 اسب بخار قدرت داشته باشد و به این ترتیب به عنوان قدرتمندترین خودروی دوج که تاکنون تولید شده است، شناخته می شود.
برای آنکه دیمون بتواند بهترین عملکرد را در مسیر مستقیم 400 متر از خود نشان دهد، و در کمترین زمان ممکن این مسافت را طی کند، به سیستم رانندگی درگ مجهز شده است. سازندگان کمپانی آمریکایی دوج معتقدند که این خودرو می تواند تنها در 2.3 ثانیه سرعت خود را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت برساند.
مقایسه شتاب محصول جدید تسلا رودستر با دیگر خودروهای پرسرعت دنیا
3. تسلا مدل S P100D با حالت رانندگی «شگفت انگیز» - صفر تا صد در 2.4 ثانیه
احتمالا بهترین خودرویی که می تواند با رودستر جدید تسلا قابل مقایسه باشد، محصول مدل S این خودروساز است که به عنوان برادر بزرگتر نسل دوم رودستر شناخته می شود. P100D، سدان چهار درب تسلا، در بهترین حالت که مجهز به سیستم رانندگی «شگفت انگیز» است، می تواند در مدت زمان 2.4 ثانیه، سرعت خود را به صد کیلومتر بر ساعت برساند. اگرچه در تست های دیگری که انجام شده، زمان های کمتری نیز به دست آمده است.
همچون رودستر، P100D نیز دارای سیستم محرک چهار چرخ است (حرف D نیز در نام این خودرو مخفف Dual است که نشانگر دو موتور بودن آن می باشد). هر دوی این خودروها ظرفیت چهار سرنشین را دارند، و البته به نظر می رسد مدل S، خودروی کاربردی تری نسبت به رودستر باشد.
مقایسه شتاب محصول جدید تسلا رودستر با دیگر خودروهای پرسرعت دنیا
4. پورشه 919 هیبرید – صفر تا صد در 2.2 ثانیه
خودروی پروتوتایپ پورشه که در مسابقات لِمَنز شرکت می کند، به زودی به روزهای بازنشستگی خود نزدیک می شود. از سال 2014 که پورشه به مسابقات جهانی استقامت بازگشته است، مدل 919 هیبرید خود را سال به سال بهبود داده است. این خودرو تنها دارای وزن 875 کیلوگرم است و دارای موتور الکتریکی است که نیروی محرکه لازم را به محور چرخ های جلو وارد می کند. در عین حال یک پیشرانه 2 لیتری توربو شارژ نیز محور چرخ های عقب را به حرکت وا می دارد.
وجود سیستم محرک چهار چرخ و وزن کم این خودرو باعث شده است که پورشه 919 هیبرید حتی نسبت به خودروهای فرمول یک نیز پرسرعت تر باشد. جای تاسف و حسرت دارد که این خودرو روزهای پایانی خودش را سپری می کند و تا پایان سال 2017 از گردونه مسابقات خارج خواهد شد.
مقایسه شتاب محصول جدید تسلا رودستر با دیگر خودروهای پرسرعت دنیا
5. خودروهای مسابقات رالی کراس – صفر تا صد در کمتر از دو ثانیه
خودروهای رالی کراس، سریع ترین خودروهای مسابقه ای حال حاضر جهان هستند. این اتومبیل ها به سیستم هیبریدی با پیشرانه های قدرتمندی مجهز هستند که باعث شده است بدون هیچ حرف و حدیثی عنوان پرسرعت ترین خودروها را به خودشان اختصاص دهند. موتور چهار سیلندر دو لیتری این خودوها می تواند بیش از 600 اسب بخار توان داشته باشند. همچنین سیستم محرک چهار چرخ نیز به سرعت چشمگیر آنها کمک زیادی می کند.
با وجود مسیرهایی که این خودروها در پیست های مسابقات طی می کنند و پیچ و خم های موجود، معمولا خودروهای رالی کراس بیشینه سرعتی در حدود 209 تا 274 کیلومتر بر ساعت دارند و اغلب با وجود شتاب بالایی که دارند، سرعتشان از این مقدار تجاوز نمی کند. با این اوصاف تمام خودروهای شرکت کننده در مسابقات رالی کراس، دارای شتاب صفر تا صد کمتر از دو ثانیه هستند، اما چرا تسلا رودستر بیشتر از تمام این خودروها در مرکز توجه علاقه مندان قرار گرفته است؟ پاسخ ساده است، زیرا با هیچکدام از خودروهای رالی کراس نمی توانید در جاده های عمومی رانندگی کنید و اگر بخواهید یکی از آنها را خریداری کنید، باید قیمتی در حدود چهار برابر قیمت تسلا رودستر که در سال 2020 عرضه خواهد شد، هزینه نمایید.
مقایسه شتاب محصول جدید تسلا رودستر با دیگر خودروهای پرسرعت دنیا
مقایسه ویژه با شاتل های فضایی – صفر تا صد در 7.5 ثانیه
شاید در خیلی از اوقات عملکرد تسلا رودستر را به یک موشک تشبیه کنیم و آن را مثل یک موشک سریع بدانیم. اما واقعا شاتل های فضایی چه شتابی دارند؟ شاتل ها به دلیل وزن بالایی که دارند و عموما به دلیل مخزن سوخت بزرگشان، زمان زیادی را برای شتاب گرفتن و شروع به حرکت نیاز دارند. ولی بعد از بلند شدن از زمین و با جدا شدن مخزن سوخت، با بیشینه سرعت حدودی 28,165 کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه می دهند. در واقع از این منظر باید گفت که شاتل های فضایی عملکردی برعکس خودروهای مسابقه ای رالی کراس دارند و شتاب اولیه را فدای حداکثر سرعت فوق العاده بالای خود می کنند.
در انتها باید اشاره کرد که با وجود مشکلات زیادی که شرکت تسلا، و مالک آن، ایلان ماسک، با آنها مواجه شده اند، اما محصول جدیدشان یکی از خاص ترین و منحصربفردترین خودروهای تاریخ خواهد بود. البته برای دیدن تسلا رودستر و سوار شدن بر آن بایستی حدود 2 سال صبر کنیم، چون تولید این خودرو به صورت انبوه از سال 2020 آغاز می گردد. بنابراین هنوز قضاوت در مورد این خودرو و اظهار نظر در مورد ویژگی های آن بدون انجام تست های عملی، اندکی زود به نظر می رسد.
مقایسه شتاب محصول جدید تسلا رودستر با دیگر خودروهای پرسرعت دنیا


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عقب نشینی بانک‌های اماراتی از تعامل با روسیه از ترس تحریم‌ها

قیمت جهانی طلا امروز 1402/12/02

بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت ایران با دانش‌بنیان‌ها 2 تفاهم‌نامه امضا کرد

شرکت ملی نفت باید تجاری اداره شود/ برای پاسخگویی، لازم است تا اختیارات کافی داشته باشیم

جهش اقتصادی بدون جهش در صنایع نفت و گاز ممکن نیست/ دولت سیزدهم منتظر برجام نماند

تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت خام و میعانات ایران در ماه نخست 2024

محدودیت‌های حقوقی مانع تحقق رشد اقتصادی در صنعت نفت است

لزوم حمایت حقوقی مؤثر دولت از مدیران شرکت‌های نفتی

اختصاصی تسنیم/ رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد؛ نفت و گاز در صدر

بلیت پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

استفاده از فیلترشکن ممنوع شد؟

موفقیت کانادا در کاهش تورم

سقوط قیمت دلار جهانی

سقوط 80 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در دومین اقتصاد بزرگ جهان

بار هوش مصنوعی توسط 5G سبک‌تر می‌شود!

انتشار اوراق سپرده 30 درصدی باید ادامه یابد/ باید جلوی تشدید ناترازی نظام بانکی گرفته شود

رونمایی از کارتخوان های بومی با قابلیت های جدید در جایگاه ها

ناکامی بیت‌کوین

راه رسیدن به سرمایه

کاش این خبر نادرست باشد

بن‌بست «خصوصی‌سازی»

10 میلیون موتورسیکلت و 2 میلیون خودرو بیمه شخص ثالث ندارند

محنت‌کده‌ای به نام شهر

آمادگی ایران برای اجرای پروژه‌های مشترک با سازمان همکاری شانگهای

تهدید اکسون برای خارج کردن میلیاردها دلار سرمایه از اروپا

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.