پیشنهاد صادق، مدیرعامل بیمه دانا:
اسناد بیمه ای ابزار مناسبی برای پوشش ریسک مالی مراودات تجاری است بیمه

اسناد بیمه ای ابزار مناسبی برای پوشش ریسک مالی مراودات تجاری است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - نایب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت بیمه دانا، اسناد بیمه ای را ابزار مناسبی برای پوشش ریسک مالی مراودات تجاری عنوان کرد .
به گزارش فصل اقتصاد، در عصر حاضر که داشتن اطلاعات بیش از هر زمانی اهمیت دارد، بنگاه های اقتصادی و تجاری برای دور نماندن از عرصه رقابت ، نیاز مبرم و شدید به ارائه روش هایی دارند که هم آنها را در گردونه فعالیت های اقتصادی نگه دارد و هم در عین حال با در پیش گرفتن روش های نوین، دنبال تقویت بنیه مالی زیر مجموعه خود باشند .
دکتر بیژن صادق نایب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بیمه دانا طی گفتگویی اظهار داشت: صنعت بیمه در دوران جدید رقابتی همچنان در پی روش های نوین تامین مالی و متنوع کردن پرتفوی خود بر اساس شرائط، ضرورت ها و در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی جامعه است .
وی گفت: در دنیای امروز شرکت‌های تأمین سرمایه یا همان بانک‌های سرمایه‌گذاری نقش مهمی در تأمین منابع مالی مورد نیاز شرکت‌ها، ارائه مشاوره در زمینه توسعه، جذب مشارکت، انتشار و فروش اوراق بهادار، ادغام، تملیک و خصوصی سازی بنگاه‌های دولتی ایفا می‌کنند. این شرکت‌ها در حال حاضر یکی از مهم ترین نهادهای مالی در بازارهای بین المللی محسوب می‌شوند .
به گفته او، در سال­های اخیر بازار سرمایه ایران با رشد و توسعه روز افزونی همراه بوده است، این رشد و توسعه هم از بعد کمی و رشد اندازه بازار و افزایش نقش بازار سرمایه در تأمین مالی شرکت­ها و هم از بعد توسعه کیفی بازار سرمایه با طراحی و راه­اندازی ابزارها و نهادهای مالی جدید، قابل توجه بوده است .
مدیر عامل بیمه دانا در ادامه مطلب خاطر نشان کرد: امروزه با توجه به شرایط بهتر روابط سیاسی و اقتصادی شاهد رشد چشمگیر استفاده از ابزارهای متنوع تامین منابع مالی در ایران هستیم. در کشور ما معمولا بنگاه های اقتصادی استفاده از تسهیلات بانکی را به تمامی ابزارها و روش های دیگر ترجیح می دهند که بیشتر به علت عدم آگاهی از روش های تامین منابع مالی می باشد، در حالی که روش های دیگری نیز برای تامین این سرمایه وجود دارد که یکی از آنها بهره گیری از ابزار صنعت بیمه است .
صادق اظهار داشت: درحال حاضر در کشورهای توسعه یافته شاهد رشد چشمگیر استفاده از اسناد بیمه ای جهت معاملات بازرگانی هستیم. همانطور که می دانیم بیمه نقش پرداخت کننده خسارت احتمالی را بین بیمه گذار با شخص متقابل دارد. استفاده از بیمه های اعتباری و بیمه های مسئولیت جایگزینی بسیار راحت تر و ارزان تر از سیستم های بانکی است که ریسک مالی مراودات تجاری را بر اساس توافق های صورت گرفته پوشش می دهد .
وی در توضیح مطلب اظهار داشت: بیمه اعتباری کارکردهای مختلفی دارد به طوری که افراد و گروه‌های مختلف می‌توانند براساس نیاز خود و نوع کارکرد از این نوع بیمه بهره‌مند شوند .
افراد می‌توانند با تهیه بیمه اعتباری از این تسهیلات به عنوان ضمانت نامه بانکی استفاده کنند؛ این در حالی است که این نوع بیمه می‌تواند به عنوان اعتبار و ضمانت در طرف مقابل معامله و مشتریان مورد استفاده قرار بگیرد .
از مزایای بیمه اعتباری می‌توان به این مورد اشاره کرد که استفاده از این نوع بیمه می‌تواند در کاهش مطالبات بانکی تاثیر بسزایی داشته باشد چرا که بررسی‌ها نشان داده عمده دلایل به وجود آمدن شکل‌گیری مطالبات معوق، ناتوانی مالی، ورشکستگی، عدم تمایل به پرداخت و … است که استفاده از بیمه اعتباری این مشکل را مرتفع می‌کند .
صادق افزود: باید به این نکته اشاره داشت که بیمه اعتباری می‌تواند به عنوان پوششی برای تسهیلات مدنظر قرار بگیرد که چنانچه وام گیرنده به هر دلیلی قادر به بازپرداخت تسهیلات خود نبود، بیمه اعتباری وارد عمل شده و این بازپرداخت را برعهده بگیرد .
به گزارش پایشگر، مدیر عامل بیمه دانا تاکید کرد: چنانچه مشتری تسهیلاتی دریافت کند و پس از گذشت 3ماه از سررسید تسهیلات، اعتبار گیرنده نتواند بدهی خود را تسویه کند، بانک به بیمه‌گذار اعلام می‌کند که مشتری اقساط خود را پرداخت نکرده است که در این حالت بیمه موظف است کلیه خسارت را پرداخت کند و جهت بازپرداخت خسارت به اعتبار گیرنده و ضامن آن مراجعه می‌کند؛ همچنین بیمه‌گذار موظف است اسناد را به شرکت بیمه انتقال دهد تا بتواند طلب خود را دریافت کند .
به گفته وی ، بیمه‌های اعتباری تجاری و بیمه‌های اعتباری ناشی از عدم توانایی پرداخت از انواع بیمه‌های اعتباری به شمار می‌روند که در بیمه اعتباری تجاری، شرکت بیمه به بنگاه اقتصادی این اطمینان را می‌دهد که کلیه خسارت‌های غیرمعمول اعتباری که با ناتوانی یا اکراه بدهکاران تجاری ایجاد شده است را پرداخت کند .
صادق با اشاره به اینکه بررسی روش­های تأمین مالی در سال­های اخیر نشان دهنده آن است که سهم بازار پول در تأمین مالی صنایع و شرکت­ها، کاهش چشمگیری داشته و در مقابل توجه سیستم اقتصادی به بازار سرمایه برای تامین مالی افزایش داشته است، تاکید کرد: با توجه به روند چرخش نسبی تأمین مالی شرکت­ها و صنایع به سمت بازار سرمایه و به تبع آن توسعه حوزه کسب و کار شرکت­های تأمین سرمایه، انتظار می رود که شرکت­های تأمین سرمایه فعال و شرکت­های تأمین سرمایه جدیدی که پا به این عرصه می­گذارند به تدریج سهم خدمات تخصصی­شان را در کسب سود و ایجاد ارزش برای سهامدارنشان ارتقا دهند .
*** صادق در بخش دیگری از این گفتگو در باره انتظارات مدیران ارشد صنعت بیمه از دولت روحانی گفت: انتظارات مدیران این بخش از دولت دوازدهم را می توان در چند بخش کلی تامین مالی بنگاه های اقتصادی، واگذاری تصمیم گیری در خصوص نرخ دیه به شورای عالی بیمه، کاهش عوارض پرداختی صنعت بیمه به وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و صندوق خسارت های بدنی و خروج از رکود تقسیم کرد .
وی افزود: با توجه به اینکه وظیفه و رسالت اصلی بیمه، تامین پوشش مالی بنگاه های اقتصادی است، این امر میسر نخواهد شد مگر آنکه دولت به طور کامل از رکود خارج شود که این کار قطعا کمک شایانی به رشد فعالیت های اقتصادی فعالان بیمه خواهد کرد و موجب می شود صنعت بیمه به عنوان یک ابزار کمکی در کنار دولت، نقش پر رنگی در تامین مالی بنگاه های اقتصادی ایفا کنند .
مدیر عامل بیمه دانا همچنین تصمیم گیری در باره نرخ دیه را از انتظارات مهم فعالان این بخش از دولت عنوان کرد و افزود: امیدواریم با واگذاری اختیارات تعیین نرخ دیه به شورای عالی بیمه و اصلاح قوانین لازم در این خصوص، گام مهمی در جهت افزایش بنیه مالی شرکت های بیمه بر داشته شود .
صادق در ادامه یادآور شد: صنعت بیمه همه ساله مبالغی را به وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و صندوق خسارت های بدنی پرداخت می کند که این امر خود موجب کاهش بنیه مالی صنعت بیمه شده و آنها را در مسیر پیش رفته دچار مشکل می کند که اگر در میزان این پرداخت ها تغییراتی صورت گیرد، رونق صنعت را در پی خواهد داشت .
وی کاهش سهم دولت از بازار بیمه را مورد اشاره قرار داد و این امر را موجب تسهیل کسب و کار بیمه ای دانست و ابراز امیدواری کرد که دولت فقط بر صنعت بیمه نظارت و از سایر دخالت های ممکن در این زمینه خودداری کند .
دکتر صادق در پایان از دولت خواست زمینه های لازم برای ورود سرمایه گذاران خارجی به صنعت بیمه را تسهیل کند و افزود: حضور سرمایه گذار خارجی در کنار حذف مالیات بر ارزش افزوده می تواند ضمن ایجاد رقابت سالم در صنعت بیمه، موجب رشد و شکوفایی این صنعت در کشور شود.
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

17 نفر برای آتش سوزی های جنگل های لرستان دستگیر می‌شوند

اقتصاد، سیاست و ما

هت‌تریک تورم داغ

10 پرسش فعالان اقتصادی از نامزدها

کروکی زمین 200 متری

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.