مشابه حادثه زغال سنگ یورت در کمین است تولید و تجارت

مشابه حادثه زغال سنگ یورت در کمین است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس انجمن زغال‌سنگ با بیان اینکه معادن زغال سنگ ایمنی لازم را ندارند، نسبت به تکرار حادثه یورت هشدار داد.

محمد مجتهدزاده در نشست خبری انجمن زغال سنگ ایران که در محل این انجمن برگزار شد، با اشاره به اینکه تجهیزات معادن زغال سنگ ایران بسیار قدیمی است، گفت: دوره شکوفایی زغال سنگ ایران به سال‌های 1345 تا 1355 برمی‌گردد. چرا که در آن زمان معادن زغال سنگ با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا فعالیت می‌کردند. اما اکنون بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب زغال سنگ طبس تنها واحد معدنی است که از تکنولوژی روز دنیا بهره می‌برد و می‌توان گفت که مابقی واحدها شرایط بدتری دارند.
وی با اشاره به حجم تولید در سال جاری اظهار کرد: بر اساس آمار موجود در سال 96، 1.5 میلیون تن کنسانتره زغال سنگ حاصل شده است که نسبت به سال قبل 15 درصد رشد داشته و عمده این تولید نیز در واحد طبس صورت گرفته است.
رئیس انجمن زغال سنگ در ادامه با اشاره به ذخایر معادن زغال سنگ در ایران گفت: با حساب نواحی زغال‌سنگ خیزی مانند طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی مجموعا یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره قطعی زغال کک شو و 1.5 میلیارد تن ذخایر زغال سنگ حرارتی در ایران وجود دارد که البته می‌توان گفت که 2 تا 3 برابر این رقم ذخایر سرزمینی کشور است.
مجتهدزاده با تاکید بر اهمیت ایمنی در معادن زغال سنگ با اشاره به جلسه هفته گذشته با وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بر اساس پیشنهادی که مطرح شده بود، طرحی به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده شد که طی آن چهار مرکز HSE در چهار مرکز اصلی زغال کشور یعنی نواحی کرمان، طبس، البرز شرقی و البرز مرکزی با مرکزیت زغال سنگ کرمان دیده شده است که قرار است این مراکز به طور کامل با تجهیزات ایمنی معادن مجهز شوند تا در صورت ورود به حادثه در یکی از این نواحی امکان تامین موارد مورد نیاز فراهم شده باشد.
وی با اشاره به تجهیز برخی معادن به کپسول‌های خودنجات اظهار کرد: کپسول‌های خود نجات این امکان را فراهم می‌کنند که هنگام بروز حوادث نیروهای حاضر در معدن که هر یک یکی از کپسول‌ها را با خود دارند، بتوانند جهت ادامه حیات و کاهش تلفات از آنها استفاده کنند.
رئیس انجمن زغال سنگ با اشاره به حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان‌یورت آزادشهر گلستان گفت: عملا حادثه یورت توجه عمومی را نسبت به ایمنی معادن زغال سنگ جلب کرد و اکنون ارزیابی‌های ما پس از این حادثه حکایت از این دارد که نقص‌هایی که منجر به حادثه زمستان یورت گلستان شد، در دیگر معادن نیز موجود است و این هشدار را به ما می‌دهد که امکان تکرار مجدد حادثه‌ مشابه در چنین فضایی وجود دارد.
مجتهدی با اشاره به آخرین وضعیت قیمتی زغال سنگ گفت: در حال حاضر زغال سنگ در بازارهای جهانی در شکوفاترین وضعیت قیمتی خود قرار دارد و مرزهای 250 دلار را برای هر تن در نوردید و در روزهای ابتدایی سال جدید میلادی قیمت آن تا 280 دلار هم رشد کرد اما تمام اینها در حالی است که در با گذشت 10 ماه از سال 1396، هنوز قیمت سنگ آهن از سوی دولت اعلام نشده است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

17 نفر برای آتش سوزی های جنگل های لرستان دستگیر می‌شوند

اقتصاد، سیاست و ما

هت‌تریک تورم داغ

10 پرسش فعالان اقتصادی از نامزدها

کروکی زمین 200 متری

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.