چرا اول نرخ سود وام بانکی کم نشد؟ بانک و بیمه

چرا اول نرخ سود وام بانکی کم نشد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل بانک قوامین گفت اینکه چرا اول نرخ سود وام و تسهیلات کاهش پیدا نمی‌کند، سپس نرخ سود سپرده‌ها به دلیل وجود سپرده‌های قراردادی قبلی در بانک‌ها (قبل از 11 شهریورماه سال جاری) است که در شرایط زمانی خود با نرخ‌های بالا صورت گرفته بود.

به گزارش فصل اقتصاد، غلامحسن تقی نتاج درباره کاهش نرخ سود بانکی با بیان اینکه رویکرد نظام بانکی به درستی کاهش نرخ سود است، به ایبنا اظهارداشت: کاهش نرخ سود بانکی نیز در ابتدا باید در بخش سپرده‌ها اتفاق بیفتد و متعاقبا در بخش وام و تسهیلات خود را نشان دهد.
وی افزود: اینکه چرا اول نرخ سود وام و تسهیلات کاهش پیدا نمی‌کند، سپس نرخ سود سپرده‌ها به دلیل وجود سپرده‌های قراردادی قبلی در بانک‌ها (قبل از 11 شهریورماه سال جاری) است که در شرایط زمانی خود با نرخ‌های بالا صورت گرفته بود.
نتاج تصریح کرد: به دلیل رفتارهای مختلفی که در بانک‌ها وجود داشت، بعضا رقابت‌هایی که در قالب جذب سپرده‌های بیشتر از طریق نرخ سود سپرده‌های بالا اتفاق می‌افتاد و البته رفتارهای نامناسبی که در برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاهد آن بودیم، به ویژه صندوق‌های سرمایه‌گذاری وابسته به بانک‌ها که عملا کار بانکی می‌کردند، یک رقابت ناسالمی در نظام بانکی اتفاق افتاد که اگر این روند ادامه پیدا می‌کرد، قطعا منجر به نابودی نظام پولی و بانکی و حتی بازار سرمایه کشور می‌شد.
مدیرعامل بانک قوامین ادامه داد: در نهایت این جمع‌بندی در تعامل نزدیک میان نهاد ناظر بازار سرمایه و بورس و اوراق بهادار و نهاد ناظر پولی که بانک مرکزی است، ایجاد و خوشبختانه هماهنگی نزدیک این نهادها باعث شد نابسامانی موجود بهبود یابد.
وی افزود: نخستین اقدام اساسی نیز 11 شهریور ماه امسال رخ داد و بانک‌ها ملزم شدند نرخ سود سپرده‌های 15 درصد را اجرا کنند که پس از آن سخت‌گیری ها چارچوب دهی و نظام‌مندی‌هایی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام شد. به ویژه صندوق‌های سرمایه‌گذاری وابسته به بانک‌ها که به ابزاری علیه بهبود عملکرد بانک‌ها تبدیل شده بودند و برخلاف ابلاغیه 11 شهریور شاهد بودیم برخی از این صندوق‌ها سپرده‌ها را با نرخ سود بالا جمع می‌کردند و قطعا با توجه به اینکه نرخ بازده در اقتصاد واقعی ما زیر 10 درصد است، طبیعتا بانک‌ها فقط در حال ضرر و زیان بودند.
نتاج با بیان اینکه این رویکرد رویکردی است که به کلیت اقتصاد ملی کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: با توجه به این اتفاق مبارک که در اقتصاد کشور در تعامل بین بازار سرمایه و بازار پول در حال رخ دادن است بانک قوامین به سمت طراحی محصولات جدید حرکت کرده که از یکسو نرخ سود سپرده‌ها را کاهش می دهد و از سوی دیگر متقاضی که این همکاری را بانک انجام می‌دهد از وام‌ها و تسهیلات ارزان‌تری برخوردار می‌شود که نرخ سود موثر آن تا 18 درصد و حتی کمتر کاهش می‌یابد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سبز شدن بورس‌ها در اروپا و افت شاخص‌ها در آمریکا

جلسه هماهنگی برگزاری مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان قزوین برگزار شد

زمان بهره‌برداری از شاخه غربی "بزرگراه یادگار امام" مشخص شد

بازپیرایی درختان کهن‌سال و فضای سبز بوستان ملت و خیابان ولی‌عصر(عج)

ویرایش و ثبت‌نام جدید خودروهای جانبازان آغار شد

روسیه بیش از یک میلیارد دلار از دارایی‌های آلمان را توقیف کرد

بلعیده شدن بنگاه‌های بزرگ لوازم خانگی توسط واحدهای کوچک

هواشناسی ایران 1402/12/05؛ هشدار بارش‌های فراگیر و کاهش دما در کشور

آورده یک میلیارد تومانی مردم در نهضت ملی مسکن

نابسامانی در بازار پروازهای داخلی/ چرا سازمان هواپیمایی با ایرلاین‌های گرانفروش برخورد نمی‌کند؟

یادداشت| اندر حکایت ساخت خانه‌ها و سازه‌های بی‌قواره در کشور

وضعیت راههای کشور؛ تردد روان در محورهای شمالی/ مه‌گرفتگی در جاده چالوس

ناتوانی سازمان هواشناسی در پیش‌بینی بلندمدت آب‌وهوا

اصلاحات راه‌آهن "سرعت بازرگانی" را افزایش نداد

تالار شیشه‌ای قرمز شد

رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد

حباب سکه 200 هزار تومان کاهش یافت

افزایش نرخ بهره بازار بین بانکی/ نرخ بازار شبانه دوباره 23.6 درصدی شد

دلار ثابت ماند؛ یورو مبادله‌ای رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1402/12/05

مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان زنجان برگزار شد

انفجار مواد محترقه در دست نوجوان 16 ساله در پایتخت + عکس

"کشاورزی آینده" - 2 | معرفی رویکرد «کشاورزی دقیق»

صنعت مرغ کشور بازسازی شد/ تولید مرغ رکورد زد

ایران رتبه دوم "فرونشست" جهان شد!

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.