جنگ نفتی ادامه پیدا می‌کند نفت و انرژی

جنگ نفتی ادامه پیدا می‌کند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رشد مداوم تولید نفت شیل آمریکا در سال گذشته بخشی از کاهش تولید اوپک و روسیه را بی‌اثر ساخت و روند صعودی قیمت نفت را محدود کرد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از بلومبرگ، با این‌همه قیمت نفت تحت تاثیر کاهش ذخایر جهانی و مشکلات ژئوپلیتیکی در سه ماهه چهارم سال 2017 به طور پیوسته رشد کرد و وست تگزاس اینترمدیت سال را در بالای 60 دلار در هر بشکه و نفت برنت در 66 دلار در هر بشکه به پایان رساند.
با آغاز سال 2018 قیمت‌های نفت بالاتر همچنان به افزایش تولید شیل آمریکا کمک کرده و زمینه را برای یک سال دیگر جنگ میان اپل و شیل فراهم کرده که بر قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت.
به گفته تحلیلگران، بدون وجود ریسک‌های بزرگی که می‌توانند قیمت‌ها را بالاتر ببرند، قیمت وست تگزاس اینترمدیت در کوتاه مدت بالای 60 دلار پایدار نخواهد بود.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد تولید نفت خام آمریکا برای کل سال به 9.2 میلیون بشکه در روز بالغ شود. این سازمان انتظار دارد تولید نفت خام آمریکا امسال به رکورد 10 میلیون بشکه در روز صعود کند که بالاترین رکورد تولید از سال 1970 تاکنون خواهد بود.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا علاوه بر پیش‌بینی رشد تولید به میزان 800 هزار بشکه در روز در سال 2018 در مقایسه با سال میلادی گذشته، انتظار دارد تقاضای جهانی برای سوخت‌های مایع امسال بیش از 1.6 میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند که بالاتر از 1.4 میلیون بشکه در روز در سال 2017 خواهد بود.
این آژانس در دورنمای انرژی کوتاه مدت سال 2017 در دسامبر اعلام کرد پیش‌بینی نمی‌شود رشد تقاضا با رشد عرضه همگام بماند که به افزایش اندک ذخایر مایع جهان در سال 2018 منجر می‌شود.
اوپک در گزارش بازار نفت ماهانه خود اعلام کرد انتظار دارد مازاد ذخایر جهانی تا اواخر سال 2018 به تعادل برسد.
آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش بازار نفت ماهانه خود در دسامبر اعلام کرد در حالیکه تولید کنندگان اوپک تصمیم گرفتند کاهش تولید را تا پایان سال 2018 ادامه دهند، عرضه غیراوپک بیش از آنچه انتظار می‌رفت افزایش خواهد یافت و مجموعه رشد عرضه ممکن است از رشد تقاضا در سال آینده فراتر رود.
طبق تمامی این پیش‌بینی‌ها، تعادل بازار نفت تا پیش از اواخر نیمه دوم سال 2018 حاصل نخواهد شد زیرا شیل آمریکا و عرضه رو به رشد از سوی تولیدکنندگان غیراوپک که در توافق کاهش تولید حضور ندارند بخشی از کاهش تولید اوپک و متحدانش را بی‌اثر خواهند کرد.
جن مک گیلیان، مدیر تحقیقات بازار در شرکت "ترادیشن انرژی" در مصاحبه با بلومبرگ گفت: با خنثی شدن بخشی از تاثیر کاهش تولید اوپک و روسیه، بازار نیاز دارد این تایید را دریافت کند که ذخایر جهانی به کاهش ادامه خواهند داد. اگر ادامه چنین روندی مشاهده نشود در این صورت ممکن است شاهد تصحیح قابل توجه قیمت باشیم.
جدا از اختلاف عرضه نفت میان اوپک و شیل، تجدید ریسک‌های ژئوپلیتیکی در بازار نفت عامل مهمی خواهد بود که احتمالاً قیمت‌ها را امسال بالاتر می‌برد.
در سه ماهه چهارم سال 2017 اختلالات عرضه در عراق در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال در منطقه کردستان و همچنین پاکسازی سیاسی در عربستان، قیمت‌های نفت را بالاتر برد.
قیمت‌های نفت امسال پرقدرت‌ترین شروع سال را از سال 2014 داشتند و هر دو قیمت پایه برنت و وست تگزاس اینترمدیت سال 2018 را برای نخستین بار از ژانویه سال 2014 در بالای 62 در هر بشکه آغاز کردند.
به گفته اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک، رشد قیمت نفت در اواخر سال 2017 عمدتا تحت تاثیر اختلالات عرضه متعدد اما موقتی روی داد. با این‌همه روند مثبت در نیمه دوم سال 2017 به ایجاد سفته بازی کم سابقه‌ای منجر شد و از سوی دیگر از بهبود قوی تولید آمریکا پشتیبانی کرد. با قیمت های کنونی نفت خام طولی نخواهد کشید که تولید نفت آمریکا به رکورد 10 میلیون بشکه در روز صعود کند هر چند کاهش ذخایر نفت این کشور به میزان بیش از 100 میلیون بشکه در مقایسه با مارس سال 2017 نیز از قیمت‌های نفت پشتیبانی کرده است.
هانسن همچنین خاطرنشان کرد با توجه به تاثیر تغییر عرضه و تقاضای چند صد هزار بشکه نفت در روز بر قیمت ها به خصوص در نیمه اول سال 2018، این ریسک وجود دارد که قیمت برنت به جای 60 تا 70 دلار، در محدوده 50 تا 60 دلار معامله شود.
ساکسو بانک انتظار دارد تا پایان سال 2018 هر بشکه نفت برنت 60 دلار و هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت 57 دلار معامله شود با این‌همه نگرانی‌های ژئوپلیتیکی را نباید از نظر دور داشت.
در حالی که اوپک و شیل همچنان قیمت‌های نفت را در سال جاری هدایت خواهند کرد و احتمالاً آن‌ها را پایین سقف 60 دلار نگه می‌دارند، رویدادهای ژئوپلیتیکی ممکن است نفت را به بالای 60 دلار برسانند.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیش‌بینی بودجه عمرانی 3 میلیاردی برای سازمان هواپیمایی

بازار سرمایه منفی شد

خطرات مالی تغییرات اقلیمی

کمای سیاستی بازار مسکن

بازگشت به جنگ در سایه

وزن یارانه‌ها در بودجه 1403

بانک‌ها در تله آفساید

شِکِل رژیم صهیونیستی ریخت

هواشناسی ایران1403/01/28؛بارش شدید و سیلاب در نوار جنوبی

ساخت نهضت ملی مسکن بدون آورده متقاضیان

تکذیب محدودیت پرواز در کشور

خریدوفروش غیرقانونی امتیاز نهضت ملی مسکن با نرخ‌های نجومی

برقراری 3.5 میلیون تماس تلفنی با سامانه 141

ثبت معاملات غیرقانونی نهضت ملی مسکن در برخی دفاتر اسناد رسمی

آماده‌سازی ناوگان ایران‌ایر برای حج 1403

رشد 184 درصدی عبور کالا از مرز آستارا

جزئیات جلسه خودرویی وزیر صمت با شورای رقابت

43 درصد از بیکاران کشور فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها هستند

طلای جهانی از ترس تنش صعودی شد!

کاهش حاشیه سود شرکت ها از 34 درصد به 13 درصد

دستمزد مقطوع مبنای کسر حق بیمه مشاغل صنوف در سال 1403 اعلام شد

ویترین تسنیم شماره 645

هشدار عرضه دلار تقلبی در بازار آزاد

قیمت‌ روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار ثابت ماند

آغاز سومین حراج شمش طلا در سال جدید از ساعت 12 امروز

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.