تجلیل از 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب نمونه های ملی کشاورزی کشاورزی

تجلیل از 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب نمونه های ملی کشاورزی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی و با حضور مسولان ارشد کشور در تهران تجلیل می شوند.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز شنبه در یک نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت: امسال 1336 پرونده داوطلب شرکت در سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی تشکیل شد که از این تعداد 153 نفر با توجه به شاخص ها و معیارهای مورد نظر، انتخاب شدند.
دکتر اسکندر زند با بیان این که امسال رشته های جدید در انتخاب نمونه ها داشتیم، اظهار داشت: در حوزه آب و خاک 16 رشته جدید، دام و طیور و شیلات 13 رشته، منابع طبیعی و آبخیز داری 5 رشته ، زراعت 10 رشته، بیمه و ذکات 2 رشته و ترویج 3 رشته جدید برای انتخاب نمونه های کشاورزی ایجاد شده است.
وی افزود: 75 درصد نمونه های کشاورزی تحصیلات دیپلم به بالا، 25 درصد دارای تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و 6 درصد تحصیلات دکتری دارند.
زند ادامه داد: 50 درصد نمونه های کشاورزی امسال بالای 50 سال و 35 درصد زیر 40 سال سن دارند.
وی با اشاره به عملکرد تولید تعدادی از کشاورزان منتخب امسال گفت: عملکرد تولید گندمکار نمونه امسال در اراضی آبی 13 تن در هکتار می باشد و این در حالی است که متوسط عملکرد تولید کشوری 3.5 تن در هکتار است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین افزود: جوکار نمونه از ارقام داخلی بهمن و سرارود حدود 8 تن و 800 کیلو گرم در هکتار، برنجکار نمونه از رقم شیرودی نزدیک به 11 تن و کلزا کار نمونه 6 تن و 300 کیلوگرم در هکتارمحصول تولید کرده اند.
وی تصریح کرد: باغدار نمونه در تولید سیب درختی عملکرد 168 تنی در هکتار داشته که 10 برابر متوسط عملکرد داخلی می باشد.
زند در مورد محصولات ارگانیک نیز اظهار داشت: امسال تولید کننده سیب زمینی ارگانیک با عملکرد 30 تن در هکتار به عنوان نمونه انتخاب و معرفی خواهد شد.
وی با اشاره به شاخص های انتخاب و معرفی کشاورزان برتر در سال جاری گفت: ما در حوزه های مختلف شاخص ها و معیارهای ارزیابی را مشخص کرده ایم که مهمترین آنها شامل رعایت اصول فنی و مصرف بهینه نهاده ها در فرایند تولید، رعایت اصل بهره وری از منابع پایه ،مصرف بهینه انرژی ،رعایت جنبه های زیست محیطی و کمیت و کیفیت محصول می باشد.
دکتر زند، کاهش ضایعات، توجه به ارزش افزوده، رعایت استانداردهای تولید و مشارکت در انتقال دانش به سایر کشاورزان را از دیگر شاخص های انتخاب و معرفی کشاورزان برتر عنوان کرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در مورد زنان نمونه کشاورزی و نمونه های مربوط به نظام های بهره برداری تصریح کرد:کشاورزان زن نمونه در حوزه دام و پرواربندی، تسهیلگری و کارآفرینی،مشاغل نوغانداری نیز انتخاب شده اند.
رییس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: در قالب نظام های بهره داری و تعاونی های روستایی و کشاورزی، در حوزه ترویج و تشکل ها اقدام به تعیین نمونه کرده ایم و در زمینه مروج نمونه در پهنه ها نیز دو زن نمونه انتخاب شده اند.
وی در مورد تعداد نمونه های کشاورزی در زیر بخش های مختلف اذعان داشت: در حوزه زراعت 20 نفر، باغبانی 27 نفر، دام و عشایر 19 نفر، شیلات 7 نفر، آب و خاک و صنایع 28 نفر، ترویج 13 نفر، تشکها 10 نفر، منابع طبیعی و آبخیزداری 15 نفر و امور اراضی و مابقی 3 نفر کشاورز برتر انتخاب شده اند که روز دوشنبه 11 دیماه طی مراسمی معرفی خواهند شد.
دکتر زند افزود: در کل در 57 رشته زراعت و باغبانی، 26 رشته دام و طیور و آبزیان، 28 رشته آب و خاک و صنایع، 26 رشته ترویج و 15 رشته منابع طبیعی از نمونه های کشاورزی تجلیل می شوند.
وی با بیان این که 260 کانون اصلی یادگیری در مزارع کشاورزان نمونه ایجاد شده است، تصریح کرد: کانون های یادگیری با هدف انتقال دانش و تجربیات کشاورزان خبره ایجاد شده و سایر کشاورزان به صورت اقماری از این کانون ها بازدید می کنند و ایجاد این کانون ها در انتخاب نمونه های کشاورزی موثر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال افزود: 1700 سایت الگویی نیز تحت نظارت کشاورزان برتر است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

جهش خودروسازان در آبان ماه 1401

دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

جزیره‌های فوتبال ظرفیت گسترش به کل شهر تهران را دارد

سامانه کالابرگ الکترونیکی آماده شد/ یارانه 300هزارتومانی حذف خواهد شد؟

سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی

تنها 30درصد از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص پیدا کرده است/به ازای 7 هزار هکتار اراضی یک محیط بان وجود دارد

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

تامین مواد اولیه؛ چالش اصلی صنعت رنگ

فرهنگ بسیج محدود به تاریخ، جغرافی و یا حوزه های فعالیتی خاص نیست

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز نیروی دریایی

جزئیات پانزدهمین شنبه امید و افتخار شهردارى تهران

معجزه شخصیت

نفوذ سامانه بارشی از فردا/ارتفاعات سفید پوش می‌شوند/کاهش 4 تا 7 درجه‌ای دما

بن بست توسعه صنعتی در ایران

هشدار دامپزشکی: تمام مزارع مرغ گوشتی و تخمگذار علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند

5 تصمیم مرکز تتا برای تسهیل اعطای اینماد به لندتک‌ها

غنا استفاده از دلار را در تجارت نفت خود کاهش می‌دهد

سقف فروش ارز توافقی اسکناس برای دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافت

تحلیل ادعای 10 استاد دانشگاه درباره سد چمشیر/ کیفیت رودخانه شور زهره متحول می‌شود

بررسی وضعیت اجرای امضای الکترونیک پزشکان/ قرائت گزارش نظارتی در مورد استنکاف دستگاه ها از اجرای سلامت الکترونیک در صحن علنی

واریز بیش از 49 هزار میلیارد تومان سود مجامع از طریق سجام

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی 3 برابر شد

کدام کشور بیشترین کالای ایرانی را می‌خرد؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.