٩ درصد نرخ تورم سال آینده/ سازمان هدفمندی به صندوق رفاه اجتماعی تبدیل می‌شود اقتصاد کلان

٩ درصد نرخ تورم سال آینده/ سازمان هدفمندی به صندوق رفاه اجتماعی تبدیل می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان برنامه بودجه گفت:درآمد‌ها و حقوق گمرکی بالغ بر ١١ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.


به گزارش فصل اقتصاد ، محمدباقر نوبخت در نشست خبری صبح امروز گفت: بودجه سال ٩٧ در بیش از ٦ هزار صفحه و ١٤ جلد دسته بندی و تقدیم مجلس شده است تا بررسی‌ها در این بارت صورت گیرد.
وی در ادامه افزود: علاوه بر ١٤ جلد بودجه سه جلد گزارش عملکرد سال گذشته بودجه ٩٥ نیز تقدیم مجلس شد که امر در راستای اجرای حکم ١٢١ قانون برنامه ششم صورت گرفت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: ٢ جلد گزارش در قالب برنامه سال آینده به مجلس تقدیم شد و در این قالب عملکرد دستگاه‌های دولتی به اختصار بیان شده است.
نوبخت بیان کرد: در برنامه بودجه سال آینده پیش بینی منابع و برآوردی از هزینه‌ها برای نیل به اهداف سال فوق است.
وی در توضیح منابع طرح عمرانی عنوان کرد: در بودجه سال اینده میزان تامین بودجه طرح‌های عمرانی از طریق منابع، بخش دولتی و بخش خصوصی تهیه شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در توضیح میزان درآمدهای و حقوق گمركی دولت گفت: درآمدهای دولت بالغ بر ١٩٣ هزار و ٤٠٩ میلیارد تومان برآورد شده كه نسبت به سال گذشته ١١ درصد افزایش داشته است.
نوبخت در توضیح افزایش درآمدهای دولت گفت: درآمدهای مالیاتی از ١٧ هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان به ٢٣ میلیار تومان افزایش یافته و آن نشان از رشد ٦.٧ درصدی درامدهای مالیاتی دارد.
وی در توضیح میزان حقوق سال آینده بیان كرد: حقوق سال آینده جدا از منابع و درامدها ٣٢ میلیارد تومان برآورد شده است كه باید در این راستا از اوراق فروخته شده باید كمك بگیریم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص دارایی بودجه سال آینده عنوان کرد: مجموع دارایی‌های دولت شامل درامد‌های نفتی، اموال منقول و غیر منقول و طرح‌های عمرانی ١٠٦ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان است که سهم بخش نفت به ١٠١ هزار میلیارد تومان رسیده است و نسبت به سال گذشته منفی ١٠.١٤ درصد کاهش داشته است.
نوبخت با اشاره به منابع تامین هزینه‌های دولت در سال آینده اظهار کرد: مجموع برآورد درآمد‌های دولت از طریق انتشار اوراق مالی وفروش سهام ٤٧ هزار و ٧٠٠ میلیار تومان بوده است که سهم انتشار اوراق ٤٧، ٣٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان بوده و مابقی مربوط به واگذاری سهام کارخانجات بخش دولتی است.
وی در ادامه افزود: با توجه به این درامدها و كمبود آن در طرح های عمرانی بودجه خاصی به این بخش اختصاص داده شده كه با احتساب آن و ٩ درصد تورم سال اینده درآمدها به ٦٨ هزار میلیارد تومان می رسد كه نسبت به سال گذشته ١٠ درصد كاهش داشته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: جهت کاهش فقر و رشد اشتغال در کشور طرح هایی، چون اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی و عشایری و اشتغال حمایتی در بودجه سال آینده اشاره شده است.
نوبخت در توضیح اولویت‌های بودجه سال آینده بیان کرد: اولویت‌های بودجه سال اینده عواملی چون آبرسانی، بهبود محیط زیست، توسعه مکران، توجه به بافت‌های فرسوده است.
وی با اشاره به نحوه تهیه بودجه برای دستگاه‌های دولتی گفت: در بودجه سال آینده از هزار ردیف ملی ٣٤٠ ردیف حدود ٣٤ درصد انتخاب و براساس قیمت تمام شده بودجه دستگاه‌ها تعیین شده است.
رئیس سازمان برنامه بودجه در توضیح شفافیت بودجه سال اینده گفت: برای شفافیت بودجه سال اینده ٣٣٧ ردیف ملی به ١٣٨ ردیف کاهش یافته است.
نوبخت تصریح کرد: وضعیت درامد‌های اختصاصی و تفکیک درآمد‌ها و هزینه در بودجه سال آینده به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفته است.
وی در توضیح سهم استان‌ها در بودجه سال آینده بیان کرد: سهم بخش استان‌ها از ٤.٣ درصد به ٢٤.٣ درصد افزایش یافت و ٨٦٨ طرح عمرانی به استان‌ها واگذار شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: بودجه بخش عمرانی ٦٨ هزار و ١٢٦ میلیارد تومان برآورد شد که ١٥ هزار میلیارد تومان از طریق دولت، ١٦ هزار و ٩٠٠ میلیارد تومان از صندوق تسهیلات و مابقی از طریق بخش خصوصی تامین خواهد شد.
نوبخت تاکید کرد: در جهت فقر زدایی مطلق در سال آینده بودجه مربوط به سازمان هدفمندی یارانه‌ها به بخش هایی چون واریز یارانه، کمک به افراد زیر خط فقر، توجه به بیمه سلامت اختصاص می‌یابد و در این راستا سازمان هدفمندی یارانه‌ها به صندوق رفاه اجتماعی تبدیل می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در توضیح روش‌های شناسایی دهک‌های پردرامد یارانه گفت: برای شناسایی دهک‌های پردرامد باید به جای وارسی حساب ٨٠ میلیون نفر، افراد نیازمند واقعی شناسایی و یارانه به آن‌ها تعلق گیرد و مابقی از لیست دریافت یارانه حذف شوند که در این راستا نیز منابع در زمینه رفع فقر مطلق استفاده خواهد شد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

الگوریتم مجریان ذی‌صلاح ساختمان‌ها هفته آینده ابلاغ می‌شود

نرخ سود اوراق گواهی سپرده خاص چگونه محاسبه می شود؟

اطلاعیه سامانه یکپارچه خودروها ویژه نوبت‌دارهای زمستان؛ متقاضیان ٣ روز برای جایگزینی فرصت دارند

ورودی آب رودخانه‌های اصلی به دریاچه ارومیه 3 برابر شد

سقف منابع تحقق پذیر در بودجه 1403 رعایت شد

افت 78.2 درصدی بارش‌ها در کرمان/ بارش‌ها در کشور 37.9 درصد کم شد

سیاست‌های حمایتی در تنظیم بازار پیاز/ مازاد پیاز صادر می‌شود

مصرف گاز کشور به 650 میلیون متر مکعب می‌رسد/ لزوم مصرف بهینه طی روزهای آتی

پیش‌بینی افزایش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری

برای دریافت سود و اصل سهام عدالت؛ وراث متوفیان تا ١٠ اسفند ماه فرصت دارند

برای دریافت سود و اصل سهام عدالت؛ وراث تا ١٠ اسفند ماه فرصت دارند

سازمان مالیاتی: رسید دستگاه‌های کارتخوان فقط تا سال 1404 معتبر است

هواشناسی ایران 1402/12/06؛ بارش برف و باران در سراسر کشور/ هشدار نارنجی هواشناسی به کشاورزان

انجام پروازهای فرودگاه امام با وجود بارش برف

عقب‌ماندگی شدید پروژه‌های نهضت ملی مسکن پردیس/ پیشرفت 58 درصدی پس از 4 سال

وضعیت راه‌های کشور؛ بارش برف و باران در جاده‌های 24 استان

ایران‌ایر 34 فروند هواپیما دارد

جاده چالوس یکطرفه شد/ بارش برف و باران در جاده‌های 29 استان

تحلیل | اشکال مبنایی «خلق پول» توسط افراد یا نهادهای خصوصی

جزئیات میانگین حقوق کارکنان دولت/ کارمندان در 1401 چقدر حقوق گرفتند؟

روش انتقال سریع و رایگان سود و اصل سهام عدالت متوفیان به وراث

وضعیت هوای تهران 1402/12/06؛ تنفس هوای قابل قبول در روز برفی

شارژ مرحله سوم طرح ملّی «یسنا» انجام شد

بلاتکلیفی دو هزار متقاضی مجوز از وزارت میراث فرهنگی

کشاورزی آینده - 3 | 10 اتفاق برتر شکل‌دهندۀ آیندۀ «کشاورزی دقیق»

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.