تورم کل کشور در آذر ماه 8 درصد شد/ تورم دهک اول جامعه ٨.٨ درصد اقتصاد کلان

تورم کل کشور در آذر ماه 8 درصد شد/ تورم دهک اول جامعه ٨.٨ درصد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - معاون مرکز آمار گفت:در آذرماه، تورم کل کشور به عدد هشت درصد رسیده که شهری ٧.٨ درصد و روستایی ٩.٢ درصد بوده است تورم برای دهک اول جامعه ٨.٨ درصد و برای دهک دهم ٧.٤ درصد بوده است.


به گزارش فصل اقتصاد ، جواد حسین زاده در نشست خبری صبح امروز در توضیح دستاوردهای مرکز آمار بیان کرد:دو دستاورد بزرگ در مرکز آمار ایران به دست آمده که تغییر سال پایه تورم از ٩٠ به ٩٥ در حوزه تورم از جمله آن بوده و دیگری تورم دهکی است. بر این اساس در آذرماه، تورم کل کشور به عدد هشت درصد رسیده که شهری ٧.٨ درصد و روستایی ٩.٢ درصد بوده است تورم برای دهک اول جامعه ٨.٨ درصد و برای دهک دهم ٧.٤ درصد بوده است.
وی در ادامه افزود: شاخص قیمت درصد تغییر میانگین موزون قیمت کالا و خدمات در مقایسه با سال پایه است که سال پایه به ٩٥ تغییر یافته است.
معاون مرکز آمار با اشاره به نحوه محاسبه تورم شهری و روستایی تصریح کرد: تورم شهری، روستایی و کل کشور بر اساس سال پایه ٩٥ محاسبه می شود که بر این اساس علت تغییر سال پایه به دلیل تغییر تکنولوژی تولید کالا، حذف برخی اقلام از سبد مصرفی و افزودن برخی دیگر، تغییر در وزن کالاها و مواردی از این دست علت تغییر سال پایه است؛ ضمن اینکه افزایش درامد خانوارها الگوی مصرف را تغییر می دهد و همین امر تغییر سال پایه را رقم می زند.
به گفته حسین زاده، اقلامی که برای محاسبه تورم در سبد قرار می گیرند باید دارای ویژگی های خاصی باشند که شاخص های آن از سوی مرکز آمار لحاظ شده است؛ ضمن اینکه مرحله بعد جمع آوری آمار مربوط به قیمت است که این طرح هم به صورت ماهانه اجرایی می شود و از فروردین سال ٩٥ شروع شد؛ البته بین سال ٩٠ تا ٩٥ تعداد ٢٦ قلم حذف و 30 قلم اضافه شده است و پایش در ٤٧٥ قلم کالا در مناطق شهری و روستایی صورت می گیرد.
وی در خصوص سهم اقلام خوارکی در سبد خانوار اظهار کرد: سهم دخانیات و خوراکی و اشامیدنی در سبد مصرفی خانوار کم شده و سهم مواد غیرخوراکی بیشتر شده است. اما این که سهم خوراکی کم شده را ما تحلیل نمی کنیم ولی وقتی سهم خوراکی کم می شود و غیرخوراکی بیشتر می شود نشان می دهد که خانوارها نیازشان به کالاهای خوراکی کمتر شده است.
معاون مرکز آمار در خصوص تورم دهکی و دلایل محاسبه بیان کرد: برای تجدیه و تحلیل دقیق علت ها و معلول هایی که منجر به تغییر تورم در هر یک از دهک ها می شود نیاز است تورم دهکی را مورد محاسبه قرار دهیم به خصوص در حوزه مباحث مرتبط با فقر مورد نیاز است بر این اساس نتایج محاسبات نشان می دهد تورمی که اقشار پردرامد جامعه با آن مواجه هستند کمتر از کم درامد است به نحوی که تورم دهک دهم در اذرماه ١٩ درصد کمتر از دهک اول بوده است.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خواربارفروشان، مشاوران املاک و آرایشگران در صدر دارندگان شناسه یکتا

خطوط 8 و 9 مترو از جنوب شرق تهران می‌گذرد

تصادف 2 خودرو در پایتخت و جان‌باحتن 2 جوان + تصاویر

پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش تا 4 برابر میانگین حساب

ترمز دوباره جنرال‌موتورز

آی‌مسیج اپل برای مقابله با فناوری های شکستن رمزنگاری ارتقا یافت

پیش‌بینی تورم روسیه

قیمت نفت اندکی بالا رفت

وال استریت بیت‌کوین را پایین کشید

جزئیات مشاغل خانگی در سال 1401

تشکیل شورای گفتگوی بخش تعاون با رویکرد افزایش صادرات

کاهش نرخ فوتی‌های ناشی از حوادث شغلی در کشور

60 درصد مردم آرژانتین در فقر به سر‌می‌برند

سقوط چشم‌انداز رشد غول اقتصادی اروپا

80 درصد اشتغال خانگی در دست زنان!

بدهی جهانی رکورد زد

تعرفه برق خودروهای برقی تجاری است/ به دنبال توسعه زیرساخت ها هستیم

کارخانه تولیدکننده تراشه گوشی هواوی تحریم شد

31 استان تحت پوشش پایش هوشمند اراضی هستند/ لزوم حفاظت از 5 میلیون هکتار اراضی مرغوب

ماموریت شهرداران تا 2030

شارژ بورس از بازار پول

فرود تورم حوالی هدف

صادرات غذا در تله بی‌برنامگی

طلای جهانی برنده مسابقه با دلار شد

جاده چالوس ساعت 8 صبح فردا بازگشایی می شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.