جزئیات پرورش گوزن در کشور/واردات محدود از کانادا کشاورزی

جزئیات پرورش گوزن در کشور/واردات محدود از کانادا

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - قائم‌ مقام معاونت امور دام وزارت جهاد با بیان اینکه طی چند سال اخیر پرورش گوزن در کشور شکل گرفته است، گفت: شرایط کار برای علاقمندان به سرمایه‌گذاری در این زمینه فراهم است.

محمدرضا ملاصالحی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه گوزن، بیشتر به عنوان یک حیوان وحشی شناخته می شود، اظهار داشت: سالها است که در برخی کشورهای دنیا، گوزن با هدف تولید گوشت، پوست، شاخ و سایر فرآورده‌ها پرورش داده می شود که پرورش نیز عموما در سیستم های باز و مرتعی انجام می گیرد، اما در برخی موارد، در سیستم های بسته و به صورت غیرمرتعی نیز، پرورش انجام می شود.
قائم مقام معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه پرورش گوزن در کشورهای ناحیه اسکاندیناوی امری رایج است، اضافه کرد: در کشورهایی که نزدیک به قطب هستند، حتی قبل از میلاد مسیح نیز این کار رواج داشته و یکی از حرفه های مورد علاقه اسکیموها، پرورش گوزن است.
وی افزود: در کشورهایی مانند چین، نروژ، سوئد و کانادا این کار رواج زیادی دارد؛ ضمن اینکه نیوزیلند سرمایه گذاری وسیعی در این زمینه انجام داده است.
رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: هدف اصلی از پرورش گوزن، تولید گوشت است؛ اما شاخ گوزن نیز بازار بسیار خوبی دارد و به عنوان ماده ای که در برخی کشورها مانند چین، مصرف دارویی دارد؛ نیز مقرون به صرفه است؛ همچنین پوست و سایر اجزای بدن آن، مورد استفاده‌های گوناگون قرار می گیرد و شیر آن را در برخی کشورها می دوشند و مورد استفاده قرار می دهند.
ملاصالحی افزود: به هرحال این کار، یک صنعت رو به پیشرفت بوده و به ویژه در کشورهایی مانند نیوزیلند توسعه زیادی یافته است. در عین حال گوشت گوزن که مهم ترین فرآورده آن است، توسط این کشورها تولید و به دیگر کشورهای جهان صادر می شود.
وی با بیان اینکه در کشور ما نیز چند سالی است که پرورش گوزن شکل گرفته است، گفت: در استان هایی مانند فارس، یزد، گلستان، مازندران و البرز تعدادی از واحدهای پرورش را در الگوهای کوچک داریم که گوزن را در کنار سایر فعالیت های دامپروری خود نگهداری می کنند.
واردات گوزن از کانادا
ملاصالحی اضافه کرد: این واحدها عموما گوزن های بومی را با هماهنگی محیط زیست نمونه گیری کرده اند و پرورش می دهند؛ ضمن اینکه یک واحد در البرز وجود دارد که تعدادی گوزن را از کشور کانادا با هماهنگی وزارت جهاد و سازمان محیط زیست وارد کرده و البته تعداد آن محدود است.
وی افزود: در سوادکوه نیز، موردی را داریم که مجوز پرورش 70 راس گوزن را در سیستم بسته دریافت کرده که به تدریج فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: پیش بینی می شود اگر بتوانیم برای محصولات گوزن به ویژه شاخ و گوشت آن بازارهای هدف صادراتی خوبی بیابیم، این کار می‌تواند زمینه ساز فعالیت اقتصادی خوبی باشد؛ هر چند در داخل، نیز می تواند بازار مصرف خوبی برای آن شکل بگیرد.
ملاصالحی تصریح کرد: در کنار سایر فعالیت های اقتصادی مانند پرورش شتر و بز اصلاح‌شده، پرورش گوزن نیز یکی از مقوله هایی است که اگر سرمایه گذاران علاقه داشته باشند و به آن ورود یابند، شرایط کار برای آنان فراهم است.
وی ادامه داد: پرورش دهندگان هم می توانند از گونه های بومی استفاده کنند که این نیاز به هماهنگی با محیط زیست دارد و البته محدود است؛ هم می توانند از گونه های وارداتی استفاده کنند.
ملاصالحی با بیان اینکه در اغلب نقاط کشور نیز امکان پرورش گوزن وجود دارد و می توان برای آن برنامه ریزی کرد، افزود: احتمالا عمده تولیدات در این زمینه با هدف صادرات محصولات شکل خواهد گرفت؛ چون بازار خوبی برای فرآورده های آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس مخصوصا برای گوشت گوزن وجود دارد، همچنین برای شاخ آن کشوری مثل چین و کشورهای اروپایی متقاضی هستند.
وی درباره اینکه آیا هم اکنون به شرایطی رسیدیم که بتوانیم صادرات انجام دهیم؟ گفت: در حال حاضر این شرایط هنوز شکل نگرفته و این موارد پیش بینی های آینده است؛ لذا اگر سرمایه گذارانی در این حوزه وارد شوند، این امکان وجود دارد که برای پرورش گوزن، چه با هدف فروش محصولات آن در بازار داخل چه با هدف صادرات، برنامه‌ریزی شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش تا 4 برابر میانگین حساب

ترمز دوباره جنرال‌موتورز

آی‌مسیج اپل برای مقابله با فناوری های شکستن رمزنگاری ارتقا یافت

پیش‌بینی تورم روسیه

قیمت نفت اندکی بالا رفت

وال استریت بیت‌کوین را پایین کشید

جزئیات مشاغل خانگی در سال 1401

تشکیل شورای گفتگوی بخش تعاون با رویکرد افزایش صادرات

کاهش نرخ فوتی‌های ناشی از حوادث شغلی در کشور

60 درصد مردم آرژانتین در فقر به سر‌می‌برند

سقوط چشم‌انداز رشد غول اقتصادی اروپا

80 درصد اشتغال خانگی در دست زنان!

بدهی جهانی رکورد زد

تعرفه برق خودروهای برقی تجاری است/ به دنبال توسعه زیرساخت ها هستیم

کارخانه تولیدکننده تراشه گوشی هواوی تحریم شد

31 استان تحت پوشش پایش هوشمند اراضی هستند/ لزوم حفاظت از 5 میلیون هکتار اراضی مرغوب

ماموریت شهرداران تا 2030

شارژ بورس از بازار پول

فرود تورم حوالی هدف

صادرات غذا در تله بی‌برنامگی

طلای جهانی برنده مسابقه با دلار شد

جاده چالوس ساعت 8 صبح فردا بازگشایی می شود

پاسکاری واردکنندگان اتوبوس بین راهداری و صمت

افتتاح طرح توسعه فرودگاه ایلام با حضور رئیس‌جمهوری

خشکسالی ایران شدیدتر و طولانی‌تر شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.