مظاهریان دركنفرانس ملی پژوهش‌های كاربردی درعمران، معماری و مدیریت شهری مطرح كرد:
نوسازی 66 هزار هكتار بافت‌ فرسوده تا پایان برنامه ششم توسعه راه و شهرسازی

نوسازی 66 هزار هكتار بافت‌ فرسوده تا پایان برنامه ششم توسعه

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به این مطلب كه حدود 30 درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده به سر می‌برند گفت: تامین مسكن در نقاط مختلف كشور و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است و پیش‌بینی شده كه تا پایان برنامه ششم، 66 هزار هكتار از بافت‌های فرسوده شهری با 123 هزار میلیارد تومان بهسازی و سامان‌دهی شوند.

به گزارش فصل اقتصاد و به نقل از وزارت راه و شهرسازی حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پنجمین كنفرانس ملی پژوهش‌های كاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری به فرصت‌های پیش رو این معاونت در ساخت و سازهای کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سهم مسكن از اشتغال مستقیم 12 درصد است. همچنین سهم مسكن در سبد خانوار برای خانوارهای متوسط 30 تا 33 درصد و برای اقشار ضعیف‌تر تا 45 درصد را شامل می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نقش دولت در سرمایه‌گذاری مسكن شهری نیم تا 3 درصد است كه خبر خوبی است و نشان می‌دهد بخش مسكن متكی به بخش‌های خصوصی است و وظیفه دولت هدایت‌گری، نظارت و سیاست‌گذاری است.
وی وضعیت موجود شاخص‌های مسكن طبق آخرین سرشماری را تشریح كرد و گفت: در حال حاضر 24 میلیون خانوار در كل كشور وجود دارد و بعد خانوار شهری به 3.3 و خانوار روستایی به 3.5 كاهش یافته است. همچنین در حال حاضر 2 میلیون و600 هزار خانه خالی و 2 میلیون و 100 هزار خانه دوم وجود دارد.
مظاهریان با اشاره به این مطلب كه در حال حاضر 24 میلیون خانوار و 27 میلیون خانه در سراسر كشور وجود دارد تصریح كرد: وضعیت 19 میلیون بد مسكن در سراسر كشور با توجه به آمار خانه‌های خالی و خانه‌های دوم نشان از عدم تعادل در بازار مسكن دارد.
این مقام مسئول تاكید كرد: به هیچ عنوان خانه خالی را نباید جزو آمارهای مسكن در نظر بگیریم زیرا این خانه‌ها برای نیاز واقعی ساخته نشده‌اند و تنها قشر مرفه جامعه را پوشش خواهند داد ضمن آنكه در حال حاضر برای آن‌ها مشتری وجود ندارد.
وی آینده مسكن را بر اساس جمعیت و نیاز واقعی در 10 سال آینده ترسیم كرد و گفت: برای 10 سال آینده باید برای 29 میلیون نفر خانه واقعی ایجاد كنیم. در حال حاضر جمعیت شهرنشین جهان حدود 52 درصد و جمعیت شهرنشین ایران حدود 73 درصد است و پیش‌بینی می‌شود كه تا سال 1405 جمعیت شهرنشین در ایران به 79 درصد برسد كه تا 10 سال آینده 79 درصد جمعیت شهری نیاز به مسكن دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مشكل آینده ایران شهرهاست و این مسئله نابرابری كه در شهرها در بافت‌های ناكارآمد آن‌ها و حاشیه شهرها وجود دارد باید سامان‌دهی شود. در حال حاضر برای 10 سال آینده مطالعات و آمار به ما می‌گوید كه حدود 5 میلیون و 300 هزار خانه برای خانوارهای تازه تشكیل شده نیاز داریم. همچنین یك كمبود مسكن تاریخی نیز در كشور وجود دارد كه میزان آن یك میلیون و 300 هزار خانه است تا به سربه سری خانه و خانوار برسیم.
مظاهریان افزود: پیش‌بینی ما این است كه در 10 سال آینده از 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی یك میلیون و 300 هزار خانه خالی كنونی وارد بازار شود كه باید نیاز به بازسازی را نیز به آمارهای موجود اضافه كنیم.
وی تاكید كرد: در 10 سال آینده حدود 3 میلیون و 800 هزار خانه نیاز به بازسازی و مقاوم سازی دارند كه با رشد اقتصادی 5.4 درصد و نرخ رشد جمعیت 2 درصد پیش‌بینی ما این است كه در 10 سال آینده به 9 میلیون خانه نیاز داریم.
این مقام مسئول خطاب به فعالان اقتصادی بازار نیاز واقعی مسكن و مكان‌هایی كه خانه‌ها باید در آن‌ها اصلاح شود تشریح كرد و گفت: 3 گروه نیازمند برنامه‌ریزی برای و تامین مسكن هستند. گروه اول كه شامل دهك‌های 9 و 10 می‌شود جزو مرفه‌های جامعه هستند كه نیاز مسكن خود را تامین می‌كنند.
وی ادامه داد: دهك 4 تا 8 طبقه متوس جامعه را در بر می‌گیرد كه نیاز به حمایت دولت برای خانه‌دار شدن دارد. این افراد صاحب شغل هستند ولی مستقیما بر مبنای پس‌انداز نمی‌توانند صاحب خانه شوند به همین دلیل از طریق صندوق پس‌انداز یكم تسهیلات مورد نیاز به آن‌ها اعطا می‌شود كه از دولت یازدهم اعطای تسهیلات به این خانوارها آغاز شده است.
مظاهریان تصریح كرد: تاكنون 334 هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسكن یكم ثبت‌نام كرده‌اند كه نشان می‌دهد مردم به دولت اعتماد كرده‌اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این مطلب كه میزان تسهیلات در تهران 50 درصد قدرت خرید مردم در شهرهای كوچك تا 80 درصد را پوشش می‌دهد گروه سوم را دهك یك تا 3 عنوان كرد و گفت: گروه فوق توان خرید ندارند و وظیفه دولت است كه نیاز اقشار ضعیف را برای تامین مسكن حل كند، به همین دلیل تامین مسكن این قشر از طریق مسكن اجتماعی و اجرای طرح‌های آن میسر است.
وی انتقاد از برخی سیاست‌های اعمال شده در دهه‌های گذشته گفت: شوربختانه دهك یك تا 3 دهك‌های فقیر جامعه به حساب می‌آیند كه در سالیان گذشته تعداد آن‌ها گسترش فراوانی یافت.
مظاهریان با اشاره به اینكه در منطقه یك تهران 35 هزار خانه خالی وجود دارد تاكید كرد: برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های مسكن، تامین نیازهای واقعی مسكن و حل مسئله مسكن برای اقشار ضعیف و متوسط است.
این مقام مسئول طرح جامعه مسكن را كه در 7 محور ترسیم شده است طرحی قابل قبول عنوان كرد كه از طریق آمار و مطالعه به روز خواهد شد و تا سال 1405 ادامه خواهد یافت.
وی در تشریح 7 محور طرح جامع مسكن گفت: محور اول و هفتم شامل مسكن، خانوارهای كم‌درآمد و توسعه پایدار استیجار، محور دوم سكونتگاه‌های نابه‌سامان شهری، محور سوم اصلاحات و سیاست زمین با تاكید بر نظام برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، محور چهارم تقویت كارآمدی صنعت ساختمان، محور پنجم بهبود و توسعه نظام تامین مالی مسكن و محور ششم مسكن روستایی است.
مظاهریان تصریح كرد: تمركز وزارت راه و شهرسازی سامان‌دهی سكونتگاه‌های نابه‌سامان شهری است برای دهك اول تا سوم است كه آن‌ها نیازمند واقعی تامین مسكن هستند.
وی گفت: در حدود 130 تا 140 هزار هكتار بافت فرسوده در كشور وجود دارد كه این میزان مساحت در حدود 2 برابر مساحت تهران را شامل می‌شود كه نشان‌دهنده این مطلب است كه تا چه میزان بافت پرخطر در كشور وجود دارد و بازار سرمایه‌گذاری برای مسكن در چه بافت‌هایی قرار دارد.
معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به این مطلب كه حدود 30 درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده به سر می‌برند گفت: تامین مسكن در نقاط مختلف كشور و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است و پیش‌بینی شده كه تا پایان برنامه ششم 66 هزار هكتار از بافت‌های فرسوده شهری با 123 هزار میلیارد تومان بهسازی و سامان‌دهی شوند.
این مقام مسئول اجرای طرح بهسازی بافت‌های فرسوده را نیازمند همكاری همه‌جانبه دولت، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها، ستادهای بازآفرینی و بخش خصوصی برشمرد.
وی همچنین گفت: پیش‌بینی شده است كه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده در سال نخست با 80 هزار میلیارد تومان آغاز شود. در سال گذشته و در دوران ركود شاهد بودیم كه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بافت‌های فرسوده حدود 60 هزار میلیارد تومان بود و طبق پیش‌بینی‌ها این مهم انجام پذیر خواهد بود.
مظاهریان انجام طرح مسكن را در بافت‌های فرسوده در 3 گام تعریف كرد و گفت: در سطح اول محلی‌سازی ، سطح دوم محله‌سازی مرحله‌ای و سطح سوم محله‌سازی جایگزینی است كه در این 3 سطح سیاست‌های وزارتخانه تامین خواهد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بازار سرمایه، محلی برای رونق تولید و اشتغال‌زایی است/ بورس، اصلی‌ترین بازار برای تامین مالی شرکت‌ها

پروژه‌های تجدیدپذیر باید از مسیر بازار سرمایه تامین مالی کنند/ بهره‌گیری از ظرفیت‌های بورس

تخصیص بسته‌های غذایی به مادران دارای فرزند شیرخوار از امروز

انتقال تجربه تهران در برقی‌سازی حمل و نقل به کلان‌شهرها

امضای قراردادهای جدید ایران و قطر دربخش انرژی در آینده نزدیک

قزاقستان به دنبال ساخت خط لوله نفت در دریای خزر

انتقال تجربه تهران در برقی‌سازی حمل و نقل به کلانشهرها

واتس‌اپ و تردز از فروشگاه اپل در چین برداشته شدند

هکرهای چینی برای حمله به زیرساخت‌های آمریکا آماده می‌شوند

اوپک دنبال جذب یک کشور آفریقایی رفت

سقوط قیمت بیت کوین تا زیر 60 هزار دلار

قیمت جهانی طلا امروز 1403/01/31

کاهش رتبه اعتباری رژیم صهیونیستی با خالی شدن خزانه

قیمت جهانی نفت امروز 1403/01/31| برنت 89 دلار و 42 سنت شد

وضع دوباره تحریم‌های آمریکا علیه نفت ونزوئلا

قزاقستان در فکر ساخت خط لوله نفت در دریای خزر

اوپک می‌تواند مانع 100 دلاری شدن قیمت نفت شود

وضعیت هوای تهران 1403/01/31؛ تنفس هوای "قابل قبول"

راهکارهای توسعه کیفی بخش تعاون در اقتصاد ایران چیست؟

آزمون سخت دولت برای باز کردن گره حمل‌و‌نقل شهروندان تهرانی!

صنعت نفت ایران بالاترین ارزش افزوده را دارد/ علت جذب سرمایه خارجی

بودجه امسال چه زمانی نهایی می‌شود؟

نکاتی درباره آیین‌نامه عرضه اینترنتی دارو

بازگشت پروازهای فرودگاه‌های کشور به حالت عادی

پروازهای فرودگاه امام خمینی در حال انجام است

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.