رییس هیأت عامل ایمیدرو در دومین اجلاس مدیران این سازمان:
صادرات فولاد کشور به مرز 8 میلیون تن نزدیک می‌شود/ 10 هزار شغل جدید از طریق پروژه های ایمیدرو به وجود آمده است صنعت و معدن

صادرات فولاد کشور به مرز 8 میلیون تن نزدیک می‌شود/ 10 هزار شغل جدید از طریق پروژه های ایمیدرو به وجود آمده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: اقدامات خوبی در حوزه معدن و صنایع معدنی انجام شده است و صادرات فولاد کشور از مرز 6.5 میلیون تن گذشته و به مرز 8 میلیون تن نزدیک می‌شود.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از شاتا ، مهدی کرباسیان در دومین اجلاس مدیران ایمیدرو، معدن و صنایع معدنی را به عنوان یکی از محوری ترین اولویت‌های دولت دوازدهم دانست و افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز به عنوان یک اولویت مهم به این موضوع نگاه می‌کند.
وی با تشریح برخی آمارهای قابل توجه حوزه معدن، گفت: ظرفیت کنسانتره کشور از 28 میلیون تن در ابتدای 92 به حدود 56 میلیون تن در سال 96 رسید، در این بازه زمانی ظرفیت گندله از 22 میلیون تن به 48 میلیون تن افزایش یافت. ظرفیت فولاد از 22.5 میلیون تن سال 92 به 31 میلیون تن در سال 96 رسید، ظرفیت مس در این بازه نیز از 259 میلیون تن به 459 میلیون تن افزایش پیدا کرد.
10 هزار شغل جدید از طریق پروژه های ایمیدرو به وجود آمده است
کرباسیان با اشاره به اینکه 10 هزار شغل جدید از طریق پروژه های ایمیدرو به وجود آمده است، تصریح کرد: اقدامات خوبی در حوزه معدن و صنایع معدنی انجام شده است. صادرات فولاد کشور از مرز 6.5 میلیون تن گذشته و به مرز 8 میلیون تن نزدیک می‌شود. اما سایه ای که نفت و گاز بر درآمد کشور انداخته، ما را از توجه به حوزه معدن و صنایع معدنی مغفول کرده است.
رییس هیأت عامل ایمیدرو با بیان اینکه ذخیره قطعی سنگ آهن در سنگان یک میلیارد و 200 میلیون تن است که با اکتشافات جدید به یک میلیارد و 500 میلیون تن می رسد، یادآور شد: امسال تولید در همه حوزه های معدنی بهبود یافت، محصولات معدنی به کانادا، اروپا و آسیا صادر شد. البته در حوزه معادن کوچک و متوسط با کمک شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی و تشکل های تخصصی باید کار بیشتری انجام گیرد.
کرباسیان با اعلام اینکه از باطله‌های معدنی پروژه سنگان باید استفاده شود، گفت: استفاده از باطله‌های معدنی، فرآوری‌ها و به کارگیری تکنولوژی‌های نوین در حوزه معدن ضروری است.
وی توجه بیشتر به حوزه پژوهش و فناوری را بسیار مهم دانست و افزود: تکنولوژی‌های جدید کشور را نجات می دهد. بودجه آموزش و پژوهش ایمیدرو در سال 92 حدود 2 میلیارد تومان بود که سال گذشته به 12 میلیارد تومان رسید. از سوی دیگر مرکز تحقیقات ایمیدرو در کرج اقدامات خوبی داشت.
رییس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه بودجه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی در سال 94 از 10 میلیارد تومان به 110 میلیارد تومان افزایش یافت، اضافه کرد: توجه به اکتشاف با تشویق بخش غیردولتی و خصوصی باید در دستور کار واقع شود، 45 هزار کیلومتر از 250 هزار کیلومتر اکتشاف جدید برای واگذاری آگهی شده است.
پیمانکاران و مشاوران بازوی عملیاتی ایمیدرو هستند
کرباسیان پیمانکاران و مشاوران را بازوی عملیاتی ایمیدرو دانست و تصریح کرد: توجه به آموزش و تأمین تجهیزات و ماشین آلات مدرن در این بخش ضروری است.
وی بر ایمنی و HSE در ایمیدرو تاکید کرد و گفت: تکمیل طرح های نیمه تمام را در دستور کار داریم، جایی که بخش خصوصی تمایل به همکاری دارد کمک می کنیم.
کرباسیان بزرگترین مشتری راه آهن کشور را معدن و صنایع معدنی دانست و افزود: توسعه فعالیتهای معدنی با تامین زیر ساختها امکان پذیر است، در این حوزه باید اقدامات اساسی شود. به عنوان نمونه راه آهن در بهترین حالت 8 میلیون تن از بار حدود 25 میلیون تنی سنگان را می تواند جابجا کند، نیاز به سرمایه گذاری بیشتری در حوزه حمل و نقل ریلی است.
وی استفاده بهینه از منابع و بهره وری را دانست و یادور شد: یادآور شدمهم یادآور شد: جایزه سالانه بهره وری راه اندازی شده است و دور جدید آن امسال نیز برگزار می شود.
آموزش های اجباری باید در دستور کار قرار بگیرد
کرباسیان بالاترین سرمایه یک واحد را نیروی انسانی برشمرد و افزود: روی ارتقای سطح دانش نیروی انسانی جدی تر فعالیت شود و آموزش های اجباری باید در دستور کار قرار بگیرد.
رییس هیأت عامل ایمیدرو در پایان خطاب به مدیران ایمیدرو گفت: مدیران ایمیدرو در مورد مسایل انظباطی در سیستم، HSE و ایمنی تعارف نداشته باشند و پاسخگویی و توجه به حقوق شهروندی که مورد تاکید رییس جمهور است، مدنظر قرار بگیرد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.