موضوعات تریبون مردم

تریبون مردم: وعده پرداخت تسهیلات فرزندآوری و بلاتکلیفی متقاضیان وام فرزندآوری

دولت در راستای سیاست جوانی جمعیت برای تسهیل شرایط فرزندآوری، تسهیلات فرزندآوری در نظر گرفته است و طبق بخشنامه بانک مرکزی، بانک ها مکلف به پرداخت وام قرض‌الحسنه فرزندآوری هستند. اما به نظر می رسد بانک‌ها به جای تسهیل گری مانع ایجاد می‌کنند.

تریبون مردم: انحصار در بازار محصولات لوازم خانگی/ تولیدکنندگان داخلی به حقوق مصرف کننده احترام می گذارند؟

با انحصار لوازم ایرانی آیا میدانی برای رقابت وجود دارد؟ به عنوان مثال چندی پیش برای خرید لوازم خانگی به یکی از شرکت‌های ایرانی مراجعه کرده و کالایی که به عنوان نمونه در آن مغازه وجود داشت را سفارش دادیم که فروشنده عنوان کرد که این کالا موجود نیست و با تأخیر بعضاً 4 ماهه به دست مشتری خواهد رسید. آیا این منطقی است که کالای خریده شده به علت عدم موجودی در بازار با تأخیر چند ماهه ارسال شود؟ آیا انحصار در بازار لوازم خانگی تصمیم درستی است؟ این در حالی است که در اختیار قرار دادن بازار لوازم خانگی به تولیدکننده داخلی نباید تا ابد و انحصاری شود.

تریبون مردم : افزایش نامتعارف و چندبرابری اجاره بها

قیمت اجاره و خرید مسکن به گونه است که قشر کم درآمد و جوانان دیگر خواب خرید مسکن را هم نمی‌توانند ببینند و با این وضع رشد اجاره‌بها تا چند سال دیگر حتی توان اجاره را هم نخواهند داشت. رهبری در دیدار اخیر با هیئت دولت از وضعیت ساخت مسکن و قیمت‌های سر سام‌آور آن و افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها و فشار مضاعف بر قشر مستضعف ناراحت و معترض بودند. جناب رئیس جمهور هم وعده 4 میلیون مسکن دادن و قرار شد سالی یک میلیون مسکن ساخته شود. چرا راه حل اساسی برای کنترل اجاره بها نمی شود؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.