بانک، بیمه و بورس

افزایش 20 درصدی صادرات ایران به کشورهای همسایه

فصل اقتصاد - گسترش روابط تجاری با کشورهای همسایه از اهدافی بود که دولت سیزدهم در آغاز راه خود تعیین کرده بود که پس از گذشت یک سال به نتایج چشمگیری دست یافته است و تراز 2.5 میلیارد دلاری مثبت نشان از انتخاب درست اولویت در ارتباط با همسایگان دارد تجارتی که ارزش آن بیش از 53 میلیارد دلار است.

امسال رکوردی تازه در صادرات نفت ثبت می‌شود

فصل اقتصاد - جواد اوجی اعلام کرد: در سال 1401، 190 میلیون بشکه نفت بیشتر از سال 1399 و 83 میلیون بشکه بیشتر از سال 1400 نفت صادر شد و پیش‌بینی امسال رکودی تازه در صادرات نفت ثبت شود.

ضرورت مدیریت نقدینگی‌ و اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذار

فصل اقتصاد - یحیی آل اسحاق گفت: با تشریح ریشه‌های داخلی و خارجی ایجاد تورم‌ در اقتصاد کشور، بر ضرورت اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذاران برای جذب سرمایه‌گذاری تأکید کرد و گفت: ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری قابل پیش‌بینی و بدون ابهام، موجب جذب سرمایه‌گذار و کاهش تورم می‌شود.

اقدامات سازمان بورس طی ماه‌های گذشته، قابل توجه بوده است

فصل اقتصاد - شهباز حسن‌پور بیگلری با اعلام اینکه اقدامات سازمان بورس طی ماه‌های گذشته نسبت به گذشته بسیار قابل توجه بوده است، گفت: ارزیابی من از اقدامات سازمان بورس مثبت بوده است. با توجه به زیرساخت‌های موجود در حوزه بورس کشور، امیدواریم در سال 1402، شرکت‌های بورسی بتوانند اعتماد بیشتر مردم را جلب کنند.

396 مجوز در دوره جدید مدیریت سازمان بورس صادر شد

فصل اقتصاد - سازمان بورس و اوراق بهادار با اتصال به درگاه‌ ملی مجوزهای کشور به نشانی (mojavez.ir) و ایجاد سامانه یکپارچه صدور مجوزهای نهاد مالی (سمین)، جهشی در بخش صدور مجوز نهادهای مالی ایجاد کرد و بدین طریق انحصار در این بخش شکسته شد.

واریز 7 هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال 1401

فصل اقتصاد - طبق آخرین آمارها در سال 1401 با پیگیری‌های سازمان بورس و اوراق بهادار 7 هزار میلیارد تومان سود رسوبی از سوی 323 شرکت به حساب 31.5 میلیون سهامدار از طریق سامانه سجام واریز شد.

صفر تا 100 معامله گواهی سپرده نفت و میعانات گازی در بورس

فصل اقتصاد - قابل معامله برای صادرات، تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی، ابزار تهاتر، کشف منصفانه قیمت، امکان تضمین و توثیق، اولویت در تحویل نسبت به خریداران خارج از بورس، شفافیت، معافیت مالیاتی و خرید و فروش برخط، از مزایای گواهی سپرده نفت و میعانات گازی است. سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید نفت و میعانات گازی از طریق گواهی سپرده حامل‌های انرژی و حتی تحویل گرفتن محموله‌ها و صادرات آن، سرمایه خود را به صورت ارزی حفظ کنند. همچنین می‌توان از این گواهی‌ها برای گارانتی برگشت پول سرمایه‌گذاران خارجی نیز استفاده کرد.

ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است

فصل اقتصاد - سید احسان خاندوزی گفت: علیرغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته و از رکورد قبلی یعنی 1.3 میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.

«تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی

فصل اقتصاد - آمارها نشان می‌دهد یکی از مهمترین علل کاهش رشد اقتصاد کشور در دهه 90، کاهش شدید تشکیل سرمایه بوده که مهمترین عوامل آن افت تشکیل سرمایه در ماشین آلات و همچنین کنار کشیدن دولت از تشکیل سرمایه بوده که برای جبران این عقب ماندگی، تدوین قوانین بودجه برای جبران این کاستی و دستیابی به رشد بالا حیاتی است.

افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها

فصل اقتصاد - دبیر سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت: از ابتدای سال 1401 تا پایان سال، سقف قیمت فروش برق در بازار برق از 66 تومان به حدود 106 تومان به ازای هر کیلووات ساعت رسید.

سه برنامه کانون کارگزاران برای سال 1402

فصل اقتصاد - محمدرضا دهقانی احمدآباد گفت: ارتقای نقش نظارتی کانون کارگزاران بر روی اعضا؛ توسعه سامانه کاریابی در بازار سرمایه و تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت کارگزاری، مهم‌ترین اهدافی هستند که امسال، علاوه بر امور جاری کانون به آن‌ها خواهیم پرداخت.

1401 سال بازگشت 7 همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

فصل اقتصاد - طبق آخرین آمارها در سال 1401 با پیگیری‌های سازمان بورس و اوراق بهادار 7 هزار میلیارد تومان سود رسوبی از سوی 323 شرکت به حساب 31.5 میلیون سهامدار از طریق سامانه سجام (کاملا به صورت غیرحضوری) واریز شد.

احتمال صعود بازارهای مالی دنیا در سال 2023

فصل اقتصاد - رحمان امیرآبادی گفت: اگر فدرال رزرو تصمیم بر سیاست انبساطی پولی بگیرد بازارهای مالی دنیا بازدهی بسیار خوبی خواهند داشت.

وام‌دهی اضطراری بانک مرکزی آمریکا از سقف تاریخی بحران 2008 عبور کرد

فصل اقتصاد - پس از ورشکستگی دو بانک سیلیکون ولی و سیگنیچر، فدرال رزرو بیش از 300 میلیارد دلار به بانک‌های امریکایی وام‌دهی کرد که 142 میلیارد دلار برای حل و فصل فرآیند ورشکستگی دو بانک مذکور، 153 میلیارد دلار آن مربوط به پنجره تنزیل و 12 میلیارد دلار متعلق به برنامه جدید «تامین مالی مدت‌دار بانکی»، فدرال رزرو بوده است.

ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از دو برابر خواهد شد

فصل اقتصاد - شاه‌میرزایی گفت: بر اساس برنامه هفتم توسعه ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از دو برابر خواهد شد. ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی بسیار بسیار بالاست و بسیار سودآور و جذاب است. ذخایر عظیم نفت و گاز کشور ما به همراه تولید پایدار هیدروکربن‌ها پشتوانه اطمینان بخش بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران است. قبلا هم این آمادگی را اعلام کرده بودیم و ایران می‌تواند یک بازار بلند مدت برای سرمایه‌گذاران باشد.

آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار در تابستان

فصل اقتصاد - ساناز جعفرزاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی گفت: سال گذشته برای نخستین بار حدود 94 هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی را پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به پایان رسانیم.

افزایش آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار و مطمئن در پیک تابستان

فصل اقتصاد - ساناز جعفرزاده گفت: گذشته برای نخستین بار حدود 94 هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی را پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به پایان رسانیم.

استفاده از تمامی ظرفیت‌های سمات برای خدمت به جامعه سهامداران

فصل اقتصاد - محمد باغستانی در یادداشتی به مناسبت فرارسیدن سال نو نوشت: در سالی که گذشت، بازار سرمایه شاهد رویدادهای کم‌نظیری بود که به توسعه کیفی‌تر این نهاد برای خدمت‌رسانی به جامعه چند میلیونی سهامداران منجر شد و در این راه، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با استفاده از همه ظرفیت‌های خود، تلاش کرد تا در این زنجیره نقش موثرتری را ایفا کند.

مدیرعامل فرابورس، برنامه‌های توسعه‌ای سال جدید را تشریح کرد

فصل اقتصاد - محمدعلی شیرازی ضمن تبریک سال نو، بیان کرد: توسعه و تعمیق بازار اوراق مالی اسلامی، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید، توسعه فرایندهای نظارتی، ارتقای نظارت بر ناشران از طریق توسعه سامانه‌ها نیز از دیگر برنامه‌هایی به شمار می‌روند که فرابورس ایران در سال پیش رو برای تحقق آن‌ها تلاش خواهد کرد.

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است

فصل اقتصاد - مجید عشقی با حضور در اولین قسمت برنامه «صف اول» شبکه خبر در سال 1402 به سوالات مختلفی پاسخ داد و در بخشی از سخنان خود گفت: بازار سرمایه در بلند مدت بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها دارد و افرادی که با فروش دارایی مورد نیاز خود وارد بورس می‌شوند، با رفتار هیجانی زیان می‌کنند. اگر برخی توانایی تحلیل ندارند، ‌ به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کنند.

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است

فصل اقتصاد - مجید عشقی گفت: بازار سرمایه در بلند مدت بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها دارد و افرادی که با فروش دارایی مورد نیاز خود وارد بورس می‌شوند، با رفتار هیجانی زیان می‌کنند. اگر برخی توانایی تحلیل ندارند،‌ به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کنند.

صفر تا صد دومین سقوط بزرگ بانکی در آمریکا

فصل اقتصاد - بانک «سیلیکون ولی» با بیش از 200 میلیارد دلار دارایی و 180 میلیارد دلار سپرده، دومین سقوط بزرگ بانکی آمریکا لقب گرفت. رویدادی که عوامل مختلفی در آن دخیل بودند. چهار برابر شدن کل سپرده‌های این بانک نسبت به اوایل سال 2018 و عدم تقاضا برای وام‌دهی نسبت به رشد سپرده‌ها، باعث شد که بانک منابعش (ذخایر اضافی) را در اوراق خزانه‌داری با سررسید طولانی و اوراق وام رهنی سرمایه‌گذاری کند. خریدهای کلان و بدون پوشش ریسک نرخ بهره‌ که به دلیل تغییر قوانین مربوط به بانک‌های منطقه‌ای در سال 2018 توسط ترامپ قابل انجام شد. نرخ‌های بهره بالاتر فدرال رزرو هم از ارزش بازاری اوراق کاست و هم خروج سپرده‌های کلان (به دلیل افزایش نیاز نقدینگی مشتریان بانک) را تشدید کرد. بانک با فروش 21 میلیارد دلاری اوراق برای تسویه با دیگر بانک‌ها، 1.8 میلیارد دلار زیان شناسایی کرد. با این اتفاق آخرین قطعه پازل ورشکستگی یعنی هجوم بانکی را تکمیل و باعث شد بیش از 25 درصد کل سپرده‌های بانک برداشت و به دیگر بانک‌ها منتقل شود. بانک «سیلیکون ولی» حتی نتوانست تا پایان هفته دوام بیاورد و در روز جمعه 19 اسفند، به دلیل کمبود نقدینگی و ورشکستگی، تعطیل شد.

همکاری عملی ایران و روسیه در حوزه سوآپ نفت و گاز

فصل اقتصاد - سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی مشروح با خبرگزاری "اسپوتنیک" روسیه دیدگاه‌های خود در حوزه تعاملات اقتصادی بین‌المللی ایران را تشریح کرد.

ابزار بازار سرمایه برای مولدسازی شفاف دارایی‌های دولت

فصل اقتصاد - به گفته کارشناسان و مسئولین زمانی که دولت بخشی از اموال مازاد خود در طرح مولدسازی را در قالب صندوق‌های املاک و مستغلات عرضه کند، علاوه بر تامین نقدینگی مناسب با توجه به پرداخت عواید بهره‌برداری و اجاره این املاک به سرمایه‌گذاران، آن‌ها نیز از سودهای این اموال منتفع می‌شوند.

فرزین: مهار تورم و حمایت عملی از تولید سیاست قطعی بانک مرکزی در سال 1402 است

فصل اقتصاد - رئیس‌کل بانک مرکزی مهار تورم و حمایت عملی از بخش‌های مختلف تولید را سیاست قطعی بانک مرکزی در سال 1402 اعلام کرد و گفت: ثبات اقتصادی در دستور کار جدی دولت و شبکه بانکی کشور است.

«صنایع» شاگرد اول رشد اقتصاد در سال 1401

فصل اقتصاد - رشد 9 ماهه بخش صنعت در سال 1401 طبق گزارش بانک مرکزی معادل 8 درصد و طبق گزارش مرکز آمار معادل 5.1 درصد بوده است که نشان می‌دهد بخش صنعت کشور در سال 1401 بسیار سریعتر از میانگین اقتصاد کشور رشد کرده و عملا پیشران اقتصاد کشور در این سال بوده است.

صرفه‌جویی صدها میلیارد تومانی با یک ابلاغیه سازمان بورس

فصل اقتصاد - صدور دستورالعمل ارسال الکترونیکی گواهی حق تقدم توسط سازمان بورس، گام مهمی برای صرفه‌جویی مالی و زمانی شرکت‌ها و سهامداران به حساب می‌آید. این سازوکار سالانه حدود 800 میلیارد تومان در کاهش هزینه‌ها موثر است.

اخبار خواندنی

افزایش 20 درصدی صادرات ایران به کشورهای همسایه

امسال رکوردی تازه در صادرات نفت ثبت می‌شود

ضرورت مدیریت نقدینگی‌ و اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذار

اقدامات سازمان بورس طی ماه‌های گذشته، قابل توجه بوده است

عرضه گاز مایع و نفتا در بورس انرژی؛ ششم فروردین

396 مجوز در دوره جدید مدیریت سازمان بورس صادر شد

واریز 7 هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال 1401

نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم

صفر تا 100 معامله گواهی سپرده نفت و میعانات گازی در بورس

ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است

«تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی

افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها

سه برنامه کانون کارگزاران برای سال 1402

1401 سال بازگشت 7 همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

احتمال صعود بازارهای مالی دنیا در سال 2023

وام‌دهی اضطراری بانک مرکزی آمریکا از سقف تاریخی بحران 2008 عبور کرد

ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از دو برابر خواهد شد

افزایش آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار و مطمئن در پیک تابستان

آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار در تابستان

استفاده از تمامی ظرفیت‌های سمات برای خدمت به جامعه سهامداران

مدیرعامل فرابورس، برنامه‌های توسعه‌ای سال جدید را تشریح کرد

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است

حمایت از تولید، مناسب‌ترین اقدام برای رشد سودآوری شرکت‌ها

صفر تا صد دومین سقوط بزرگ بانکی در آمریکا

همکاری عملی ایران و روسیه در حوزه سوآپ نفت و گاز

ابزار بازار سرمایه برای مولدسازی شفاف دارایی‌های دولت

فرزین: مهار تورم و حمایت عملی از تولید سیاست قطعی بانک مرکزی در سال 1402 است

«صنایع» شاگرد اول رشد اقتصاد در سال 1401

صرفه‌جویی صدها میلیارد تومانی با یک ابلاغیه سازمان بورس

برنامه اصلی دولت در سال 1402، کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است

یکی از خلاءهای مهم کشور، مسئله سرمایه‌گذاری است

مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود

صندوق توسعه ملی 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد

‌خودپردازهای خالی از اسکناس در روزهای پایانی سال/ گلایه مردم از نبود پول نو در آستانه سال نو‌

اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شد

‌تسهیل مبادلات تجاری ایران و امارات در ارز درهم/ گشایش‌های جدیدی ‌در عراق خواهیم داشت

عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا

حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد

سود پرداختی سهام عدالت، باز هم از تورم پیشی گرفت

عطربرکت |ماجرای اسکناس هایی که نیامده می روند/کدام ماهی فروش ها برکت درو می کنند؟

شورای نگهبان لایحه بودجه 1402 را تایید کرد

نرخ حق بیمه شخص ثالث سال 1402 اعلام شد + جدول

انعقاد قرارداد مشارکت در احداث ساختمان مرکز مالی زنجان

دریافت شماره شبا بانک کشاورزی با شماره کارت

نخستین گواهی صرفه‌جویی انرژی (برق) رونمایی شد

پتانسیل صادراتی، نقطه قوت صنعت آلکیل بنزن خطی

رکود تورمی، ارمغان اقتصاد دستوری

سهامدارانی که سود سهام عدالت نگرفتند چه کنند؟

نرخ جدید بیمه شخص ثالث انواع خودرو در سال 1402 اعلام شد + جدول

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.