بانک، بیمه و بورس

1401 سال بازگشت 7 همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

فصل اقتصاد - طبق آخرین آمارها در سال 1401 با پیگیری‌های سازمان بورس و اوراق بهادار 7 هزار میلیارد تومان سود رسوبی از سوی 323 شرکت به حساب 31.5 میلیون سهامدار از طریق سامانه سجام (کاملا به صورت غیرحضوری) واریز شد.

احتمال صعود بازارهای مالی دنیا در سال 2023

فصل اقتصاد - رحمان امیرآبادی گفت: اگر فدرال رزرو تصمیم بر سیاست انبساطی پولی بگیرد بازارهای مالی دنیا بازدهی بسیار خوبی خواهند داشت.

وام‌دهی اضطراری بانک مرکزی آمریکا از سقف تاریخی بحران 2008 عبور کرد

فصل اقتصاد - پس از ورشکستگی دو بانک سیلیکون ولی و سیگنیچر، فدرال رزرو بیش از 300 میلیارد دلار به بانک‌های امریکایی وام‌دهی کرد که 142 میلیارد دلار برای حل و فصل فرآیند ورشکستگی دو بانک مذکور، 153 میلیارد دلار آن مربوط به پنجره تنزیل و 12 میلیارد دلار متعلق به برنامه جدید «تامین مالی مدت‌دار بانکی»، فدرال رزرو بوده است.

ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از دو برابر خواهد شد

فصل اقتصاد - شاه‌میرزایی گفت: بر اساس برنامه هفتم توسعه ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از دو برابر خواهد شد. ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی بسیار بسیار بالاست و بسیار سودآور و جذاب است. ذخایر عظیم نفت و گاز کشور ما به همراه تولید پایدار هیدروکربن‌ها پشتوانه اطمینان بخش بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران است. قبلا هم این آمادگی را اعلام کرده بودیم و ایران می‌تواند یک بازار بلند مدت برای سرمایه‌گذاران باشد.

آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار در تابستان

فصل اقتصاد - ساناز جعفرزاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی گفت: سال گذشته برای نخستین بار حدود 94 هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی را پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به پایان رسانیم.

افزایش آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار و مطمئن در پیک تابستان

فصل اقتصاد - ساناز جعفرزاده گفت: گذشته برای نخستین بار حدود 94 هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی را پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به پایان رسانیم.

استفاده از تمامی ظرفیت‌های سمات برای خدمت به جامعه سهامداران

فصل اقتصاد - محمد باغستانی در یادداشتی به مناسبت فرارسیدن سال نو نوشت: در سالی که گذشت، بازار سرمایه شاهد رویدادهای کم‌نظیری بود که به توسعه کیفی‌تر این نهاد برای خدمت‌رسانی به جامعه چند میلیونی سهامداران منجر شد و در این راه، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با استفاده از همه ظرفیت‌های خود، تلاش کرد تا در این زنجیره نقش موثرتری را ایفا کند.

مدیرعامل فرابورس، برنامه‌های توسعه‌ای سال جدید را تشریح کرد

فصل اقتصاد - محمدعلی شیرازی ضمن تبریک سال نو، بیان کرد: توسعه و تعمیق بازار اوراق مالی اسلامی، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید، توسعه فرایندهای نظارتی، ارتقای نظارت بر ناشران از طریق توسعه سامانه‌ها نیز از دیگر برنامه‌هایی به شمار می‌روند که فرابورس ایران در سال پیش رو برای تحقق آن‌ها تلاش خواهد کرد.

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است

فصل اقتصاد - مجید عشقی با حضور در اولین قسمت برنامه «صف اول» شبکه خبر در سال 1402 به سوالات مختلفی پاسخ داد و در بخشی از سخنان خود گفت: بازار سرمایه در بلند مدت بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها دارد و افرادی که با فروش دارایی مورد نیاز خود وارد بورس می‌شوند، با رفتار هیجانی زیان می‌کنند. اگر برخی توانایی تحلیل ندارند، ‌ به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کنند.

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است

فصل اقتصاد - مجید عشقی گفت: بازار سرمایه در بلند مدت بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها دارد و افرادی که با فروش دارایی مورد نیاز خود وارد بورس می‌شوند، با رفتار هیجانی زیان می‌کنند. اگر برخی توانایی تحلیل ندارند،‌ به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کنند.

صفر تا صد دومین سقوط بزرگ بانکی در آمریکا

فصل اقتصاد - بانک «سیلیکون ولی» با بیش از 200 میلیارد دلار دارایی و 180 میلیارد دلار سپرده، دومین سقوط بزرگ بانکی آمریکا لقب گرفت. رویدادی که عوامل مختلفی در آن دخیل بودند. چهار برابر شدن کل سپرده‌های این بانک نسبت به اوایل سال 2018 و عدم تقاضا برای وام‌دهی نسبت به رشد سپرده‌ها، باعث شد که بانک منابعش (ذخایر اضافی) را در اوراق خزانه‌داری با سررسید طولانی و اوراق وام رهنی سرمایه‌گذاری کند. خریدهای کلان و بدون پوشش ریسک نرخ بهره‌ که به دلیل تغییر قوانین مربوط به بانک‌های منطقه‌ای در سال 2018 توسط ترامپ قابل انجام شد. نرخ‌های بهره بالاتر فدرال رزرو هم از ارزش بازاری اوراق کاست و هم خروج سپرده‌های کلان (به دلیل افزایش نیاز نقدینگی مشتریان بانک) را تشدید کرد. بانک با فروش 21 میلیارد دلاری اوراق برای تسویه با دیگر بانک‌ها، 1.8 میلیارد دلار زیان شناسایی کرد. با این اتفاق آخرین قطعه پازل ورشکستگی یعنی هجوم بانکی را تکمیل و باعث شد بیش از 25 درصد کل سپرده‌های بانک برداشت و به دیگر بانک‌ها منتقل شود. بانک «سیلیکون ولی» حتی نتوانست تا پایان هفته دوام بیاورد و در روز جمعه 19 اسفند، به دلیل کمبود نقدینگی و ورشکستگی، تعطیل شد.

همکاری عملی ایران و روسیه در حوزه سوآپ نفت و گاز

فصل اقتصاد - سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی مشروح با خبرگزاری "اسپوتنیک" روسیه دیدگاه‌های خود در حوزه تعاملات اقتصادی بین‌المللی ایران را تشریح کرد.

ابزار بازار سرمایه برای مولدسازی شفاف دارایی‌های دولت

فصل اقتصاد - به گفته کارشناسان و مسئولین زمانی که دولت بخشی از اموال مازاد خود در طرح مولدسازی را در قالب صندوق‌های املاک و مستغلات عرضه کند، علاوه بر تامین نقدینگی مناسب با توجه به پرداخت عواید بهره‌برداری و اجاره این املاک به سرمایه‌گذاران، آن‌ها نیز از سودهای این اموال منتفع می‌شوند.

فرزین: مهار تورم و حمایت عملی از تولید سیاست قطعی بانک مرکزی در سال 1402 است

فصل اقتصاد - رئیس‌کل بانک مرکزی مهار تورم و حمایت عملی از بخش‌های مختلف تولید را سیاست قطعی بانک مرکزی در سال 1402 اعلام کرد و گفت: ثبات اقتصادی در دستور کار جدی دولت و شبکه بانکی کشور است.

«صنایع» شاگرد اول رشد اقتصاد در سال 1401

فصل اقتصاد - رشد 9 ماهه بخش صنعت در سال 1401 طبق گزارش بانک مرکزی معادل 8 درصد و طبق گزارش مرکز آمار معادل 5.1 درصد بوده است که نشان می‌دهد بخش صنعت کشور در سال 1401 بسیار سریعتر از میانگین اقتصاد کشور رشد کرده و عملا پیشران اقتصاد کشور در این سال بوده است.

صرفه‌جویی صدها میلیارد تومانی با یک ابلاغیه سازمان بورس

فصل اقتصاد - صدور دستورالعمل ارسال الکترونیکی گواهی حق تقدم توسط سازمان بورس، گام مهمی برای صرفه‌جویی مالی و زمانی شرکت‌ها و سهامداران به حساب می‌آید. این سازوکار سالانه حدود 800 میلیارد تومان در کاهش هزینه‌ها موثر است.

برنامه اصلی دولت در سال 1402، کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است

فصل اقتصاد - آیت الله رئیسی گفت: در 1401، بیش از 3 هزار کارخانه و واحد تولیدی راکد یا نیمه راکد فعال شد. اشتغال در پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد، 50 درصد افزایش یافت. در بخش تولید، رشد 9 ماهه به 3.7 درصد رسید. در بخش اشتغال، نرخ بیکاری به عدد 8.2 درصد رسید که کمترین میزان در سالهای اخیر است.

مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود

فصل اقتصاد - محمدرضا فرزین گفت: با گشایشی که در سفر امارات برای تسهیل مبادلات تجاری دو کشور با استفاده از ارز درهم به وجود آمد و گشایش جدیدی که در عراق به وجود می‌آید، حتماً وضعیت بازار ارز در سال جدید بهتر خواهد شد.

صندوق توسعه ملی 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد

فصل اقتصاد - رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: در راستای مصوبه هیات امنا برای حضور در بازارهای پولی، مالی و سرمایه‌گذاری، صندوق 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد.

‌خودپردازهای خالی از اسکناس در روزهای پایانی سال/ گلایه مردم از نبود پول نو در آستانه سال نو‌

فصل اقتصاد - در چند روز پایانی سال، بسیاری از خودپردازهای بانکی از اسکناس خالی بودند و اغلب شعب بانک‌های دولتی و خصوصی هم در پاسخ به مطالبه مشتریان بابت اسکناس نو، عنوان می‌کردند که نه تنها پول نو ندارند، بلکه خودپردازهایشان هم این چند روز، خالی از اسکناس است.

اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شد

فصل اقتصاد - به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، دکتر مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پیام نوروزی خود،‌ با اشاره به اقدامات صورت گرفته سازمان بورس در سال 1401، به تشریح اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی این سازمان در سال 1402 پرداخت. متن این پیام بدین شرح است:

‌تسهیل مبادلات تجاری ایران و امارات در ارز درهم/ گشایش‌های جدیدی ‌در عراق خواهیم داشت

فصل اقتصاد - رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: با گشایشی که در سفر به امارات برای تسهیل مبادلات تجاری دو کشور با استفاده از ارز درهم به وجود آمد و همچنین گشایش جدیدی که در عراق به وجود می‌آید، عملکرد بازار نیما و بازار مبادله ارز در روز‌های پس از سال جدید را بهتر خواهید دید.

عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا

فصل اقتصاد - حامد سلطانی نژاد نوشت: عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا؛ دادوستد 55 میلیون تن سیمان، 17 میلیون تن فولاد و در مجموع معامله 97 میلیون تن محصولات صنعتی و معدنی، بیش از 12میلیون تن فرآورده های نفتی و 6 میلیون تن محصولات پتروشیمی در بورس کالا، حاوی یک پیام مهم است که صنایع حتی در بازار مه آلود، پرنوسان و توام با تورم سال 1401، می توانند برای عبور از گردنه های سخت اقتصادی به سازوکار و کارکردهای شفاف و امن بورس کالای ایران تکیه کنند.

سود پرداختی سهام عدالت، باز هم از تورم پیشی گرفت

فصل اقتصاد - مقایسه سود پرداختی سهام عدالت در سال 1401 با نرخ تورم نشان می‌دهد همچون سال گذشته، آهنگ رشد سود پرداختی سهام عدالت از تورم بیشتر بوده که نشان‌دهنده ارزندگی پرتفوی سهام عدالت بعنوان یک دارایی برای بلندمدت است.

عطربرکت |ماجرای اسکناس هایی که نیامده می روند/کدام ماهی فروش ها برکت درو می کنند؟

فصل اقتصاد - وارونه شدن درست و غلط‌های کاسبی، از آن افت‌هایی است که در بسیاری از بازارها همه گیر شده و کاسبان یک راسته در حال رقابت با یکدیگر، برای آنکه مشتری بیشتری جذب کنند و جنس و بار بیشتری بفروشند، به هر ترفندی متوسل می‌شوند و دنیا و آخرت شان را می‌فروشند به اسکناس هایی که آخر سر هم معلوم نیست، کجا خرج می‌شوند و چرا دوامی در جیب آن ها ندارند!

نرخ حق بیمه شخص ثالث سال 1402 اعلام شد + جدول

فصل اقتصاد - با وجود افزایش 50 درصدی نرخ دیه در سال جدید نرخ حق بیمه متناسب با آن افزایش پیدا نکرد و روی عدد 30 درصد متوقف ماند. این نرخ برای ماشین آلات کشاورزی فقط 5 درصد افزایش پیدا کرده است.

اخبار خواندنی

1401 سال بازگشت 7 همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

احتمال صعود بازارهای مالی دنیا در سال 2023

وام‌دهی اضطراری بانک مرکزی آمریکا از سقف تاریخی بحران 2008 عبور کرد

ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از دو برابر خواهد شد

افزایش آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار و مطمئن در پیک تابستان

آمادگی نیروگاه‌ها به منظور تولید برق پایدار در تابستان

استفاده از تمامی ظرفیت‌های سمات برای خدمت به جامعه سهامداران

مدیرعامل فرابورس، برنامه‌های توسعه‌ای سال جدید را تشریح کرد

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است

1402، سال عمق‌بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است

حمایت از تولید، مناسب‌ترین اقدام برای رشد سودآوری شرکت‌ها

صفر تا صد دومین سقوط بزرگ بانکی در آمریکا

همکاری عملی ایران و روسیه در حوزه سوآپ نفت و گاز

ابزار بازار سرمایه برای مولدسازی شفاف دارایی‌های دولت

فرزین: مهار تورم و حمایت عملی از تولید سیاست قطعی بانک مرکزی در سال 1402 است

«صنایع» شاگرد اول رشد اقتصاد در سال 1401

صرفه‌جویی صدها میلیارد تومانی با یک ابلاغیه سازمان بورس

برنامه اصلی دولت در سال 1402، کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است

یکی از خلاءهای مهم کشور، مسئله سرمایه‌گذاری است

مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود

صندوق توسعه ملی 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد

‌خودپردازهای خالی از اسکناس در روزهای پایانی سال/ گلایه مردم از نبود پول نو در آستانه سال نو‌

اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شد

‌تسهیل مبادلات تجاری ایران و امارات در ارز درهم/ گشایش‌های جدیدی ‌در عراق خواهیم داشت

عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا

حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد

سود پرداختی سهام عدالت، باز هم از تورم پیشی گرفت

عطربرکت |ماجرای اسکناس هایی که نیامده می روند/کدام ماهی فروش ها برکت درو می کنند؟

شورای نگهبان لایحه بودجه 1402 را تایید کرد

نرخ حق بیمه شخص ثالث سال 1402 اعلام شد + جدول

انعقاد قرارداد مشارکت در احداث ساختمان مرکز مالی زنجان

دریافت شماره شبا بانک کشاورزی با شماره کارت

نخستین گواهی صرفه‌جویی انرژی (برق) رونمایی شد

پتانسیل صادراتی، نقطه قوت صنعت آلکیل بنزن خطی

رکود تورمی، ارمغان اقتصاد دستوری

سهامدارانی که سود سهام عدالت نگرفتند چه کنند؟

نرخ جدید بیمه شخص ثالث انواع خودرو در سال 1402 اعلام شد + جدول

رشد 3376 واحدی شاخص بورس در هفته گذشته

آخرین عرضه اولیه سال 1401، کشف قیمت شد

آخرین روز معاملات بورس در سال 1401 با جهش 54 هزار واحدی شاخص کل

تخصیص سهام عدالت به جاماندگان، همچنان بلاتکلیف است

بانک‌های با تراز ارزی مثبت، رشد سودآوری خواهند داشت

افزایش 54 هزار واحدی شاخص بورس تهران

افزایش 30 درصدی حق بیمه شخص ثالث برای سال آینده

کلیه تقاضاهای درهمی تأمین خواهد شد

ایجاد گشایش‌های ارزی پس از توافق با عربستان و امارات/ همه تقاضاهای درهم تامین خواهد شد‌

بانک‌ها اجازه ندارند وجه اولیه خودرو‌های وارداتی را نگهدارند

ثبت رکورد بی‌سابقه تامین مالی بخش خصوصی از طریق صکوک

رشد چشمگیر تراکنش‌های بانکی در روزهای پایانی سال 1401

معاملات ربع سکه‌ فروردین‌ماه در مرکز مبادله ایران آغاز می‌شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.