روزنامه های اقتصادی

رمزگشایی از پرونده‌های ارزی اخیر

فصل اقتصاد - غلامرضا پناهی * افشای پرونده چای دبش، عموم جامعه را به‌شدت عصبانی و ناراحت کرده و توضیحات ناقص مسوولان امر و عدم تبیین کامل موضوع برای آحاد جامعه بر تنش‌‌‌ها و ناراحتی‌‌‌ها افزوده است. متاسفانه عده‌‌‌ای نیز از این فضای مبهم سوءاستفاده کرده و پرونده مزبور را ابزاری برای حمله به رقبای سیاسی خود قرار داده‌‌‌اند، غافل از اینکه محصول نهایی این عدم شفاف‌‌‌سازی و استفاده ابزاری از این نوع پرونده‌ها، ریزش دیوار اعتماد جامعه خواهد بود. بنابراین، هدف نگارنده یادداشت حاضر این است که گامی اساسی در راستای رمزگشایی از دلایل بنیادین وقوع این پرونده‌ها برداشته و معیارهایی معرفی کند که مبتنی بر آنها بتوان تشخیص داد که ماهیت این پرونده‌ها از نوع تخلف است یا فساد.

فقرزدایی یا فقیرزدایی؟

فصل اقتصاد - کیفیت ‏‏‌زندگی و تامین مسکن تهرانی‏‏‌ها با انحراف مسیر «برنامه‏‏‌ریزی شهری» طی سه دهه گذشته، آسیب دید. مطالعات جمعی از شهرسازان و کارشناسان اقتصاد شهری درباره «راه و بیراهه اداره شهرها» نشان می‌دهد، دولت با تصمیمات موازی در دو وزارتخانه، نظارت‏‏‌کننده خوبی بر عملکرد شهرداران نبوده است. مدیران شهری نیز با تامین خرج شهر از بیراهه فروش تراکم و به اسم اقدام برای کاهش قیمت مسکن، نه‌تنها فقر مسکن را کاهش ندادند که باعث فقیرزدایی از پایتخت‌-خروج کم‏‏‌درآمدها از مرکز به حومه- شدند.

فلج تجارت با تحریم

فصل اقتصاد - تحریم‌های اعمال شده تنها به بازارهای تحت تحریم و کشورهای هدف، آسیب نمی‏‏‌زند بلکه باعث صدمه به اقتصاد کشورهای تحریم‌کننده و همین‌طور تجارت جهانی نیز می‌شود. بررسی داده‌های گمرک فرانسه نشان می‌دهد که تحریم ایران موجب کاهش چشم‌گیر تعداد شرکت‌های صادرکننده فرانسوی شده است. نتایج طیفی از مطالعات نشان می‌دهد که تحریم‌ها ابزارهای سیاستی نادرستی حتی برای کشورهای تحریم کننده هستند، زیرا تاثیرات منفی زیادی بر تجارت، حاشیه سود شرکت‌ها و فعالیت تولیدی آنها دارند.

بایدن لجباز

فصل اقتصاد - پس از بازدید رهبر اقلیت مجلس از کاخ سفید برای در میان گذاشتن نگرانی‌های دموکرات‌‌ها در مورد نامزدی بایدن، رئیس‌‌جمهور یک جلسه مجازی پرتنش با قانون‌گذاران برگزار کرد که در آن در برابر فراخوان برای کناره‌‌گیری مقاومت کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، جو بایدن، رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده روز جمعه در مقابل تشدید فشار دموکرات‌‌ها و قانون‌گذاران که قابلیت او را به عنوان یک نامزد زیر سوال می‌‌برند و به طور علنی و خصوصی از تصمیم وی برای ادامه رقابت انتقاد می‌کنند، مقاومت کرد.قانون‌گذاران مجددا از او خواستند از انتخابات کنار بکشد.

برق‌گرفتگی اقتصاد ایران

فصل اقتصاد - اقتصاد ایران در سال جاری و سال‌های آینده به احتمال زیاد همچنان با بحران ناترازی و کمبود عرضه برق مواجه خواهد بود. قیمت‏‏‌گذاری دستوری و موانع تولید برق از چالش‏‏‌هایی هستند که این صنعت در کوتاه‏‏‌مدت با آن مواجه است. از طرفی گرمایش جهانی و کمبود آب از چالش‏‏‌های بلندمدت تامین برق در اقتصادی در حال توسعه همچون ایران است. کسری برق به مثابه یک ضعف زیرساختی باعث صدمه به بنگاه‌های تولیدی و صنایع می‌شود. برای نمونه در صنعت خودرو به دلیل قطعی برق در واحدهای تولیدی خودرو و قطعه‏‏‌سازی، تابستانی سخت برای خودروسازان پیش‏‏‌بینی شده است. بدون شک تنها راه‏‏‌حل، حذف قیمت‏‏‌گذاری دستوری به‌منظور تحریک تولید برق و تامین امنیت حقوق مالکیت برای تولیدکنندگان برق از طریق حرکت به سمت انرژی‏‏‌های تجدیدپذیر غیرآبی است. بر اساس پیش‏‏‌بینی‏‏‌های آب و هوایی، ایران تا پایان قرن بیست و یکم با افزایش قابل توجه دما مواجه خواهد شد که این، لزوم رفع موانع تولید برق را در اولویت قرار می‌دهد.

کشور محبوب غول چینی

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد -گروه خودرو : ورود بی‌وای دی، غول خودروسازی چین به ترکیه همراه با سرمایه‌گذاری کلان برای تولید خودروهای برقی این پرسش را مطرح می‌کند که چرا شرکت یاد شده به بازار خودروی ایران ورود نمی‌کند؟ این سوال در شرایطی مطرح است که توافق‌نامه 25 ساله ایران و چین، زمینه سرمایه‌گذاری و همکاری خودرویی دو کشور را به وضوح فراهم کرده است. با این حال ترجیح چینی‌ها تنها تولید محصولات مونتاژی بدون انتقال فناوری و تکنولوژی است.

نبض صنعت هنگام انتقال

فصل اقتصاد - دنیای مدرن ما از بسیاری جهات محصول صنعتی شدن است. این انقلاب صنعتی بود که برای نخستین‌بار باعث رشد پایدار بهره‏‏‌وری در اروپا و ایالات‏‏‌متحده شد و در نتیجه اقتصاد جهان به کشورهای ثروتمند و فقیر تقسیم شد. اقتصاد ایران اما از نظر شاخص‏‏‌های توسعه صنعتی در چند سال و حتی چند دهه اخیر رتبه قابل دفاعی نداشته است. اکنون بررسی «شامخ» صنایع کشور نشان می‌دهد که بنگاه‌های تولیدی در آستانه تشکیل دولت جدید در وضعیت پرچالش از نظر فروش، قیمت مواد اولیه و پیش‏‏‌بینی‏‏‌پذیری قرار دارند.

راز فرود نرخ بیکاری

فصل اقتصاد - نرخ بیکاری در بهار سال جاری با کاهش 0.5واحد درصدی نسبت به بهار سال گذشته به 7.7درصد رسیده است. می‌توان گفت که یکی از دلایل مهم بهبود نرخ بیکاری آن است که نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال هنوز به دوران پیش از کرونا بازنگشته است. به عبارت دیگر، شغل‌های ایجادشده پس از پاندمی کرونا با رشد جمعیت در سن کار متناسب نبوده و منجر به خروج تعداد قابل توجهی از افراد از جمعیت فعال شده است.

شوخی‌ شهری با آلودگی‌هوا

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-گروه مسکن و شهری : تهرانی‌ها طی سه سال گذشته، از «یک روز هوای قابل تنفس در ماه» هم محروم بودند. سال گذشته هوای پایتخت به صورت میانگین 20ساعت در هر ماه «پاک» بود و‌ 343روز کیفیت ‌هوا در وضعیت غیرسبز قرار داشت. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد متولیان برقراری «حق طبیعی دسترسی شهروندان به هوای تمیز» نوعی رفتار طنزآلود مقابل بحران آلودگی‌هوا دارند. در یک نمونه، قانون «معافیت 4ساله خودروها از معاینه ‌فنی» است که به جای آنکه ضدآلودگی‌هوا باشد، پشتیبان آلودگی شده است. دو متهم فراتر از خودروهای شخصی هم جولان می‌دهند.

تیم اقتصادی دولت جدید

فصل اقتصاد - دکتر حسین جوشقانی * از ابتدای دوره‌‌ تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، یکی از وعده‌‌‌های مهم دکتر مسعود پزشکیان، استفاده از کارشناسان در دولت جدید بود. اجرای هوشمندانه‌‌ این وعده می‌‌‌تواند بسیار کارآمد و راهگشا باشد؛ ولی اجرای ناشیانه‌‌ آن می‌‌‌تواند به پاشنه‌‌‌‌‌‌آشیل دولت چهاردهم تبدیل شود. در این متن سه اصل ساده و در عین حال بسیار مهم برای تحقق موثر این وعده در تیم اقتصادی دولت را توضیح خواهم داد.

اعتراض برقی صنعتگران

فصل اقتصاد - بحران ناترازی برق از مرحله هشدار در رسانه‌ها به مرحله پیامک به شهروندان رسیده است. در سال‌های اخیر تامین برق واحدهای تولیدی و صنعتی در فصل تابستان با چالش‌های روزافزون مواجه بوده است و فعالان بخش خصوصی اعتقاد دارند که هرگونه اختلال در این امر با پیامدهای نگران‌کننده اقتصادی از جمله آسیب به پیوستگی تولید روبه‏رو است. از طرفی فعالان این بخش اعتقاد دارند که برای تحقق شعار سال و بهبود محیط کسب‌وکار، صنایع نباید در خط مقدم قطعی برق قرار گیرند.

عیارسنجی نظرسنجی‌ها

فصل اقتصاد - در انتخابات اخیر، نظرسنجی‌های متعددی در کشور، پیش‌بینی‌هایی را از نتایج نهایی ارائه کردند. نکته قابل توجه این بود که بسیاری از نظرسنجی‌ها در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری، با اشتباهات قابل توجهی روبه‌رو شدند. هرچند که در دور دوم، دقت برخی از مراکز معتبر نظرسنجی افزایش یافت، به‌نحوی‌که بسیاری از این مراکز پیروزی رئیس جمهور منتخب را به درستی پیش‌بینی کردند؛ البته در برخی موارد میان درصد پیش‌بینی‌ها اختلاف وجود داشت. درخصوص عملکرد نظرسنجی‌ها سوالات مختلفی به ذهن می‌رسد. اصولا چرا نظرسنجی‌ها دچار اشتباه می‌شوند و آیا راهکارهایی وجود دارد که باعث شود عملکرد نظرسنجی‌ها بهبود یابد؟ در حال حاضر مراکز نظرسنجی روز دنیا از چه رویه‌هایی برای بهبود نتایج نهایی استفاده می‌کنند؟ تا چه حد می‌توان به نتایج نظرسنجی‌ها استناد کرد و از شدت خطاها کاست؟ «دنیای‌اقتصاد» در مجموعه گزارش‌هایی به بررسی عملکرد نظرسنجی‌های داخلی و خارجی پرداخته است.

غایب بزرگ در سیاست‌صنعتی

فصل اقتصاد - استفاده و اجرای موثر سیاست‏های صنعتی «مشروط» در ایران غایب بزرگ حوزه سیاستگذاری اقتصادی است. نتایج مطالعات توسعه نشان می‏دهد که بسیاری از سیاست‌های صنعتی موفق در کشورهای مختلف در واقع سیاست‏هایی بوده‌اند که به شکل مشروط و در ازای تغییر واقعی در سطح فعالیت بنگاه‌ها به‌کار گرفته شده‌اند. در ایران کارشناسان اعتقاد دارند سیاست‌هایی که در حوزه‌ صنعت اجرا می‌شود نوعی واکنش به مسائل کلان است؛ نه برحسب نیازسنجی فضای درون صنعت و نوسانات ارزی که سیاست‌های صنعتی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

قطب‌‌نمای صندوق طلا

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- واحد داده و تحلیل : یکی از ابزارهای معاملاتی که در سنوات اخیر از سوی سرمایه‌گذاران مورد توجه قرار گرفته، صندوق‌های طلا است. این صندوق‌ها در سال جاری در اکثر روزهای معاملاتی با ورود پول حقیقی همراه بوده‌اند. با توجه به افزایش تعداد این صندوق‌ها به 13عدد، نیاز به شاخصی که روند و شمای کلی معاملات این صندوق‌ها را در بازار نشان دهد، به‌شدت احساس می‌شد. در همین راستا «دنیای‌اقتصاد» از این پس اقدام به محاسبه و انتشار شاخصی در صفحه15 خواهد کرد که وضعیت کلی معاملات این صندوق‌ها را نشان می‌دهد.

چرا چابهار برای هند مهم است؟

فصل اقتصاد - گفت‌وگویمان با رودرا گائوراو شِرِست سفیر هند در تهران از توافق اخیر ایران و هند در حوزه چابهار آغاز شد. او تلاش کرد در این گفت‌وگو، تفاوت‌های توافق 2016 با توافق 2024 را تشریح کند و در عین حال علت جذابیت این پروژه را برای هند به مخاطب ایرانی توضیح دهد. او در جایی از این گفت‌وگو تصریح کرد که «در قرارداد سال 2016 این مبلغ 85 میلیون دلار بود اما در قرارداد جدید به 120 میلیون دلار افزایش یافته است. در قرارداد سال 2016، هند همچنین متعهد شده بود 150میلیون دلار برای توسعه زیرساخت‌‌‌های مربوط به بندر چابهار از جمله برای اتصال آن به پس کرانه ایران تامین مالی کند. ما اکنون این تعهد مالی را نیز به حداقل 250 میلیون دلار افزایش داده‌ایم.» اما گفت‌وگویمان با گائوراو شرست به همین جا ختم نشد و به اشتراکات فرهنگی میان تهران و دهلی و بعد نوع نگاه کلان هند به جهان و ایران رسید. سفیر هند در بخشی از این گفت‌وگو با اشاره به حضور اقلیت زرتشتیان متنفذ در کشورش و با اشاره به اینکه از این اقلیت در هند به عنوان پارسی‌ها یاد می‌شود، توضیح داد: «پارسی‌‌‌ها به‌رغم اینکه ‌درصد کمی از جمعیت وسیع هند را تشکیل می‌‌‌دهند، سهم زیادی در توسعه هند داشته‌‌‌اند. با توجه به تاثیر پارسی‌ها در تجارت و زندگی فرهنگی هند، آنها می‌توانند سفیران خوبی برای همکاری و تعامل بیشتر بین هند و ایران باشند.»

سقوط آزاد تولید صنعتی

فصل اقتصاد - شاخص مدیران خرید اقتصاد که نشانگر رونق یا انقباض فعالیت‌های تولیدی است در خردادماه امسال در پایین‌ترین رقم 44ماه اخیر قرار گرفته و همچنان حاکی از فضای رکودی اقتصاد و چشم‌انداز منفی محیط کسب‌وکار است. قطعی برق، مشکل تامین مواد اولیه و ارز و همین‌طور نااطمینانی، از عوامل مهم کاهش این شاخص هستند. اقتصاد ایران بدون رفع چالش‌ها و ریسک‌های فعالیت‌های تولیدی و صنعتی که موتور پیشران توسعه در تمام کشورهاست، نخواهد توانست به رشد بلندمدت پایدار دست یابد.

برای «ایران» از همین فردا

فصل اقتصاد - دکتر رضا علایی * انتخابات تمام شد و این آغاز کار دکتر مسعود پزشکیان است که با جلب اعتماد اکثریت ملت ایران برای چهار سال آینده به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران انتخاب شد. انتخابات زودهنگام1403 از هر نظر یک رویداد خاص بود و ویژگی‌های آن، می‌تواند آن را به یک نقطه عطف در تاریخ معاصر ایران تبدیل کند. این یادداشت کوتاه به این ویژگی‌ها و سرمایه اجتماعی برآمده از آن اشاره می‌کند و تاکید دارد که این سرمایه اجتماعی را باید حول محور «ایران» و برای رفع چالش‌های فراروی ایران به‌کار گرفت. چالش‌های سترگی که ناشی از عملکرد چند دهه زیرنظامات کشورداری در این ملک است و اکنون باید نوسازی و بهسازی شوند.

حراج تهران؛ 190 میلیارد تومان

فصل اقتصاد - 190 میلیارد تومان! رکورد چشمگیر فروش در بیستمین دوره از حراج تهران است که شامگاه جمعه هم‌زمان با برگزاری دوره دوم چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد. اجرای مراسم بیستمین حراج تهران را شهریار ربانی به عهده داشت که پس از رضا کیانیان و حسین پاکدل، به عنوان سومین مجری حراج تهران معرفی شد. در حراج بیستم 115 اثر شامل 99 اثر نقاشی، 12 مجسمه و 4عکس، به هنردوستان ارائه شد و این دوره از حراج توانست با فروش 107اثر ارائه‌شده به مبلغ نهایی 190میلیارد و 476میلیون تومان، رکورد قابل توجهی را در بازار هنر معاصر ایران ثبت کند.

ایجاد پایگاه جامع علوم زمین کشور

فصل اقتصاد - مدیرکل دفتر پایگاه داده‌‌‌های علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: با هدف یکپارچه‌‌‌سازی اطلاعات و داده‌‌‌های مرتبط با حوزه علوم زمین کشور، راه‌‌‌اندازی «پایگاه جامع علوم زمین کشور» با همکاری بخش‌‌‌های معدنی وزارت صمت در دستور کار قرار گرفته است.

عملکرد بانک پارسیان در مسکن ملی

فصل اقتصاد - عملکرد بانک پارسیان در خصوص مشارکت در اجرای قانون جهش تولید مسکن نشان می‌دهد که این بانک با پرداخت تسهیلات در سرفصل‌های «تسهیلات ودیعه مسکن »، « تسهیلات ساخت خودمالکی » و « تسهیلات نهضت ملی ( 99 ساله) » توانسته است گام بلندی در به ثمر نشستن طرح ملی جهش تولید مسکن بردارد.

مطالبات صنعت از دولت جدید

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-هاجر شادمانی : با مشخص شدن نتایج مرحله دوم دوره چهاردهم انتخابات ریاست‌جمهوری، مهم‌ترین مطالبات فعالان حوزه بورس‌کالا تشریح شد. بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» با استناد به مسائل و مشکلات فعالان صنایع حاضر در تالارهای مختلف بورس‌کالا و همچنین اظهارنظرهای کارشناسی نشان می‌دهد که هم‌‌‌اکنون دست‌‌‌کم 10گروه مشکل اصلی در این بازارها وجود دارد که لازم است دولت جدید برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌های لازم برای رفع آنها را در دستور کار خود قرار دهد.

پایان تضمین خرید برق تجدیدپذیر در آلمان

فصل اقتصاد - حمید ملازاده : براساس سندی از وزارت دارایی آلمان که روز جمعه پنجم ژوئیه منتشر شد و به رؤیت رویترز رسید، دولت این کشور در حال آماده‌‌‌‌‌سازی اصلاحات اساسی در نظام یارانه انرژی‌های تجدیدپذیر است. این تغییر اساسی به‌معنای خداحافظی با رویکرد تضمین خرید برق تولیدی از تولیدکنندگان انرژی‌های پاک خواهد بود. در حال‌حاضر، دولت تضمین‌کرده که برق تولیدکنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر را حداقل برای 20 سال ‌با قیمت ثابتی خریداری کند.

ماتریس رانت در صنعت

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-امیررضا انگجی : دولت چهاردهم در شرایطی کار خود را آغاز می‌کند که با چالش‌ها و موانع بسیاری در پیشبرد اصلاحات روبه‏‏‏‏‌روست. از آنجا که عدالت و توسعه در چارچوب برنامه‌های دولت جدید قرار دارد، تبیین چند مساله محوری پیرامون توسعه در ایران از اهمیت اساسی برخوردار است. توسعه بدون شناخت دو متغیر اساسی تعیین عملکرد اقتصادی امکان‌پذیر نخواهد بود. این دو متغیر عبارتند از: ساختار حل و فصل سیاسی کشور به‌مثابه توزیع قدرت سازمان‌های سیاسی و ساختار فضای رانت به‌مثابه ماتریس فرصت‌های اقتصادی و گروه‌های شکل‌گرفته در این ماتریس. ساختار نهادی جامعه بازتاب تعامل میان این دو متغیر است و بسته به ماهیت فضای رانت و حل‏‏‏‏‌وفصل سیاسی، سیاست‌هایی که در فضای تعامل با دولت مورد چانه‏‏‏‏‌زنی قرار می‌گیرد نوع تکامل قابلیت‏‏‏‏‌ها و توسعه نهادی جامعه را تعیین می‌کند.

موانع توسعه تجارت برق

فصل اقتصاد - صادرات برق ایران در سال‌های اخیر سهم‌ بسیار کمی‌ از تولید را به‌ خود اختصاص داده است‌. عمده صادرات برق ایران نیز به‌ کشور عراق بوده و این نشان از موانعی بر سر راه توسعه تجارت برق دارد. چه راه‌هایی برای غلبه بر این موانع وجود دارد؟

زمستان پراسترس برای نیروگاه‏‏‌ها

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-زینب طاری : دو سال پیش وزارت نیرو بر اساس مصوبات خود در اسفندماه سقف نرخ انرژی و همچنین نرخ آمادگی در بازار برق سال آینده را اعلام کرد و نیروگاه‌‌‌ها بر این اساس برنامه‌‌‌ریزی کردند، اما در سال‌جاری شاهد تغییرات عمده‌‌‌ای نسبت به گذشته هستیم، چرا که در اسفند سال قبل خبری از اعلام این قیمت‌ها نشد و به یک‌باره در اردیبهشت سال‌جاری وزیر نیرو با صدور دستورالعملی عملا رویه گذشته را تغییر داد؛ به این معنا که مقرر شد شرکت‌های توزیع ماهانه 2‌هزار میلیارد تومان از طریق بورس انرژی از نیروگاه‌‌‌ها برق بخرند. هر چند در ابتدا مدیران نیروگاه‌‌‌ها از اینکه با اجرای این طرح نیازی به طی کردن بوروکراسی پیچیده وزارت نیرو برای دریافت مطالبات ندارند، خرسند بودند، اما در ادامه چالش‌‌‌های به‌‌‌وجود آمده نشان از سخت‌‌‌تر شدن شدن اوضاع داشت.

تقویت برند شخصی با چت‏‏‌ جی‏‏‌پی‏‏‌تی

فصل اقتصاد - نویسنده: Jodie Cook/ مترجم: منا اختیاری سام آلتمن، یکی از بنیان‌گذاران OpenAI، می‏‏‌گوید چت جی‏‏‌پی‏‏‌تی صد میلیون کاربر هفتگی دارد. بسیاری از این کاربران مدیران و بنیان‌گذارانی هستند که از این چت‏‏‌بات همه‏‏‌چیزدان و رابط کاربری ساده‏‏‌اش برای تقویت برند شخصی خود، کسب نگرش برنده در بازار رقابتی امروز و پیشی گرفتن از رقبا استفاده می‌کنند. اما از کجا می‏‏‌دانید که دارید حداکثر بهره ممکن را از این ابزار می‏‏‌برید؟ چون احتمالا این‌طور نیست. یکسری نکات غیرمعمول تضمین می‌کنند که شما از بالاترین حد مطلوب جا نمانید.

هوش مصنوعی، جست‌وجوی اینترنتی را متحول می‌کند

فصل اقتصاد - هوش مصنوعی مولد همیشه الگوی جست‌وجوها را به هم زده است. این فناوری است که می‌تواند تقریبا برای هر سوالی، یک پاسخ پیدا کند و در فرآیند تغییر دنیای جست‌وجو، توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی به کار دیگری دست پیدا کرده‌اند که جست‌وجو و هوش مصنوعی را بیشتر با هم ترکیب می‌کند. هوش مصنوعی مولد سه جنبه اساسی جست‌وجو را تغییر داده است که عبارتند از نحوه درخواست و جست‌وجوی اطلاعات افراد، نحوه دریافت داده برای پاسخ و در نهایت اینکه چگونه شرکت‌ها می‌توانند این اطلاعات را به مشتریان خود ارائه دهند.

سرگذشت نسخه قرن بیستمی اقتصاد توسعه

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-مهران خسروزاده : سیاستمداران فارغ از حزب، مسلک و جایگاهشان خود را طرفدار پروپاقرص توسعه معرفی می‌کنند و در این زمینه تفاوتی میان دموکرات، اقتدارگرا، ‌تمامیت‌خواه و آزادی‌خواه وجود ندارد. نکته مهم اینجاست که اغلب اوقات توسعه مترادف با برنامه‌ریزی به کار برده می‌شود؛ عبارتی که در کنه خود حامل این پیش‌فرض مهم است که جامعه به مثابه یک ماشین قابلیت کنترل و هدایت دارد و برای دستیابی به هدف مهمی چون توسعه باید از این قابلیت حداکثر استفاده را برد. اما این خوانش از توسعه از کجا سروکله‌اش پیدا شد و چگونه در جهان غالب شد؟ پیتر بوتکه، در مقدمه یکی از کتاب‌هایش، اقتصاد پوزیتیویستی، انقلاب بلشویکی و انقلاب کینزی را سه تحول مهمی معرفی می‌کند که علم اقتصاد توسعه را قرن بیستم شکل داده است.

تاوان ژاپنی جسارت به طبیعت

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-صدیقه نژادقربان : تخریب ساختمان 10 طبقه‌‌‌ای که چشم‌‌‌انداز کوه فوجی را مسدود کرده بود و همچنین محدودیت تردد به کوه فوجی برای گردشگران و اعمال «مالیات گردشگری» برای صعود به مسیر منتهی به کوه فوجی، همگی حاکی از میزان اهمیت و توجه سیاستگذاران ژاپنی به حفظ میراث طبیعی این کشور و حفاظت از آن برای آیندگان و توسعه شهری مطابق با استانداردهای «پایداری» است. قوانین سختگیرانه ژاپن تا آنجا پیش رفته که ساخت‌وسازها نه‌تنها در محدوده این کوه کاملا ممنوع است که حتی اگر یک ساختمان، مانعی برای تماشای چشم‌‌‌انداز این میراث طبیعی جهانی شود نیز به راحتی تخریب خواهد شد.

اخبار خواندنی

رمزگشایی از پرونده‌های ارزی اخیر

فقرزدایی یا فقیرزدایی؟

فلج تجارت با تحریم

بایدن لجباز

برق‌گرفتگی اقتصاد ایران

کشور محبوب غول چینی

نبض صنعت هنگام انتقال

راز فرود نرخ بیکاری

شوخی‌ شهری با آلودگی‌هوا

تیم اقتصادی دولت جدید

اعتراض برقی صنعتگران

عیارسنجی نظرسنجی‌ها

غایب بزرگ در سیاست‌صنعتی

قطب‌‌نمای صندوق طلا

چرا چابهار برای هند مهم است؟

سقوط آزاد تولید صنعتی

برای «ایران» از همین فردا

حراج تهران؛ 190 میلیارد تومان

ایجاد پایگاه جامع علوم زمین کشور

عملکرد بانک پارسیان در مسکن ملی

مطالبات صنعت از دولت جدید

پایان تضمین خرید برق تجدیدپذیر در آلمان

ماتریس رانت در صنعت

موانع توسعه تجارت برق

روی خوش بورس به نتیجه انتخابات

زمستان پراسترس برای نیروگاه‏‏‌ها

تقویت برند شخصی با چت‏‏‌ جی‏‏‌پی‏‏‌تی

هوش مصنوعی، جست‌وجوی اینترنتی را متحول می‌کند

سرگذشت نسخه قرن بیستمی اقتصاد توسعه

تاوان ژاپنی جسارت به طبیعت

ضرورت حفظ سرمایه اجتماعی

کروکی خروج از بحران مسکن

دستپخت پوپولیست‌ها

چشم‌انداز سیاست خارجی

مامور نجات اقتصاد بریتانیا

بورس در پساانتخابات

از حذف ارز نیمایی تا رفع ممنوعیت‌ها

تراز تجاری متعادل می‌شود؟

بورس‌ها در مسیر انتخابات

اولویت‏‏‌های اصلاحات اقتصادی

سایه بی‌آبی بر ایران

حاشیه مجازی واردات خودرو

سال برداشت مسکن‌ملی

مرددهای سرنوشت‌ساز

نامزدها از نمای نزدیک

اروپا علیه اقتصاد آزاد

تنها رشد اقتصادی کافی است؟

رازهای هشت تیر

مکرون به راست‌افراطی می‌بازد؟

10 پرسش از دو نامزد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.