روزنامه های اقتصادی

بازار نفت در کف قیمتی 15 ماه اخیر

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- فرزین محمدی : روند کاهشی بازار نفت همچنان دارد، به‌‌‌‌‌‌گونه‌‌‌‌‌‌ای که افت هفتگی نفت‌خام آمریکا در آستانه 20‌درصدی‌شدن است. البته داده‌های مثبت چین تاکنون به داد بازار رسیده؛ در غیر ‌این‌‌‌‌‌‌صورت اوضاع وخیم‌‌‌‌‌‌تر از وضعیت فعلی بود.

روز شگفت‌انگیز بورس 1401

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد - علی عبدالمحمدی : دادوستدهای اولین روز از هفته در بورس تهران در شرایطی آغاز شد که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در قله سال‌1401 خود قرار گرفت. شاخص‌کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با جهش فوق‌‌‌‌‌‌العاده 85‌هزار‌واحدی به سطح یک‌میلیون و 906‌هزار واحد رسید. نماگر اصلی بازار سهام با رشد 66/ 4‌درصدی روز گذشته برای اولین‌بار از 25 مرداد سال‌99 وارد ابرکانال یک‌میلیون و 900‌هزار‌واحدی شد. همچنین صعود روز گذشته شاخص دومین رشد برتر‌ درصدی این سنجه آماری در مقیاس روزانه در سال‌جاری بود. پیش‌‌‌‌‌‌تر در روز ششم اسفند سال‌جاری، شاخص‌کل بورس تهران موفق به‌ثبت رشد 96/ 4‌درصدی در مقیاس روزانه شده‌بود.

املاک «شمال» در کدام فاز؟

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- نجمه رجب : بازار املاک «شمال» در آستانه مراجعه‌های نوروزی خریداران زمین و ویلا قرار دارد. این بازار در مقایسه با سال گذشته همین موقع، دست‌کم یک تفاوت دارد و آن، فاز معاملاتی دو سمت عرضه و تقاضا است. تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» از بازار املاک مناطق شمالی ضمن سنجش قیمت زمین و ویلا حاکی است، نبض معاملات زمین و ویلا، وضعیتی میانه رکود و رونق را نشان می‌دهد. از یکسو جست‌وجوهای مجازی یکی دو ماه اخیر علامتی از سردی این بازار را مخابره نمی‌کند؛ اما از سوی دیگر، هیجانی هم در رفتار متقاضیان وجود ندارد.

تجارت در آخرین ماه سرما

فصل اقتصاد - در 11 ماهی که از سال‌1401 طی شد و یک ماه مانده به پایان سال، آمار تجارت ایران حاکی از افزایش ارزشی صادرات اما افت وزنی آن است. همچنین واردات نیز همین روند را طی کرده‌ و افزایش ارزش و افت وزنی داشته است. در مقیاس جهانی روند قیمت‌ها متفاوت بوده‌است اما عمده اقلام به نسبت مدت مشابه سال‌گذشته افزایش داشته‌‌‌‌‌اند، هرچند در مقیاس ماهیانه، در برخی از اقلام در ماه بهمن جهان شاهد کاهش ارزش کالاها بوده‌است. عمده صادرات ایران در این یازده ماه همچنان فرآورده‌ها و مشتقات نفتی و کالاهای خوراکی است؛ مقاصد تاثیرگذار مثبت نیز بدون چندان تغییری ترکیه، عراق، امارات و چین به‌علاوه عمان بوده‌‌‌‌‌اند.

طرح جدید صمت برای کنترل بازار موبایل

فصل اقتصاد - مدتی است که افزایش قیمت گوشی‌های موبایل در بازار حساسیت برانگیز شده؛ در همین راستا وزارت صمت قصد دارد با راه‌اندازی سامانه‌هایی کنترل بازار را به دست بگیرد و زمینه‌ساز رسیدن گوشی‌های موبایل به دست مصرف‌کنندگان با قیمت معقول باشد. پس از ایجاد سامانه افق که قرار بود بستری برای درج قیمت تمام شده گوشی‌های وارد شده به کشور باشد، حالا در جدیدترین گام واردکنندگان موظف به ایجاد سامانه شفافیت فروشگاهی و ارتقای خدمات پس از فروش خود شده‌اند؛ به این ترتیب قرار است اقدامات واردکنندگان در برآوردن این مورد، در رتبه‌بندی آنها و صدور مجوزهای واردات محصول موثر باشد. این طرح جدید وزارت صمت درحالی قرار است اجرایی شود که کارشناسان مدت‌هاست بر ناکارآمدی چنین روش‌هایی در کنترل بازار تاکید دارند و معتقدند تا زمانی که زمینه برای تامین سریع و کامل کالا فراهم نشود، هرگونه تلاش مشابهی با بن‌بست مواجه می‌شود. آنها با یادآوری آنچه در این سال‌ها در بازار خودرو تجربه شده تاکید می‌کنند که کنترل قیمت‌ها جز با ایجاد یک فضای رقابتی آزاد و تنظیم قیمت از طریق توازن عرضه و تقاضا ممکن نیست.

رفع تهدید از اراضی دولت؟

فصل اقتصاد - آیین‌نامه اجرایی مصوبه مولدسازی املاک (دارایی‌های) مازاد که دست‌کم یک اشکال اساسی و مغایر با متن تصویب‌نامه داشت، اصلاح شد. جزئیات اصلاحات این آیین‌نامه نشان می‌دهد، هیات ویژه مولدسازی باید برای موضوع تغییرکاربری اراضی مشمول، ضوابط و مقررات شهرسازی را مبنا و ملاک عمل خود قرار دهد. این در حالی است که مطابق دو بند از ماده 10 آیین‌نامه اولیه، شورای عالی شهرسازی مکلف بود با درخواست تغییرکاربری، موافقت کند؛ تکلیفی که با اصل و اساس ماموریت این شورا که حفظ کاربری از پیش وضع‌شده برای زمین‌های شهری است، در تعارض است.

بهبود نرم بورس تهران

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- مسعود کریمی : زمین بازی در واپسین روز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های معاملاتی در بورس تهران تغییر کرده‌است. از آمار و ارقام به‌ثبت رسیده می‌توان بدین صورت استنباط کرد که بخش عمده سرمایه‌‌‌‌‌گذاران ریسک‌گریز از گردونه معاملات بازار سهام خارج شده‌اند. حال هیجان فروش کاهش یافته و عمده معامله‌گرانی که قصد شناسایی سود در جهت بستن پرونده سال‌1401 را داشتند نیز به اهداف خود رسیده‌‌‌‌‌اند. تسویه اعتباری کار‌‌گزاری‌‌‌‌‌ها فروکش پیدا کرده‌است. اغلب حقوقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، هلدینگ‌‌‌‌‌ها و صندوق‌ها نیز به دلیل افزایش پرداختی‌‌‌‌‌ها در پایان سال‌بخش قابل‌توجهی از عرضه سهام خود را انجام داده‌اند و در این روز‌‌‌‌‌های بورس شاهد دادوستد‌‌‌‌‌هایی مثبت در جریان بازار هستیم. شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران در معاملات دیروز 38‌هزار واحد افزایش ارتفاع داد و توانست بیشترین رشد هفتگی را به‌ثبت برساند.

فقرزدایی به سبک بنگلادش

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد- سید امیررضا انگجی : توسعه در بنگلادش که گاهی از آن با عنوان «معمای بنگلادشی» یاد می‌شود، چندان ساده به‌دست نیامده است. این کشور ساختار اقتصادی خود را در 3دهه گذشته تغییر داده و از مزایای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بخش پوشاک و منسوجات بهره برده و بر چالش‌هایی مانند بحران‌های مالی جهانی غلبه کرده است. در سال2015، اقتصاد بنگلادش تحت طبقه‌بندی بانک جهانی به سطح «درآمد متوسط» دست یافت و رشد متوسط 5 تا 6درصد در فاصله 2000 تا 2010، به کاهش چشمگیر تعداد افرادی که پایین‌تر از خط فقر زندگی می‌کردند، کمک کرد. مبادله سیاسی گسترده با گروه‌های سازمانی طبقه متوسط و حمایت ساختار قدرت از توسعه صنعتی در بخش‌های دارای مزیت نسبی همچون صنعت پوشاک برای ایجاد و افزایش منابع، کلید درک معجزه بنگلادشی است. نکته مهم این است که بنگلادش در زمان استقلال با بحران کمبود منابع مواجه بود. بنابراین کاملا طبیعی بود که حرکت به سمت صنایع دارای مزیت نسبی در دستور کار قرار گیرد.

«وکغدیر» چقدر می‌‌‌ارزد؟

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد - علی قاسمی : مطابق اطلاعیه بورس تهران، روز سه‌شنبه، بازار سهام، بزرگ‌ترین عرضه اولیه سال‌جاری را تجربه کرد. طی روز مذکور سهام شرکت توسعه صنایع و معادن غدیر، در بازار سهام برای اولین بار عرضه شد. با توجه به اهمیت بالای این عرضه اولیه، در ادامه به ارزش‌گذاری این نماد پرداخته شده است.

دشت اول شرکت‌ها در 1401

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد - امیرمحمد بختیاری : روزگذشته بزرگ‌ترین عرضه اولیه سال‌جاری انجام شد. در این عرضه اولیه، بیش از یک‌میلیون و 533هزار و 497کد معاملاتی شرکت کردند و حداکثر 940سهم به هر کد معاملاتی اختصاص یافت. استقبال از این عرضه اولیه در مقایسه با دیگر عرضه اولیه‌های سال‌جاری در بورس اوراق و بهادار تهران، بیشتر بود. براساس اطلاعیه بورس اوراق‌بهادار تهران، عرضه اولیه سهام شرکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر با نماد «وکغدیر» به روش قیمت ثابت عرضه شد.

پروژه‌های آزادراهی در بلاتکلیفی

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد- رضا دهقان : طرح‌‌‌های عمرانی در حکم نبض اقتصاد جامعه هستند. به اعتبار این طرح‌‌‌ها سرمایه‌گذاری‌‌‌های دولتی محقق و به همراه سرمایه‌گذاری‌‌‌های بخش خصوصی رشد اقتصادی کشور را موجب می‌‌‌شوند. فعالیت‌‌‌های مربوط به طرح‌‌‌های عمرانی کشور عمدتا پس از شکل‌‌‌گیری برنامه‌‌‌های توسعه اقتصادی - اجتماعی دنبال و از محل درآمدهای عمومی مربوط به بودجه دولت تامین شده است. از این رو موفقیت طرح‌‌‌های مزبور به معیار برجسته‌‌‌ای در سنجش و قضاوت در عملکرد دولت‌‌‌ها تبدیل می‌شود و بازتابی از کارآیی و اثربخشی شیوه‌‌‌های مدیریت در کشور به شمار می‌رود. در این میان پروژه‌های آزادراهی که به صورت مشارکتی با بخش خصوصی احداث می‌شوند در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

ریل‌گذاری توسعه صنعتی

فصل اقتصاد - ریل‌گذاری توسعه صنعتی در کدام مسیر موجب تعالی اقتصاد کشور خواهد شد؟ ایران به‌دلیل عواملی همچون فضای نامساعد ‌کسب‌وکار و نیز ناتوانی در تبدیل مزیت‌های نسبی به رقابتی، دچار آسیب‌هایی از جمله نرخ منفی رشد بخش صنعت در دهه90 شده است. به همین دلیل اقتصاد ایران نیازمند بازنویسی معادله توسعه است. یک پژوهش نشان می‌دهد گزینش رشته‌های صادراتی اولویت‌دار، تدوین بسته‌های هوشمند در حمایت و تقویت صادرات، اصلاح ساختار بنگاهی صنایع و آماده‌سازی صنایع کشور برای انقلاب صنعتی چهارم از جمله اقدامات مهم به منظور حرکت در مسیر توسعه است.

ضربه‌گیر نوسان دلار

فصل اقتصاد - چندی پیش، وزیر اقتصاد در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که یکی از کانال‌های فردایی در استانبول ترکیه، قیمت دلار را حتی در روزهای تعطیل تغییر می‌دهد. اگرچه وزیر اقتصاد تاکید داشت که برای مهار نوسان دلار باید با این سایت‌ها برخورد شود، اما نکته قابل توجه این است که در خلأ یک بازار رسمی آتی ارز، یک کانال غیررسمی بستر این جنس معاملات را فراهم کرده است. بازار آتی ارز، یکی از ابزارهای مهمی است که سیاستگذاران، فعالان و سرمایه‌گذاران می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند. فعالان می‌توانند با توجه به نیاز آینده خود منابع ارزی را تامین کنند تا فشار به بازار نقدی کاهش یابد. همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند با توجه به پیش‌بینی خود از روند آتی، در این بازار کسب سود کنند. در نهایت سیاستگذار نیز می‌تواند با توجه به هدف‌گذاری دلاری، یک قطب‌‌نما برای بازار ارز ایجاد کند. بنابراین توسعه بازار آتی ارز، نه تنها موجب نوسان دلار نمی‌شود، بلکه می‌تواند ضربه‌گیر نوسان دلار شود.

رانت و رانت‌جویی در خاورمیانه

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-امیررضا انگجی : رانت و رانت‌جویی در اقتصاد همه کشورها در دوره‌های تاریخی مختلف وجود داشته است؛ از عصر حصارکشی زمین در انگلستان تا اعطای رانت‌های یادگیری تحت عنوان سیاست صنعتی به چائه‌بول‌ها در کره نشان از این دارد که رانت و رانت‌جویی جزئی جدایی ناپذیر از تاریخ اقتصاد است. با این حال رانت‌جویی در همه کشورها نتایج یکسانی نداشته است؛ این نتایج بسته به ساختار حل‌وفصل سیاسی هر کشور خالص مزایای اجتماعی متفاوتی را ایجاد کرده است. در مصر رانت‌جویی به‌دلیل ساختار حل‌وفصل سیاسی نامولد، نتایج مخربی در پی داشت که با برخورداری عده‌ای از ثروت بدون خلق خالص مزایای اجتماعی مثبت همراه بود.

فرصت معدنی توافق با ریاض

فصل اقتصاد - توافق تهران-ریاض فرصت‌های جدیدی را پیش روی فعالان بخش معدن خواهد‌ گذاشت. ایران پیش از سال1394 معادل 8/ 82میلیون دلار در بخش معدن و صنایع معدنی به عربستان صادرات داشته است و این توافق می‌تواند فرصت‌ها را بازیابی کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تولیدکنندگان بریکت، آهن اسفنجی، سیمان، فولاد، روی و سنگ‌های ساختمانی می‌توانند سهم خوبی را از این بازار کسب کنند. اما حضور در بازار عربستان نیازمند فاکتورهایی است که باید در داخل کشور ایجاد شود.

خطای اندازه‌گیری دماسنج بورس

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد– امیرمحمد بختیاری: یکی از معیارهای اصلی برای تحلیل روند بازار سرمایه ایران، شاخص‌کل بورس است و این عدد را به‌عنوان نمایانگر وضعیت سهام شرکت‌ها می‌دانند، اما برخی از فعالان بازار سرمایه معتقدند که این شاخص معیار خوبی برای قضاوت درباره کلیت سهم‌ها نیست و نحوه محاسبه آن سبب خطای اندازه‌گیری وضعیت بازار سهام می‌شود. سوالی که مدت‌ها ذهن سهامداران و فعالان بازار را به خود مشغول ساخته است این است که؛‌‌‌‌‌‌ آیا بازار سرمایه به شاخص‌های جدیدی احتیاج دارد؟ همانطور که می‌دانیم شاخص‌کل تصویری از وضعیت کلی بازارها را به ما نشان می‌دهد، با این‌وجود وقتی تصویر گرفته‌شده از کلیت بازار را با وضعیت برخی تک‌سهم‌‌‌‌‌‌ها مقایسه می‌کنیم، به‌طور واضح پی می‌‌‌‌‌‌بریم که محاسبه شاخص‌کل با برخی ابهامات ریز و درشت همراه است که به‌نظر نمی‌توان دلیل منطقی برای آنها پیدا کرد.

رد فرضیه تکرار 2008

فصل اقتصاد - به دنبال شکست بانک سیلیکون‌ولی و واگذاری آن به شرکت بیمه سپرده فدرال، گروهی این رویداد را مشابه بحران2008 دانستند. «دنیای‌اقتصاد» تفاوت‌های این دو رویداد را بررسی می‌کند. کارشناسان معتقدند که مدیریت نامناسب ریسک و خروج سرمایه‌گذاران به‌دلیل عدم مطابقت نرخ بهره بانک با بهره اتخاذشده از سوی فدرال‌رزرو از دلایل این رویداد بوده است. اما این واقعه کنونی با بحران2008 متفاوت خواهد بود. اگرچه تبعاتی را برای بازارهای ریسکی به دنبال خواهد داشت، اما ابعاد بسیار محدودتری از بحران قبلی دارد.

وعده مهار پایه پولی

فصل اقتصاد - مدل تعیین نرخ ارز در بودجه سال آینده با ابهاماتی روبه‌رو شده است. بر اساس مدل جدید قرار است منابع ارزی صادرات دولتی با قیمتی کمتر به واردکنندگان اختصاص یابد. این رویه در سال‌های قبل، باعث تحریک پایه پولی شده؛ چراکه بخشی از منابع دلار 4200تومانی، با چاپ پول تامین می‏شد. در پاسخ به ابهام ارزی بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، مدل ارزی سال آینده را متفاوت از سال‌های قبل دانستند و می‌گویند این مدل باعث تحریک پایه پولی و چاپ پول پرقدرت نخواهد شد.

رمز سیاسی رونق اقتصادی

فصل اقتصاد - یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که برای سیاستگذاران، مردم و فعالان به‌عنوان سه ضلع مهم اقتصاد کشور اهمیت دارد، عبور از بن‌بست اقتصادی و رسیدن به رونق پایدار است. کارشناسان معتقدند که حال خوش اقتصاد در وضعیت کنونی ایران، بستگی به تصمیم‌های مهم در عرصه سیاست دارد. در شرایط کنونی نمی‌توان انتظار داشت که تنها با تاکتیک‌های اقتصادی، مشکلات حوزه اقتصاد را از میان برداشت. رویدادی که در روزهای اخیر در عمل قابل مشاهده است؛ به‌طوری‌که می‌توان اثر توافق‌های سیاسی بر شاخص‌های بازاری را احساس کرد. موضوعی که تایید می‌کند زمانی که سیاست به معنای امری سیاسی در خدمت اقتصاد باشد و بار سنگین سیاست از روی دوش اقتصاد برداشته شود، سیاستگذار نیز می‌تواند چشم‌انداز روزهای خوب را برای مردم و فعالان اقتصادی ترسیم کند. در سالنامه جامع اقتصاد ایران (محصول مشترک «دنیای اقتصاد»و «تجارت‌فردا»که به‌مناسبت پایان سال منتشر شده و ضمیمه امروز روزنامه است)، با بهره‌گیری از نظرات اقتصاددانان، کارشناسان و فعالان اقتصادی راهکار عبور از چالش‌های مهم اقتصادی برای سال1402 ترسیم شده ‌است.

ایران دومین کشور متضرر از فیلترینگ در جهان

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد- ندا لهردی : تنها تا چند روز دیگر تجربه زیست مجازی کاربران ایرانی زیر سایه فیلترینگ گسترده و کلنجار هر روزه آنها با انواع وی‌پی‌ان‌ها و ابزارهای فیلترشکن، وارد ششمین ماه می‌شود؛ تجربه‌ای که برای کسب‌وکارها مترادف ضررهای هنگفت و حتی در مواردی تعطیلی بوده و برای کاربران به مثابه اضافه شدن وی‌پی‌ان‌ به سبد خرید خانوار و البته فرسایش زمان و تحلیل انرژی. آمارهای جدید موسسه تحقیقات آماری استاتیستا (Statista) هم با تایید ضررهای اقتصادی ناشی از محدودیت‌ها و اختلالات اینترنتی، نشان می‌دهد که بهای این مسدودسازی‌ها برای ایران در سال گذشته میلادی برابر 773 میلیون دلار بوده است تا به این ترتیب ایران جایگاه دومین کشور جهان از این نظر را به خودش اختصاص بدهد. به گواه این آمارها، چیزی در حدود 82 درصد مردم ایران در یک سال گذشته تحت تاثیر ضررهای اقتصادی، آثار و تبعات ناشی از فیلترینگ قرار گرفته‌اند و تمام اینها در حالی است که هیچ چشم‌اندازی هم برای رفع این محدودیت‌ها وجود ندارد.

تقابل دو نگاه در بازار سهام

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-علی عبدالمحمدی : بورس تهران معاملات دیروز را در حالی به پایان رساند که سرگردانی و بلاتکلیفی در تعیین جهت بازار به‌وضوح در جریان معاملات سهام مشهود بود. در دقایق ابتدایی معاملات، قدرت‌‌‌‌‌نمایی خریداران به‌فروشندگان مجال جولان نداد و این موضوع سبب شد تا شاخص‌کل بورس تهران حتی بیش از 10‌هزار واحد افزایش ارتفاع داشته باشد، اما رفته‌رفته و به‌تدریج فروشندگان از لاک دفاعی بیرون آمدند و این‌بار این گروه از بازیگران بازار سهام به خریداران و جریان تقاضا اجازه عرض‌اندام و خودنمایی ندادند. خبر توافق ایران و عربستان و به تبع آن کاهش قیمت دلار در بازار آزاد عامل مهم اثرگذار بر روند بازار سهام در هفته‌جاری خواهد بود.

دنده ‏معکوس مسکن‏ حومه

فصل اقتصاد - وضعیت تورم ملکی در شهرهای جدید اطراف تهران، نشان‌دهنده دنده معکوس مسکن در حومه پرتقاضای پایتخت است. تازه‌ترین بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره شرایط بازار معاملات مسکن در دو شهر جدید اطراف تهران که پرتقاضاترین شهرهای حومه‌ای اطراف پایتخت به شمار می‌روند نشان‌دهنده سبقت تورم مسکن در شهرهای جدید پردیس و پرند از تورم ملکی شهر تهران است. این وضعیت که رشد محسوس قیمت‌های فروش آپارتمان را در این دو شهر جدید نسبت به سال گذشته و نیمه اول سال جاری نشان می‌دهد، منجر به تهدید پناهگاه آخر خانه‌اولی‌های شهر تهران شده است.

شوک دیپلماسی به بازار

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-میکائیل زین‌الدین : انتشار خبر توافق ایران و عربستان، چند روز پس از خبر توافق ایران و آژانس، دومین شوک کاهشی را به بازار ارز و سکه وارد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد روز گذشته نرخ دلار در معاملات غیررسمی فردایی تا کانال 44هزار تومان نیز پایین آمد؛ هرچند که از نگاه فعالان بازار، کانال‌شکنی مجدد برای دلار و سکه نیز دور از انتظار نیست. انتشار اخبار مثبت دیپلماتیک در روزهای اخیر، جهت انتظارات را در بازار تغییر داد؛ روندی که شاید تنها با فعال شدن ابزارها و سیاستگذاری اقتصادی میسر نبود. از نگاه کارشناسان، با توجه به پیش‌نگر بودن شاخص ارزی، سایر بازارهای دارایی نیز با یک وقفه زمانی از افت دلار تاثیر خواهند گرفت. در شرایط کنونی، کارشناسان اقتصادی تاکید دارند که خوش‌بینی صورت‌گرفته زمان مناسبی برای فعال شدن سیاستگذاری ارزی برای ثبات‌بخشی به بازار در یک کریدور مشخص است. این رویه می‌تواند آینده بازار را برای فعالان اقتصادی با ثبات و قابل پیش‌بینی کند تا از شدت نوسانات غیرمنتظره و پاندولی شاخص ارزی بکاهد.

کنترل قیمت موبایل با برخورد قضایی؟

فصل اقتصاد - رکوردشکنی‌های اخیر قیمت ارز و شوک قیمتی وارد شده به بازار موبایل، باعث شد بار دیگر مساله برخورد با گران‌فروشی در این بازار مورد توجه قرار گیرد. تا جایی که حتی وزیر اقتصاد در یک نشست خبری از تشکیل پرونده برای گران‌فروشان موبایل خبر داد و بر لزوم برخورد دستگاه‌های نظارتی با متخلفان تاکید کرد. وی تصریح کرد واردکنندگانی که با ارز نیمایی محصول خود را وارد کشور کرده‌اند باید طبق تعهداتی که سپرده‌اند، قیمت نهایی محصول خود را هم با نرخ نیما در بازار عرضه کنند.

بی‏‏‏‏‌توجهی بورس به افت دلار؟

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد - علی عبدالمحمدی : بورس تهران هفته سوم ماه اسفند را در حالی پشت‌سر گذاشت که شاهد اتفاقات ریز و درشت در کلیت خود بود. نماگر اصلی بازار سهام در هفته‌ای که گذشت، با افت 23/ 0درصدی در مقیاس هفتگی، کار خود را در سطح یک‌میلیون و 817‌هزار واحد به اتمام رساند. نماگر هم‌‌‌‌‌وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها است و چهره و سیمای کلی بازار را به نحو مطلوب‌تری نشان می‌دهد، وضعیت بهتری به‌لحاظ ثبت بازدهی در مقایسه با شاخص‌کل داشت و در هفته گذشته با ثبت جهش 45/ 1درصدی همراه شد.

وعده سوم فروش نیم‌میلیون خودرو

فصل اقتصاد - پس از دو بار بدعهدی در عرضه 500هزار دستگاه خودروی داخلی، از امروز در شرایطی فرآیند ابر طرح فروش خودرو آغاز خواهد شد که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هنوز لیست جدید قیمت خودروها را اعلام نکرده است. بنابراین ابهام در قیمت محصولات عرضه‌شده از یک طرف و چگونگی عرضه 500هزار خودرو با توجه به تقاضای بالا و حذف قرعه‌کشی، ابهامات زیادی در راستای اجرای این طرح بزرگ دولتی ایجاد کرده است. همچنین حذف الزام خودروی بورسی از سوی مجلس، بر ابهامات فروش خودرو افزوده است.

خریدار متری به خانه می‌رسد؟

فصل اقتصاد - فروش متری مسکن، منعطف‌ترین مدل پیش‌فروش آپارتمان به حساب می‌آید؛ اما اجرای این طرح در وضعیت فعلی بازار املاک پایتخت، با دو مانع در سمت عرضه و تقاضا روبه‌رو است. پس‌انداز تقریبا صفر خانوارهای مخاطب فروش متری و همچنین درآمد ماهانه معادل یک‌هفتم قیمت تمام‌شده هرمتربع خانه از یکسو و ناپایداری هزینه تولید مسکن از سوی دیگر، ریسک‌های بزرگ تبدیل خرید متری به خرید خانه محسوب می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد، بهترین راه، رفع این دو مانع در گام اول و بعد از آن، اجرای دو گزینه جایگزین است. وام ساخت با قابلیت انتقال به خریداران البته از نوع «در استطاعت»، گزینه مناسب می‌تواند باشد.

آلارم رشد منهای نفت

فصل اقتصاد - تحلیل گزارش مرکز آمار ایران از رشد اقتصادی پاییز یک نکته نگران‌کننده دارد. رشد اقتصادی بدون نفت در فصل سوم سال جاری به 6/ 1درصد رسیده است. این رقم در 8فصل اخیر کمترین سطح بوده است. رشد اقتصادی بدون نفت، درحقیقت نشان می‌دهد که وضعیت تولید بدون درآمدهای نفتی چقدر تغییر کرده است. البته همین بخش از اقتصاد نیز به شکل غیرمستقیم تحت تاثیر درآمدهای نفتی قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه این است که در فصل سوم سال جاری رشد اقتصادی با نفت به رقم 8/ 2درصد رسیده است. اما نیمی از این رشد به‌دلیل گروه «استخراج نفت و گاز» بوده است. در نتیجه هنوز ماشین اقتصاد ایران با سوخت نفت جلو می‌رود؛ حتی در شرایط تحریم‌های سخت. اقتصاددانان معتقدند که بخش قابل توجهی از بهبود رفاه و ایجاد اشتغال در بخش غیرنفتی حاصل می‌شود. بنابراین اهمیت رشد در این بخش به نحوی است که باید روند نزولی رشد غیرنفتی مدنظر سیاستگذاران قرار گیرد. مطابق بررسی‌ها، وضعیت گروه صنعت نیز در پاییز سال جاری بد نبوده و توانسته رشد 5درصدی را ثبت کند. گروه خدمات نیز پس از اتمام کرونا شرایط رو به بهبودی را در پیش گرفته اما رشد چشم‌گیری ثبت نکرده است. در بین گروه‌ها، وضعیت کشاورزی و رشد بخش ساختمان نگران‌کننده است. از سوی دیگر، افت تشکیل سرمایه در بخش ساختمان موضوع دیگری است که در آینده پاشنه‌آشیل این بخش خواهد شد.

آشتی‌کنان در چین

فصل اقتصاد - ایران و عربستان پس از 7 سال بحران سرانجام تصمیم گرفتند به بن‌بست دیپلماتیک خاتمه دهند و طی دو ماه آینده مسیر را برای برقراری روابط دیپلماتیک و تبادل سفیر فراهم کنند. تهران و ریاض از فروردین1400 پنج دور مذاکرات امنیتی غیر رسمی را برگزار کرده بودند؛ اما این مذاکرات نیز حدود 10ماهی دچار رخوت شده بود؛ اکنون با پادرمیانی چین طلسم شکسته شد. این گفت‌وگوهای محرمانه در پکن که از 15اسفند آغاز شد، ماحصل درخواست شی، رئیس‌جمهور چین از ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان در جریان سفر اخیر به چین بود. در پایان مذاکرات روز گذشته بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد. در این بیانیه آمده است که جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند. قرار است وزرای امور خارجه دو کشور برای اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات کنند. در این بیانیه مشترک بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضاشده در تاریخ 28فروردین1380 و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضاشده در تاریخ 6خرداد1377 تاکید شده است. این توافق تاریخی با استقبال بسیاری از کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای مواجه شد و به نظر می‌رسد از این پتانسیل برخوردار است که به شکل محسوسی از تنش‌ها بکاهد و زمینه را برای ثبات و آرامش بیشتر فراهم کند.

عبور از خوان ششم مارس

فصل اقتصاد - نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که یکی از دستورکارهای اصلی آن موضوع هسته‌ای ایران است، از روز گذشته آغاز شد. رافائل گروسی، مدیر کل آژانس که به تازگی سفری به ایران داشت، در سخنرانی‌اش در نشست با استقبال از همکاری ایران درخصوص موارد مربوط به سه مکان اعلام‌نشده که آژانس در آنها ردی از ذرات اورانیوم پیدا کرده است، گفت که با استناد به روح بیانیه مشترک، من مشتاقانه منتظر شرکت در گفت‌وگوهای فنی با ایران، همان‌طور که توافق کرده‌ایم، هستم. ما کار مهمی در پیش داریم.

اخبار خواندنی

بازار نفت در کف قیمتی 15 ماه اخیر

روز شگفت‌انگیز بورس 1401

املاک «شمال» در کدام فاز؟

تجارت در آخرین ماه سرما

طرح جدید صمت برای کنترل بازار موبایل

رفع تهدید از اراضی دولت؟

بهبود نرم بورس تهران

فقرزدایی به سبک بنگلادش

«وکغدیر» چقدر می‌‌‌ارزد؟

دشت اول شرکت‌ها در 1401

پروژه‌های آزادراهی در بلاتکلیفی

ریل‌گذاری توسعه صنعتی

ضربه‌گیر نوسان دلار

رانت و رانت‌جویی در خاورمیانه

فرصت معدنی توافق با ریاض

خطای اندازه‌گیری دماسنج بورس

رد فرضیه تکرار 2008

وعده مهار پایه پولی

رمز سیاسی رونق اقتصادی

ایران دومین کشور متضرر از فیلترینگ در جهان

تقابل دو نگاه در بازار سهام

دنده ‏معکوس مسکن‏ حومه

شوک دیپلماسی به بازار

کنترل قیمت موبایل با برخورد قضایی؟

بی‏‏‏‏‌توجهی بورس به افت دلار؟

وعده سوم فروش نیم‌میلیون خودرو

خریدار متری به خانه می‌رسد؟

آلارم رشد منهای نفت

آشتی‌کنان در چین

عبور از خوان ششم مارس

مسوولان از همه راه‌های ممکن برای حل مشکلات اقتصادی استفاده کنند

در کنگره جهانی موبایل 2023 چه گذشت؟

امکان ارتباطات ماهواره‌ای در گوشی‌های اندرویدی نسل جدید میسر می‌شود

آرایش جدید تقاضای ملکی

نفع بورس از ثبات ارزی

5 رویکرد جدید به مسوولیت اجتماعی شرکتی

بازآفرینی شهر به سبک «آیمان»

کریدور عبور از رکود مسکن

تغییر پارادایم صندوق ثروت

تصویر سه‌بعدی از مذاکرات گروسی در تهران

دردسر تازه بانک‌های مرکزی

پرش دو رقمی بورس

تغییر صفحه بازی

سایه‌روشن صنعت خاکستری

ماموریت تشکل اقتصادی نوپا

ابهام دلاری در بودجه 1402

ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی

قطب‌نمای بنگاه‌ها در تندباد

گزارش غیرمنتظره آژانس قبل از سفر گروسی به تهران

جاماندگی از افق تجارت با روسیه

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.