روزنامه های اقتصادی

«تار» در یک قدمی اسکار

فصل اقتصاد - روزهای پایانی سال میلادی، آوردگاه موسسه‌ها و انجمن‌ها و رویدادهای بزرگ سینمایی برای معرفی بهترین فیلم‌های سال است. در رسانه‌ها نیز این دوره زمانی به عنوان فصل جوایز شناخته می‌شود. در تازه‌ترین نمونه، منتقدان نیویورک فهرستی از بهترین فیلم‌های سال 2022 را اعلام کرده‌اند.

مسکن دولتی ماهی 20میلیون

فصل اقتصاد - تابستان سال گذشته همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم، تولید مسکن و پایان دادن به بخشی از کابوس اجاره‌‌نشینی برای مستاجران در سراسر کشور به عنوان یکی از سیاست‌ها و اهداف کلان دولت مطرح شد. این تصمیم دولت که پشتوانه قانون «جهش تولید مسکن» مصوب مجلس شورای اسلامی را هم دارد، بارقه‌های امید را برای اقشار فاقد مسکن در اوایل تشکیل دولت کنونی به وجود آورد.

شارژ ارزی با کارت بازرگانی

فصل اقتصاد - روز گذشته بانک مرکزی از افزایش سهمیه خرید ارز سالانه مخصوص بازرگانان تا سقف 6 هزار یورو خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی و برای پاسخ‌گویی به نیازهای ارزی و تسهیل در تامین ارز به ‌‌صورت اسکناس در سرفصل‌های مصارف ارزی، تمهیدات جدیدی به بانک‌های ملی، سپه، تجارت، ملت و صادرات ابلاغ شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی، تسهیل‌گری‌های بازار‌ساز در ماه‌های گذشته در راستای جلوگیری از نوسانات ارزی و حفظ ارزش پول ملی صورت گرفته که پشتوانه آن ذخایر ارزی کشور است.

امیدها در اوکراین برباد رفت

فصل اقتصاد - یک روز پس از اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت که مایل است با ولادیمیر وی.پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه درباره توافق‌نامه صلح احتمالی در اوکراین گفت‌وگو کند، کرملین پاسخ سرد ارائه کرد و چشم‌انداز حل و فصل مناقشه مانند همیشه مبهم و البته دست‌نیافتنی باقی ماند.

تخت‌‌گاز خودرو در جاده بورس

فصل اقتصاد - با افزایش سرعت ورود خودروهای داخلی به بورس ‌کالا، حالا این پرسش مطرح است که بورسی شدن خودرو آیا هدف غایی دولت در عرضه خودرو به بازار است یا این روش اولین گام برای آزاد‌سازی قیمت خواهد بود؟ گرچه از ابتدای عرضه محصولات خودرویی در بورس کالا از این راه به‌عنوان مسیری موقت یاد می‌شد، ولی به نظر می‌رسد هم‌اکنون سیاستگذار برنامه‌ریزی بلندمدتی برای ورود بیشتر محصولات، به تالار شیشه‌ای دارد.

ضعف «گام» برای صنعتگران

فصل اقتصاد - اوراق گام برای صنایع که امروز با عطش نقدینگی مواجهند، اگرچه راهکار موثری است اما چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد. شاید مهم‌ترین چالش در این‌باره را بتوان بی‌اطلاعی بخشی از صنعتگران از وجود اوراق «گام» دانست. بسیاری از آنها نه می‌دانند این اوراق چیست و نه اطلاعی از کارکرد آن دارند. اما موضوعات دیگری که استفاده از اوراق گام در صنایع را با چالش مواجه می‌کند به شرایط کلی اقتصادی در کشور برمی‌گردد. با در نظر گرفتن تورم تولید، قیمت‌گذاری دستوری و عوارض صادراتی و مواردی از این دست، تولید از نظر اغلب فعالان به‌صرفه نیست و این اوراق نمی‌تواند وضعیت را تغییر دهد.

آغاز اصلاحات در صنعت بیمه

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-لیلا اکبرپور : صنعت بیمه یکی از حیاتی‌‌‌ترین صنایع کشور است که در پوشش ریسک‌های مختلف اشخاص حقیقی و حقوقی نقش جدی بر عهده دارد. متاسفانه این صنعت سال‌ها مغفول بوده و نیازمند بازبینی اساسی در ساختارها و به‌روزرسانی بسیاری از قوانین و زیرساخت‌‌‌هاست. «دنیای‌اقتصاد» در مصاحبه‌‌‌ای با مجید مشعلچی، قائم‌مقام بیمه مرکزی ایران، به اقدامات اخیر این نهاد سیاستگذار در این حوزه پرداخته است.

اقتصاد جهان در چاله 2023

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد - آرمان صالحی : تازه‌ترین تحلیل‌ سازمان همکاری و توسعه اقتصادی حکایت از آن دارد که در سال2023 اقتصاد جهان کاهش سرعت رشد توأمان با تورم را تجربه خواهد کرد. «افت سطح تجارت در اروپا به دنبال جنگ در اوکراین»، «نشانه‌های افزایش بیکاری و رکود در اقتصاد آمریکا» و «انتظار بهبود اقتصاد چین» مهم‌ترین عواملی هستند که اقتصاد سال آینده میلادی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

مدیرکل آژانس هم امیدوار هم نگران

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-سعیده سادات فهری: همکاری‌‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این روزها در یکی از پرتنش‌‌ترین مقاطع خود قرار دارد؛ دو قطعنامه‌‌ای که به فاصله کمتر از 6 ماه در شورای حکام علیه ایران صادر شد و افزایش غنی‌‌سازی اورانیوم در ایران گویای همین فاصله گرفتن ایران و آژانس است. البته نخستین قطعنامه در زمان ترامپ و در ژوئن 2020 صادر شد.

دو محرک صعود بورس

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- محمد امین خدابخش : چند روزی است، شاخص کل بورس در یک وضعیت خنثی به سر می‌برد. این نماگر که در آبان ماه توانست صعودی قابل توجه را به ثبت برساند، در روزهای گذشته به سبب تردید سرمایه‌گذاران در بازار نشانه چندانی از رونق را به نمایش نمی‌گذارد. با این حال بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» حکایت از این واقعیت دارد که در صورت افزایش ارزش معاملات خرد و جلب نظر سرمایه‌گذاران، بورس می‌تواند با استفاده از دو بال قیمت‌های جهانی و تداوم افزایش نرخ دلار نیمایی وارد مرحله دوم صعود خود شود. بررسی‌ها حکایت از این واقعیت دارد که بورس در شرایط کنونی با توجه به آسان‌تر شدن سیاست‌های پولی در کشورهایی نظیر آمریکا که موجی از خوش‌بینی به افزایش قیمت کامودیتی را برانگیخته است، می‌تواند در میان مدت شاهد افزایش قیمت‌ها باشد؛ مضاف بر اینکه فاصله 6/ 24درصدی نرخ دلار نیمایی با بازار آزاد به خوش‌بینی‌ها درخصوص افزایش نرخ نیمایی و بسته شدن شکاف عمیق موجود میان قیمت رانتی و نرخ بازاری می‌افزاید.

گره اینترنتی مجوزهای کسب‌وکار

فصل اقتصاد - به‌رغم تاکید سیاستگذار بر صدور غیرحضوری و اینترنتی مجوزهای کسب‌وکار، 9دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشد‌‌‌ه‌‌‌اند. سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، وزارت دفاع، کانون کارشناسان رسمی، کانون وکلا، جامعه حسابداران رسمی، سازمان اداری و استخدامی، فراجا و نظام روان‌شناسی همچنان در فهرست دستگاه‌‌‌های جامانده و متصل‌نشده به درگاه ملی مجوزها هستند. وزارتخانه‌‌‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی ریاست‌جمهوری در سال 1401 مجوز کسب‌وکاری را از طریق درگاه ملی مجوزها صادر نکرده‌‌‌اند. البته این آمار، روایت رسمی وزارت اقتصاد از جاماندگان درگاه صدور مجوز است. بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد طبق اعلام این درگاه، هنگام ورود کاربران برای ثبت مجوز، در مورد برخی از دستگاه‌ها این پیام دریافت می‌شود:«صادرکننده مجوز این کسب‌وکار، هنوز شرایط و مدارک لازم برای صدور این مجوز را اعلام نکرده است. در تلاشیم هرچه سریع‌‌‌تر اطلاعات این صفحه را ارسال کنند، شرایط را شفاف و ساده کنیم، به تصویب هیات مقررات‌زدایی برسانیم و در درگاه ملی مجوزها بارگذاری کنیم.»

چک‌آپ شش ماهه سلامت هفت بانک

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- سمانه معدن‌نژاد : نبود سیستم نظارتی صحیح می‌تواند موجبات تهدید سیستم اقتصادی کشور را فراهم آورد. وجود یک سیستم رتبه‌بندی، جهت سنجش میزان سلامت بانک‌ها، علاوه بر ایجاد شفافیت در سیستم بانکی، تاثیر بسزایی در مطلوبیت سرمایه‌گذاری عموم جامعه داشته و مدیران سیستم بانکی را جهت نیل به رتبه بالاتر و رفع ضعف‌ها ترغیب می‌کند.

بورس در حال پوست‌اندازی

فصل اقتصاد - بازار سهام در هفته دوم آذرماه روزهای تقریبا باثباتی را پشت‌سر گذاشت. شاخص‌کل بورس با دو روز منفی و سه روز مثبت در یک برآیند کلی تغییر آنچنانی نداشت و حضور در کانال 4/ 1‌میلیون واحد را برای دومین هفته متوالی تکرار کرد. وضعیت بازار سهام در حالی نسبتا آرام است که دلار در بازار آزاد از مرز 36هزار‌تومان گذشته و سکه نیز به 5/ 17میلیون‌تومان نزدیک می‌شود. روند باثبات در بازار سهام بدون تاثیرپذیری از هیجانات بازارهای رقیب خبر از آغاز اتفاقات بلندمدتی در این بازار می‌دهد. برخی از کارشناسان معتقدند این ثبات درحالی‌که بازار سرمایه یکی دو ماه پر فراز و نشیب را پشت‌سر گذاشته، به این معنی است که بازار سهام به سمت واقعی‌‌‌‌‌‌تر‌شدن در حرکت است. در این حالت بازار دیگر از اتفاقات هیجانی و غیر‌بنیادی تاثیر نپذیرفته و بیشتر به‌دنبال عوامل بنیادی است.

اجماع ضدایرانی در دو سوی آتلانتیک

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد : شرایط اضطراری برجام را می‌توان از دماسنج روابط پاریس و واشنگتن به خوبی تشخیص داد، آنجا که رهبران فرانسه و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک موضع جدید غربی‌ها در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران را اعلام و به حمایت از اعتراضات در ایران پرداختند. جو بایدن و امانوئل مکرون روز پنج‌شنبه 10 آذر-1 دسامبر در ضیافت شام کاخ سفید برای ساکن الیزه تاکید کردند که مصمم به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌‌ای هستند.

دخل پایتخت از قطع درخت

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد - نجمه رجب : موتور تامین مالی تهران به جای سوخت‌گیری از سه گروه اصلی ذی‌نفع خدمات پایتخت، با «قطع درخت»، «حذف پارکینگ از ساختمان‌سازی» و همچنین «فروش تخلفات ساختمانی» در حال شارژ است. گزارش دخل و خرج شهرداری طی هفت ماه اول امسال نشان می‌دهد، نزدیک به 200 میلیارد تومان عوارض از عوامل درخت‌کشی دریافت شده و بالای 1200 میلیارد تومان نیز از دو محل نامتعارف دیگر، تامین مالی شده است. وصولی شهرداری از دولت بابت «یارانه بلیت» اما «صفر» است.

نه لاگارد به لنگر ارزی

فصل اقتصاد - رئیس بانک مرکزی اروپا در سخنانی در واکنش به نوسانات یورو و دلار اعلام کرد: «عقل متعارف می‌گوید ما هیچ سیاستی برای هدف‌گذاری نرخ ارز‌(برای مهار تورم) نخواهیم داشت، اگرچه نوسانات ارزی باید رصد شود.» این مقام پولی در پاسخ به کاهش سطح تورم در ماه اکتبر اعلام کرد افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا «هنوز به اتمام نرسیده» چون «تورم همچنان به افزایش خود ادامه خواهد داد». لاگارد نسبت به کاهش قیمت انرژی در این منطقه گفت‌ که این کاهش احتمالا مقطعی است و نمی‌توان آن را با اطمینان تایید کرد.

بحران نمایندگی در بازار سیاست

فصل اقتصاد - در حالی که بیش از 70 روز از شروع اعتراضات اخیر می‌گذرد، بررسی کنش و واکنش‌های دولت و مردم نیازمند یک بررسی همه‌جانبه و 360 درجه‌ای از زوایای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است. در نشست نقد و نظر گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» که در روز چهارشنبه 9 آذر برگزار شد، کارشناسان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با بررسی دلایل بروز رخدادهای اخیر، رفتار طرفین منازعه را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

«گام» هم دستوری می‌شود؟

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد: اوراق گام یکی از ابزارهای تامین مالی زنجیره تولید است که با وجود حجم ناچیز در حمایت از تولید اثرگذار است. حال بررسی‌ها حاکی از ترسیم سازوکار و روندی از سمت سازمان بورس برای این اوراق است که قاعدتا بر نوسان نرخ بهره و تنزیل آن موثر خواهد بود. گرچه اعمال محدودیت بر نوسان قیمت‌ها با تعاریف سنتی از قیمت‌گذاری دستوری متفاوت است، اما در واقع مدیریت نرخ سود این اوراق روی دیگر سکه سیاست قیمت‌گذاری دستوری است. در شرایطی که نرخ تورم بسیار بالا بوده و نرخ بهره حقیقی در بازارهای پول و سرمایه نیز منفی است، طبیعتا سرکوب نرخ تنزیل اوراق گام نه‌تنها کمکی به وضع موجود نکرده، بلکه عواقب زیادی در بر دارد. از کمترین مشکلات آن می‌توان به چالش شرکت‌ها برای تامین سرمایه در گردش یا تامین مالی در بلندمدت اشاره کرد که فشار مضاعفی بر نرخ سایر اوراق بدهی و ارکان مختلف انتشار آن وارد کرده و ریسک جدیدی برای شرکت‌های تامین سرمایه و رکن متعهد و بازارگردان خواهد بود.

5 ساعت تا «باران برگ»

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-صدیقه نژادقربان : رویای تماشای پاییز رنگارنگ، باران برگ و لمس هوای مطبوع طبیعت در این فصل دیگر تنها در عکس‌ها، تابلوهای نقاشی و فیلم‌‌ها به واقعیت تبدیل نمی‌شود. کافی است در یک «جاده‌‌گردی» 2 تا 5 ساعته این رویا را به واقعیت بدل کنید؛ فاصله تحقق این رویا تا واقعیت تنها 5 ساعت است.

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

فصل اقتصاد - مترجم: مریم مرادخانی منبع: HBR سال 2010: سکوی نفت «دیپ‌‌واتر هورایزن» در خلیج مکزیک منفجر شد، چاه دریایی نشت کرد و لکه نفت بزرگی روی خلیج مکزیک پدید آمد.11 نفر از کارکنان سکو کشته شدند. در کمتر از دو هفته، ارزش سهام شرکت نفت بریتانیا که مسوول سکو بود، حدود 22 درصد سقوط کرد. این سانحه صنعتی، بزرگ‌ترین نشت نفت دریایی در تاریخ ایالات متحده است که خسارات مالی و زیست‌‌محیطی بسیاری به دنبال داشت. علاوه بر آن، وجهه و اعتبار شرکت نفت بریتانیا نیز به‌شدت آسیب دید.

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

فصل اقتصاد - پس از تاکیدهای وزارت ارتباطات بر استقبال قابل‌‌‌توجه کاربران از شبکه‌‌‌های اجتماعی بومی در ماه‌‌‌های اخیر، حالا همزمان با برگزاری بازی‌‌‌های جام‌‌‌جهانی فوتبال، مدیران این وزارت‌خانه ادعای جدیدی را مطرح کرده‌‌‌اند که مجددا مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته‌‌‌ است. روابط‌عمومی وزارت ارتباطات روز گذشته در پستی توییتری اعلام کرد که در زمان بازی تیم‌ملی فوتبال ایران و آمریکا در جام‌جهانی، رکورد مصرف بیش از 6ترابیت‌‌‌برثانیه ترافیک داخلی در شبکه کشور ثبت شده است.

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-پیمان قناعتی‌فرد : از کمیسیون اروپا خبر می‌رسد اعضا درمورد اصل و حواشی مرتبط با مصوبه تعیین سقف قیمتی بر نفت صادراتی روسیه، به اجماع نرسیده‌اند. وجود شکافی عمیق بین کشورهای اروپایی در خصوص جزئیات اجرایی طرح و تعیین قیمت نهایی، بیش از گذشته به چشم می‌آید. با‌این‌حال، مقامات اروپایی نسبت به دستیابی به توافقی با هدف محدود کردن درآمد نفتی مسکو خوش‌بین هستند. اعضای اتحادیه اروپا در جریان نشست اخیر خود، بار دیگر بر سر شرایط و جزئیات تعیین سقف قیمت بر فروش و صادرات نفت روسیه به توافق نرسیدند. مذاکرات بر سر جزئیات برنامه تحریمی بی‌سابقه، در فاصله یک‌هفته‌ای تا اجرای آن کماکان ادامه دارد.

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-گروه اقتصاد بین‌الملل : واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، هرساله به ارائه «گزارش چشم‌‌انداز صنعت» در سال میلادی پیش‌‌رو می‌‌پردازد. این گروه مطالعاتی در تازه‌‌ترین گزارش خود از چشم‌انداز صنعت خودرو در 2023 با اشاره به مشکلاتی از جمله بحران انرژی، کاهش تقاضای جهانی و اختلال‌های زنجیره تامین، نسبت به آسیب‌‌پذیری این صنعت هشدار می‌دهد. درحالی که فروش جهانی خودروهای جدید در 2023 ثابت خواهد ماند و نشانه‌های رکود کاملا روشن است، چشم‌انداز رشد 25 درصدی فروش خودروهای برقی (EV) تنها نقطه روشن در تیرگی‌‌های بازار خواهد بود. البته رشد بازار خودروهای برقی به حمایت و طرح‌های تشویقی دولت‌ها بستگی دارد و از جمله اقدامات ضروری تمرکز بر زیرساخت‌‌های شبکه‌های شارژ است که درحال حاضر برای پاسخگویی به نیاز بازار کافی نیستند.

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

فصل اقتصاد - بن‌بست مذاکرات برجام، جنگ اوکراین و حمایت‌های اروپا از اعتراضات در ایران باعث شده است زمینه برای ورود تهران و پایتخت‌های اروپایی به فاز تنش فراهم شود. این مساله بر نقش اتحادیه و به‌ویژه تروئیکای اروپایی در تسهیل‌گری میان ایران و آمریکا در حال تاثیرگذاری است و در حال تبدیل کردن اروپا به طرف دیگر مناقشه است. این مسیر زمینه‌های تغییر میانجی‌گری و فعال شدن مجدد دولت‌های عربی مانند بازه زمانی2010 را به میان آورده است. با این حال تاریخ دوبار تکرار نمی‌شود.

وزن اعتماد در سبد سهام

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-امیررضا انگجی : شرایط بازار سهام و تعلل نسبی قیمت‌ها در مسیر صعودی فعلی توجه زیادی به لزوم اعتمادسازی در بازار جلب کرده است. بررسی‌ها حاکی ازآن است که نقش اعتماد در بازارهای مالی اگرچه به‌صورت گسترده مورد توجه قرار گرفته، اما ادبیات علمی قوی در مورد آن شکل نگرفته ‌است. یک مطالعه علمی نشان می‌دهد که اعتماد و تاثیر آن بر عملکرد بازارهای مالی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. به‌طوری‌که می‌توان گفت بررسی این عامل می‌تواند در توسعه بازار سهام نقش داشته باشد و زمینه را برای افزایش سطح سرمایه‌گذاری مردم در بین اقشار مختلف، بهبود بخشد.

سفر ابدی آوازه‌خوان توسعه

فصل اقتصاد - رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که جیانگ زمین، رئیس‌جمهور سابق چین، روز چهارشنبه در سن 96سالگی بر اثر سرطان خون و نارسایی چند عضوی درگذشت. به گزارش رویترز، شینهوا با انتشار نامه‌ای از سوی حزب کمونیست حاکم، کابینه، پارلمان و ارتش خطاب به مردم، مرگ جیانگ زمین در شهر شانگهای؛ جایی را که شهردار سابق و دبیر حزب کمونیست بود، اعلام کرد. در این نامه آمده است: «مرگ رفیق جیانگ زمین ضایعه‌ای غیرقابل جبران برای حزب ما، ارتش ما و مردم ما از همه گروه‌های قومی است.»

ماشه حمله به تورم مسکن

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌الملل : سلاح پولی مهار تورم، داغ‌ترین بازارهای مسکن جهان را هم تحت تاثیر قرار داد. بعد از واکنش محسوس و تقریبا همزمان تورم مسکن آمریکا به افزایش نرخ بهره بانکی در ماه‌های اخیر، اکنون نبض بازار املاک سه کشور که بیشترین رشد قیمت طی 32سال اخیر را داشت، رو به سرد شدن گذاشته است. مسیر تورم مسکن در کانادا، استرالیا و نیوزیلند تنها چند هفته پس از افزایش پلکانی نرخ بهره از حالت صعود به سمت نزولی شدن تغییر پیدا کرد و پیش‌بینی‌ها برای این سه بازار در 2023 نیز از کاهش قیمت خانه‌ها حکایت دارد. بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف جهان به‌ویژه اقتصادهای پیشرفته با سیاست انقباضی به مقابله با تورم روآورده‌اند. اثر این سیاست - افزایش نرخ بهره- در گران‌ترین بازار مصرفی یعنی بازار مسکن را می‌توان به شکل «ایست خریدهای سرمایه‌ای و حتی مصرفی» و در نتیجه، «کاهش قیمت مسکن یا توقف رشد مثبت قیمت» مشاهده کرد. در دو گزارش، اثرگذاری افزایش نرخ بهره بر بازار مسکن و سطح قیمت کالاها و خدمات بررسی شده است.

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

فصل اقتصاد - مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com منبع: MIT همه ما این جمله معروف را شنیده‌‌ایم که می‌گوید: «شکست آموزنده‌‌تر از پیروزی است» و بسیاری از ما به مفید و آموزنده بودن شکست‌‌ها و ناکامی‌‌هایی که در مسیر نوآوری و ورود به دنیای ناشناخته‌ها نصیبمان می‌شود اعتقاد داریم.

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-رضا دهقان : در نیمه مردادماه سال جاری معاون اول ریاست جمهوری در دیداری با وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه شبکه حمل و نقل به مثابه ستون فقرات توسعه کشور است طی دستوری وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد که ظرف مدت سه هفته بسته‌های پیشنهادی و روش‌های تامین مالی برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار در دست اقدام و همچنین نگهداری شبکه حمل و نقل جاده‌ای و ریلی کشور را تدوین و ارائه کند.

جای خالی وارانت در بورس

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-علی قاسمی : بازارهای دارایی این روزها از ابرازهای متعددی برای بهبود معاملات و همچنین تامین‌مالی بهره می‌برند. این ابزارها سبب می‌شوند تا نه‌تنها حوزه اختیار سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌پذیر افزایش یابد، بلکه موجب می‌شود تا شرکت‌ها بتوانند در مسیر توسعه با سرعت بیشتری گام بردارند. یکی از این ابزارها که می‌تواند به هر دو هدف کمک کند «وارانت» است که هم مسیر تامین‌مالی را برای ناشر می‌گشاید و هم اختیار سهامداری را به وام‌دهنده می‌دهد تا بتواند در صورت موفق‌بودن، منافع بلندمدت‌تری را نسبت به دیگر ابزارها برای شرکت‌ به ارمغان بیاورد.

اخبار خواندنی

«تار» در یک قدمی اسکار

مسکن دولتی ماهی 20میلیون

شارژ ارزی با کارت بازرگانی

امیدها در اوکراین برباد رفت

تخت‌‌گاز خودرو در جاده بورس

ضعف «گام» برای صنعتگران

آغاز اصلاحات در صنعت بیمه

اقتصاد جهان در چاله 2023

مدیرکل آژانس هم امیدوار هم نگران

دو محرک صعود بورس

گره اینترنتی مجوزهای کسب‌وکار

چک‌آپ شش ماهه سلامت هفت بانک

بورس در حال پوست‌اندازی

اجماع ضدایرانی در دو سوی آتلانتیک

دخل پایتخت از قطع درخت

نه لاگارد به لنگر ارزی

بحران نمایندگی در بازار سیاست

«گام» هم دستوری می‌شود؟

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

وزن اعتماد در سبد سهام

سفر ابدی آوازه‌خوان توسعه

ماشه حمله به تورم مسکن

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

جای خالی وارانت در بورس

ماسک وارد بازار تلفن‌همراه می‌شود؟

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

آغاز اصلاحات هدایت‌شده در چین

سوزن‌بان جدید بازار مسکن

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

چهار محور مذاکرات رئیسی و السودانی

تغییر پارادایم تامین مالی

طراحی محیط کار در دوران پساکرونا

بی‌تفاوتی بیت‌کوین به دلار جهانی

اقتصاد دیجیتال در لبه پرتگاه

نقطه عطف هسته‌ای تا سه ماه دیگر

زنان پا‌به‌رکاب شدند

پروژه پرسروصدای میرکاظمی در پارلمان

شوک مسی به صنعت سیم و کابل

دومینوی ناترازی تجارت

اسقاط خودرو در اولویت چندم؟

احیای تولید با تنفس مصنوعی

اقتصادهای قربانی تغییرات اقلیمی

یخچال بانک‌ها باز می‌شود

رخ پرخطر نقدینگی

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.