گفتگو

زنگنه:عامل اصلی تورم فعلی ما شوک‌های ارزی است/باید به سمت بودجه‌ریزی ریالی برویم

فصل اقتصاد - نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه شوک‌های ارزی موجب ایجاد شوک‌های تورمی می‌شود، گفت: مردمی‌سازی اقتصاد به این معنا است که مدیریت نیز واگذار شود اما ما اکنون در خصوصی‌سازی مالکیت را واگذار می‌کنیم و مدیریت همچنان در دست دولت است.

مجلس معافیت مالیاتی حقوق را تا 10 میلیون تومان افزایش داد/پیش‌بینی200 همت برای تولید و اشتغال در سال 1402

فصل اقتصاد - نائب رئیس مجلس با بیان اینکه در تبصره 18 بودجه 1402 حدود 200 همت برای تولید و اشتغال در نظر گرفته شد، گفت: براساس لایحه بودجه 1402 معافیت مالیاتی مربوط به حقوق تا 7 میلیون تومان بود که با تصمیم نمایندگان این معافیت به 10 میلیون تومان افزایش یافت.

لزوم تمدید مهلت افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو از سامانه یکپارچه

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:مشکلات موجب شد که عده‌ای از مردم نتوانند به موقع در سامانه یکپارچه خرید خودرو ثبت نام کنند بنابراین وزارت صمت باید برای رفع مشکلات این افراد چاره‌اندیشی کند و زمان مجدد برای افتتاح حساب وکالتی پیش‌بینی شود تا بتوانند در سامانه و  فرآیند ثبت‌نام طرح یکپارچه عرضه خودرو  در تاریخ  7 و 8 فروردین 1402 شرکت کنند.

کریمی: مهار تورم و رشد تولید دو راهبرد نجات‌بخش اقتصاد

فصل اقتصاد - نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مهار تورم و رشد تولید دو راهبرد نجات‌بخش برای اقتصاد ایران در شرایط فعلی است، گفت: رونق و رشد تولید منجر به مهار تورم، رفع مشکل بیکاری، افزایش صادرات و بهبود سایر شاخص‌های اقتصادی می‌شود.

وزارت صمت فرصت مجددی برای افتتاح حساب‌های وکالتی خرید خودرو فراهم کند

فصل اقتصاد - کریمی نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تمدید مهلت ثبت‌نام طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، گفت:ضرورت دارد فرصت مجدد برای افتتاح حساب‌های وکالتی مربوط به خرید خودرو از سامانه یکپارچه، فراهم شود.

منتظری: مهار تورم و رشد تولید از اولویت‌های دولت و مجلس است/ تمام دستگاهها و نهادها برای تحقق شعار سال پای کار بیایند

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به هم اندیشی، همدلی و همراهی بین دولت و مجلس برای تحقق شعار سال، گفت: انتظار می‌رود، در سالی که  مهار تورم و رشد اقتصادی نام گرفته دولت برای کاهش تورم  و مهار آن از ظرفیت تولید بهره لازم و کافی را برده و برنامه اقتصادی خود را شفاف و روشن برای مردم مشخص کند.

طاهری: ثبات بخشی به اقتصاد کلان و بهبود محیط کسب و کار انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد

فصل اقتصاد - رئیس کمیسیون صنایع و معادن گفت: مهمترین پیشنهاد برای رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی، بهبود محیط کسب و کار و کاهش ریسک‌های اقتصاد کلان از طریق ثبات بخشی به اقتصاد کلان است.

افتتاح فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ اولین‌ دستاورد سفر نظارتی فراکسیون اقتصاد انرژی مجلس به خوزستان

فصل اقتصاد - سخنگوی فراکسیون اقتصاد انرژی مجلس شورای اسلامی، افتتاح فاز 2 پالایشگاه آبادان که امروز توسط‌ رئیس‌جمهور صورت گرفت را اولین دستاورد مانع‌زدایی سفر نظارتی این فراکسیون مجلس در 20 و 21 بهمن 1401 به خوزستان اعلام کرد.

ضرورت افزایش نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی و آژانش های فروش بلیط / اکیپ‌های راهداری در نقاط حادثه خیز جاده‌ای مستقر شوند

فصل اقتصاد - عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: سازمان هواپیمایی کشور ضمن افزایش نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی و آژانش های فروش بلیط و جلوگیری از گرانفروشی مانع فروش بسته های اجباری سفر به مسافران شده و با متخلفان به شدت برخورد کند.

پیشنهادات نمایندگان مجلس در فرآیند رسیدگی به بودجه 1402 با حسن نیت مطرح شد

فصل اقتصاد - روابط عمومی وزارت نفت طی جوابیه برای انتشار گزارشی باعنوان «ضرورت تغییر معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت/نمایندگان دولت نباید خلاف صداقت عمل کنند» عنوان کرد: این موضوع که رأی بیش از دویست نماینده حاضر در جلسه مجلس محترم به پیشنهاد یک و یا چند نماینده تحت تأثیر حضور و یا عدم حضور معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت قرار گرفته باشد، قطعاً صحیح نیست.

موضوع واردات خودرو به درستی عملیاتی نشده است

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با وجود اینکه موضوع واردات خودرو به منظور مدیریت بازار و افزایش عرضه در مجلس تصویب شده اما به درستی عملیاتی نشده است و هنوز تعداد خودروهای وارداتی بسیار کم است.

نامه‌نگاری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر رفاه درباره پرداخت‌های مالی خارج از قاعده در پتروشیمی‌مسجدسلیمان

فصل اقتصاد - نماینده مردم تهران در آستانه عید نوروز، در نامه‌ای خطاب به صولت مرتضوی وزیر رفاه درباره برخی موارد فسادانگیز در برخی شرکت های صندوق بازنشستگی کشوری از جمله شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان هشدار داد.

ضرورت تدوین برنامه زمان‌بندی شده برای رفع نقاط حادثه خیز کشور/ استانداردسازی جاده‌های پر ترافیک در اولویت دولت قرار بگیرد

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه زمان بندی شده برای استانداردسازی جاده‌های کشور گفت: ایمن سازی و رفع نقاط حادثه خیز شناسایی شده جاده‌ها باید در اولویت برنامه‌های دولت قرار بگیرد.

مردم از وضعیت سامانه ثبت نام و فروش خودرو گلایه دارند/سریعا اشکالات سامانه برطرف شود

فصل اقتصاد - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از وضعیت آشفته بازار خودرو در کشور و نحوه فروش خودروسازان داخلی، گفت:بخش قابل توجهی از هزینه های خودروسازان به ریال بوده لذا قیمت فروش هم باید متناسب با هزینه ها باشد.

وزارت صمت مردم را از سردرگمی در روند ثبت نام خرید خودرو نجات دهد

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مشکلات موجود در روند ثبت نام خودرو، گفت: وزارت صمت باید برای برون رفت از این وضعیت و رفع سردرگمی مردم نواقص و اشکالات سامانه ثبت نام خودرو را برطرف کند نکته دیگر اینکه در این طرح مردم باید مبلغی را در حساب های بانکی واریز کنند که به نظر می رسد این موضوع با ایراداتی همراه است و مشکل شرعی دارد زیرا پول هنگفتی در حساب های بانکی واریز می شود و قیمت نهایی خودرو نیز مشخص نیست.

وزارت صمت با تشدید نظارت‌ از گرانفروشی لوازم خانگی جلوگیری کند

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با تشدید نظارت‌ها بر بازار از افزایش قیمت و گرانفروشی جلوگیری کند تا برخی تولیدکنندگان با افزایش نرخ ارز، قیمت محصولات تولیدی خود را بدون توجه به میزان ارزبری آن افزایش ندهند.

تولیدکنندگان لوازم خانگی از شرایط کنونی باید برای ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده تولید استفاده کنند

فصل اقتصاد - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه تولیدکنندگان از شرایط کنونی باید برای ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده تولید استفاده کنند، گفت: به همان میزان که موضوع توجه به تولید اهمیت دارد، توجه به کیفیت و قیمت لوازم خانگی به منظور حمایت از مصرف کننده نیز از اهمیت بالایی برخودار است.

حقوق سربازان از بودجه 1402 حذف نشده است/ مجلس یازدهم طی 3 سال حقوق سربازان را حدود 20 برابر افزایش داده است

فصل اقتصاد - برخلاف برداشت اشتباه برخی رسانه ها درباره اصلاح انجام شده در جزء 7 بند الف تبصره 12، میزان حقوق سربازان در سال 1402 هیچ تغییری نکرده است.

تأخیر 9 ماهه در اجرای قانون ازسوی دولت؛ دلیل افزایش ناگهانی قبوض گاز/دستور رئیس مجلس برای بررسی افزایش قبوض گاز مشترکان خانگی

فصل اقتصاد - تأخیر 9 ماهه در اجرای تکلیف قانونی ازسوی دولت در اجرای قانون بودجه سال 1401 مبنی بر اجرای نظام تعرفه‌گذاری جدید، موجب بلاتکلیفی مشترکان گاز و عدم امکان برنامه‌ریزی برای تطبیق با شرایط تعرفه‌گذاری جدید شده است؛ این موضوع ضمن ایجاد بی‌اعتمادی، فرآیند اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مشترکان با نظام تعرفه‌گذاری جدید را مختل کرد.

از بررسی راهکارهای تسویه تعهدات طرف عراقی تا اتصال ریلی بصره- شلمچه

فصل اقتصاد - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تشریح اهمیت تسویه تعهدات طرف عراقی برای تداوم همکاری‌ها، گفت: خوشبختانه با تاکیدات روئسای جمهور و تاکید نخست وزیر عراق، کلیه موانع موجود بر سر اجرایی شدن راه آهن بصره-شلمچه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پی مصوبه مجلس؛ منابع و مصارف شرکت‌های تابع نفت شفاف‌سازی و ضابطه‌مند می‌شوند

فصل اقتصاد - سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مصوبه مجلس در لایحه بودجه سال 1402، گفت: منابع حاصل از فروش داخلی و صارداتی اتان و ال.پی.جی که تا پیش از این در اختیار شرکت ملی گاز و نفت قرار داشت و خود آن‌ها درباره نحوه هزینه‌کرد آن تصمیم می‌گرفتند، شفاف‌سازی و ضابطه‌مند می‌شوند.

پیشنهاد دولت در بودجه برای حقوق‌ها، مبهم و غیر شفاف بود/در لایحه بودجه مشخص نبود دولت حقوق چه کسانی را می‌خواهد به‌صورت پلکانی افزایش دهد/مجلس حقوق‌ها را بیش از آن چیزی که دولت در نظر گفته بود، تصویب کرده است

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 گفت: دولت در لایحه بودجه 1402بسیار مبهم و غیر شفاف به افزایش متوسط 20 درصدی حقوق‌ها اشاره کرده بود و مشخص نبود حقوق چه کسانی را می‌خواهد به صورت پلکانی افزایش دهد با این حال مجلس با افزایش حداقل حقوق‌ها و معافیت‌ مالیاتی پیش بینی شده حقوق‌‌های پایین را تا بیش از 30 درصد افزایش داده و در راستای وظایف خود این خدمت را به کارمندان داشته و حقوق‌ها را بیش از آن چیزی که دولت در نظر گفته بود، تصویب کرده است.

از توسعه حجم مبادلات تجاری تا پرداخت مطالبات پیمانکاران ایرانی

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:  در جریان پنجمین کمیسیون مشترک بغداد و تهران پرداخت مطالبات پیمانکاران ایرانی فعال در کشور عراق و افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

موضوع پلکانی کردن حقوق در لایحه بودجه توسط دولت ذکر نشده بود/ با تدبیر مجلس جلوی اجحاف در تعیین حقوق کارمندان گرفته شد

فصل اقتصاد - سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 گفت: در لایحه بودجه موضوع پلکانی کردن حقوق ذکر نشده و تنها دراین لایحه تاکید شده بود که حقوق ها «متوسط 20 درصد» افزایش یابد.

نسخه مشارکت بیشتر صندوق توسعه ملی در پروژه های داخلی / برخی از تسهیلات گیرندگان صندوق در برگرداندن منابع تعلل می‌کنند

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت:اگر صندوق در طرح های و پروژه های داخلی شریک تسهیلات گیرندگان باشد می‌تواند سهام خود را هر وقت که بخواهد به فروش برساند و از این طریق منابع خود را زودتر بازدگرداند و در طرح ها و پروژه های بیشتری مشارکت داشته باشد.

موضوع پلکانی کردن حقوق در لایحه بودجه ذکر نشده بود/ با تدبیر مجلس جلوی اجحاف در تعیین حقوق کارمندان گرفته شد

فصل اقتصاد - سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 گفت: در لایحه بودجه موضوع پلکانی کردن حقوق ذکر نشده و تنها دراین لایحه تاکید شده بود که حقوق ها «متوسط 20 درصد» افزایش یابد.

اخبار خواندنی

زنگنه:عامل اصلی تورم فعلی ما شوک‌های ارزی است/باید به سمت بودجه‌ریزی ریالی برویم

مجلس معافیت مالیاتی حقوق را تا 10 میلیون تومان افزایش داد/پیش‌بینی200 همت برای تولید و اشتغال در سال 1402

لزوم تمدید مهلت افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو از سامانه یکپارچه

کریمی: مهار تورم و رشد تولید دو راهبرد نجات‌بخش اقتصاد

وزارت صمت فرصت مجددی برای افتتاح حساب‌های وکالتی خرید خودرو فراهم کند

منتظری: مهار تورم و رشد تولید از اولویت‌های دولت و مجلس است/ تمام دستگاهها و نهادها برای تحقق شعار سال پای کار بیایند

طاهری: ثبات بخشی به اقتصاد کلان و بهبود محیط کسب و کار انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد

افتتاح فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ اولین‌ دستاورد سفر نظارتی فراکسیون اقتصاد انرژی مجلس به خوزستان

توضیحات سخنگوی کمیسیون انرژی پیرامون جوابیه وزارت نفت

ضرورت افزایش نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی و آژانش های فروش بلیط / اکیپ‌های راهداری در نقاط حادثه خیز جاده‌ای مستقر شوند

پیشنهادات نمایندگان مجلس در فرآیند رسیدگی به بودجه 1402 با حسن نیت مطرح شد

موضوع واردات خودرو به درستی عملیاتی نشده است

نامه‌نگاری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر رفاه درباره پرداخت‌های مالی خارج از قاعده در پتروشیمی‌مسجدسلیمان

ضرورت تدوین برنامه زمان‌بندی شده برای رفع نقاط حادثه خیز کشور/ استانداردسازی جاده‌های پر ترافیک در اولویت دولت قرار بگیرد

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قبوض گاز توضیحاتی ارائه داد

مردم از وضعیت سامانه ثبت نام و فروش خودرو گلایه دارند/سریعا اشکالات سامانه برطرف شود

وزارت صمت مردم را از سردرگمی در روند ثبت نام خرید خودرو نجات دهد

وزارت صمت با تشدید نظارت‌ از گرانفروشی لوازم خانگی جلوگیری کند

تولیدکنندگان لوازم خانگی از شرایط کنونی باید برای ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده تولید استفاده کنند

جوابیه روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قبوض گاز

الزام تولیدکنندگان لوازم خانگی به صادرات منجر به ارتقا کیفیت می‌شود

حقوق سربازان از بودجه 1402 حذف نشده است/ مجلس یازدهم طی 3 سال حقوق سربازان را حدود 20 برابر افزایش داده است

تأخیر 9 ماهه در اجرای قانون ازسوی دولت؛ دلیل افزایش ناگهانی قبوض گاز/دستور رئیس مجلس برای بررسی افزایش قبوض گاز مشترکان خانگی

از بررسی راهکارهای تسویه تعهدات طرف عراقی تا اتصال ریلی بصره- شلمچه

در پی مصوبه مجلس؛ منابع و مصارف شرکت‌های تابع نفت شفاف‌سازی و ضابطه‌مند می‌شوند

پیشنهاد دولت در بودجه برای حقوق‌ها، مبهم و غیر شفاف بود/در لایحه بودجه مشخص نبود دولت حقوق چه کسانی را می‌خواهد به‌صورت پلکانی افزایش دهد/مجلس حقوق‌ها را بیش از آن چیزی که دولت در نظر گفته بود، تصویب کرده است

از توسعه حجم مبادلات تجاری تا پرداخت مطالبات پیمانکاران ایرانی

موضوع پلکانی کردن حقوق در لایحه بودجه توسط دولت ذکر نشده بود/ با تدبیر مجلس جلوی اجحاف در تعیین حقوق کارمندان گرفته شد

نسخه مشارکت بیشتر صندوق توسعه ملی در پروژه های داخلی / برخی از تسهیلات گیرندگان صندوق در برگرداندن منابع تعلل می‌کنند

موضوع پلکانی کردن حقوق در لایحه بودجه ذکر نشده بود/ با تدبیر مجلس جلوی اجحاف در تعیین حقوق کارمندان گرفته شد

استفاده از سازه های فولادی در ایران یک ضرورت ملی است

دو ماه آخر سال اوج واردات مواد محترقه به کشور است

رابطه بین ایران و عراق یک رابطه استراتژیک است +فایل صوتی

با تشدید نظارت دستگاه‌های نظارتی از سوءاستفاده برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی جلوگیری شود

تکلیف مجلس برای ثبت اراضی دستگاه‌های دولتی در سامانه سادا/فرآیند شناسایی زمین طرح نهضت ملی مسکن تسهیل می‌شود

توضیحات سازمان برنامه و بودجه درباره لایحه بودجه 1402

انتقاد از قیمت قبوض گاز در مناطق سردسیر/ باید هزینه مصرف گاز در مناطق سردسیر کمتر از حد معمول باشد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.