گزارش

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

فصل اقتصاد - ژاپن در زمینه خودکفایی غذایی به شکل غریبی ضعف دارد و با بروز بحران کرونا و جنگ اوکراین، این ضعف به مرحله خطرناکی رسیده است. این گزارش به ابعاد مختلف قضیه و تاثیر آن در آینده ژاپن می‌پردازد.

کاهش 27 درصدی صادرات به همسایه غربی جبران می شود؟

فصل اقتصاد - تازه ترین آمار از تجارت خارجی ایران در ماه های گذشته از سال 1401 نشان می دهد صادرات کشورمان به عراق کاهش یافته است. این درحالی است که صادرات ترکیه به این کشور، افزایش یافته است.

تاثیر نادرِ عناصر نادر

فصل اقتصاد - آینده صنایع دفاع آمریکا و ناتو در دستان چین است. بخوانید تا ببینید این وابستگی از کجا آب می‌خورد.

کولبری قانونی می شود

فصل اقتصاد - اواخر تیرماه امسال شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی در حضور سران قوای سه گانه کشور بر قانون‌مند شدن تجارت مرزی و حمایت از معیشت مرزنشینان تأکید و راهکارهای ساماندهی تجارت مرزی و مقابله با قاچاق و سایر روش‌های جابه‌جایی غیرقانونی کالاها در مناطق مرزی را بررسی کرد.

شاخص کل بالا رفت

فصل اقتصاد - در جریان نوسان قیمت دلار در کانال 35 هزار تومان و رکوردزنی سکه در عبور از مرز 17 میلیون تومان، نباید از بازار سهام غافل شد که امروز با بیش از 0.20 درصد بازدهی به کار خود پایان داد.

اوج تورم در سیستان و بلوچستان

فصل اقتصاد - با وجود اینکه برخی استان‌ها میانگین تورم‌شان کمتر از میانگین کل کشور بوده است آمار‌ها نشان می‌دهد شهروندان برخی استان‌ها تورم بالاتری را در مقایسه با میانگین کل کشور تجربه کرده‌اند.

کسری حدود 5 میلیارد دلاری تجاری

فصل اقتصاد - 5 کشور عمده مقصد صادرات در 8 ماهه امسال چین، عراق، امارات‌متحده‌عربی،‌ ترکیه و هند، بودند.

بلای کم‌پولی، گریبان‌گیر دولت و مردم

فصل اقتصاد - وضعیت مالی افغانستان خوب نیست و مشکلات نظام بانکی و تحریم‌ها آن را بدتر هم کرده است. این گزارش به ابعاد این قضیه می‌پردازد.

سکه امامی از 17 میلیون تومان کوتاه آمد

فصل اقتصاد - بررسی روند بازار از پنجم آذرماه تا امروز نشان می دهد قیمت ها در بازار سکه و ارز به طور تقریبی نزدیک به 2 درصد در آغاز هفته افزایش یافته اما در پایان، کمتر از یک درصد کاهش پیدا می کند.

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

فصل اقتصاد - طبق ماده 10، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد و معاونت علمی، ناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری نسبت به طراحی دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت تخصصی مورد نیاز فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با اقتصاد رقومی یا همان دیجیتال و فعالان این حوزه اقدام کند.

معجزه شخصیت

فصل اقتصاد - ایلان ماسک، امروز مدیر دو شرکت تسلا و اسپیس ایکس است. مدیریت این دو شرکت است که به احتمال زیاد‌ ‌‌‌‌‌‌به رفتار بی رحم او با کارکنان منجر شده و شاید بتوان این رفتار را از آثار رهبری در نقش‌های متعدد و حواشی ناشی از کمبود وقت در نظر گرفت.

بن بست توسعه صنعتی در ایران

فصل اقتصاد - یکی از مهم ترین دلایل کم دستاورد بودن و افول توسعه صنعتی کشور را فقدان استراتژی توسعه صنعتی عنوان کرده اند.

موج بلند مهاجرت

فصل اقتصاد - اقتصاد ایران با مهاجرت کارآفرینان متقدم بیگانه نیست. این روزها نوبت به کارآفرینان نو رسیده است. اهالی اکوسیستم استارتاپی و نیروهای فنی و نوآور، عطای کار به ایران را به لقایش بخشیده و صابون مهاجرت را به تن می مالند. در نگاه این شماره در این باره می خوانید. چرا اهالی فناوری از ایران می روند؟ بیشتر جذب کدام کشورها می شوند؟ آیا آن ها برمی گردند؟

مشکل آب هنوز پابرجاست

فصل اقتصاد - ذخایر آب در سدهای کشور کاهش یافته است. امید به افزایش بارش ها در زمستان است. با وجود شرایط سخت اما گفته های متناقض مسئولان مصرف کنندگان را درباره مصرف آب سردرگم کرده است.

تورم مسکن بر زندگی مردم می تازد

فصل اقتصاد - آمار مربوط به آبان 1401 حاکی است نرخ تورم عمومی ماهانه در ماهی که گذشت 1/ 2 درصد بود و این در حالی است که رشد اجاره‌‌بها در کشور نسبت به مهرماه 7/ 3 درصد بوده است.

ایستاده در غبار

فصل اقتصاد - باید اعتقاد داشته باشیم که نظام بانکداری ما مبتنی بر بخش واقعی اقتصاد باشد که اگر پیاده‌سازی شود، ما به سمت یک نظام بانکی پویا خواهیم رفت.

قیمت گذاری دستوری بزرگترین چالش آزادسازی سهام خودروسازان

فصل اقتصاد - با وجود آنکه آزاد‌سازی‌ سهام در وثیقه شرکت‌های خودرو‌سازی‌ هم‌ اکنون مهم‌ترین مانع در برابر خصوصی‌ سازی‌ سهام شرکت‌های ایران خودرو و سایپا است با این حال واگذاری سهام این شرکت‌ها با چالش‌های دیگری با عنوان قیمت‌گذاری دستوری نیز مواجه است.

سکه بالا رفت، دلار ثابت ماند

فصل اقتصاد - هرچند عرضه اوراق سکه از حباب قیمت در بازار آن کاست اما این حباب دوباره بزرگ شده است. نرخ دلار هم ثابت مانده و به نظر می رسد انتشار اخبار مبنی بر رشد عرضه دلار وارداتی، اثری بر نرخ ارز در بازار داخل ندارد.

سکه اندکی ارزان شد

فصل اقتصاد - سیاست ها به کاهش قیمت نینجامید اما روند صعود را متوقف کرد.

بیشتر چک ها وصول شده است

فصل اقتصاد - آمار بانک مرکزی از افزایش وصول چک های مبادلاتی و کاهش چک های برگشتی در مهرماه خبر داده است. این آمار درتیرماه هم کاهش یافته بود اما در مردادماه از نظر تعداد و مبلغ، بیش از 640 هزار فقره چک با رشد 14.5 درصدی برگشت خورده بود.

بهترین معلم من‌ ‌‌‌‌‌‌

فصل اقتصاد - جابز در اداره اپل به شدت خلاق بود. او دنبال یافتن راه‌های تازه برای حل مشکلات شرکت بود. تمایل جابز به اندازه‌ای به ایده‌های خلاقانه زیاد بود که‌ می‌توان گفت، این استاندارد او در مدیریت شرکت اپل بوده است

افت سنگین 40 درصدی محصولات معدنی

فصل اقتصاد - طبق گزارش بازوی پژوهشی مجلس صنعت خودرو نیز با وجود آنکه در نیمه نخست سال میزان فروش محصولاتش افزایش یافته بود با افت 16.5درصدی فروش مواجه شده و علت آن کاهش فروش خودرو‌های سواری و سبک بوده است. کمترین میزان افت فروش در نخستین ماه پاییز مربوط به گروه فلزات پایه یعنی تولیدکننده‌های فولاد، مس، آلومینیوم، روی و... است که با نزول 9.2درصدی فروش مواجه شده‌اند.

افت سنگین 40 درصد محصولات معدنی

فصل اقتصاد - طبق گزارش بازوی پژوهشی مجلس صنعت خودرو نیز با وجود آنکه در نیمه نخست سال میزان فروش محصولاتش افزایش یافته بود با افت 16.5درصدی فروش مواجه شده و علت آن کاهش فروش خودرو‌های سواری و سبک بوده است. کمترین میزان افت فروش در نخستین ماه پاییز مربوط به گروه فلزات پایه یعنی تولیدکننده‌های فولاد، مس، آلومینیوم، روی و... است که با نزول 9.2درصدی فروش مواجه شده‌اند.

تورم، نقدینگی و پایه پولی چه شرایطی دارد؟

فصل اقتصاد - گزارش تحلیل تحولات اقتصاد کلان در مهرماه سال جاری که از سوی بانک مرکزی منتشر شده هم نشان می‌دهد که نقدینگی به رقم 5677هزار میلیارد تومان رسید که به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد 3/ 34درصدی داشته است.

سفر برگشت به زمان قبل از کرونا

فصل اقتصاد - خاورمیانه شاهد رشد حدود چهار برابری ورود بین‌المللی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در ژانویه تا ژوئیه 2022 (287 درصد) بود. تعداد ورودی‌ها در ماه جولای از سطح قبل از همه‌گیری فراتر رفت (3درصد)، که با توجه به نتایج فوق‌العاده ارسال شده توسط عربستان سعودی (121درصد) پس از مناسک حج، تقویت شد.

زنجیره ارزش خرما لنگ می زند

فصل اقتصاد - این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به عدم توجه شرکت های صادرکننده به الزامات، ویژگی ها، سلایق و نیاز بازارهای هدف به ویژه از نظر نوع بسته بندی محصول، یکی از مهم ترین دلایل ضعف نظام بازاریابی محصول خرماست هشدار داده و تاکید شده است

دستمزدها بالا رفت، اما نه به اندازه تورم

فصل اقتصاد - تورم سالانه تا پایان نیمه نخست سال جاری در نزدیکی 45 درصد گزارش شده است. هم چنین پایه پولی تورم ساز در نیمه نخست سال جاری افزایش یافته است. این در حالی است که در گروه کارگران در طرح های عمرانی بیشترین افزایش متوسط دستمزد 45 درصد گزارش شده است.

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.