گزارش

نیروی انسانی مهم‌ترین دارایی بنگاه اقتصادی

فصل اقتصاد - مهم‌ترین دارایی بنگاه اقتصادی نیروی انسانی است که نیازمند توجه و عنایت ویژه کارفرماست که باید نسبت به تقویت آن اقدام کرد و آموزش‌های لازم را به او داد.

پیدا کردن نیروی کار سخت است

فصل اقتصاد - فعالان اقتصادی معتقد هستند با وجود این که تامین رفاه کارگران و کارمندان، وظیفه اصلی کارفرماست اما این دولت است که باید مسئولیت افزایش ابعاد فقر کارگران را بر عهده بگیرد؛ زیرا این دولت است که با افزایش خلق نقدینگی، منجر به کاهش رفاه عمومی کارگران و کارفرمایان می‌شود. فرشید شکرخدایی، رئیس کمیسیون توسعه پایدار اتاق تهران با توضیح و تفسیر این نکته‌ها بیان می‌کند که دولت با بی‌انضباطی در بخش بودجه، منجر به گسترده شدن ابعاد فقر قشر کارگر شده است و ادامه فعالیت برای کسب‌وکارها را نیز سخت کرده است.

اقتصاد کشور به یارانه انرژی معتاد شده است

فصل اقتصاد - در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می‌توان گفت که هیچ مسئله (اصلاح یارانه انرژی) سیاست گذاری اقتصادی، تا این اندازه برای آینده کشور مهم نیست که سیاست گذاری اقتصادی آن، اصلاح شود. بدیهی است که درصورت عدم اتخاذ تصمیم صحیح در این مورد، قطعا آیندگان ما را به خاطر کوتاهی و سوء مدییریت نخواهند بخشید.

سفره‌های زندگی کوچک شده است

فصل اقتصاد - وظیفه اصلی دولت کنترل تورم و سیاست‌گذاری مناسب برای بهبود محیط کسب و کار است؛ فعالان اقتصادی معتقدند زمانی که دولت از پس اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی کنترل تورم برنیامده است، حضورش بر سر میز تعیین حقوق به جامعه کارگران و کارمندان، کمکی نخواهد کرد. حس فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون حکمرانی سازمانی اتاق بازرگانی تهران معتقد است که از جمله مضرات تعیین دولتیِ حقوق و دستمزد، عدم تامین منافع دو طرف کارگر و کارفرما است.

امریکای چینی یا چینِ آمریکایی

فصل اقتصاد - آمریکا و چین در سال‌های اخیر تنش‌های تجاری و سیاسی زیادی را تجربه کرده‌اند. بخوانید تا ببینید آیا اوضاع با انتخاب رییس جمهور جدید آمریکا بدتر می‌شود یا نه.

چرخ اقتصاد با رفاه نسبی جامعه حرکت می‌کند

فصل اقتصاد - یکی از دلایل نارضایتی بسیار زیاد سندیکاهای کارگری و اعتراض آنان به شرایط معیشت کارگران و کارمندان، نبود یک سامانه نظم‌یافته برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران و کارکنان است. با وجود این که بخش خصوصی، تنها سهم 10 درصدی از سبد مدیریتی کشور دارد اما بیش از 56 درصد از اقتصاد کشور بر دوش همین بخش است. همین آمار، بخش خصوصی و کارکنان آن را تبدیل به جامعه ناراضیانی می‌کند که حتی از طریق تشکل‌ها و سندیکاهای صنفی نیز به حقوق خود نمی‌رسند. رضا پدیدار، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به همین موضوع، به برخی از سوالات آینده‌نگر درباره حداقل دستمزدها پاسخ داد.

رشد شتابان صنعت آب

فصل اقتصاد - موضوع محوری این دوره نمایشگاه «انطباق با پیامدهای حاصل از تغییرات آب و هوایی» بود که در نشست اخیر سران گروه هفت در تورین ایتالیا با عنوان «ائتلاف آب» در مورد توافق حاصل شد. در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، بر اهمیت انعطاف‌پذیری بیشتر در برابر تغییرات آب و هوایی، توجه به اقتصاد چرخشی و همچنین ارتباط بهتر این صنعت با بازارهای جهانی تأکید کرد.

نباید چالش ناترازی برق برسر واحدهای صنعتی کوبیده شود

فصل اقتصاد - نجفی عرب: نظر اتاق تهران براین‌است که اعمال سیاست سرکوب قیمت در هر یک از بخش‌های اقتصادی اگر چه در مدتی کوتاه ممکن است باعث کاهش قیمت در آن بخش و رضایت نسبی مسئولین کشور شود لینکن در بلند مدنت باعث ایجاد انحراف در سیاستگذاری و تخریب زیربناهای اقتصادی کشور خواهد شد که بایستی از این‌گونه سیاست‌گذاری‌ها اکیدا خودداری شود

انتخابات پرهزینه

فصل اقتصاد - سال 2024 در حقیقت سال انتخابات است. بیش از نیمی از مردم جهان پای صندوق‌های رای می‌روند. از آمریکا گرفته تا هند. اما کدام انتخابات پرهزینه‌ترین و پرخرج‌ترین انتخابات در جهان خواهد بود؟ آیا پاسخ الزاما به آمریکا بازمی‌گردد؟

پس از نمایش

فصل اقتصاد - چرا باید این گزارش اکونومیست را بخوانید: بالاخره انتخابات ریاست‌جمهوری در روسیه برگزار شد و آنطور که رسانه‌های روس اعلام کردند، پوتین توانست 87 درصد از آرا را به نام خودش به ثبت برساند. با این حال، برخی می‌گویند همه این‌ها یک بازی و کلاهبرداری بود، پوتین واقعاً رای نیاورد.

ضربه‌های متوالی به اقتصاد اروپا

فصل اقتصاد - اقتصاد اروپا در ابتدا به دلیل جنگ روسیه و اوکراین دچار بحران شده بود. کمی بعد افزایش تولید خودروهای برقی از طرف چین به بحرانی تازه برای اروپایی‌ها تبدیل شد. حالا پیروزی احتمالی دونالد ترامپ می‌تواند بحرانی تازه و ضربه‌ای نهایی برای اروپایی‌ها باشد.

تند و آتشین

فصل اقتصاد - جالب‌تر این که، تاکوبل حتی به نظرات منفی و انتقادی نیز پاسخ می‌دهد و گاه با چاشنی شوخی و طعنه، مخاطبان را به چالش می‌کشد تا حرف خود را ثابت کنند! این رویکرد جسورانه، نه تنها از دلخوری و ناراحتی مخاطبان ناراضی می‌کاهد، بلکه فرصتی برای جلب نظر مخالفان نیز به وجود می‌آورد.

انتخاب شهردار روی زمین لرزان

فصل اقتصاد - سال گذشته زلزله‌ای بزرگ و مهیب در جنوب ترکیه و شمال سوریه منجر به از دست رفتن جان بیش از 53 هزار نفر شد. پس از آن زلزله بود که نگرانی از زلزله احتمالی در استانبول به موضوع اصلی در این شهر تبدیل شد. حالا پای این مسئله به انتخاب شهردار هم باز شده است.

نگرانی برای ژاپن، از دیروز تا فردا

فصل اقتصاد - ژاپن برای سال‌ها اقتصادی آرام و رو به رشد داشته است. با این حال، مدتی است که رویه اقتصادی در ژاپن هم تغییر کرده و این یعنی حال اقتصاد ژاپن روبه‌راه نیست. به نظر می‌رسد ژاپنی‌ها باید به فکر تغییرات و اصلاحات اساسی در ساختار اقتصاد خود باشند.

بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

فصل اقتصاد - بریتانیا به‌رغم چالش‌ها و موانع سیاسی توانسته به بهترین کشور در میان کشورهای اروپایی برای مهاجرت تبدیل شود. مهاجران در این کشور به سادگی با دیگر افراد درآمیخته می‌شوند و به عنوان یک بریتانیایی فعالیت می‌کنند. چطور این اتفاق رخ داده است؟

بدون برنامه توسعه به هیچ‌جا نمی‌رسیم

فصل اقتصاد - شوربختی تاریخی ما در این بود که حتی روشنفکران ما هم در گذشته، مقدمات تجدد و مدرنیته را خوب نفهمیده بودند و آن را با ساختمان‌سازی و راه‌سازی عوضی گرفته بودند.

اولین آزمون دولت در تحقق شعار سال

فصل اقتصاد - به دلیل عدم انطباق ایام تعطیل آخر هفته ایران با سایر کشورها، امکان فعالیت با استفاده از ظرفیت کامل روزهای کاری برای بازرگانان ایرانی فراهم نیست‌.

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.