گزارش

بندری که آسیا را به مکزیک وصل کرد

فصل اقتصاد - فیلیپین را می‌توان کشوری محافظه‌کار به حساب آورد. مردم در این کشور به سنت‌ها احترام می‌گذارند و اخلاقیات را در اولویت قرار می‌دهند. قبل از ورود به فیلیپین باید درک کنید که برای آنها چه چیزی ارزش است و چه چیزی ضدارزش. این می‌تواند به شما در درک رفتارهای شریک تجاری‌تان کمک کند.

درخشش پس از هزار و یک شب

فصل اقتصاد - جک ما می‌گوید: من هرگز در ریاضیات خوب نبوده‌ام مدیریت مطالعه نکرده‌ام، و هنوز نمی‌توانم گزارش‌های حسابداری را بخوانم. اما همان‌طور که مشخص است او برای میلیاردر شدن نیازی به ریاضیات نداشت، جک با خنده حرف‌هایش را ادامه می‌دهد: من بارها برای ورود به هاروارد تلاش کردم و شکست خوردم اما حالا هاروارد به دنبال من برای تدریس در دانشگاهشان است

فصل سرد صنایع نزدیک است؟

فصل اقتصاد - سال گذشته ناترازی گاز به بیش از 200 میلیون متر مکعب رسید و پیش‌بینی مسئولان وزارت نفت نشان می‌دهد این عدد ممکن است به بیش از 250 میلیون متر مکعب هم برسد. بر اساس سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی، مصرف گاز طبیعی در کشور به صورت متوسط سالیانه تا سال 1410 به میزان 4.6 درصد و بین سال‌های 1410 تا 1420 نیز به صورت متوسط سالیانه میزان 3.2 درصد افزایش می‌یابد.

یک درصد سهم بخش خصوصی از صنعت پالایش نفت

فصل اقتصاد - بر اساس نتایج گزارش؛ سازمان تأمین اجتماعی، دولت (شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی)، سهام عدالت و تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) به ترتیب 45، 35، 11 و 8 درصد از حق کنترل و مدیریت صنعت پالایش نفت کشور را در اختیار دارند

غول بی‌رقیب صنعت هوایی

فصل اقتصاد - ویلیام برای اولین‌بار در سال 1909 طی کنفرانسی که در سیاتل برگزار می‌شد، هواپیمایی را دید که یک سرنشین داشت. این مسئله علاقه او را به هواپیماها جلب کرد و یک سال بعد به لس‌آنجلس رفت تا در اولین نمایش مهم هواپیمایی آمریکا شرکت کند. او در این مراسم سراغ همه خلبان‌ها رفت و از آن‌ها درخواست پرواز کرد

پرهزینه و خطرناک

فصل اقتصاد - سال‌هاست که آمریکا می‌خواهد از خیزش چین فرار کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و جو بایدن، رئیس‌جمهوری فعلی، هر دو تلاش‌هایی داشته‌اند تا با وضع قوانین جلوی چین را بگیرند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قوانین به ضرر آمریکا و به نفع چین بوده است.

داستان سرگرمی با 230 میلیون مشترک

فصل اقتصاد - او کیست؟ رید هستینگز، کسی که توانست ذائقه و سبک تماشای فیلم و سریال را برای کل مردم دنیا دگرگون کند. گرچه بسیاری از سینمادوستان سنتی از این اقدام او ناراضی هستند، کسی نمی‌تواند از تاثیر شگرف نت‌فلیکس بر صنعت نمایش چشم‌پوشی کند.

جنگ نظری

فصل اقتصاد - تاکنون بحث‌های زیادی درباره تورم دامن‌گیر کشورهای غربی شده‌است. تنها چیزی که در حال حاضر می‌توان با قطعیت گفت این است که این بحث‌ها هنوز ادامه دارند و مسئله تورم هم به سرعت حل نخواهد شد.

اردوغانیسم در بازارهای نوظهور

فصل اقتصاد - از برزیل، تا غنا و پاکستان، سیاست‌گذاران اقتصادی از سیاست‌های اقتصادی اردوغان استقبال کرده‌اند؛ یعنی کاهش نرخ بهره در مواجهه با تورم. گرچه این رویکرد کاملاً اشتباه است، باید با ظرایف اقتصادهای نوظهور بیشتر آشنا شویم.

نگرانی هوشمندانه در مورد هوش مصنوعی

فصل اقتصاد - طرفداران هوش مصنوعی درباره پتانسیل آن برای حل مشکلات بزرگ با توسعه داروهای جدید، کمک به مقابله با تغییرات آب و هوایی یا از بین بردن پیچیدگی‌های تولید انرژی از واکنش‌های همجوشی هسته‌ای بحث می‌کنند.

همزیستی دردناک با پدیده بدمسکنی

فصل اقتصاد - بدمسکنی چیست و چه تفاوتی با فقر مسکن دارد؟ دولت برای مقابله به آن چه برنامه‌های دارد سیاست‌ها در این زمینه چه می‌گویند؟ پاسخ را در این مقاله بخوانید.

مانع بزرگ در مسیر توسعه کدام است؟

فصل اقتصاد - شاید بهتر باشد که فعلاً دولت همان بودجه‌های سالانه را که احتمال برآوردهای یک‌ساله بیشتر است انجام دهد. مگر آنکه دولت اصرار داشته باشد همچون برنامه‌های شش‌گانه و ده‌ها سند بالادستی ناکام پیشین، همچنان به نگارش آرمان‌ها و آرزوهای نشدنی ادامه دهد.

زندگی را برای مشتریانت ساده‌تر کن

فصل اقتصاد - شرکت آیکیا یک هدف برای خودش در نظر گرفته: «زندگی را برای مشتریانش ساده‌تر کند». راه رسیدن به این هدف هم تولید بهترین لوازم منزل بوده که در آن به موفقیت رسیده است. تنوع محصولات و کاربردی بودنِ آن‌ها باعث شده مشتریان عمدتاً این شرکت را انتخاب کنند. تحلیل‌هایی که در رابطه با وجوه تمایز آیکیا صورت گرفته، نقاط قوتی را برای این شرکت نشان می‌دهد که قابل تامل است

آژیر خطر مصرف لبنیات

فصل اقتصاد - کارشناسان معتقدند دولت باید به لبنیات به چشم کالایی استراتژیک نگاه کند و به آن یارانه اختصاص دهد. قیمت‌گذاری دستوری با اعمال یک خط قیمتی کیفیت را قربانی قیمت در همه برندهای گسترده ‌‌می‌کند و این مهم‌ترین تاثیری است که ‌قیمت‌گذاری دستوری دارد.

پادشاه وال‌استریت بیت‌کوین می‌خرد

فصل اقتصاد - لری فینک که یکی از بزرگ‌ترین سهام‌داران تقریبا تمام شرکت‌های مهم آمریکا و چند شرکت بین‌المللی دیگر است، حالا به خرید بیت‌کوین روی آورده است. او که زمانی بین‌کوین را شاخص پولشویی خطاب کرده بود، حالا آن را یک سرمایه‌ بین‌المللی می‌داند که وابسته به هیچ واحد پولی‌ای نیست و می‌تواند سرمایه‌ای باشد که مردم به عنوان آلترناتیو به آن نگاه کنند.

یک راه بیشتر نمانده است

فصل اقتصاد - اقتصاد ما عملاً به صورت چمدانی می‌چرخد و همین مسئله هم باعث ایجاد فساد گسترده می‌شود. بنابراین ما باید بپذیریم که این شیوه‌ها بی‌کارکرد است و ما را به مقصد نمی‌رساند. باید بپذیریم که وقتی در قانون برنامه پنج‌ساله از تعامل با جامعه جهانی می‌گوییم، ساز و کار این تعامل باید در دنیای واقعی اتفاق بیفتد، لذا نیاز است که خط قرمز ما در نوشتن قواعد، منافع ملی باشد. به این معنی اگر هر قانونی، منافع ملی ما را به خطر می‌ندازد باید آن قانون لغو شود و در جهت حفظ منافع ملی ملت ایران اطلاق شود.

برنامه‌های توسعه، کتابچه آمال و آرزوهاست

فصل اقتصاد - ما در نظام برنامه‌ریزی در همین قدم اول که هدف‌گذاری دقیق است، مسئله داریم. به این معنی که در واقع مشخص نیست که اهداف از کجا به دست آمده است.

خشکسالی: همه‌گیری بعدی

فصل اقتصاد - محیط‌زیست ایران به‌شدت آسیب‌پذیر شده است و تجربه کشورهای دیگر جهان در زمینه محیط‌زیست می‌تواند بسیار برای سیاست‌گذاران ما نیز واحد اهمیت باشد.

برنامه‌های ناکام

فصل اقتصاد - لایحه برنامه هفتم توسعه برای سال‌های 1402 تا 1406 تدوین شده که دارای 22 فصل و 7 بخش است که بخش‌های اقتصادی، زیربنایی، فرهنگی و اجتماعی، علمی، فناوری و آموزشی، سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی و اداری، حقوقی و قضایی است.

بلندپروازی هفتم

فصل اقتصاد - برنامه پنج‌ساله توسعه هفتم با دو سال تاخیر از سوی دولت ابراهیم رئیسی به مجلس رسیده است. اولین سند برنامه‌ای که این دولت تدوین کرده چقدر با شعارها و اهداف معرفی‌شده این گروه فکری مطابقت دارد؟

طبق قانون تجارت، بانک‌ها در ایران ورشکسته هستند

فصل اقتصاد - گرچه فلسفه ایجاد بانک مرکزی در ایران هم مانند سایر بانک‌های مرکزی در جهان بوده ولی از مسیر خود منحرف شده است. متاسفانه بانک مرکزی در کشور ما تحت‌تاثیر ملاحظات و مناسبات سیاسی قرار دارد و دست‌کم دولت‌های بعد انقلاب تاکنون تن به استقلال بانک مرکزی نداده‌اند و به نظر هم می‌رسد که افقی برای پذیرش این استقلال وجود ندارد.

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.