اقتصادی

ماشین‌آلات صنعت دارو 10 سال دیگر مستهلک می‌شوند

فصل اقتصاد - ابراهیم رئیسی که بر سر کار آمد، نامه‌ای با امضای رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، به رئیس‌جمهوری نوشت و از وضعیت بد صنعت دارو گفت و حالا می‌گوید در دو سال گذشته اتفاقی در صنعت دارو نیفتاده است؛ صنعتی که تجمیع تعارض منافع است. دخالت‌های دولت در این صنعت به تولید آسیب زده و هم به جامعه همه ممکن است تا مدت‌ها وضعیت همین باشد. محمد عبده‌زاده، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران از تعارض منافع در صنعت دارو می‌گوید؛ تعارضی که حالِ این صنعت را بد کرده است.

آرامش بازارها قبل از توفان اقتصادی

فصل اقتصاد - مردان اقتصادی دولت سیزدهم طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر مدام در خصوص افزایش صادرات نفتی کشور فضاسازی کرده و مدعی هستند منابع ارزی بیشتری وارد کشور می‌شود.

سیاه‌چاله تامین مالی بنگاه‌ها

فصل اقتصاد - نظام تامین مالی در ایران برای بنگاه‌ها به تونلی تاریک تبدیل شده است که یا به انتهای مشخصی ختم نمی‌شود یا اگر هم راهی برای دستیابی به نقدینگی برای بنگاه‌ها وجود داشته باشد، مسیر به قدری صعب و سخت است که صنعتگران از انجام آن پشیمان خواهند شد.

شغل دوم خودروسازان

فصل اقتصاد - خودروسازان ارز مورد نیاز برای واردات قطعه و خودروهای خارجی را چگونه تامین می‌کنند؟ آنچه مشخص است «ارز با منشأ صادرات» یکی از کانال‌های تامین ارز تولیدکنندگان محسوب می‌شود. این در شرایطی است که خودروسازان در غیاب صادرات خودرو، صادرات محصولات پتروشیمی، فلزات، قیر، مواد معدنی و خشکبار را نیز در دستور کار گذاشته‌اند تا بخشی از منابع ارزی خود را تامین کنند.

بنگاه‌داری بانک‌ها: دعوا بر سر هیچ

فصل اقتصاد - دکتر داود سوری غالب مساله‌هایی که در اقتصاد کشور ما مطرح می‌شوند و مبنای سیاستگذاری و قانون قرار می‌گیرند در نوع خود یکتا و بی‌همتاست. یکی از آنها همین موضوع بنگاه‌داری بانک‌هاست که به‌جرات می‌توان گفت در کمتر جامعه‌ای مساله است و در کمتر نوشته‌های علمی بتوان ردی از آن یافت. البته منظور از بنگاه طبعا بنگاه معاملات ملکی نیست، بلکه کارخانه‌های تولیدی و خدماتی است یا حتی بزرگراه‌ها و نهادهایی است که جریان نقد مستمر و مطمئن برای بانک فراهم بیاورند. عادت کرده‌ایم به جای اینکه چرایی یکتایی و بی‌همتایی مسائل را مورد سوال قرار دهیم و سعی در حل ریشه‌ای مسائل داشته باشیم، بیشتر به پاک کردن عوارض هر مساله و هیاهوهای عامه‌پسند بپردازیم و منتظر بمانیم تا همان مساله از جای دیگر سر باز کند و دوباره روز از نو روزی از نو.

40 درصد لوازم خانگی از طریق قاچاق تأمین می‌شود

فصل اقتصاد - شروع تحریم‌های آمریکا برای صنعت لوازم خانگی هم دردسرآفرین بود و هم فرصتی برای تلاش دوباره بود؛ این چکیده‌ای از گفته‌های علیرضا محمدی دانیالی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران است. او معتقد است که دولت باید با تدوین سیاست‌ها و استراتژی توسعه‌ای ملی مسیر را برای رشد صنعت لوازم خانگی فراهم کند، اما به جای حمایت با قیمت‌گذاری دستوری و ممنوعیت و محدودیت‌های متعدد مسیر رشد این صنعت را دچار چالش کرده است. این گفت‌گو را بخوانید.

آنچه بر اقتصاد ایران گذشت

فصل اقتصاد - اقتصاد ایران هویت سیاست‌گذاری اقتصادی را در خود حفظ کرده و فقط در مواقعی که ناچار می‌شده و اختیار دیگری نداشته است و فشار زیادی به آن وارد می‌شده، دست به اصلاحاتی در قیمت‌ها می‌زده است که فقط موقتی بوده و بعد از مدتی آن آثار برداشته می‌شده است.

دور باطل تورم و قیمت‏‌گذاری دستوری

فصل اقتصاد - نگاهی به تاریخ اقتصادی نیم‌قرن اخیر در کشور ما نشان می‌دهد تورم مزمن دو رقمی به همراه قیمت‌گذاری دستوری تبدیل به دو ویژگی اصلی اقتصاد ایران در این مدت شده و دور باطلی را تشکیل داده است که می‌توان آن را تله توسعه‌نیافتگی دانست. از یکسو، دولت با سیاست‌های مالی و پولی نادرست به تورم دامن زده و از سوی دیگر، با سیاست سرکوب مالی و قیمت‌گذاری دستوری به جنگ تورم رفته است.

آشفته‌بازار

فصل اقتصاد - این روزها از ورشکستگی و فساد در بانک‌ها می‌گویند و مسیرهای پیش روی؛ یکی از پرسش‌هایی که در این مقاله به آن جواب داده شده این است که آیا تأسیس بانک‌های خصوصی توانسته جبران ناکامی گفته‌شده در بانک‌های دولتی را بکند، یا خود در تشدید مشکلات اقتصادی دخیلی بوده است؛ این مقاله را بخوانید.

صنعت برق و اهمیت سرمایه‌گذاری

فصل اقتصاد - هرچند در تابستان امسال تلاش شد که با وجود فشار بر شبکه برق، برق خانگی با مشکل و قطعی مواجه نشود اما در این تردیدی وجود ندارد که برای کاهش فشار بر این صنعت و همچنین تامین برق صنعتی باید به شکل زیرساختی برنامه‌هایی جدید را در دستور کار قرار داد.

اقتصاد جهانی و محدودیت‌های ایران

فصل اقتصاد - در این تردیدی وجود ندارد که اقتصاد ما در سال‌های گذشته با محدودیت‌های بین‌المللی دست و پنجه نرم کرده که اگر نبودند شرایط به شکلی متفاوت رقم می‌خورد و البته با وجود این موانع همچنان ظرفیت‌هایی در داخل

اقتصاد ایران و معضل قیمت دستوری

فصل اقتصاد - موضوع قیمت‌گذاری دستوری و نرخ ارز غیرواقعی، مساله‌ای است که حوزه تولید را با مشکل روبرو کرده است. به عنوان‌مثال، زمستان سال قبل، در زنجیره ارزش فولاد، پتروشیمی و فلزات رنگی، موادی که در بورس عرضه می‌شد، دچار مشکلاتی شد.

پاشنه آشیل تولید دانش‌بنیان

فصل اقتصاد - سیاستگذار برای شتاب‌دهی به دانش‌بنیان‌ها، از بسته 15همتی رونمایی کرده که شامل تمهیداتی در زمینه سرمایه‌گذاری، ضمانت‌نامه، تامین مالی و ایجاد بازار می‌شود. این درحالی است که بیشترین تعداد واحدهای راکد کشور را شرکت‌های دانش بنیان تشکیل می‌دهند. دانش‌بنیان‌ها، با وجود افزایش سهم تسهیلات پرداختی، سهم اندکی در اقتصاد دارند.

آدرس بازدهی 2 رقمی در بورس

فصل اقتصاد - بررسی اعداد و ارقام بازار سهام نشان می‌دهد که شاخص کل بورس تهران در 6ماه نخست سال جاری با رشد 2/ 8درصدی همراه شده است. این در حالی است که اوراق بادرآمد ثابت در همین مقطع زمانی، به‌طور میانگین ماهانه بازدهی 2درصدی را نصیب صاحبان خود کرده‏است. این موضوع حاکی از عملکرد ضعیف بازار سهام به‌عنوان یک بازار پرریسک است.

تهدید نظام پولی و بانکی

فصل اقتصاد - دکترسیدمحمود کاشانی* قانون «پولی ‏و بانکی‏ کشور» با ابتکار و پشتکار شادروان دکتر عبدالعلی ‏جهانشاهی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران و رئیس وقت بانک مرکزی ایران در سال1351 با بهره گرفتن از قوانین پیشرفته اروپایی در مجالس‏ شورای‏ ملی و سنا به تصویب رسید.

هشدار نسبت به قطع گاز صنایع در فصل سرد سال

فصل اقتصاد - نگرانی با ذات کارآفرینی در ایران گره خورده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است. نگرانی از شرایط کسب‌وکار، ارز، مالیات، بیمه و ‌هزاران موضوع دیگر. گاهی این نگرانی‌ها با تدبیرهای فوری به‌سرعت برطرف می‌شود و گاهی هم نگرانی به بحران و پس از آن به خسارت منتهی می‌شود.

«نه» به خروج فولاد از بورس

فصل اقتصاد - دولت تصمیمی برای خروج فولاد و سیمان از بورس کالا ندارد. این خبری بود که وزیر اقتصاد روز گذشته عنوان کرد و افزود: «وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت با ادامه وضعیت فعلی درخصوص عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا موافق هستند و اگر نیاز به اصلاحاتی هست، در همین چارچوب انجام شود.» به عبارت ساده‌تر خبری از خروج آهن و سیمان از بورس کالا نیست.

ستون فقرات اقتصادهای پیشرفته

فصل اقتصاد - کسب‌وکارهای خانوادگی، موتور محرکه اقتصادهای پیشرفته محسوب می‏شوند؛ به‌صورتی‌که حداقل 70درصد تولید ناخالص کشورهای توسعه‌یافته حاصل فعالیت این بنگاه‌ها است. در ایران با وجود اینکه در دهه‌های گذشته شرکت‌های خانوادگی موفقی تاسیس شده، اما به دلیل عدم توجه به مساله جانشین‌پروری، عمر برخی از این شرکت‌ها همزمان یا کمی بعد از درگذشت موسس پایان یافته است.

جامعه کلنگی یا نظریه کلنگی؟

فصل اقتصاد - اشکان زارع * با یک بررسی کوتاه در تاریخ ایران، این موضوع بر ما عیان می‌شود که تا پیش از جنگ‌های ایران و روس تاملی بر علل عقب‌ماندگی ایران در نسبت با جهان پیرامونی‌اش نشده است. ایرانی که هنگام مواجهه با ارتش روسیه تزاری در آستانه انحطاط بود.

وعده‌های شیرین «آرام» در اتاق تهران

فصل اقتصاد - معاون ارزی بانک مرکزی در نشستی که با اعضای اتاق بازرگانی تهران داشت وعده‌هایی داد. محمد آرام گفت وضعیت تخصیص ارز در نیمه دوم سال بهتر می‌شود و تا 30روز عملیات تخصیص انجام می‌گیرد. او همچنین واردات بدون انتقال ارز را برای کسانی که منابع ارزی خارج از کشور دارند، بدون مشکل خواند. ایجاد یک خط اعتباری 30همتی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی نیز خبری دیگر بود.

شرکت شما چگونه «مرفه» می‌شود؟

فصل اقتصاد - خوشحال‌ترین شرکت در آمریکا براساس یک نظرسنجی از صدها هزار شاغل در شرکت‌های بزرگ، معرفی شد. سطح بالای «رفاه و آرامش» نیروی‌کار در شرکت «لاوز» باعث شد کارکنان آن، بیشترین امتیاز را در مقایسه با شاغلان «اپل»، برای «رضایت شغلی» بدهند. این مطالعه، عواید «رضایت کارکنان» برای کارفرماها و مشخصات شرکت «مرفه» را معرفی کرده است.

شکست فروش دستوری خودرو

فصل اقتصاد - مسیر دستوری فروش خودرو همچون قیمت‌گذاری و تولید دستوری ظاهرا راه به جایی نبرده است؛ چراکه این روزها مسوولیت سامانه فروش یکپارچه بین وزارت صمت و شورای رقابت پاسکاری می‌شود. هرچند قرار بود مرحله سوم فروش در شهریورماه برگزار شود با این حال همراه با رشد معوقات، کاهش تولید و انصراف برخی مشتریان به نظر می‌رسد این طرح دستوری نیز با شکست مواجه شده است.

سلطه دولت بر صنعت پالایش

فصل اقتصاد - واکاوی اعداد و ارقام مندرج در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص سهم دولت و نهادهای دولتی در صنعت پالایش نفت، گویای سلطه بی‏چون و چرای بخش دولتی بر مالکیت، کنترل و مدیریت شرکت‌های صنعت پالایش نفت است. بخش خصوصی نیز سهم ناچیزی از این جریان دارد.

تعهد به نوآوری

فصل اقتصاد - هوش مصنوعی همه تولیدکنندگانی را که با فناوری سروکار دارند، بلندپرواز کرده است، و آئودی هیچ‌وقت دست از بلندپروازی برنمی‌دارد. این شرکت سال‌هاست که تلاش دارد خودروهای بدون راننده را تولید کند. در واقع آئودی قرار است استقلال در رانندگی را به مرحله نهایی برساند

روزی که حساب‌های بانکی وارد یک کارت شد

فصل اقتصاد - ایده ویزا کارت نخستین بار در سپتامبر 1958 مطرح شد. در آن زمان کسی فکرش را نمی‌کرد بتوان بدون دیدن پول و فقط از طریق کارت‌های پلاستیکی، عملیات پرداخت را انجام داد، اما این کارت‌ها واقعاً کار می‌کردند و برندی جدید متولد شده بود.

ردبول به شما بال می‌ده

فصل اقتصاد - یکی از معروف‌ترین شعارهای تبلیغاتی جهان متعلق به ردبول است که حتماً آن را شنیده‌اید: «ردبول به شما بال می‌ده!»؛ نخستین بار سال 1997 بود که این شعار مطرح شد. البته کمی تغییر در آن ایجاد شده اما کلیتش همین است. البته این شعار یک بار هم هزینه 13 میلیون دلاری روی دست ردبول گذاشت

تاثیر نرخ بهره در جذابیت بازار

فصل اقتصاد - سید بابک ابراهیمی/ استاد دانشگاه بازارسرمایه در نیمه اول سال‌جاری فراز و نشیب‌‌‌های زیادی را تجربه کرد. همچنین روند صعودی بازار که از آبان‌‌‌ماه پارسال شروع شده بود، در نهایت در 17اردیبهشت‌ماه سال‌جاری متوقف شد و شاخص کل حتی در مقاطعی به زیر 2میلیون واحد سقوط کرد. روند نزولی و فرسایشی موجب نگرانی دوباره سهامداران نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس و تکرار اتفاقات تلخ سال 1399 شده بود.

اما و اگر تعلیق کارت‌های بازرگانی

فصل اقتصاد - 440کارت بازرگانی با بدهی بالای یک‌میلیون دلار تعلیق شد؛ این خبری بود که مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت چندی پیش مطرح کرد. اما در پی آن محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مهلت 6ماهه به کارت‌های بازرگانی تعلیق‌شده خبر داد. با وجود این، عضو هیات رئیسه کمیسیون صادرات اتاق ایران می‌گوید سخنان پورابراهیمی در حد پیشنهاد است و کارت‌ها هنوز معلق هستند.

هوش‌مصنوعی در مایکروسافت

فصل اقتصاد - غول‌های تکنولوژی به فصل رونمایی از محصولات جدیدشان رسیده‌اند. در همین راستا، مایکروسافت با برگزاری یک مراسم ویژه در شهر نیویورک از جدیدترین محصولاتش رونمایی کرد. مایکروسافت در این رویداد علاوه بر رونمایی از رایانه‌های سرفیس جدید جزئیاتی در مورد انتشار نسخه جدید ویندوز 11 و دستیار هوش مصنوعی Copilot تعبیه شده در آن فاش کرده است.

سبقت ملکی در حومه پایتخت

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-هاجر شادمانی : کاهش محسوس قیمت مسکن در تهران طی ماه‌های اخیر، «نبض قیمت املاک حومه» را تحت تاثیر قرار داد. بعداز زلزله ارزی در بازار مسکن پردیس و پرند در اواسط تابستان، اکنون نتایج تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد، پرند در مقایسه با پردیس، در اولویت سمت تقاضا قرار گرفته است. این سبقت ملکی پرند از پردیس، در تغییرات قیمت مسکن در فاصله ابتدا تا نیمه سال منعکس شده است.

اخبار خواندنی

ماشین‌آلات صنعت دارو 10 سال دیگر مستهلک می‌شوند

آرامش بازارها قبل از توفان اقتصادی

سیاه‌چاله تامین مالی بنگاه‌ها

شغل دوم خودروسازان

بنگاه‌داری بانک‌ها: دعوا بر سر هیچ

40 درصد لوازم خانگی از طریق قاچاق تأمین می‌شود

آنچه بر اقتصاد ایران گذشت

دور باطل تورم و قیمت‏‌گذاری دستوری

آشفته‌بازار

صنعت برق و اهمیت سرمایه‌گذاری

اقتصاد جهانی و محدودیت‌های ایران

اقتصاد ایران و معضل قیمت دستوری

پاشنه آشیل تولید دانش‌بنیان

آدرس بازدهی 2 رقمی در بورس

تهدید نظام پولی و بانکی

هشدار نسبت به قطع گاز صنایع در فصل سرد سال

«نه» به خروج فولاد از بورس

ستون فقرات اقتصادهای پیشرفته

جامعه کلنگی یا نظریه کلنگی؟

وعده‌های شیرین «آرام» در اتاق تهران

شرکت شما چگونه «مرفه» می‌شود؟

شکست فروش دستوری خودرو

سلطه دولت بر صنعت پالایش

تعهد به نوآوری

روزی که حساب‌های بانکی وارد یک کارت شد

ردبول به شما بال می‌ده

تاثیر نرخ بهره در جذابیت بازار

اما و اگر تعلیق کارت‌های بازرگانی

هوش‌مصنوعی در مایکروسافت

سبقت ملکی در حومه پایتخت

بورس؛ بیم‏‏‏‏‏‏‏‌ها و امیدها

زوربای یونانی که سر از اسپانیا درآورد

تولید صنعتی جهان درجا زد

رتبه ایران در آزادی اقتصادی

بایدن به دنبال معاهده دفاعی با عربستان

انقلاب در صنعت هتل‌داری

بانکداری مدرن در عصر جدید

پیام ثروت‌آفرین

مغلطه اقتصادی

بازارهای طبیعی و بازارهای آزمایشگاهی

پایه پولی چگونه رشد کرد؟

راه و بیراهه قانون‌زدایی

ابهام حقوقی یک ابطال بهداشتی

آمارها و ابهام‌ها

مذاکرات تعیین سهم از آرش

حقیقت تلخ اقتصاد سبز

رفتار کج‌دار و مریز بورس

چه بلایی برسر اقتصاد چین آمد؟

قیم خودرو کیست؟

جنگ جدید

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.