اقتصادی

«مپنا» را دریابید

فصل اقتصاد - اگر دولت محترم و سهامداران مپنا می‌خواهند بدانند چه آینده‌ای در انتظار آنان خواهد بود

مالیات و فعالان اقتصادی

فصل اقتصاد - نگاهی به تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بخش خصوصی واقعی هرگاه فضای عمل پیدا کرده توانسته از خود اثرات مثبت قابل‌توجهی به جای بگذارد،

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

فصل اقتصاد - سرخپوستان امریکایی ضرب‌المثل جالبی دارند که برای اقتصاد ایران به‌شدت کاربردی است. می‌گویند،

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

فصل اقتصاد - چندماه از عرضه خودرو در بورس کالا می‌گذرد و براساس گفته مدیرعامل ایران‌خودرو قرار است خودروهای دنا، سورن و رانا نیز وارد بورس شوند.

نقص فنی تعطیلی پنج شنبه‌ها

فصل اقتصاد - لایحه «آخر هفته 2روزه» با دو نقص فنی، تدوین شد. برنامه «تعطیلی سراسری پنج‌شنبه» و «کاهش 5/ 1ساعت کار هفته»، اگر به همین شکل تصویب شود، تجربه تلخ «دورکاری کرونایی» و از آن بدتر، «افزایش مرخصی زایمان»، این بار برای «تعطیلات آخرهفته» تکرار می‌شود. مطابق این لایحه، همه کارکنان دولتی و خصوصی مشمول کاهش ساعت‌کار هستند؛ اما «پنج‌شنبه» همچنان در برزخ است.

توسعه گازی با بورس انرژی

فصل اقتصاد - علی نقوی* قیمت‌گذاری گاز طبیعی موجب شده است جذابیت این صنعت و درآمدزایی آن در کنار اثرگذاری کشورمان در بازارهای جهانی همیشه در هاله‌ای از ابهام قرار داشته باشد. درست به همین دلیل است که ورود گاز طبیعی به معاملات بورس انرژی، از ضروریات این صنعت است. در این مسیر می‌توان از تجربه موفق معاملات برق در بورس انرژی در قیمت‌گذاری و تامین مالی بهره برد.

صاحب پرچم سفید در چین

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- محمدحسین باقی : جیانگ زِمین، پنجمین رئیس‌جمهور جمهوری خلق چین از سال1993 تا 2003، روز چهارشنبه 9آذرماه در 96سالگی درگذشت. او در فاصله 1997 تا 2002 دبیر کل حزب کمونیست چین بود و در سال2002 دبیر کلی را به هوجین تائو واگذار کرد. دوران رهبری زمین را «عصر طلایی استقبال چین از جهانی‌شدن» می‌گویند. او شخصیتی عمل‌گرا بود که توانست چهره‌ چین را تغییر دهد و جامه جدیدی بر تن کشورش کند. اما جیانگ زمین کیست که چینی‌ها توسعه خود را مدیون او هستند؟

نابرابری تورمی

فصل اقتصاد - دکتر مهدی فیضی* شواهد بین کشوری در مورد تورم و نابرابری درآمد نشان می‌دهد که این دو مفهوم، رابطه‌ای غیرخطی و نامتقارن دارند، به‌طوری که از سویی افزایش تورم تا حد آستانه‌ای موجب کاهش نابرابری درآمدی و از آن پس همراه با افزایش آن است. برای نمونه، شواهد جدید نشان می‌دهد که نرخ تورم با افزایش درآمد خانوارها در ایالات‌متحده آمریکا کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، حتی در بازه تورمی بیشتر از حد آستانه‌ای (مشابه وضعیت کشور ما) میزان افزایش نابرابری با افزایش مشخصی در تورم، متفاوت از میزان کاهش نابرابری با کاهش یکسان در تورم است. آنچه اما در مورد نابرابری و تورم کمتر در ادبیات اقتصادی کشور به آن توجه شده، اثر متفاوت تورم بر دهک‌ها یا طبقات مختلف درآمدی است که با عنوان شکاف تورمی ثروتمندان و فقرا یا به‌طور دقیق‌تر، نابرابری تورمی(Inflation Inequality) شناخته می‌شود.

ایران باغ بی برگی است

فصل اقتصاد - این افراد چرا فضای نوآوری و اکوسیستم استارتاپی ایران را ترک کرده اند و از ایران رفته اند؟ آیا آن ها به کشور باز می گردند؟

اهمیت تجارت با آفریقا

فصل اقتصاد - یکی از اصلی‌ترین بازارهایی که می‌تواند برای اقتصاد ما اهمیت فراوانی داشته باشد، بازاری است

رانت‌پاشی از باک خودرو

فصل اقتصاد - پس از چهار سال توقف واردات خودرو و همچنین خلف وعده دولت مبنی بر ورود خارجی‌ها در سال جاری، ظاهرا قرار است این طلسم با توزیع حواله واردات به بازیکنان تیم ملی فوتبال شکسته شود. آنچه مشخص است در شرایط کنونی، خودرو به عرصه توزیع رانت تبدیل شده و دولت برای تشویق و پاداش دست به رانت‌پاشی آن هم از نوع خودرویی زده است.

راز موفقیت 1000 استارت‌آپ

فصل اقتصاد - موسسه پژوهشی و تحقیقاتی معتبر مکنزی به بررسی مسیر موفقیت استارت‌آپ‌های قاره سبز پرداخته است تا دلایل موفقیت آنها شناسایی شود. این استارت‌آپ‌ها بعد از سال 2000 تاسیس شده‌اند و در 33 کشور اروپایی پراکنده‌اند. بیش از نیمی از آنها در حوزه‌های زیست‌فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات نرم‌افزاری ابری و فین‌تک فعالیت می‌کنند.

انقلاب کشاورزی با مدل هلند

فصل اقتصاد - بزرگ‏‌ترین صادرکننده تکنولوژی «کشاورزی سازگار با خشکسالی» به موفق‏‌ترین کشورجهان در «تولید غذا بدون تخریب محیط‏‌زیست» تبدیل شده است. هلند بعد از دو دهه تحقیق برای «انقلاب در کشاورزی»، به سطحی از نوآوری دست یافته که میزان مصرف آب برای تولید برخی محصولات تا 96 درصد کاهش یافته است. «زراعت عمودی» و «گلخانه‏‌ شیشه‏‌ای» از جمله ابداعات هلند است.

آخرین راهکار بایدن در برابر ایران

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد -سعیده سادات فهری : رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از آخرین راهکار دولت جو بایدن در قبال مساله ایران یعنی گزینه نظامی پرده برداشت و گفت اگر گزینه‌های دیپلماسی جواب ندهد به این گزینه متوسل می‌شویم. البته وی گفت هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. همچنین به گفته مالی اگر منافع غیراشاعه‌ای توافق، توجیهی برای رفع تحریم‌ها نباشد آنها به تدریج از برجام عبور خواهند کرد.

نقدی بر هدایت اعتبار

فصل اقتصاد - امیرمحمد گلوانی* یکی از ویژگی‌‌‌های دهه اخیر اقتصاد ایران، تشدید رشد کل‌‌‌های پولی بوده است، به نحوی که در طول دهه 60 نقدینگی 5/ 5برابر شد، در دهه‌های 70 و 80 بیش از 11برابر و در نهایت در دهه 90 بیش از 13برابر رشد داشت. تشدید رشد نقدینگی و تورم تجمعی بی‌‌‌سابقه در چهارسال اخیر در حین رشد اقتصادی خالص صفر برای دهه اخیر، حساسیت پیرامون نقدینگی و خلق پول را بیشتر کرده است. در تبیین مساله ارتباط بین نقدینگی با تورم و تولید همواره اختلافاتی در محافل آکادمیک بوده که بخشی از این مساله در میزان خنثای پول و دوگانگی بین بخش پولی و حقیقی اقتصاد (Classical dichotomy) ریشه داشته و در نتیجه آن مباحثی مطرح شده است که با عرضه پول می‌‌‌توان بخشی حقیقی را حتی در کوتاه‌مدت متاثر ساخت. این اختلافات در جامعه ایرانی از دایره بحث‌‌‌های مکتبی و نظری بین اقتصاددانان فراتر رفته و در راستای همین موضوع، شاهد بودیم که در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 نیز کلیدواژه‌‌‌هایی همچون «هدایت نقدینگی به سمت تولید» از طرف بسیاری از کاندیداها مطرح شد.

هنر بخشیدن خود

فصل اقتصاد - خیلی از ما در شرایط گوناگونی که با آن مواجه می‌شویم، عکس‌العمل‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهیم،

معضل یارانه نقدی

فصل اقتصاد - نگاهی به تجربه بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان نشان می‌دهد که حتی در کشورهای سرمایه‌داری،

زمانه خود را بشناس

فصل اقتصاد - 1- فوتبال به نوعی «تمثال» ساده و همه فهمی برای درک پیچیدگی‌های حاکم بر ساختارهای مدرن است.

دفاع بانک مرکزی از دولت

فصل اقتصاد - برخی ادعاها نسبت به عملکرد اقتصادی دولت در یک سال اخیر با استناد به افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه در شرایطی مطرح شده است که بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری، نرخ تورم (دوازده‌ماهه) در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم به رقم 3/ 59‌درصد در شهریور‌ماه 1400 رسیده بود.

پیدا کنید تخم مرغ فروش را!

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-زهرا محمودی : قیمت هر شانه تخم‌مرغ طی روزهای اخیر در سطح شهر، به بالای 100هزار تومان رسیده است. این در حالی است که تولیدکنندگان می‌گویند قیمت درب مرغداری مدت‌هاست که افزایشی نداشته و ثابت است. آنها معتقدند که اگر افزایش قیمتی صورت‌گرفته، در شبکه توزیع است. بخشی از این افزایش قیمت مربوط به هزینه حمل‌ونقل است و بخشی نیز به‌دلیل افزایش هزینه‌های جاری کسبه.

لیدر اصلاحات در جبهه اصولگرایان

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد : وعده اصلاح امور با آرام شدن فضای کشور وعده‌ای است که طی دوماه گذشته بارها از سوی برخی مقامات کشور مطرح شده است. در این میان به‌نظر می‌رسد قالیباف با ایده حکمرانی نو مدیریت اصلاحات را در دست گرفته است. درهمین راستا گفته می‌شود او در این مدت جلساتی با برخی از استادان دانشگاه‌های مختلف برگزار کرده و نظرات آنها را در این خصوص جویا شده است.

معضلات راه‌اندازی بورس جدید

فصل اقتصاد - بورس بین‌الملل شامل چند نوع بازار می‌شود؛ یک بازار شامل بازار سرمایه کشورهای خارجی که معروف‌ترین شاخص‌های آن 500 S & P ، شاخص بورس شانگهای یا شاخص نیکی ژاپن است

به جای تکذیب اقدام کنید

فصل اقتصاد - این روزها بازار تکذیب اخبار از کمبود دارو و فرسوده بودن تجهیزات پزشکی گرفته تا ابری از گاز متان بر بالای جنوب تهران داغ است.

اقتصاد و اصلاحات ساختاری

فصل اقتصاد - یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که ما باید به آن توجه ویژه کنیم، نحوه برنامه‌ریزی درباره اقتصاد کشور در حوزه‌های مختلف و چگونگی ارزیابی از واقعیت‌هاست.

افزایش سرعت تولید خودرو

فصل اقتصاد - گزارش هشت‌ماهه عملکرد سه شرکت‌ خودروسازبزرگ کشور، از رکوردشکنی 15درصدی تولید خودروی سواری حکایت دارد. بر این اساس تولید ماهانه نیز رشد 17درصدی را به خود می‌بیند. حذف خودروهای ناقص از خط تولید خودروسازان، عرضه در بورس کالا و همچنین همکاری قطعه‌سازان از مهم‌ترین دلایل رشد تولید خودرو خوانده می‌شود.

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد- بهناز جلالی‌پور : یک‌سوم نوجوانان در گروه سنی 15 تا 18 سال که معادل 5/ 3میلیون نفر می‌شوند، از تحصیلات متوسطه بازمی‌مانند و به دلایل مختلف از جمله اقتصادی دیپلم نمی‌گیرند. با توجه به وضعیت معیشتی، این آمار می‌تواند افزایش داشته باشد و به سنین پایین‌تر و دوره ابتدایی نیز سرایت کند. اجباری شدن تحصیلات متوسطه و فراگیری دسترسی به امکانات آموزشی از جمله راه‌حل‌های این بحران است.

پاشنه آشیل چکمه اروپا

فصل اقتصاد - دولت ایتالیا در حالی قصد دارد برای مقابله با آثار رکودی افزایش قیمت انرژی به کسب‌وکارهای این کشور تسهیلات بپردازد که این کشور در منطقه یورو بالاترین سطح تسهیلات کرونایی معوقه را در اختیار دارد. کارشناسان بر این باورند با توجه به چشم‌انداز رکودی اقتصاد این کشور، این تسهیلات جدید وضعیت شکننده‌ای را در اقتصاد این کشور به‌وجود می‌آورد.

اخبار خواندنی

«مپنا» را دریابید

مالیات و فعالان اقتصادی

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

نقص فنی تعطیلی پنج شنبه‌ها

توسعه گازی با بورس انرژی

صاحب پرچم سفید در چین

نابرابری تورمی

ایران باغ بی برگی است

فقر ریشه تمامی آسیب‌های اجتماعی است

اهمیت تجارت با آفریقا

رانت‌پاشی از باک خودرو

راز موفقیت 1000 استارت‌آپ

انقلاب کشاورزی با مدل هلند

آخرین راهکار بایدن در برابر ایران

نقدی بر هدایت اعتبار

هنر بخشیدن خود

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

دفاع بانک مرکزی از دولت

پیدا کنید تخم مرغ فروش را!

لیدر اصلاحات در جبهه اصولگرایان

معضلات راه‌اندازی بورس جدید

به جای تکذیب اقدام کنید

اقتصاد و اصلاحات ساختاری

کمربندها را ببندید فقر بیشتر می‌شود

باید ظرفیت مهاجران افغانستانی در بازار کار شناسایی شود

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

غفلت از مصرف بهینه

حمایت واقعی از اقتصاد

بازار صعودی است یا نزولی؟

کمک به کنترل بازار

رابطه سرمایه اجتماعی و دموکراسی

کالاهای ایرانی و بازار عراق

بسته‌های ارزی بی‌فایده

چرایی خروج پاکستان از خط لوله صلح

چند نکته درباب حمایت از کسب‌و‌کارهای دیجیتال

تولید آمارهای بزک‌شده «تولید»

سختی «تجارت آسان» با همسایگان

آب؛ دغدغه دوام زندگی

برجام قطعنامه‌ها و فصل هفتم

ناکارآمدی اقتصادی ریشه اصلی اعتراضات

تاثیر رشد پایه پولی در سفره‌های مردم

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.