اقتصادی

ناهار مجانی، رشد نقدینگی و تورم

فصل اقتصاد - اگر در گذشته تلاش کرده‌‌ایم که نشان دهیم رشد نقدینگی علت تورم است، به نظر می‌‌رسد در این بخش موفق شده‌‌ایم و امروزه حتی سیاستگذاران ناآشنا با علم اقتصاد نیز می‌‌دانند رشد بالای نقدینگی علت تداوم تورم بالاست، حتی اگر چگونگی اثرگذاری رشد نقدینگی بر تورم را ندانند. حال لازم است تلاش خود را معطوف این موضوع کنیم که چرا در کشور ما رشد نقدینگی بالاست و چرا با وجود آنکه می‌‌دانیم رشد بالای نقدینگی علت تداوم تورم است، در کنترل رشد نقدینگی ناتوان هستیم.

چرا زنده‌ایم؟

فصل اقتصاد - پویا جبل‌عاملی بن بردلی، سردبیر اسطوره‌ای واشنگتن‌پست که وقایع انتشار اسناد سری پنتاگون درباره جنگ ویتنام و رسوایی واترگیت با رهبری وی در این روزنامه منتشر شد، شبی را به یاد می‌آورد که ماجرای قتل برادر جان اف.کندی را در روزنامه 5ژوئن1968 روایت کرد.

شاه‌کلیدی به نام اقتصاد سیاسی بین‌الملل

فصل اقتصاد - هنوز برای بسیاری از تحلیلگران، فعالان سیاسی و در کل افکار عمومی ایرانیان مشخص نشده، چرا طی روزهای اخیر راهبردهای تازه‌ای در حوزه دیپلماسی از سوی ایران در پیش گرفته شده است؟ هنوز برای بسیاری گنگ است چرا ایران با عربستان به توافق رسید و چرا دوره تازه‌ای از مناسبات با آژانس آغاز شده است که در گذشته تجربه نشده بود.

بودجه‌ای که فقر می‌زاید و تورم درو می‌کند

فصل اقتصاد - بودجه 1402 در حالی برای بررسی و تایید راهی شورای نگهبان می‌شود که تار و پود بودجه سال آینده با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست. بر اساس اعلام یکی از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اقتصاد ایران در سال آینده با کسری بودجه بزرگی مواجه می‌شود.

ارزش‌گذاری و اولویت‌‌دهی بهینه‌سازی مصرف گاز

فصل اقتصاد - امروزه گاز طبیعی یکی از مهم‌ترین منابع انرژی تلقی می‌شود. اصلی‌ترین مساله پس از کاوش‌های فراوان در اکتشاف گاز و رسیدن به این منبع مهم انرژی نحوه انتقال و رسانیدن این انرژی به نقاط مختلف است. هم‌اکنون در اکثر مناطق سردسیر یا گرمسیر کشور خطوط انتقال و توزیع گاز طبیعی احداث شده است.

تعرفه نساز برای ساخت‌وساز

فصل اقتصاد - جزئیات تازه‏‏‌ترین فهرست‏‏‌بهای دولتی تولید مسکن برای سال آینده نشان‌دهنده تعیین تعرفه نساز برای این بازار است. بررسی‏‏‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد، فهرست‏‏‌بهایی که به عنوان هزینه ساخت مسکن در سال بعد برای ساختمان‏‏‌های مختلف، تعیین شده است، عملا نصف هزینه‏‏‌ای است که همین حالا، از سوی بساز و بفروش‌ها به عنوان هزینه ساخت مسکن در شهر تهران اعلام می‌شود.

الگوبرداری پاول از ولکر؟

فصل اقتصاد - پال ولکر، رئیس سابق فدرال‌رزرو پس از افزایش نرخ بهره در سال‌های 1979 تا 1987، در مقابل مخالفان ایستادگی کرد و سیاست‌های انقباضی را تا زمان کاهش تورم ادامه داد؛ هرچند که این سیاست‌ها باعث رکود اقتصادی شد. به نظر می‌رسد که جرمی پاول در شرایط مشابه قرار گرفته است. حال سوال اینجاست که او نیز روش ولکر را انتخاب می‌کند یا تصمیم به کاهش نرخ بهره می‌گیرد؟

مسیر معکوسی که طی می‌شود

فصل اقتصاد - توسعه چیست و چه ابعادی دارد؛ کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه چگونه در این مسیر برنامه‌ریزی می‌کنند؟ ما چه می‌کنیم؟ این مقاله را بخوانید.

مصایب کسری بودجه 400هزار میلیارد تومانی

فصل اقتصاد - بر اساس اعلام یکی از نمایندگان مجلس، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اقتصاد ایران در سال 1402 با کسری بودجه‌ای حول و حوش 250هزار میلیارد تومان و حداکثر 400هزار میلیارد تومان روبه‌رو خواهد شد.

دولت و تنگنای کار و سرمایه

فصل اقتصاد - «کشورها برای دست یافتن به رونق و رفاه فقط یک راه دارند: اگر سرمایه افزایش یابد، بهره‌وری نهایی کار هم افزایش می‌یابد و در پی آن دستمزدهای واقعی هم بالا می‌رود.»

ریشه‌های گازی جنگ روسیه و اوکراین

فصل اقتصاد - عرضه گاز طبیعی روسیه به اروپا – که تا پیش از جنگ اخیر روسیه با اوکراین در حدود 35 درصد از کل مصرف گاز اروپا را تامین می‌کرد – اساس مناقشات ژئوپلیتیکی در طول دهه‌های پیشین بوده است.

قفل واردات موبایل باز می‌شود؟

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-هانیه تقی‌زاده : وزارت صمت به تازگی در نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار رفع محدودیت‌های ارزی واردات گوشی‌های بالای 600دلار شده و قرار است ارز لازم برای واردات تمام رده‌های قیمتی موبایل به‌صورت یکپارچه از طریق سامانه جدید بانک مرکزی تامین شود. با این‌ حال به‌دلیل تداوم ممنوعیت واردات آی‌فون‌های سری جدید، گشایش ارزی ایجادشده هنوز آن‌چنان که باید برای بازار جذابیت ندارد.

اثر کهربایی در بورس

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد - علی عبدالمحمدی : وجود دامنه نوسان در معاملات بورس تهران سبب شده است که با نزدیک شدن قیمت به کف و سقف روزانه نمادها، پارامتری به نام اثر کهربایی یا آهن‏ربایی موجبات تندشدن حرکت و تمایل قیمت سهم‏ها به سمت آستانه‌های مجاز قیمتی روزانه را فراهم آورد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد افزایش دامنه نوسان تاثیری در از بین بردن اثر این متغیر نخواهد داشت و تنها با حذف دامنه نوسان این اثر از بین خواهد رفت.

انسجام اجتماعی

فصل اقتصاد - دکتر جعفر خیرخواهان از جمله سرمایه‌های ناملموس و حیاتی برای رشد و توسعه اقتصادی کشورها، «انسجام اجتماعی» است. البته انسجام اجتماعی را نباید با همگون‌سازی و یکدستی فرهنگی یا عدم‌تحمل مخالف اشتباه گرفت و مثلا جلوی تنوع و تکثر افکار را گرفت. درواقع انسجام اجتماعی عکس چنین چیزهایی معنا می‌دهد. همچنین نباید تصور کرد انسجام اجتماعی با همنوایی اجتماعی و نبود منازعات اجتماعی یا مخالفان سیاسی ایجاد می‌شود.

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.