اقتصادی

انگاره‌های ارزی

فصل اقتصاد - با وجود تغییر دولت‌ها از سال 1397 و بر سر کار آمدن 5 رئیس کل در بانک مرکزی که بی‌‌ثبات‌ترین دوره سیاستگذاری را در تاریخ ایران رقم زده است و خود نشانه‌ای از شدت شرایط اضطراری اقتصاد ایران است، رویکرد‌های ارزی در نهاد‌های سیاستگذاری و تصمیم‌گیری تغییر چندانی نداشته است. سیاست‌های ارزی بر اساس انگاره‌هایی شکل یافته که حتی می‌توان گفت بخشی از این انگاره‌ها دهه‌هاست که با ما بوده است. تا ذهن ما از این انگاره‌ها خالی نشود، نسیم تازه‌ای بر سپهر سیاستگذاری ارزی این کشور دمیده نخواهد شد. اما مهم‌ترین این انگار‌ه‌ها چیست؟

ماجراجویی در سیلیکون‌ولی

فصل اقتصاد - او کیست؟ یان کوم، کارآفرینی اوکراینی-آمریکایی است که در جوانی سر از آمریکا درآورد و در آن‌جا پس از ورود به سیلیکون‌ولی و خلق واتساپ، توانست برای همیشه نامش را به عنوان کارآفرین در جهان به ثبت برساند. اکنون به عنوان یکی از کارآفرین‌های جوان در جهان شناخته می‌شود.

جهش تولید با مشارکت مردم چگونه؟|رضا شریفی

فصل اقتصاد - یک کارشناس اقتصادی گفت: پروژه های پیشران صنعتی کشور که در ابتدای دولت سیزدهم طراحی و با دستور معاون اول اجرایی شده اند، یکی از زمینه های تحقق شعار جهش تولید با مشارکت مردم است.

نابغه‌ای برای اقتصاد مدرن

فصل اقتصاد - کسانی‌که به دنبال پایه و اساس اقتصاد مدرن هستند باید از یک کتاب شروع کنند: «انتخاب اجتماعی و ارزش‌های فردی» که توسط کنت ارو نخستین بار در سال 1951 روانه بازار شد.

انگلیسیِ پیشگام در اقتصاد

فصل اقتصاد - برخی از اقتصاددان‌ها سهمی در اقتصاد داشته‌اند که وضعیت چند نسل بعد را هم شکل داده است. یکی از این چهره‌ها «سر جان هیکس» است، اقتصاددان برجسته بریتانیایی که با آثارش در زمینه اقتصاد خرد، علم اقتصاد رفاه و نظریه تعادل عمومی در اقتصاد نئوکلاسیک شناخته می‌شود. به‌رغم دشواری مضامین و مفاهیمی که هیکس درباره آن‌ها کار کرده، می‌توان به شکلی ساده به آن‌ها پرداخت تا ارزش کارش برای هر خواننده‌ای مشخص شود.

رشد پایدار و اقتصاد ایران

فصل اقتصاد - ما برای دستیابی به تکنولوژی باید از چرخ‌های از پیش‌ساخته کشورهای دیگر استفاده کنیم و الگوهای این کشورها را سرلوحه کار خود قرار دهیم که در محور آن چگونگی ایجاد روابط بین‌الملل مناسب و محیط مقرراتی پشتیبان کسب‌وکار در داخل است. این الگوها محدود به آمریکا و اروپا نیستند و امروزه مثال‌های متعدد دیگری از جمله چین، مالزی و ترکیه نیز دارند که شاید به ما نزدیک‌تر باشند. از نگاه نگارنده ما باید دو مبانی اصلی «سرمایه‌گذاری» و «تکنولوژی» را بهبود دهیم تا بتوانیم به رشد پایدار برسیم.

دایره شوم تولید تورم

فصل اقتصاد - کاهش ارزش پول ملی سیاستگذاران ارزی را به سمت کنترل و سرکوب قیمت ارز در تعاملات رسمی هدایت می‌کند. از آنجا که دولت نمی‌تواند ارز مورد تقاضا در قیمت‌های رسمی را تامین کند وضعیت ارز چندنرخی و حداقل دونرخی به وجود می‌آید. یکی نرخ ارز رسمی دولتی و دیگری نرخ ارز در بازار آزاد است. وجود بازار چندنرخی ارز موجب بروز فشارهای سیاسی و اداری برای دریافت ارز با نرخ رسمی برای امور بازرگانی می‌شود. فشار‌های مزبور منشأ فسادهای ریز و کلان می‌شود که قصه چای دبش یک نمونه آن است.

برای ایرانِ اکنون چه باید کرد؟

فصل اقتصاد - اگر می‌خواهید درباره توسعه و توسعه‌گرایی و الزامات آن بدانید، خواندن این مقاله با تاکید بر نقش جامعه، به شما پیشنهاد می‌شود.

جنگ علیه امنیت غذایی

فصل اقتصاد - ناامنی غذایی چه بر سر جوامع خواهد آورد و در سال‌های آینده چه وضعیتی را طی خواهد کرد؟ آ؛ یا روند ناامنی در حوزه غذا رو به افزایش است یا خیر؟ پاسخ را در این مقاله بخوانید.

اراده‌ای برای توسعه وجود ندارد

فصل اقتصاد - اگر به مباحث زیربنایی توسعه در ایران و سیاست‌گذاری با هدف توسعه علاقه دارید، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود.

سناریوهای احتمالی برای سال 1403

فصل اقتصاد - اقتصاد ایران در پیش روی چه مسیری را طی می‌کند و چه متغیرهایی بر آن تاثیرگذار خواهد بود؟ این مقاله را بخوانید.

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| واعظ آشتیانی

فصل اقتصاد - معاون اسبق وزیر صمت در خصوص الزامات تحقق شعار سال گفت: یکی از راهکارهای مهم در افزایش مشارکت مردم در اقتصاد، استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان است.

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| آرمان خالقی

فصل اقتصاد - عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: برای حداکثر شدن مشارکت مردم در فضای اقتصاد، بایستی اعتبار قراردادهای دولتی با بخش خصوصی احیا شود.

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| محمد حسینی

فصل اقتصاد - عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با تاکید بر اینکه توجه ویژه برای هدایت سرمایه های خرد به سمت حوزه کشاورزی یک ضرورت است، گفت: هدایت اعتبار و تخصیص تسهیلات ریالی بایستی به سمت تولید با مزیت باشد.

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟|حسین سرآبادانی

فصل اقتصاد - حسین سرآبادانی تفرشی پژوهشگر هسته عدالت اجتماعی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) در یادداشتی با عنوان «راه چند طرفه مشارکت» نوشت: برای ورود مردم در عرصه ساخت اقتصادی کشور، نیازمند نوآوری‌های نهادی هستیم.

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| حسین عیوضلو

فصل اقتصاد - حسین عیوضلو اقتصاددان درباره مشارکت مردم در تولید معتقد است، نیل به اقتصاد مردمی به یک تغییر پارادایمی نیاز دارد. آیا آمادگی این تغییر پارادایمی را داریم؟

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟ | فردین آقابزرگی

فصل اقتصاد - یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه خواسته فعالان بازار سرمایه مشارکت واقعی مردم در بخشهای مختلف اقتصاد است، گفت: اصل 44 قانون اساسی در سه دهه اخیر مغفول مانده است. 1700میلیارد دلار سرمایه ایرانیان خارج از کشور است که قابلیت جذب دارد.

سیلی زمین

فصل اقتصاد - دنیای امروز چه اصولی را برای برخورد با زمین در پیش دارد؟ برای توسعه صنعت چه استانداردهایی لازم است؟ این مقاله را بخوانید.

«قانون‏گرایی»، «دموکراسی‌خواهی» و «مشروطه‌طلبی» مصدق

فصل اقتصاد - بسیاری از طرفداران سینه‌چاک دکتر مصدق، لابد به تاسی از قائد اعظم خود، طاقت شنیدن سخنان منتقدان را ندارند و اگر آنها را عامل بیگانه ندانند فریب‌خورده و ساده‌لوح می‌شمارند. کمتر اتفاق می‌افتاد دکتر مصدق از کسی انتقادی را بپذیرد حتی اگر منتقد از یاران سابق یا حاضر وی باشد، به‌ویژه اگر انتقاد به وجیه‌المله‌بودن وی احیانا خدشه‌ای وارد می‌کرد.

نکاتی درباره رشد اقتصاد ایران

فصل اقتصاد - اقتصاد ایران بعد از دوران طولانی رکود، رشدی در حدود 4درصد را تجربه می‌کند. همچنین تورم که در سال‌های گذشته به طور مستمر بیش از 40‌درصد بوده، طبق آمار منتشرشده، روندی کاهشی داشته است. تصمیم‌گیران اقتصادی در سخنان خود به عواملی از قبیل مهار رشد نقدینگی، اصلاح بودجه و منضبط کردن دولت، حذف ارز ترجیحی و انتقال یارانه‌ها به انتهای زنجیره مصرف، اصلاح نظام مالیاتی، بهبود فضای کسب‌وکار و نیز افزایش تعامل با همسایگان و شرکای راهبردی اشاره کرده‌اند. میزان جدیت تصمیم‌گیران در اجرای این سیاست‌ها، نحوه اجرای آنها و نیز میزان موفقیت آنها، در صورت انتشار مستمر آمار قابل اتکا، در آینده قابل ارزیابی خواهد بود. ولی توجه تصمیم‌گیران به چنین سیاست‌هایی را که مبنای درست اقتصادی دارند، به فال نیک می‌گیریم.

از مهندسی پیشرفت تا فروپاشی

فصل اقتصاد - «چقدر بحث رایج فروپاشی اقتصاد ایران از نظریه تا عمل واقعیت دارد؟» اصولاً چرا برخی نظام‌های اقتصادی روندی پیش‌برنده دارند و برخی سیر قهقرایی؟ چرا حتی اقتصادهای همتراز ایران مانند کره جنوبی، مالزی، قطر، امارات روندی قابل پیش‌بینی دارند، اما اقتصاد ایران دچار تلاطم، نوسان و بی‌ثباتی است؟ پاسخ را در این مقاله بخوانید؟

مخاطرات بازار نیروی کار

فصل اقتصاد - وضعیت بازار نیروی کار یکی از موضوعات مهم و پرکشش در حوزه اقتصاد هر کشوری است. اما با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی، بازار کار در ایران با چالش‌‌‌های متعددی روبه‌‌‌روست. تعداد بیکاران، نرخ بیکاری، سطح تحصیلات و مهارت‌‌‌های نیروی کار، نرخ استخدام و شرایط کاری از جمله عواملی هستند که وضعیت بازار نیروی کار را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. در ادامه به بررسی ابعاد مختلف بازار نیروی کار در ایران می‌پردازیم.

کدام نهادها سازنده است؟

فصل اقتصاد - کدام مکتب اقتصادی، اقتصاد ایران را راهبری می‌کند؟ آیا این اقتصاد الگوبردار است یا نه؟ در این مقاله پاسخ این پرسش را خواهید یافت.

غفلت از طبقه متوسط چه تبعاتی دارد؟

فصل اقتصاد - تقویت طبقه متوسط نابرابری میان اقشار میانی و اقشار بالا را از بین می‌برد و این به ثبات و آرامش سیاسی کمک می‌کند. علی‌اصغر سعیدی، جامعه‌شناس در این مقاله به اهمیت و جایگاه طبقه متوسط در ثبات سیاسی تاکید دارد.

مسکن؛ لکوموتیو «تورم» و «کاهش رفاه»

فصل اقتصاد - افزایش تولید و عرضه مسکن به میزان 4 میلیون واحد در طول چهار سال از اصلی‌ترین وعده‌های دولت جدید در سال 1400 بود. بنا بر آن بود که این امر با اتکا به قانون جهش تولید مسکن و اجرای طرح نهضت ملی مسکن محقق شود.

اقتصاد ترکیه سرمست از افزایش اعتبار

فصل اقتصاد - موسسه رتبه‌بندی فیچ در آخرین گزارشی که درباره ترکیه منتشر کرد، رتبه اعتباری این کشور را از B2 در سپتامبر سال‌2023 به +B ارتقا داد. این ارتقا به‌معنای آن است که اعتبار اقتصاد و سیاست ترکیه از حالت «ثبات» به حالت «مثبت» تغییر یافته‌است. دو سال‌پیش اعتبار اقتصاد ترکیه -B بود. ارتقای رتبه ترکیه از سوی موسسه معتبر و بین‌المللی فیچ خوشحالی مقامات اقتصادی ترکیه را دربر داشت.

راه طی‌نشده

فصل اقتصاد - اگر می‌خواهید با عینک جامعه‌شناس‌ها به پدیده اختلال‌های اقتصادی بنگرید، یا اینکه می‌خواهید بدانید چرا برخی در جامعه از ثروتی ماندگار به ثروت بادآورده روی آورده‌اند، حتماً مقاله پیش رو را بخوانید.

سازمان بورس؛ از نظارت بر بازار تا نظاره بر خود

فصل اقتصاد - بیش از پنج‌دهه از تاسیس سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران و حدود دو دهه از تبدیل آن به سازمان بورس و اوراق بهادار می‌‌‌گذرد و این سازمان در کنار بانک مرکزی و بیمه مرکزی به عنوان یکی از سه نهاد مقررات‌‌‌گذار در صنعت مالی کشور نقش‌‌‌آفرینی کرده است. بررسی عملکرد این نهاد در ادوار مختلف از حوصله‌‌ این نوشتار خارج است؛ اما می‌‌‌توان در مورد کلیت نقش آن در اقبال و ادبار عمومی به بازار سرمایه سخن گفت.

وقتی هیچ می‌کاریم، پوچ درو می‌کنیم

فصل اقتصاد - محمود نجفی‌عرب، رئیس اتاق بازرگانی تهران در صفحه اینستاگرام خود از دغدغه این روزهای کسب‌وکارها می‌گوید که چگونه بحران ارزی به تولید آسیب جدی زده، خواب سرمایه را زیاد کرده و موجب افزایش هزینه تولید شده‌است.

اخبار خواندنی

انگاره‌های ارزی

ماجراجویی در سیلیکون‌ولی

جهش تولید با مشارکت مردم چگونه؟|رضا شریفی

نابغه‌ای برای اقتصاد مدرن

انگلیسیِ پیشگام در اقتصاد

تجربه اصلاحات آمرانه؛ از ایران تا عربستان

رشد پایدار و اقتصاد ایران

دایره شوم تولید تورم

برای ایرانِ اکنون چه باید کرد؟

جنگ علیه امنیت غذایی

اراده‌ای برای توسعه وجود ندارد

سناریوهای احتمالی برای سال 1403

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| واعظ آشتیانی

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| آرمان خالقی

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| محمد حسینی

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟|حسین سرآبادانی

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟| حسین عیوضلو

مشارکت مردم در تولید، چگونه؟ | فردین آقابزرگی

سیلی زمین

«قانون‏گرایی»، «دموکراسی‌خواهی» و «مشروطه‌طلبی» مصدق

نکاتی درباره رشد اقتصاد ایران

از مهندسی پیشرفت تا فروپاشی

مخاطرات بازار نیروی کار

کدام نهادها سازنده است؟

غفلت از طبقه متوسط چه تبعاتی دارد؟

مسکن؛ لکوموتیو «تورم» و «کاهش رفاه»

اقتصاد ترکیه سرمست از افزایش اعتبار

راه طی‌نشده

سازمان بورس؛ از نظارت بر بازار تا نظاره بر خود

وقتی هیچ می‌کاریم، پوچ درو می‌کنیم

بی‌راهه فقرزدایی

مشکلات در آینده بیشتر می‌شود

غفلت جامعه و روشنفکران از مسئله بازنشستگی

نابرابری در توزیع درآمد و قطبی شدن ترجیحات رای‌دهندگان

بحران در تنگناها

سهم مشترک در آسمان‌ها

سیاه‌چاله‌های صندوق بازنشستگی

باید زودتر در سن بازنشستگی تجدیدنظر می‌شد

دیپلماسیِ اسلحه و قایق

ارز، بهره و تورم

حفره‌ای در قلب قاره سبز

هجوم خودروهای برقی چینی

ارزیابی ملی پول‌شویی

ترامپ و خطر ژئوپلیتیک جهانی

دشمن رشد پایدار

نخستین افتخار اقتصادی آمریکا

انتخابات و اصلاحات اقتصادی

تجارت خانوادگی

راه رسیدن به سرمایه

کاش این خبر نادرست باشد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.