یادداشت

وقتی «مولدها» هم نامولد می‌شوند!

فصل اقتصاد - این روزها که طرح مولد‌سازی اموال دولتی حسابی سرو صدا کرده و انجام آن به درستی با مخالفت همگانی مواجه شده است، بد نیست نگاهی به بنگاه‌های صنعتی کشورمان به عنوان مولد‌ترین بخش اقتصاد کشور بیندازیم تا مشخص شود آن بنگاه‌های «مولد» خود در چه ساختار «غیرمولدی» نفس می‌کشند.

عرضه خودرو در بورس منتفی شد؟

فصل اقتصاد - این روزها اظهارنظرهای متضادی در خصوص خوب یا بد بودن عرضه خودرو در بورس صورت می‌گیرد و دیدگاه‌های مختلفی درباره آن مطرح می‌شود.

کارمزد نجومی برای فروش اموال دولتی!

فصل اقتصاد - مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت بسیار بحث‌انگیز شده است. نکات و ابهامات بسیار زیادی در مورد اهداف و ساز و کار اجرای این مصوبه وجود دارد که می‌بایست مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

فصل اقتصاد - دولت سیزدهم فاقد استراتژی کلی است و با بررسی بودجه نمی‌توان متوجه شد که اساسا این دولت در سال آینده به دنبال تحقق چه رویکردی است؟ با این توضیحات، بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد. مضافا اینکه انبساطی و غیر کارآمد است.

تاثیر مثبت تورم روی بورس

فصل اقتصاد - تورم روی بورس اثر مثبت دارد؛ یعنی زمانی که تورم افزایش پیدا می‌کند بورس نیز مثبت می‌شود. این بدان معناست که بورس می‌تواند از شرایط تورمی و رونق تاثیر بپذیرد.

استقبال از انتخابات اتاق

فصل اقتصاد - تاکنون بیش از 100نفر برای شرکت در انتخابات اتاق بازرگانی تهران ثبت‌نام کرده‌اند. رئیس هیات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی تهران با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید این تعداد شرکت‌کننده مناسب است و احتمالا تعداد کاندیداها از انتخابات دوره گذشته بالاتر برود. باوجوداین برخی از شنیده‌ها حاکی از بروز برخی مشکلات است.

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

فصل اقتصاد - عمده ریسک‌های کنونی مقابل شرکت‌ها، مستقیم یا غیرمستقیم به کارکنان ختم می‌شود. از همین رو، مدیر منابع انسانی سابق IBM، نقش این حوزه در کسب‌وکارهای2023 را به اندازه مدیر ارشد مالی، با اهمیت توصیف می‌کند. تحقیقات او از 100شرکت نشان می‌دهد، مدیران منابع انسانی نیازمند کسب سه مهارت ضروری هستند که مهم‌ترین آن، «هدایت مدیر ارشد به رویکرد نرم مقابل کارمندان» است.

معرفی دستمزد تورم‌زا

فصل اقتصاد - بررسی لایحه بودجه سال آتی کل کشور در مجلس بار دیگر باب بحث‌ها درباره میزان افزایش حقوق کارکنان دولت و حتی دستمزد کارگران در سال آینده را باز کرده است. این در حالی است که بر اساس قانون کار، دستمزد کارگران در شورای عالی کار و با حضور نمایندگان کارفرمایان، کارگران و دولت تعیین می‌شود.

اقتصاد سوسیالیستی و مولدسازی

فصل اقتصاد - پروژه مولدسازی اموال دولت که این روزها سر و صدای زیادی در رسانه‌ها و افکار عمومی ایجاد کرده، واجد نقاط ابهامی است که می‌بایست به آن پاسخ مناسبی داده شود.

قاچاق و آدرس‌های غلط

فصل اقتصاد - مقابله با قاچاق و تلاش برای بهبود وضعیت زندگی مرزنشینان دو موضوع متفاوت است و برای هر یک از آنها باید طرحی هماهنگ همه‌جانبه و بلندمدت را در دستور کار قرار داد.

تبارشناسی تحریم

فصل اقتصاد - تحریم‌های بین‌المللی و داخلی با اقتصاد ایران چه کرده است؟ پاسخ این پزسش را در مقاله پیش‌ روی بخوانید.

صادر کنیم یا نه؟

فصل اقتصاد - انتخاب چگونگی ورود به بازار خارجی یک تصمیم استراتژیک و مهم است. در اجرای این تصمیم بخش عمده ای از منابع مالی و انسانی شرکت ها صرف می شود، به همین دلیل انتخاب روش بهینه برای صادرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

دو خبر اقتصادی و یک نتیجه

فصل اقتصاد - بررسی اخبار اقتصادی یکی از گزاره‌هایی است که با بررسی آن می‌توان تصویری از نظام تصمیم‌سازی‌های دولت دست پیدا کرد؛ طی روزهای اخیر دو خبر در فضای عمومی کشور منتشر شدند که با بررسی آنها می‌توان تصویری از نظام تصمیم‌سازی‌های دولت و نقش کانون‌های سوداگرانه در بازارها به دست آورد.

بدعت عجیب؛ چرا متن مصوبه مولدسازی محرمانه است؟

فصل اقتصاد - طبق اظهارات رییس سازمان خصوصی‌سازی مسوولیت دبیرخانه هیات عالی مولدسازی دارایی‌های دولت و نیز اجرای عملیات مولدسازی بر عهده وزارت اقتصاد است و وزیر اقتصاد این وظیفه را به سازمان خصوصی‌سازی تفویض کرده است.

دست فقر را کوتاه کنید

فصل اقتصاد - مساله اینجاست که دیگر نمی‌توان با اما و اگر بر مشکلات این روزها غالب شد، تورم به صورت غیرقابل باوری در حال افزایش است و هر روز تعداد بیشتری از مردم قربانی فقر می‌شوند. در این بین اما مسوولان به گمان اینکه می‌توانند با گفتن حرف‌های امیدوار‌کننده این حجم از گرفتاری را در جامعه خنثی کنند، بدون توجه به شرایطی که بر جامعه حاکم است دم از آینده روشن و پیشرفت و... می‌زنند.

صدای بی‌صدایان

فصل اقتصاد - دهه هشتادی‌ها چه می‌گویند و حامل چه گفتمانی هستند؛ گفتمان این نسل با نسل قبلی چه تفاوت‌ها و تشابه‌هایی دارد؟ این مقاله را بخوانید.

بورس و عوامل تاثیرگذار

فصل اقتصاد - عرضه خودرو در بورس کالا، افزایش نرخ دلار و رشد کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی سه عامل تاثیرگذار روی بازار هستند و خروج برخی از محصولات از بند قیمت‌گذاری دستوری مانند خودرو، بر وضعیت شرکت‌ها در زمینه‌هایی چون وضعیت سودآوری، خروج برخی شرکت‌ها از زیان‌دهی و چشم‌انداز سودآتی شرکت‌ها اثرگذار است.

موریانه‌های تورمی؛ از هر عاملی که باعث افزایش تورم و قدرتمند شدن آن می‌شود باید ترسید

فصل اقتصاد - پرده تازه‌ای از فشار آمریکا و غرب به چین در حال رونمایی است؛ این فشار در شرایطی که ایران ذیل فشارهای تحریمی شدیدی قرار دارد و درآمدهای ارزی‌اش تا حد زیادی کاهش یافته، نگران کننده است.

عبور بورس از فاز تردید

فصل اقتصاد - بورس ایران در آستانه یک پوست‌اندازی و حرکت به سمت رونق و صعود است. این روند البته در صورتی به وقوع می‌پیوندد که متغیرهای پیرامونی بازار را وارد دوره التهابی نکنند.

بن‏‏‌بست اصلاحات اقتضایی

فصل اقتصاد - مالیات بر عایدی سرمایه در عرف بین‌المللی امری پذیرفته‌شده است؛ اما در کشور ما به‌دلیل وجود درآمدهای نفتی سرشار و آسان‌یاب برای دولت، متولیان مالیاتی به آن چندان توجهی نداشتند، چنان‌که به‌دلیل «بی‌‌‌نیازی»، در سطح وسیعی معافیت‌‌‌های مالیاتی اغلب بی‌‌‌وجهی را برای برخی فعالیت‌‌‌ها و بنگاه‌‌‌های «نورچشمی» سیاسی اعمال می‌‌‌کردند که اغلب آنها تاکنون ادامه یافته است.

تبعات یک طرح مالیاتی

فصل اقتصاد - مدتی است که طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حال بررسی و طی‌کردن مسیر تصویب در مجلس است و کلیات آن تصویب شده و در حال حاضر جزئیات آن در حال بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس است. مالیات بر عایدی سرمایه، بر سود ناشی از نقل و انتقال (خرید و فروش) اموال غیر‌مولد، از جمله مسکن، زمین، وسایط نقلیه، املاک تجاری و انواع فلزات گران‌قیمت و ارز خارجی اعمال می‌شود. به‌طور خلاصه براساس این قانون، در صورتی که فرد از خرید و فروش این اموال سود کسب کند، باید بخشی از آن را به‌عنوان مالیات پرداخت کند.

توفان شیل

فصل اقتصاد - در دهه 1980، عده کمی بر این باور بودند که استخراج گاز طبیعی از سنگ شیل متراکم، به نحوی که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد، امکان‌پذیر است ولی کتب مرجع مهندسی نفت این امر را غیرممکن می‌دانستند.

ایست تورم اجاره مسکن

فصل اقتصاد - اجاره‌بها در کشور طی ماه اول زمستان، با همان نرخ رشد ماهانه ماه آخر پاییز، افزایش یافت. آمار رسمی نشان می‌دهد، تورم ماهانه 8/ 2درصدی اجاره در آذر، برای ماه دی نیز بدون تغییر، تکرار شد. تثبیت سرعت رشد اجاره‌بها در زمستان، آن هم بعداز کاهش نرخ تورم اجاره در پاییز، ناشی از دو علت است که یکی از آنها به‌ خصوصیات زمستانی بازار اجاره مسکن مربوط می‌شود.

عدالت و تغییرات اقلیمی

فصل اقتصاد - در حوزه عدالت و تغییرات اقلیمی که در بیست و هفتمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل یا کاپ 27 در شرم‌الشیخ مصر مورد بحث بود، ایران چه جایگاهی دارد و چه باید بکند؟ این مقاله را بخوانید.

دورنمای توافق پس از سفر گروسی؛ عدم توافق با آژانس احتمال راه‌اندازی مکانیسم ماشه را بیشتر می‌کند

فصل اقتصاد - بر اساس اعلام محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی کشور، به زودی قرار است، گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی راهی تهران شود تا به پاسخ ابهامات و پرسش‌های مد نظرش دست پیدا کند.

بیم‌ها و امیدهای بازار سهام کدام‌اند؟

فصل اقتصاد - به‌طور کلی بازار سهام مجموعه‌ای از بیم‌ها و امیدها را در برابر دارد. امیدهایی که دورنمایی از رشد را تصویرسازی می‌کند و بیم‌هایی که خطراتی را برای سهامداران تازه کار شکل می‌دهد.

قوانین جدید در بازار

فصل اقتصاد - طرحی بلندمدت در جهت تطبیق و سازگاری موضوع فعالیت فرابورس در دستور کار قرارگرفته است، یعنی متولیان سازمان در زمان روشن شدن موتور بازار و از بین رفتن نگرانی از تغییرات متأثر از اتفاقات کوچک به دنبال اصلاحات لازم هستند.

اخبار خواندنی

کوتاهی دست مردم ایران از مالکیت شرکت های دولتی

وقتی «مولدها» هم نامولد می‌شوند!

عرضه خودرو در بورس منتفی شد؟

کارمزد نجومی برای فروش اموال دولتی!

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

تاثیر مثبت تورم روی بورس

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

معرفی دستمزد تورم‌زا

اقتصاد سوسیالیستی و مولدسازی

قاچاق و آدرس‌های غلط

تبارشناسی تحریم

صادر کنیم یا نه؟

دو خبر اقتصادی و یک نتیجه

بدعت عجیب؛ چرا متن مصوبه مولدسازی محرمانه است؟

دست فقر را کوتاه کنید

صدای بی‌صدایان

بورس و عوامل تاثیرگذار

موریانه‌های تورمی؛ از هر عاملی که باعث افزایش تورم و قدرتمند شدن آن می‌شود باید ترسید

عبور بورس از فاز تردید

بن‏‏‌بست اصلاحات اقتضایی

تبعات یک طرح مالیاتی

توفان شیل

ایست تورم اجاره مسکن

عدالت و تغییرات اقلیمی

دورنمای توافق پس از سفر گروسی؛ عدم توافق با آژانس احتمال راه‌اندازی مکانیسم ماشه را بیشتر می‌کند

بیم‌ها و امیدهای بازار سهام کدام‌اند؟

قوانین جدید در بازار

نام جدید اینترنت طبقاتی

مشکلات اقتصادی و تزلزل در بنیان خانواده

مساله دیپلماسی انرژی کشور؛ چرا بازارهای چین، هند و پاکستان را از دست دادیم؟

متهم اول بحران آب

مسیر بورس در سال آتی؛ از سال آینده با این بودجه بین 35 تا 50 درصد تورم خواهیم داشت

چین ما را دور می‌زند

یوروهای زبان‌بسته توزیعی در بهشت دلالان

سرگیجه در معاملات ارزی

هفت‌خوان تجارت دریایی

شوک داووس به رهبران اقتصادی

جدال سهامداران در پیچ خطرناک

ضرورت احتیاط در تفسیر نرخ بیکاری

تبعات اخبار ضد و نقیض در خصوص بورس

شرط آرامش ارزی

خودرویی‌ها در بورس

چراغ قرمز

گمرک زیر سن بلوغ

تفاوت حکمرانی خوب با توسعه گرا

تجربه جزیی نگری

فردا دیر است؛ دولت شرایط خطیر اقتصادی کشور را جدی نگرفته

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.