یادداشت

شاخص راهنما در بورس تهران

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- محمد‌فاضل نوربخش : بررسی شاخص کل و شاخص هموزن نشان می‌دهد در بازه بلندمدت، شاخص هموزن نماگر بهتری برای بازار سهام به شمار می‌آید. به عبارت دیگر، ازآنجاکه از میان 664نماد بورسی و فرابورسی تنها سه نماد «فارس»، «فولاد» و «فملی» با انحصار 16درصد ارزش کل بازار می‏توانند به راحتی روند شاخص کل را تغییر دهند. بنابراین شاخص هموزن معیار بهتری برای نمایش وضعیت بازار است.

منبع تغذیه تورم 1402

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد - صبا نوبری : کسری بودجه در اقتصاد ایران به‌دلیل رویکرد دولت در تامین آن از محل منابع بانک مرکزی و اثرگذاری بر تورم به یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های سیاستگذار بدل شده است. برآوردها نشان می‌دهد نسبت کسری بودجه1402 به منابع عمومی حدود 25 تا 35درصد خواهد بود. «دنیای‌اقتصاد» آثار و نتایج پولی این موضوع را در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرده است.

ضرورت عقب‌نشینی بانک مرکزی از خط مقدم تجارت خارجی

فصل اقتصاد - یک بانک مرکزی پیشرفته اساسا به لزوم استقلال سیاست ارزی خود از سیاست تجاری دولت آگاه است و نقش خود در بازار ارز را به مدیریت نرخ ارز در راستای اجرای نظام ارزی قانونی کشور مبتنی بر ابزارهای نقدی (اسکناس و حواله)، اوراق ارزی و مشتقات ارزی محدود می‌کند و خرید ارز صادرکنندگان و توزیع آن بین واردکنندگان را بر عهده متولیان تجارت خارجی کشور قرار می‌دهد.

سنگ محک متفاوت ورود سرمایه به بورس

فصل اقتصاد - در سال جاری عقب‌ماندگی بازار سرمایه از سایر بازارهای موازی بسیار بیشتر از گذشته است و تا رسیدن بازار سرمایه به بازارهای موازی جای رشد زیادی وجود دارد. این امر نشان می‌دهد که هنوز پتانسیل برای رشد وجود دارد و مساله تورم در کشور هنوز در قیمت سهم‌ها به‌طور کامل منعکس نشده است.

بسته تفکیک قیمت‌گذاری از «صمت»

فصل اقتصاد - بازوی پژوهشی اتاق ایران نقدی بر طرح تفکیک «صمت» وارد کرد و ایجاد وزارتخانه جدید را زیر سوال برد. در گزارش جدید این مرکز، پیشنهادهایی نیز مطرح شده که از جمله آن واگذاری اقدامات تصدی‌گری از دولت به اتاق‌ها و تشکل‌ها، عضویت در ستاد تنظیم بازار، سلب اختیار در حوزه مداخلات قیمتی از سازمان تعزیرات و سازمان حمایت و دادن اختیار به نهادهای تنظیم‌گر تخصصی در خصوص قواعد قیمت‌گذاری است.

فایده برنامه هفتم چیست؟

فصل اقتصاد - در زندگی اجتماعی عملکرد به واژه‌ها و شعارها روح می‌بخشد. فی‌المثل اگر عملکرد حکومت با نص قانون همسو باشد، شعار قانون‌گرایی با مسما می‌شود و معنای مشخصی می‌یابد وگرنه به شعاری خسته‌کننده و بی‌روح بدل می‌شود که رغبتی را برنمی‌انگیزد.

چهره‌ جدید فقر در ایران

فصل اقتصاد - بهبود در وضعیت معیشت مردم را می‌توان هدف همه سیاست‌های اقتصاد دانست. یعنی علم اقتصاد و تمام ابزارهای سیاستگذاری در خدمت رشد اقتصادی‌ای هستند که در رفاه مردم تجلی پیدا کند و منجر به بهبود وضعیت معیشتی شود. با این اوصاف، تغییر در وضعیت رفاهی و معیشتی مردم را می‌توان شاخصی برای عملکرد مجموعه سیاست‌های اقتصادی یک کشور دانست.

روز ناکام در اتاق تهران

فصل اقتصاد - نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در حالی برگزار شد که براساس روال معمول هر دوره، باید هیات‌رئیسه این اتاق در این نشست مشخص می‌شدند. اما با بالا گرفتن اختلافات داخلی ائتلاف برای فردا، این انتخابات به روز یکشنبه هفته آینده موکول شد. با توجه به اتفاقات روز گذشته، به نظر می‌رسد اتاق تهران با وجود کرسی‌های غالب ائتلاف، شاهد یک انتخابات جدی باشد.

کلید دیجیتالی موفقیت شرکت‌ها

فصل اقتصاد - نظرسنجی از 2هزار مدیر ارشد شرکت‌های برتر جهان درباره «فرجام کسب‌وکارها در عصر دیجیتال»، پیام‌های معنادار مخابره کرد. مهم‌ترین یافته این نظرسنجی، تغییر کلید ورود به بازار است؛ مشتریان امروزی، نوآوری را به برند شرکت ترجیح می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود سه صنعت با بیشترین موج «دگرگونی دیجیتالی» مواجه شوند. دانشگاه هاروارد کاتالیزور تطبیق شرکت‌ها با عصر جدید را معرفی کرد.

حذف ضربه‌گیر بازار کار

فصل اقتصاد - داریوش مجد : نگاهی به آمار انتخاب رشته و ورود دانشجویان به دانشگاه‌های کشور نشان می‌دهد تمایل برای ادامه تحصیل در جوانان کاهش 50 درصدی داشته به‌طوری‌که به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد: «امروز 600 هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها داریم.»این آمار در حالی مطرح می‌شود که بر اساس گزارش ایسنا، در برخی از استان‌های کشور نرخ بیکاران تحصیل‌کرده 3 برابر بیکارانی است که تحصیلات دانشگاهی ندارند.

محافظه‌کارترین پارلمان در تاریخ ترکیه

فصل اقتصاد - المانیتور در گزارشی به بررسی ترکیب پارلمان ترکیه پرداخت و تاکید کرد که حدود 400کرسی در اختیار ناسیونالیست‌ها و محافظه‌کاران از هر دو طیف قرار گرفته است. این پایگاه خبری-تحلیلی این اتفاق را به‌عنوان تشکیل محافظه‌کارترین و ناسیونالیست‌ترین پارلمان در تاریخ مدرن ترکیه تحلیل کرد. چنین ترکیبی باعث می‌شود که سال‌های سختی پیش روی دموکراسی‌خواهان و طرفداران حقوق زنان باشد.

تجارت تهران-جاکارتا زیر ذره‌بین

فصل اقتصاد - همزمان با سفر رئیس‌جمهوری به اندونزی، تجارت تهران و جاکارتا زیرذره‌بین قرار گرفته است. سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت، تجارت ایران و اندونزی را یک‌میلیارد دلار عنوان کرده است که محصولات فولادی سهم 95درصدی از صادرات 847میلیون دلاری ایران دارد. حال به‌نظر می‌رسد با سفر رئیس‌جمهوری به اندونزی، ایران در آستانه امضای توافق‌نامه ترجیحی با این کشور قرار دارد.

مسوولیت خطیر در برابر تهران

فصل اقتصاد - پیروز حناچی پیشنهاد تفکیک دبیرخانه کمیسیون ماده پنج شهر تهران از شهرداری پایتخت به‌تازگی از سوی دولت و در قالب ماده‌ای از لایحه برنامه هفتم توسعه مطرح شده است. اما ریشه طرح این پیشنهاد چیست و تا چه اندازه می‌توان به اثربخش بودن آن در جلوگیری از عدول نسبت به ضوابط طرح تفصیلی تهران امیدوار بود؟

اشتغال‌زایی کشاورزی: زوال منابع طبیعی

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد: مدیر دفتر پژوهش‌های اقتصاد و توسعه اتاق مشهد درباره پیامدهای بی‌توجهی به تولید آمارمحور اشتغال در بخش کشاورزی خراسان هشدار داد. سیدمحمد بحرینیان که پژوهش های تحلیلی او در سال‌های گذشته و پس از همکاری اش با دفتر پژوهش های اتاق ایران بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران درباره تهدیدهایی که اقتصاد خراسان را با خطر مواجه کرده، هشدار داده است.

پاسخ «فملی» به دنیای‌اقتصاد

فصل اقتصاد - شرکت ملی مس ایران به گزارش «دنیای‌اقتصاد» واکنش نشان داد. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی با عنوان «پیامدهای خام فروشی صنعت مس» که در تاریخ 27اردیبهشت1402 به چاپ رسید، به مشکلات صنایع پایین‌دستی صنعت مس اشاره کرده بود که «فملی» با ارائه گزارش جدید، اعداد و ارقام 12ماهه1401 را به‌روز کرد. پاسخ «فملی» به دنیای‌اقتصاد، عینا به چاپ رسیده است.

نقش «روایت» در کیمیاگری اقتصاد

فصل اقتصاد - در بحبوحه انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه که فضای سیاسی آن کشور را دوقطبی کرده بود، اتفاق مهم دیگری افتاد که متاسفانه از دید رسانه‌های داخلی مخفی ماند و توجه زیادی هم به آن نشد. کمال درویش، معمار اقتصاد نوین ترکیه، 6 روز قبل از انتخابات، 14 ماه مه، در 74سالگی درگذشت. کمال درویش اقتصاددان و سیاستمداری بود که سمت‌های مختلفی، از معاونت بانک جهانی گرفته تا ریاست برنامه توسعه سازمان ملل، را در اختیار داشت

پول؛ تنها ریشه تورم

فصل اقتصاد - هرگاه صحبت از تورم و کنترل آن می‌شود، اقتصاددانان و افرادی که آشنایی اجمالی با اقتصاد دارند، بلافاصله به سراغ نظریه پولی و سردمدار آن، میلتون فریدمن می‌روند و گسترش دانش ما درباره ریشه‌های تورم را مدیون او می‌دانند. وقتی که از فریدمن در اواخر عمر او درباره تورم و نظریه او در این‌باره سوال می‌شود، به جز کارهای خود، از فرد دیگری هم نام می‌برد و نقش اساسی او را یادآور می‌شود. او رابرت لوکاس است. اقتصاددان برنده جایزه نوبل اقتصاد 1995 که چند روز پیش درگذشت

42 کاندیدا برای هیات رئیسه اتاق

فصل اقتصاد - مهلت ثبت‌نام برای کاندیداتوری هیات رئیسه اتاق ایران روز چهارشنبه مورخ 27اردیبهشت‌ماه به اتمام رسید تا شاهد انتخابات دیگری در پارلمان بخش‌خصوصی باشیم. 42کاندیدا برای 7کرسی هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ثبت‌نام کرده‌اند و در انتظار تایید صلاحیت هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد 24اتاق شهرستان در این لیست نماینده دارند.

شارژ دستوری انبار خودروسازان

فصل اقتصاد - گزارش جدید پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نشان می‌دهد پدیده دپوی خودروهای داخلی بار دیگر بروز کرده است؛ اتفاقی که ریشه آن در تداوم و تشدید قیمت‌گذاری دستوری است. طبق این گزارش، دپوی خودرو از اسفندماه سال گذشته کلید خورده و در فروردین ماه شارژ دوباره شده است. شورای رقابت قرار بود در اسفند ماه قیمت خودروها را اعلام کند.

چین و روسیه روی میز گروه 7

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-شهلا زمانی اسکویی : رهبران گروه هفت در پارک یادبود صلح هیروشیما برای افتتاحیه رسمی اجلاس سه‌روزه گرد هم آمدند تا دو موضوع محوری را مورد بحث قرار دهند: چین و روسیه. خبرها حاکی از آن است اعضای این گروه درباره اعمال تحریم‌های سخت علیه دولت پوتین به توافق رسیده‌اند؛ ولی درباره چین اختلاف‌نظرهایی میان آنها دیده می‌شود؛ به‌ویژه که آلمان‌ها بر تداوم روابط اقتصادی و تجاری با پکن تاکید دارند.

آمار بانک مرکزی درباره تخصیص ارز

فصل اقتصاد - بانک مرکزی اعلام کرد، در راستای تامین کالاهای اساسی موردنیاز کشور در سال جاری، با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و تحت توافقات به‌عمل‌آمده، از ابتدای سال تا‌کنون بالغ بر 5/ 2میلیارد دلار بابت واردات گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و روغن، برنج، کود و ... تامین ارز با نرخ مصوب صورت گرفته است که این مبلغ بیش از دوبرابر ارز تامینی در بازه زمانی مشابه سال گذشته است.

پیامدهای خام‌فروشی در صنعت مس

فصل اقتصاد - عملکرد شرکت ملی مس در سال1401 نشان‌دهنده کاهش تاریخی 10درصدی تولید در این شرکت است. بررسی معاملات بورس کالا نیز حاکی از آن است که در عین رشد عرضه کاتد، میزان فروش مفتول ثابت بوده که نشان‌دهنده قطع زنجیره ارزش مس است. افزایش خام‌فروشی در صنعت مس، کابل‌سازان را که از صنایع پایین‌دستی به حساب می‌آیند، با مشکل تامین مواد اولیه مواجه کرده است.

بلومبرگ پس‌از بازنشستگی «بلومبرگ»

فصل اقتصاد - مایکل بلومبرگ، پس از حدود نیم‌قرن سکانداری غول خدمات مالی، پست مدیرعاملی کمپانی بلومبرگ را واگذار می‌کند. این بازنشستگی بیش از آنچه برای کارکنان شرکت، از بابت «ابهام درباره آینده بلومبرگ» شوک‌آور باشد، برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای جهانی که به داده‌ها و تحلیل‌های مالی «ترمینال» بلومبرگ وابسته هستند، نگران‌کننده است. مدیرعامل بلومبرگ را «راکفلر قرن21» خطاب می‌کنند.

برکناری قابل پیش‌بینی

فصل اقتصاد - برکناری رئیس هیات عامل ایمیدرو و انتصاب رئیس جدید اگرچه قابل پیش‌بینی بود، اما نشان می‌دهد این شرکت نیز همچون بسیاری از شرکت‌های دولتی به تحول اساسی در حوزه سیاستگذاری نیاز دارد. باید این پرسش را مطرح کرد که تصمیمات وسیاست‌های ایمیدرو چه میزان به توانمندسازی بخش خصوصی واقعی، استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌ها و رشد تولید منجر شده است؟

زخم تجاری سیاست ارزی

فصل اقتصاد - بانک مرکزی اعلام کرده است از این پس ارز را به‌طور مستقیم از صادرکننده‌ها خریداری می‌کند و به وارد کننده‌ها خواهد فروخت. فعالان اقتصادی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گویند مهم‌ترین ایراد چنین اقدامی تبدیل بانک مرکزی به بازار است. اولا ساختار بانک مرکزی برای عملیات تجاری طراحی نشده است و ثانیا محول کردن این عملیات بازاری به آن، با توجه به چند نرخی بودن ارز می‌تواند فسادزا باشد.

تست بازدهی خودروی ایران و جهان

فصل اقتصاد - بدنه اصلی خودروسازی ایران در سال گذشته شاخص بهره‌وری 5/ 17را به ثبت رساند؛ عددی که در مقایسه با استاندارد جهانی بسیار پایین است و ریشه در «نیروی مازاد» و «تولید کمتر از ظرفیت» در خودروسازی دارد. به این ترتیب به ازای هر یک نفر پرسنل در خودروسازی تنها 5/ 17دستگاه خودرو به تولید رسیده، حال آنکه در جنرال‌موتورز به ازای هر نفر 42خودرو تولید شده است.

واقعیت‌های کنش دیپلماتیک آمریکا

فصل اقتصاد - دیپلماسی فرآیندی پیچیده، پرمخاطره و ابهام‌آمیز خواهد بود. سیاست امنیتی آمریکا در برخورد با ایران همواره مبتنی بر نشانه‌هایی از کنش ابهام‌آمیز و عدم همکاری عملی برای حل موضوعات و مسائل راهبردی بوده است.

تله سیاستی تجزیه «صمت»

فصل اقتصاد - تفکیک «صمت» موجب مهار گرانی می‌شود؟ بانیان طرح احیای وزارت بازرگانی با اطمینان‌خاطر بالا به دولت سیزدهم گفته‌اند با تفکیک صمت «مهار گرانی» امکان‌پذیر می‌شود. سیاستگذار نیز با هدف کاهش فشار قیمت‌ها بر جامعه، به تشکیل یک وزارتخانه جدید اقدام کرده است. این اقدام دولت اما تبعات بسیاری در پی دارد. برای نمونه با اینکه در ظاهر تشکیل وزارت بازرگانی چیزی جز توجه بیشتر به بخش تجارت نیست، اما آنچه از دل این نهاد بیرون می‌آید نه «آزادی تجارت» که «سرکوب قیمت» و «محدودیت دادوستد» است. صاحب‌نظران حوزه تولید و تجارت هشدار می‌دهند تفکیک صمت به دو وزارتخانه جز اینکه بوروکراسی را شدت می‌بخشد و آزادی اقتصادی را کاهش می‌دهد، حاصل دیگری ندارد. کارشناسان با یادآوری اثرات سوء این انتخاب، به سیاستگذار توصیه می‌کنند به جای دویدن به دنبال قیمت‌ها در قالب وزارت بازرگانی، پای در مسیر اصلاح سیاست اقتصادی بگذارد و از راه‌های متعارف، علمی و آزموده‌شده بر اسب سرکش گرانی مهار بزند. کنترل تورم یک راه بیشتر ندارد و آن اتکا به سیاست‌های انقباض پولی و توازن در سیاست‌های بودجه‌ای است.

تورم در لایحه ضدتورمی

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- شیرین جمشیدیان : دولت در لایحه «الحاق یک بند به تبصره 6 قانون بودجه سال1402 کل کشور» نرخ مالیات ارزش افزوده بر واردات داروهای ضروری را با هدف مقابله با تورم از چهاردرصد به یک‌درصد تقلیل داد. با این حال برخی نمایندگان درگفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کردند که چنین تقلیلی موجب کاهش 80همتی درآمدهای دولت می‌شود و کسری بودجه نیز خود بر تورم تاثیر خواهد گذاشت.

منگنه واردات نهاده غذا

فصل اقتصاد - تامین‌کنندگان نهاده‌های دامی پس از مشکلاتی که در تخصیص و تامین ارز داشتند، این‌بار با محدودیت در ثبت سفارش مواجه شده‌اند؛ محدودیتی که به گفته فعالان این حوزه مشخص نیست از سوی چه نهادی اعمال می‌شود. این مانع جدید موجب نگرانی درباره آینده امنیت غذایی شده است. ارز چند نرخی از مهم‌ترین عوامل ایجاد وضعیت موجود است.

اخبار خواندنی

شاخص راهنما در بورس تهران

منبع تغذیه تورم 1402

ضرورت عقب‌نشینی بانک مرکزی از خط مقدم تجارت خارجی

سنگ محک متفاوت ورود سرمایه به بورس

بسته تفکیک قیمت‌گذاری از «صمت»

فایده برنامه هفتم چیست؟

چهره‌ جدید فقر در ایران

روز ناکام در اتاق تهران

کلید دیجیتالی موفقیت شرکت‌ها

حذف ضربه‌گیر بازار کار

محافظه‌کارترین پارلمان در تاریخ ترکیه

تجارت تهران-جاکارتا زیر ذره‌بین

مسوولیت خطیر در برابر تهران

اشتغال‌زایی کشاورزی: زوال منابع طبیعی

پاسخ «فملی» به دنیای‌اقتصاد

نقش «روایت» در کیمیاگری اقتصاد

پول؛ تنها ریشه تورم

42 کاندیدا برای هیات رئیسه اتاق

شارژ دستوری انبار خودروسازان

چین و روسیه روی میز گروه 7

آمار بانک مرکزی درباره تخصیص ارز

بلومبرگ پس‌از بازنشستگی «بلومبرگ»

پیامدهای خام‌فروشی در صنعت مس

برکناری قابل پیش‌بینی

زخم تجاری سیاست ارزی

تست بازدهی خودروی ایران و جهان

واقعیت‌های کنش دیپلماتیک آمریکا

تله سیاستی تجزیه «صمت»

تورم در لایحه ضدتورمی

منگنه واردات نهاده غذا

نگاه تشریفاتی به 20 کرسی اتاق

هنر زاکربرگ در نابودی «اعتماد»

جدول زمانی مهار تورم

جاه‌طلب پیر و پیچ پرماجرا

تنظیم خودرو با فرمول «دست‌دوم»

پناهگاه شرکت‌ها در عصر نااطمینانی

تیغ دو لبه استرس مدیران

صنعت راه ابریشم

خط غیردلاری تهران- مسقط

آمار دوم از خانه‌های‌ خالی

کارنامه کشورها در اقتصاد سبز

کارمزد جدید تراکنش‌های پرطرفدار

12 ایراد تجزیه صمت

خط بی‏‏‌پایان فساد

تجارت در محاق

علم یا مکتب اسلامی؟

عامل دلاریزه شدن

مانع داخلی تجارت خارجی

تحدید ثانویه تولید مسکن؟

سرنوشت‌سازان مجلس تجار

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.