یادداشت

راه رسیدن به سرمایه

فصل اقتصاد - سرمقاله دیروز دکتر موسی غنی‌نژاد درخصوص «بن‌بست خصوصی‌سازی» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آقای دکتر غنی‌نژاد سال‌های سال است که نسبت به موضوع خصوصی‌سازی و اهمیت آن در اقتصاد ایران قلم می‌زند و سخنرانی می‌کند. امیدواریم نظرات آقای دکتر غنی‌نژاد مانند نظرات اصلاحی دیگر اقتصاددانان که در همایش دو روزه «دنیای‌اقتصاد» مطرح شد به سمع و نظر سیاستمداران، سیاستگذاران و مجریان برسد و درباره چالش‌های اقتصاد ایران تمهیداتی بیندیشند.

کاش این خبر نادرست باشد

فصل اقتصاد - کاش خبری که منتشر شد و نشان می‌دهد در پس ذهن برخی از مدیران درباره مهاجرت ایرانیان چه می‌گذرد از اساس نادرست باشد. در خبرها آمده است که یک مسوول البته در سطح میانی گفته که برای جلوگیری از مهاجرت ایرانیان پای نیروهای بازدارنده به میان کشیده خواهد شد.

بن‌بست «خصوصی‌سازی»

فصل اقتصاد - موضوع خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی قدمتی نسبتا دیرینه در اقتصاد ایران دارد. تقریبا همزمان با شکل‌گیری شرکت‌های دولتی در دوران پهلوی اول ضرورت واگذاری متعاقب آنها به بخش خصوصی نیز مطرح شد. در زمان پهلوی دوم نیز در جریان اصلاحات ارضی در دهه1340 خورشیدی بخشی از سهام شرکت‌های دولتی به‌عنوان پشتوانه اصلاحات ارضی به زمین‌داران بزرگ واگذار شد. با این همه، در زمان وقوع انقلاب اسلامی شرکت‌های بسیار بزرگ دولتی در ایران وجود داشت که در رأس آنها می‌توان از شرکت ملی نفت ایران و بنگاه‌های وابسته، ذوب آهن اصفهان، مس سرچشمه، ماشین‌سازی تبریز و اراک، هواپیمایی ملی ایران، رادیو و تلویزیون، مخابرات و... نام برد.

محنت‌کده‌ای به نام شهر

فصل اقتصاد - واقعیت‌های اجتماعی تلخ از یک سو و اجماع نسبی بر سر ضرورت برنامه‌های اصلاحی سبب شدند تا به تدریج اقداماتی در شهرهای بحران زده آن روزگار همچون بهبود وضع بهداشت، توجه به زیبا سازی و فضای سبز شهری، توزیع به نسبت عادلانه خدمات، امکانات و زیرساخت‌ها در مناطق مختلف شهر انجام گیرد. شهر چگونه شهر می‌شود و با چه معیارهایی محلی برای زندگی خواهد بود؟ این مقاله را بخوانید.

به سیاره ما رأی دهید

فصل اقتصاد - همانطور که می‌دانید در بازار امروز صرفاً محصول یا خدمات باکیفیت نمی‌تواند ضامن موفقیت یک برند باشد. اغلب کمپانی‌های موفق و معروف چیزی فراتر از کیفیت را به مشتری ارائه داده‌اند و به احتمال زیاد چیزی که واقعاً پاتاگونیا را از سایر برندها متمایز ساخته تعهدش نسبت به حفاظت از محیط زیست است.

پنجره‌ای رو به آینده

فصل اقتصاد - لحظه‌ای یک ابرکارخانه را تصور کنید. کارخانه‌ای بسیار بزرگ. آیا دودها و آلودگی‌های ایجادشده را هم می‌بینید؟ پس قطعاً آن کارخانه مایکروسافت نیست، چرا که مایکروسافت طبیعت و اصول اخلاقی را فراموش نکرده و مشتریان آگاه و دوست‌دار طبیعت را نیز با خود همراه می‌کند.

شکار گنج

فصل اقتصاد - شرکت کاتسکو، یک خرده‌فروشی محبوب است که با استراتژی‌های منحصر به فردش خود را از بقیه رقبا متمایز کرده. کاتسکو به انتخاب اول بسیاری از مردم برای خرید تبدیل شده است. اما چگونه به این جایگاه رسیده؟

عدالت سرزمینی، گامی برای توسعه

فصل اقتصاد - چرا توسعه در پهنه سرزمین، ناعادلانه پیش رفته است؟ به‌طوری‌که فضاها و مناطق مختلف سرزمین گرفتار عدم تعادل شده‌اند و از مشارکت و بهره‌مندی عادلانه در توسعه برخوردار نیستند؛ یا در دهه‌های متمادی برخی مناطق توسعه‌نیافته باقی مانده‌اند، و برخی دیگر توسعه‌یافته‌اند؟ پاسخ را در مقاله پیش روی بخوانید.

راه دشوار زنان در اقتصاد

فصل اقتصاد - چه عواملی بر توسعه کسب و کار زنان تاثیرگذار است؟ موانع موجود در مسیر کدام است و سیاست‌گذاران چه باید بکنند؟ پاسخ را در این مقاله بخوانید.

اثرات غذایی خشکسالی 1403

فصل اقتصاد - ایران به دلیل قرار داشتن در عرض‌های میانی و اثرات مکنده سیکلونی استوا بر جذب رطوبت از این عرض‌های جغرافیایی، جزو مناطق خشک کره‌زمین است، به این ترتیب رشد اغلب گیاهان زراعی، به‌خصوص در ماه‌های خشک سال زراعی به‌شدت به آبیاری وابسته است.

از اقتصاد خشکسالی تا خشکسالی اقتصاد

فصل اقتصاد - خشکسالی به‌طور عمیقی ابعاد مختلف وجودی یک جامعه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی، سیاسی، امنیتی و... هر یک به نحوی تحت‌تاثیر آثار سوء خشکسالی قرار می‌‌‌گیرند و تا مدت‌‌‌ها تحت‌تاثیر اثرات آن خواهند بود.

مزد کارگران در مرز استیصال

فصل اقتصاد - حقیقت تلخ است، اما باید آن را باور کرد. از واقعیت‌های تلخ در این روزهای پایانی دومین ماه از زمستان 1402 یکی هم این است که دولت‌، کارگران و کارخانه‌داران به مرز بیچارگی درباره مزد 1403 رسیده‌اند.

چهره واقعی تحریم

فصل اقتصاد - تحریم (لااقل دیگر امروز) تعبیر مناسبی برای توصیف آنچه ملاحظات اقتصاد سیاسی در عرصه بین‌الملل بر سر تولید و تجارت ایران آورده است، نیست. تحریم منع یا محدودیتی است که با اتکا به وضع مجازات از سوی نهادها و ساختارهایی به مبادله میان کشور و طرف‌های تجاری بین‌المللی آن اعمال می‌شود. آنچه این روزها زنجیره ارزش تولید و تجارت ایران در مواجهه با فرصت‌های بین‌المللی تجربه می‌کند، باید با تعابیری همچون «نادیده‌انگاری بین‌المللی» در چارچوب ریسک‌پرهیزی بازیگران این عرصه فهمید و توصیف کرد.

حاصل استایل و کارایی

فصل اقتصاد - تقریباً دیگر هیچ شرکت مدرنی وجود ندارد که محصولات 10 و یا 20 سال گذشته خود را بفروشد. برخلاف بسیاری از شرکت‌های سنتی مثل کوکاکولا و یا مک دونالد دنیای تکنولوژی ابتکار را می‌طلبد. همین اصل دایسون را به پیش رانده و در جهان پرآوازه کرده است.

سهل‌انگاری ملی

فصل اقتصاد - وضعیت پروژه‌های نیمه تمام در کشور چیست و براساس قانون، بخش خصوصی چگونه می‌تواند در این حوزه فعالیت کند؟ لایحه مشارکت عمومی‌-خصوصی چه ظرفیتی برای بخش خصوصی در پروزه‌های عمرانی در نظر دارد؟ موانع مسیر کدام است؟ این مقاله را بخوانید.

چرا صنعت نفت ایران از توسعه جا ماند؟

فصل اقتصاد - چرا صنعت نفت در ایران توسعه نیافته است؟ وضعیت گازهای فلر در این توسعه‌نیافتگی چگونه است؟ اگر می‌خواهید درباره وضعیت صنعت نفت در ایران بدانید، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود.

یک دستاورد چینی

فصل اقتصاد - هوآوی کار خود را در دهه 80 میلادی به عنوان یک مرکز مخابراتی شروع کرد که وظیفه آن، متصل کردن کابل‌های تلفنی هنگام تماس بود. اما اکنون شرکتی ا‌ست 140 میلیارد دلاری که سومین تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند از نظر سهم بازار در جهان به شمار می‌رود. این شرکت چگونه به چنین موفقیتی رسید؟

نسخه روسی برای جزایر ایران

فصل اقتصاد - اخیراً در اعلامیه مشترک روسی-عربی که در مراکش منتشر شد، روسیه ادعاهایی را درباره جزایر ایران بیان کرده است؛ اگر می‌خواهید درباره روابط ایرا ن و روسیه بدانید، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود.

چرا بودجه مهم نیست؟

فصل اقتصاد - از بودجه 1403 چه انتظاری دارید و راه‌های گشایش در این بودجه برای اقتصاد کشور چیست؟ اگر می‌خواهید درباره بودجه و مسائل آن با توجه به وضعیت اقتصاد ایران بدانید، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود.

الزامات خصوصی‌سازی

فصل اقتصاد - با تاکیدات مقام معظم رهبری بود که اصلاحات ماده44 قانون اساسی برای پررنگ کردن بخش خصوصی در اقتصاد به انجام رسید. این دیدگاه تا به امروز تغییر نکرده است که آخرین مورد در نمایشگاه توانمندی‌های علمی بود که از واگذار نشدن بخشی از کارها به بخش خصوصی واقعی گله شد.

ژئوپلیتیک 2024 برای کارآفرین‌ها

فصل اقتصاد - شرکت EY Parthenon شرکت مشاور در استراتژی جهانی با 9 هزار کارمند است که زیرمجموعه Ernst & Young به حساب می‌آید. ارنست اند یانگ که جزو گروه «چهار حسابرس بزرگ» دنیاست در بخش‌های حسابرسی، مالی، حقوقی، تجاری، راهبردی به شرکت‌های بزرگ مشاوره می‌دهد. گزیده‌ای از تازه‌ترین گزارش این موسسه را که ویژه مدیران عامل این شرکت‌ها نوشته شده بخوانید تا درک کلان‌تری از شرایط ماه‌های آینده داشته باشید.

بکسوات خودروسازی

فصل اقتصاد - اوایل دهه60 در یک صبح زود زمستانی، در‌حالی‌که با کتاب و دفتر در زیر بغل، عازم مدرسه بودم، ناگهان متوجه جمعیت انبوهی شدم که مقابل یکی از کیوسک‌های مطبوعاتی در انتظار روزنامه‌های کثیرالانتشار بودند. برایم بسیار جالب بود تا بدانم قرار است چه خبر داغی در این نشریات به چاپ برسد که مردم آن‌قدر برای شنیدن آن بی‌صبری می‌کنند. مسیر خود را کج کردم و خود را به آن جمعیت انبوه رساندم. قرار بود فرم خرید اتومبیل پیکان در یکی از روزنامه‌ها به چاپ برسد و پس از ارسال فرم از سوی متقاضیان، نام برندگان این لاتاری پرهیجان در روزنامه‌ها منتشر شود. از قضا بین دو روزنامه معروف آن زمان یعنی کیهان و اطلاعات رقابت سنگینی برای انتشار سریع‌تر لیست این افراد خوش‌اقبال در جریان بود. (روشی که پس از گذشت سه‌دهه دوباره به آن بازگشته‌ایم و فقط به جای اوراق کاغذی از سایت‌های اینترنتی در اجرای آن استفاده می‌کنیم.)

بندر طنجه

فصل اقتصاد - از اواخر دهه 1990، سیاست‌های دولت مراکش بر این قرار گرفت که طنجه دروازه شمالی مراکش به سمت غرب آفریقا باشد و به همین منظور بود که طنجه‌مِد به عنوان بخش مدرن بندر طنجه تاسیس شد.

مسیر بازارها کجاست؟

فصل اقتصاد - افزایش قیمت کامودیتی‌ها در سال 2024 بدترین خبری است که می‌توان به دولت‌ها داد و بهترین خبر برای ‌سرمایه‌گذاران است. رشد کامودیتی طلا در سال 2023 خیره‌کننده بود و انتظار می‌رود که به روند خود ادامه دهد.

دو سناریو برای بازارهای استراتژیک

فصل اقتصاد - اقتصاد جهان در سال 2024 اطمینان بیشتری را نسبت به سال 2023 تجربه می‌کند اما باید چند موضوع را در نظر داشته باشیم و آنها را در دو سناریو تحلیل کنیم. در سناریوی اول، خوش‌بین هستیم و در سناریوی دوم احتیاط را پیشه می‌کنیم. در سناریوی خوش‌بینانه 3 عامل تقاضای جهانی (Global demand)، فشار عرضه جهانی (global supply pressures) و سیاست پولی (Monetary policy) را در نظر می‌گیریم.

چرخه عمر استارت‌آپ‌های ایرانی

فصل اقتصاد - در دو روز معاملاتی اخیر اتفاق قابل توجهی در بازار سرمایه رخ داد که به نوعی نقطه عطفی برای استارت‌آپ‌های ایرانی محسوب می‌شود: طی چند معامله‌ بلوکی حدود 70درصد از سهام یک استارت‌آپ معروف خریداری شد. بررسی معاملات عمده صورت‌گرفته روی استارت‌آپ‌ها در دهه اخیر نشان می‌دهد که این اتفاق اولین خروج موفق و فروش کامل سهام توسط موسسان یک استارت‌آپ بر مبنای قیمت بازار است.

خوش‌آمدگویی به اقتصادهای نوظهور

فصل اقتصاد - سال 2023 به پایان رسید و تحلیل‌های جهانی برای پیش‌بینی سال 2024 مهم‌ترین داده‌های مراکز پژوهشی و رسانه‌ای جهان را به خود اختصاص داد. مرور سرگذشت اقتصاد جهان در سال گذشته میلادی و بررسی پیش‌بینی‌ها از روند اقتصاد جهانی در سال جدید، تصویری از معادلات جهانی ارائه می‌دهد.

بحران‌های ناتمام

فصل اقتصاد - اقتصاد ایران برای عبور از بحران‌هایی که در پیش رو دارد، باید به جذب سرمایه بپردازد و تورم خود را کاهش دهد. این در شرایطی است گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که رشد اقتصادی ایران در سال 2024 کاهش می‌یابد .

تامین مالی؛ باز یا بسته؟

فصل اقتصاد - سیاستگذار برای تامین مالی باید به چه سمتی حرکت کند؟ اگر قصدی برای تامین مالی وجود داشته باشد، این موضوع به‌راحتی قابل انجام است. مساله تامین مالی در حال حاضر کند شده و از دو جهت در فشار قرار گرفته است. از طرفی به‌واسطه وجود تورم، نیاز صنایع برای حفظ وضعیت موجود خود به منابع مالی، رشد پیدا کرده است. به‌عنوان مثال، شرکتی که پنج‌سال پیش با هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش فعالیت می‌کرد، اکنون به‌واسطه تورم مزمن و 40درصدی، به بیش از 5300میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارد که شاید هم‌اکنون و در بهترین حالت، سرمایه در گردش خود را به 3‌هزار میلیارد تومان رسانده باشد.

مهم‌ترین جنگ

فصل اقتصاد - وضعیت چین در روابط بین‌المللی برای سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی ایرانی که شریک اول تجاری آن‌ها چین است بسیار اهمیت دارد.

اخبار خواندنی

راه رسیدن به سرمایه

کاش این خبر نادرست باشد

بن‌بست «خصوصی‌سازی»

محنت‌کده‌ای به نام شهر

به سیاره ما رأی دهید

پنجره‌ای رو به آینده

شکار گنج

عدالت سرزمینی، گامی برای توسعه

راه دشوار زنان در اقتصاد

اثرات غذایی خشکسالی 1403

از اقتصاد خشکسالی تا خشکسالی اقتصاد

مزد کارگران در مرز استیصال

چهره واقعی تحریم

حاصل استایل و کارایی

سهل‌انگاری ملی

چرا صنعت نفت ایران از توسعه جا ماند؟

یک دستاورد چینی

نسخه روسی برای جزایر ایران

چرا بودجه مهم نیست؟

الزامات خصوصی‌سازی

ژئوپلیتیک 2024 برای کارآفرین‌ها

بکسوات خودروسازی

بندر طنجه

مسیر بازارها کجاست؟

دو سناریو برای بازارهای استراتژیک

چرخه عمر استارت‌آپ‌های ایرانی

خوش‌آمدگویی به اقتصادهای نوظهور

بحران‌های ناتمام

تامین مالی؛ باز یا بسته؟

مهم‌ترین جنگ

فرهنگ یک‌بار مصرف

به بهانه نکوداشت دکتر مسعود نیلی

گرانی ارز و دست‌هایی که در کارند

نفت یا مالیات

یارانه‌بگیران و فراریان مالیات

دولتی رانتی و ارتباط آن با جامعه

مالیات در غیبت مدل توسعه

حمل‌ونقل جاده‌ای در سایه تکنولوژی هوشمند

سایه دولت بر سر حمل‌ونقل

اصلاح فرهنگ خانوار در قبال مسکن

تصمیمات غلط و سفره مردم

دور و دورتر شدن

چرا وضعیت خودرو این‌گونه است؟

از درآمد ناپایدار تا تورم پایدار

طبیعت، در خدمت بقا

پنجاه‌وسه سال فشار به بانک مرکزی

راهی برای نجات جنوب

بودجه در بوته نقد

علل استمرار سیاست‌های اقتصادی اشتباه

احیای صندوق‌های بازنشستگی

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.