یادداشت

ناهار مجانی، رشد نقدینگی و تورم

فصل اقتصاد - اگر در گذشته تلاش کرده‌‌ایم که نشان دهیم رشد نقدینگی علت تورم است، به نظر می‌‌رسد در این بخش موفق شده‌‌ایم و امروزه حتی سیاستگذاران ناآشنا با علم اقتصاد نیز می‌‌دانند رشد بالای نقدینگی علت تداوم تورم بالاست، حتی اگر چگونگی اثرگذاری رشد نقدینگی بر تورم را ندانند. حال لازم است تلاش خود را معطوف این موضوع کنیم که چرا در کشور ما رشد نقدینگی بالاست و چرا با وجود آنکه می‌‌دانیم رشد بالای نقدینگی علت تداوم تورم است، در کنترل رشد نقدینگی ناتوان هستیم.

چرا زنده‌ایم؟

فصل اقتصاد - پویا جبل‌عاملی بن بردلی، سردبیر اسطوره‌ای واشنگتن‌پست که وقایع انتشار اسناد سری پنتاگون درباره جنگ ویتنام و رسوایی واترگیت با رهبری وی در این روزنامه منتشر شد، شبی را به یاد می‌آورد که ماجرای قتل برادر جان اف.کندی را در روزنامه 5ژوئن1968 روایت کرد.

شاه‌کلیدی به نام اقتصاد سیاسی بین‌الملل

فصل اقتصاد - هنوز برای بسیاری از تحلیلگران، فعالان سیاسی و در کل افکار عمومی ایرانیان مشخص نشده، چرا طی روزهای اخیر راهبردهای تازه‌ای در حوزه دیپلماسی از سوی ایران در پیش گرفته شده است؟ هنوز برای بسیاری گنگ است چرا ایران با عربستان به توافق رسید و چرا دوره تازه‌ای از مناسبات با آژانس آغاز شده است که در گذشته تجربه نشده بود.

بودجه‌ای که فقر می‌زاید و تورم درو می‌کند

فصل اقتصاد - بودجه 1402 در حالی برای بررسی و تایید راهی شورای نگهبان می‌شود که تار و پود بودجه سال آینده با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست. بر اساس اعلام یکی از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اقتصاد ایران در سال آینده با کسری بودجه بزرگی مواجه می‌شود.

ارزش‌گذاری و اولویت‌‌دهی بهینه‌سازی مصرف گاز

فصل اقتصاد - امروزه گاز طبیعی یکی از مهم‌ترین منابع انرژی تلقی می‌شود. اصلی‌ترین مساله پس از کاوش‌های فراوان در اکتشاف گاز و رسیدن به این منبع مهم انرژی نحوه انتقال و رسانیدن این انرژی به نقاط مختلف است. هم‌اکنون در اکثر مناطق سردسیر یا گرمسیر کشور خطوط انتقال و توزیع گاز طبیعی احداث شده است.

تعرفه نساز برای ساخت‌وساز

فصل اقتصاد - جزئیات تازه‏‏‌ترین فهرست‏‏‌بهای دولتی تولید مسکن برای سال آینده نشان‌دهنده تعیین تعرفه نساز برای این بازار است. بررسی‏‏‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد، فهرست‏‏‌بهایی که به عنوان هزینه ساخت مسکن در سال بعد برای ساختمان‏‏‌های مختلف، تعیین شده است، عملا نصف هزینه‏‏‌ای است که همین حالا، از سوی بساز و بفروش‌ها به عنوان هزینه ساخت مسکن در شهر تهران اعلام می‌شود.

الگوبرداری پاول از ولکر؟

فصل اقتصاد - پال ولکر، رئیس سابق فدرال‌رزرو پس از افزایش نرخ بهره در سال‌های 1979 تا 1987، در مقابل مخالفان ایستادگی کرد و سیاست‌های انقباضی را تا زمان کاهش تورم ادامه داد؛ هرچند که این سیاست‌ها باعث رکود اقتصادی شد. به نظر می‌رسد که جرمی پاول در شرایط مشابه قرار گرفته است. حال سوال اینجاست که او نیز روش ولکر را انتخاب می‌کند یا تصمیم به کاهش نرخ بهره می‌گیرد؟

مسیر معکوسی که طی می‌شود

فصل اقتصاد - توسعه چیست و چه ابعادی دارد؛ کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه چگونه در این مسیر برنامه‌ریزی می‌کنند؟ ما چه می‌کنیم؟ این مقاله را بخوانید.

مصایب کسری بودجه 400هزار میلیارد تومانی

فصل اقتصاد - بر اساس اعلام یکی از نمایندگان مجلس، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اقتصاد ایران در سال 1402 با کسری بودجه‌ای حول و حوش 250هزار میلیارد تومان و حداکثر 400هزار میلیارد تومان روبه‌رو خواهد شد.

دولت و تنگنای کار و سرمایه

فصل اقتصاد - «کشورها برای دست یافتن به رونق و رفاه فقط یک راه دارند: اگر سرمایه افزایش یابد، بهره‌وری نهایی کار هم افزایش می‌یابد و در پی آن دستمزدهای واقعی هم بالا می‌رود.»

ریشه‌های گازی جنگ روسیه و اوکراین

فصل اقتصاد - عرضه گاز طبیعی روسیه به اروپا – که تا پیش از جنگ اخیر روسیه با اوکراین در حدود 35 درصد از کل مصرف گاز اروپا را تامین می‌کرد – اساس مناقشات ژئوپلیتیکی در طول دهه‌های پیشین بوده است.

قفل واردات موبایل باز می‌شود؟

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-هانیه تقی‌زاده : وزارت صمت به تازگی در نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار رفع محدودیت‌های ارزی واردات گوشی‌های بالای 600دلار شده و قرار است ارز لازم برای واردات تمام رده‌های قیمتی موبایل به‌صورت یکپارچه از طریق سامانه جدید بانک مرکزی تامین شود. با این‌ حال به‌دلیل تداوم ممنوعیت واردات آی‌فون‌های سری جدید، گشایش ارزی ایجادشده هنوز آن‌چنان که باید برای بازار جذابیت ندارد.

اثر کهربایی در بورس

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد - علی عبدالمحمدی : وجود دامنه نوسان در معاملات بورس تهران سبب شده است که با نزدیک شدن قیمت به کف و سقف روزانه نمادها، پارامتری به نام اثر کهربایی یا آهن‏ربایی موجبات تندشدن حرکت و تمایل قیمت سهم‏ها به سمت آستانه‌های مجاز قیمتی روزانه را فراهم آورد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد افزایش دامنه نوسان تاثیری در از بین بردن اثر این متغیر نخواهد داشت و تنها با حذف دامنه نوسان این اثر از بین خواهد رفت.

انسجام اجتماعی

فصل اقتصاد - دکتر جعفر خیرخواهان از جمله سرمایه‌های ناملموس و حیاتی برای رشد و توسعه اقتصادی کشورها، «انسجام اجتماعی» است. البته انسجام اجتماعی را نباید با همگون‌سازی و یکدستی فرهنگی یا عدم‌تحمل مخالف اشتباه گرفت و مثلا جلوی تنوع و تکثر افکار را گرفت. درواقع انسجام اجتماعی عکس چنین چیزهایی معنا می‌دهد. همچنین نباید تصور کرد انسجام اجتماعی با همنوایی اجتماعی و نبود منازعات اجتماعی یا مخالفان سیاسی ایجاد می‌شود.

تصمیمات عجیب دولت در بازار خودرو

فصل اقتصاد - پیش‌فروش خودروهای وارداتی چه سرانجامی خواهد داشت؟ تصمیم دولت برای عرصه 500هزار خودروی داخلی آیا به نفع بازار خودرو است یا باعث نوسانات بیشتر می‌شود؟دلیل استقبال بالای مردم از عرضه خودروهایی که هنوز زمانی برای تحویل آنها وجود ندارد، چیست؟ این پرسش‌ها و پرسش‌های دیگری از این دست این روزها در اتمسفر کلی بازار خودروی کشورمان وجود دارند اما پاسخی برای این ابهامات از سوی مقامات دولتی و مسوولان وزارت صمت داده نمی‌شود.

شهود و هرمنوتیک در اقتصاد

فصل اقتصاد - آیا معامله در بازار بورس کشور از طریق شهودی امکان‌پذیر است؟ این پرسش این روزها که برخی افراد و جریانات در حال ترویج ایده معامله شهودی هستند واجد اهمیت بسیاری است.

نقش اتاق در ارتقای حکمرانی

فصل اقتصاد - در اواسط قرن سیزدهم، نماینده فعال هیات تجار تهران، حاج محمدحسن امین‌‌الضرب بود که توانست با حمایت جمعی از بازرگانان، نظر موافق ناصرالدین شاه را برای تشکیل مجلس وکلای تجار ایران جلب کند.

نرخ مشارکت در انتخابات اتاق

فصل اقتصاد - آمار نهایی انتخابات اتاق‌های بازرگانی در سطح ایران اعلام شد و بر اساس آن از مجموع نزدیک به 33هزار واجد شرایط، 11806نفر در این انتخابات به پای صندوق‌ رای آمده‌اند؛ آماری که از مشارکت 30درصدی فعالان اقتصادی در این عرصه حکایت دارد. بیشترین مشارکت در تهران، اصفهان، تبریز و بوشهر انجام گرفته و سمنان، بیرجند، بجنورد، خرم‌آباد و یاسوج کمترین میزان مشارکت‌کننده را ثبت کرده‌اند.

اقتصاد حزبی

فصل اقتصاد - مالپس در سال 2007، پیش از سقوط بازار مسکن آمریکا در وال استریت جورنال چنین نوشت: «بازارهای مسکن و بدهی بخش بزرگی از اقتصاد آمریکا و مسئله اشتغال‌زایی را شکل نمی‌دهند. اصلاحات صورت‌گرفته در این بازارها به احتمال زیاد طول عمر گسترش اقتصادی آمریکا را افزایش خواهد داد.»

روایت متفاوت از اشتغالزایی

فصل اقتصاد - 1- تازه‌ترین آمارهای رسمی «اشتغال» و «تعداد بیمه‌شدگان تامین اجتماعی» اظهارات اخیر وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی مبنی بر ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در دولت سیزدهم را تایید نمی‌کند.

منافع چند بعدی چینی‌ها

فصل اقتصاد - واشنگتن سیلی دیگری از عربستان دریافت کرد اما برنده بزرگ توافق ریاض با تهران در رابطه با از سرگیری روابط دیپلماتیک را باید چینی‌ها دانست.

امیدی به بورس هست؟

فصل اقتصاد - بهار امسال عرضه خودرو دربورس با عرضه محصولات دیگنیتی و فیدلیتی آغاز شد که با حاشیه‌های زیادی همراه بود و خودروهای پرتیراژ از پاییز وارد بورس شدند و به موازات آن شاهد رشد قیمتی بیش از 50 درصدی در شاخص صنعت خودرویی‌ها بودیم.

پس لرزه سقوط بانک سیلیکون‌ولی

فصل اقتصاد - «سیلیکون ولی» به‌عنوان شانزدهمین بانک تجاری در آمریکا، به‌دلیل عدم مدیریت مناسب ریسک در مقابل سیاست‌های انقباضی، با ناتوانی در بازپرداخت میلیاردها دلار بدهی خود، در روز جمعه 10 مارس بسته شد. گروهی این واقعه را دومین ضربه مهم در سیستم بانکداری بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا می‌دانند؛ هرچند از نگاه اقتصاددانان سطح این رویداد با بحران مالی 2008 قابل مقایسه نیست و فاصله زیادی با آن دارد.

رمز «نوآوری دوباره» در مایکروسافت

فصل اقتصاد - شرکت‌ها بعد از اینکه بزرگ و پیشرو (سهم بالا در فروش و جذب مشتری) می‌شوند به دو دلیل «رضایت افراطی از خود» و «چاقی سازمانی»، چابکی سال‌های اول را از دست می‌دهند و به تدریج از رقبا جا می‌مانند. مایکروسافت یکی از همین غول‌ها است که مدت‌ها، دفاع را به حمله ترجیح می‌داد؛ اما اخیرا با دو ابتکار، به طرز عجیبی در فهرست «26شرکت پایبند به نوآوری مستمر» قرار گرفت.

خطای بوروکرات ها چه بود؟

فصل اقتصاد - هفته‌نامه «تجارت فردا»، در ویژه‌نامه نوروزی خود به خاطرات خداداد فرمانفرماییان پرداخته است. در این شماره ویژه، نسخه انگلیسی گفت‌وگوی مفصل حبیب لاجوردی و خداداد فرمانفرماییان، اقتصاددان و تکنوکرات برجسته دوران پهلوی، در پروژه تاریخ شفاهی ایران به فارسی ترجمه و منتشر شده است. فرمانفرماییان سابقه ریاست بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه را در کارنامه خود دارد.

کاهش نرخ ارز و نظریه چسبندگی قیمت‌ها

فصل اقتصاد - نرخ ارز که طی هفته‌های گذشته روند صعودی پیدا کرده بود و به محدوده نزدیک به 60‌‌‌ هزار تومانی رسیده بود؛ خوشبختانه در اثر اخبار مثبت ناشی از سفر گروسی به تهران و تمایل دو طرف به حل ابهامات در مسیر نزولی قرار گرفت و به زیر 50‌ هزار تومان رسید. هرچند به‌طور کلی این خبر، خبر امیدبخشی است، اما متاسفانه تاثیر قابل‌توجهی در بهبود معیشت مردم ندارد.

سال 1402؛ سال هیجان بورس

فصل اقتصاد - به ‌طور کل عوامل زیادی بر بازار بورس تاثیرگذار است و باید به بررسی عوامل مختلف پرداخت در مرحله اول قیمت دلار بسیار حائز اهمیت است از نظر من ایران فرصت طلایی برای بارگشت به برجام را از دست داده و اگر توافقی نیز حاصل شود بسیار ضعیف‌تر از گذشته خواهد بود و از سوی دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و تبلیغات و اعلان نظر کاندیداها مخصوصا از سوی جمهوری‌خواه‌ها سبب خواهد شد التهابات ارزی شروع شود.

باز شدن قفل رابطه با عربستان

فصل اقتصاد - سرانجام یکی از قفل‌های مهم حوزه سیاست خارجی کشورمان در مسیر باز شدن قرار گرفت و خبرگزاری‌ها خبر دادند که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت کشورمان با همتای عربستانی خود در شهر پکن توافق کردند تا روابط میان دو کشور طی دو ماه آینده از سر گرفته شود.

اخبار خواندنی

ناهار مجانی، رشد نقدینگی و تورم

نحوه دسترسی به نسخه آنلاین سالنامه جامع اقتصاد ایران

چرا زنده‌ایم؟

ریشه‌های سرمایه‌داری: بازار یعنی جشن و شادی؟

شاه‌کلیدی به نام اقتصاد سیاسی بین‌الملل

بودجه‌ای که فقر می‌زاید و تورم درو می‌کند

ارزش‌گذاری و اولویت‌‌دهی بهینه‌سازی مصرف گاز

تعرفه نساز برای ساخت‌وساز

الگوبرداری پاول از ولکر؟

مسیر معکوسی که طی می‌شود

مصایب کسری بودجه 400هزار میلیارد تومانی

دولت و تنگنای کار و سرمایه

ریشه‌های گازی جنگ روسیه و اوکراین

قفل واردات موبایل باز می‌شود؟

اثر کهربایی در بورس

انسجام اجتماعی

تصمیمات عجیب دولت در بازار خودرو

شهود و هرمنوتیک در اقتصاد

نقش اتاق در ارتقای حکمرانی

نرخ مشارکت در انتخابات اتاق

اقتصاد حزبی

روایت متفاوت از اشتغالزایی

منافع چند بعدی چینی‌ها

امیدی به بورس هست؟

پس لرزه سقوط بانک سیلیکون‌ولی

رمز «نوآوری دوباره» در مایکروسافت

خطای بوروکرات ها چه بود؟

کاهش نرخ ارز و نظریه چسبندگی قیمت‌ها

باز شدن قفل رابطه با عربستان

سال 1402؛ سال هیجان بورس

بازار جهانی اکتشاف‌گران ایرانی

راهبردهای عبور از بحران اتاق

بازگشت غول

معمای احیای کوپن

بهترین محرک بازار سرمایه

بابک زنجانی‌ها و فروش نفت توسط اشخاص غیر

بدون تغییرات اقلیمی

نفت ایران برای غربی ها مهم بود؟

نویسنده نیکوکار

دولت و انتخابات اتاق !

مشاوره خانوادگی، راه برون‌رفت از مشکلات

نفت روسیه؛ از انقلاب بلشویکی تا جنگ اوکراین

آستانه اعتماد و ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان ایرانی

انسانی مدرن بر بال‌های شاهنامه

«نرمال جدید» هیات‌مدیره‌ها

نقش رهبران سیاسی هند در رشد اقتصادی

تسهیلات بانک های خصوصی به رشد بخش های اقتصاد کمک کرده است؟

همه چیز درباره سان

شغل‌هایی که بر باد رفتند

«اقتصاد چرخشی» اروپا و آموزه‌هایی برای ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.