اقتصاد

«تار» در یک قدمی اسکار

فصل اقتصاد - روزهای پایانی سال میلادی، آوردگاه موسسه‌ها و انجمن‌ها و رویدادهای بزرگ سینمایی برای معرفی بهترین فیلم‌های سال است. در رسانه‌ها نیز این دوره زمانی به عنوان فصل جوایز شناخته می‌شود. در تازه‌ترین نمونه، منتقدان نیویورک فهرستی از بهترین فیلم‌های سال 2022 را اعلام کرده‌اند.

مسکن دولتی ماهی 20میلیون

فصل اقتصاد - تابستان سال گذشته همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم، تولید مسکن و پایان دادن به بخشی از کابوس اجاره‌‌نشینی برای مستاجران در سراسر کشور به عنوان یکی از سیاست‌ها و اهداف کلان دولت مطرح شد. این تصمیم دولت که پشتوانه قانون «جهش تولید مسکن» مصوب مجلس شورای اسلامی را هم دارد، بارقه‌های امید را برای اقشار فاقد مسکن در اوایل تشکیل دولت کنونی به وجود آورد.

شارژ ارزی با کارت بازرگانی

فصل اقتصاد - روز گذشته بانک مرکزی از افزایش سهمیه خرید ارز سالانه مخصوص بازرگانان تا سقف 6 هزار یورو خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی و برای پاسخ‌گویی به نیازهای ارزی و تسهیل در تامین ارز به ‌‌صورت اسکناس در سرفصل‌های مصارف ارزی، تمهیدات جدیدی به بانک‌های ملی، سپه، تجارت، ملت و صادرات ابلاغ شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی، تسهیل‌گری‌های بازار‌ساز در ماه‌های گذشته در راستای جلوگیری از نوسانات ارزی و حفظ ارزش پول ملی صورت گرفته که پشتوانه آن ذخایر ارزی کشور است.

امیدها در اوکراین برباد رفت

فصل اقتصاد - یک روز پس از اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت که مایل است با ولادیمیر وی.پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه درباره توافق‌نامه صلح احتمالی در اوکراین گفت‌وگو کند، کرملین پاسخ سرد ارائه کرد و چشم‌انداز حل و فصل مناقشه مانند همیشه مبهم و البته دست‌نیافتنی باقی ماند.

تخت‌‌گاز خودرو در جاده بورس

فصل اقتصاد - با افزایش سرعت ورود خودروهای داخلی به بورس ‌کالا، حالا این پرسش مطرح است که بورسی شدن خودرو آیا هدف غایی دولت در عرضه خودرو به بازار است یا این روش اولین گام برای آزاد‌سازی قیمت خواهد بود؟ گرچه از ابتدای عرضه محصولات خودرویی در بورس کالا از این راه به‌عنوان مسیری موقت یاد می‌شد، ولی به نظر می‌رسد هم‌اکنون سیاستگذار برنامه‌ریزی بلندمدتی برای ورود بیشتر محصولات، به تالار شیشه‌ای دارد.

ضعف «گام» برای صنعتگران

فصل اقتصاد - اوراق گام برای صنایع که امروز با عطش نقدینگی مواجهند، اگرچه راهکار موثری است اما چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد. شاید مهم‌ترین چالش در این‌باره را بتوان بی‌اطلاعی بخشی از صنعتگران از وجود اوراق «گام» دانست. بسیاری از آنها نه می‌دانند این اوراق چیست و نه اطلاعی از کارکرد آن دارند. اما موضوعات دیگری که استفاده از اوراق گام در صنایع را با چالش مواجه می‌کند به شرایط کلی اقتصادی در کشور برمی‌گردد. با در نظر گرفتن تورم تولید، قیمت‌گذاری دستوری و عوارض صادراتی و مواردی از این دست، تولید از نظر اغلب فعالان به‌صرفه نیست و این اوراق نمی‌تواند وضعیت را تغییر دهد.

آغاز اصلاحات در صنعت بیمه

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-لیلا اکبرپور : صنعت بیمه یکی از حیاتی‌‌‌ترین صنایع کشور است که در پوشش ریسک‌های مختلف اشخاص حقیقی و حقوقی نقش جدی بر عهده دارد. متاسفانه این صنعت سال‌ها مغفول بوده و نیازمند بازبینی اساسی در ساختارها و به‌روزرسانی بسیاری از قوانین و زیرساخت‌‌‌هاست. «دنیای‌اقتصاد» در مصاحبه‌‌‌ای با مجید مشعلچی، قائم‌مقام بیمه مرکزی ایران، به اقدامات اخیر این نهاد سیاستگذار در این حوزه پرداخته است.

اقتصاد جهان در چاله 2023

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد - آرمان صالحی : تازه‌ترین تحلیل‌ سازمان همکاری و توسعه اقتصادی حکایت از آن دارد که در سال2023 اقتصاد جهان کاهش سرعت رشد توأمان با تورم را تجربه خواهد کرد. «افت سطح تجارت در اروپا به دنبال جنگ در اوکراین»، «نشانه‌های افزایش بیکاری و رکود در اقتصاد آمریکا» و «انتظار بهبود اقتصاد چین» مهم‌ترین عواملی هستند که اقتصاد سال آینده میلادی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

مدیرکل آژانس هم امیدوار هم نگران

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-سعیده سادات فهری: همکاری‌‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این روزها در یکی از پرتنش‌‌ترین مقاطع خود قرار دارد؛ دو قطعنامه‌‌ای که به فاصله کمتر از 6 ماه در شورای حکام علیه ایران صادر شد و افزایش غنی‌‌سازی اورانیوم در ایران گویای همین فاصله گرفتن ایران و آژانس است. البته نخستین قطعنامه در زمان ترامپ و در ژوئن 2020 صادر شد.

دو محرک صعود بورس

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- محمد امین خدابخش : چند روزی است، شاخص کل بورس در یک وضعیت خنثی به سر می‌برد. این نماگر که در آبان ماه توانست صعودی قابل توجه را به ثبت برساند، در روزهای گذشته به سبب تردید سرمایه‌گذاران در بازار نشانه چندانی از رونق را به نمایش نمی‌گذارد. با این حال بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» حکایت از این واقعیت دارد که در صورت افزایش ارزش معاملات خرد و جلب نظر سرمایه‌گذاران، بورس می‌تواند با استفاده از دو بال قیمت‌های جهانی و تداوم افزایش نرخ دلار نیمایی وارد مرحله دوم صعود خود شود. بررسی‌ها حکایت از این واقعیت دارد که بورس در شرایط کنونی با توجه به آسان‌تر شدن سیاست‌های پولی در کشورهایی نظیر آمریکا که موجی از خوش‌بینی به افزایش قیمت کامودیتی را برانگیخته است، می‌تواند در میان مدت شاهد افزایش قیمت‌ها باشد؛ مضاف بر اینکه فاصله 6/ 24درصدی نرخ دلار نیمایی با بازار آزاد به خوش‌بینی‌ها درخصوص افزایش نرخ نیمایی و بسته شدن شکاف عمیق موجود میان قیمت رانتی و نرخ بازاری می‌افزاید.

‌مشکلات‌ اقتصادی‌ انگلیسی‌ها بابت ‌خروج از اتحادیه اروپا‌

فصل اقتصاد - مدرسه اقتصاد لندن اعلام کرد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موجب شده است هر خانوار انگلیسی فقط در تامین مواد غذایی خود طی دو سال منتهی به سال 2021، رقم 258 دلار هزینه بیشتری مصرف کند.

تسلا در سربالایی می‌راند

فصل اقتصاد - شرکت خودروسازی تسلا قصد دارد تولید مدل Y را از کارخانه گیگا تگزاس در سال 2023 افزایش دهد.

فراری متوقف شد

فصل اقتصاد - نتایج بررسی نشان داد که فراری به‌طور موقت سفارش‌های شاسی‌بلند پوروسانگوئه (Purosangue) خود را متوقف کرده است زیرا تقاضای بالا لیست‌های انتظار را برای برخی از مشتریان به حدود دو سال رسانده است.

بورس هفته جاری را چگونه آغاز کرد؟

فصل اقتصاد - شاخص کل بورس در حالی در نخستین روز هفته صعودی کم جان داشت که شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص فرابورس نزولی بودند.

فعالیت کارخانه هند در اوج

فصل اقتصاد - یک نظرسنجی نشان داد که فعالیت کارخانه‌های هند در ماه نوامبر با سریع‌ترین سرعت خود در سه ماه گذشته افزایش یافت که نشان‌دهنده تقاضای انعطاف‌پذیر با توجه به وخامت شرایط اقتصادی جهانی بود زیرا تورم هزینه ورودی به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر کاهش یافت.

‌‌تحلیل جایگاه ریال ایران در برابر ارزهای جهانی/ ارزش اسمی پول‌‌ ملی‌ نمایشگر وضعیت اقتصادی کشورها نیست‌

فصل اقتصاد - کارشناس اقتصادی گفت: تفاوت در ارزش اسمی واحدهای پولی مختلف، نمی‌تواند به تنهایی جایگاهی در تعیین یا مقایسه وضعیت اقتصادی کشورها داشته باشد.

سکه طرح قدیم و جدید چقدر گران شد؟

فصل اقتصاد - بانک مرکزی متوسط قیمت فروش سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم در تهران طی هفت ماه امسال را اعلام کرد که بر اساس آن، سکه طرح جدید و قدیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته به‌ ترتیب 28.2 و 30.4 درصد افزایش قیمت داشته است.

ثبت نام کسب و کارهای خرد چالش فعلی تکمیل سامانه مودیان است

فصل اقتصاد - اولین نشست از همایش «نظام مالیاتی؛ عادلانه و هوشمند» با موضوع «فرصت‌ها و چالش‌های سامانه مودیان» با حضور صاحب‌نظران در مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد.

آغاز فروش اسکناس به بازرگانان تا سقف 6000 یورو

فصل اقتصاد - در راستای تسهیل در تأمین تقاضای ارز به‌ صورت اسکناس در سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی، از امروز، فروش ارز به صورت اسکناس به بازرگانان (صرفاً اشخاص حقیقی) تا سقف 6000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها در سال با نرخ توافقی در شعب منتخب ارزی پنج بانک مجاز است.

کاهش پلکانی فعالیت بخش تولید کانادا

فصل اقتصاد - نتایج داده‌ها نشان داد فعالیت‌های تولیدی کانادا برای چهارمین ماه متوالی در نوامبر تضعیف شد زیرا نگرانی‌ها مبنی بر سقوط اقتصاد به سمت رکود کاهش تقاضا را کاهش داد اما سرعت انقباض و فشارهای تورمی کاهش یافت.

بانک مرکزی رکورد 10 ساله چاپ پول را تکذیب کرد/ سهم پول از نقدینگی کاهشی است

فصل اقتصاد - بانک مرکزی ضمن تکذیب شکستن رکورد چاپ پول در 10 سال گذشته اعلام کرد: روند سهم پول از نقدینگی کنترل شده و روند کاهشی دارد؛ سهم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از نقدینگی نیز نزولی بوده و در شهریورماه 1401 به پایین ترین سطح خود در 10 سال اخیر رسیده است.

گره اینترنتی مجوزهای کسب‌وکار

فصل اقتصاد - به‌رغم تاکید سیاستگذار بر صدور غیرحضوری و اینترنتی مجوزهای کسب‌وکار، 9دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشد‌‌‌ه‌‌‌اند. سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، وزارت دفاع، کانون کارشناسان رسمی، کانون وکلا، جامعه حسابداران رسمی، سازمان اداری و استخدامی، فراجا و نظام روان‌شناسی همچنان در فهرست دستگاه‌‌‌های جامانده و متصل‌نشده به درگاه ملی مجوزها هستند. وزارتخانه‌‌‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی ریاست‌جمهوری در سال 1401 مجوز کسب‌وکاری را از طریق درگاه ملی مجوزها صادر نکرده‌‌‌اند. البته این آمار، روایت رسمی وزارت اقتصاد از جاماندگان درگاه صدور مجوز است. بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد طبق اعلام این درگاه، هنگام ورود کاربران برای ثبت مجوز، در مورد برخی از دستگاه‌ها این پیام دریافت می‌شود:«صادرکننده مجوز این کسب‌وکار، هنوز شرایط و مدارک لازم برای صدور این مجوز را اعلام نکرده است. در تلاشیم هرچه سریع‌‌‌تر اطلاعات این صفحه را ارسال کنند، شرایط را شفاف و ساده کنیم، به تصویب هیات مقررات‌زدایی برسانیم و در درگاه ملی مجوزها بارگذاری کنیم.»

اخبار خواندنی

«تار» در یک قدمی اسکار

مسکن دولتی ماهی 20میلیون

شارژ ارزی با کارت بازرگانی

امیدها در اوکراین برباد رفت

تخت‌‌گاز خودرو در جاده بورس

ضعف «گام» برای صنعتگران

آغاز اصلاحات در صنعت بیمه

اقتصاد جهان در چاله 2023

مدیرکل آژانس هم امیدوار هم نگران

دو محرک صعود بورس

شرکت نفتی شورون آمریکا رسما با ونزوئلا قرارداد بست

محدودیت تردد خودروهای برقی در سوئیس بابت کاهش مصرف برق در فصل سرد

‌مشکلات‌ اقتصادی‌ انگلیسی‌ها بابت ‌خروج از اتحادیه اروپا‌

همه خودروهای پرتیراژ قابلیت عرضه در بورس را دارند

تسلا در سربالایی می‌راند

فراری متوقف شد

سقوط بازده اوراق قرضه آلمان

بورس هفته جاری را چگونه آغاز کرد؟

افول اقتصاد جهانی در پیش است؟

فعالیت کارخانه هند در اوج

اقتصاد اروپا دستخوش سیاست آمریکا شد

‌‌تحلیل جایگاه ریال ایران در برابر ارزهای جهانی/ ارزش اسمی پول‌‌ ملی‌ نمایشگر وضعیت اقتصادی کشورها نیست‌

اروپا برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه به توافق رسید

‌لایحه برنامه هفتم ‌‌تا پایان هفته تحویل دولت می‌‌شود

سکه طرح قدیم و جدید چقدر گران شد؟

ثبت نام کسب و کارهای خرد چالش فعلی تکمیل سامانه مودیان است

آغاز فروش اسکناس به بازرگانان تا سقف 6000 یورو

کاهش پلکانی فعالیت بخش تولید کانادا

بانک مرکزی رکورد 10 ساله چاپ پول را تکذیب کرد/ سهم پول از نقدینگی کاهشی است

گره اینترنتی مجوزهای کسب‌وکار

چک‌آپ شش ماهه سلامت هفت بانک

بورس در حال پوست‌اندازی

اجماع ضدایرانی در دو سوی آتلانتیک

دخل پایتخت از قطع درخت

نه لاگارد به لنگر ارزی

بحران نمایندگی در بازار سیاست

«گام» هم دستوری می‌شود؟

پیش‌بینی بازارهای جهانی طلا

بزرگترین اقتصاد اروپا در باتلاق بیکاری/چرخ ماشین اقتصاد یخ زد

عوامل تاثیر گذار بر بازار طلای سیاه/نفت به مرز 87 دلار رسید

سه تصمیم برای گره گشایی از مشکلات فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان

رضایتمندی مردم بازتاب عملکرد دستگاه‌ها است

بانک‌ها چقدر وام قرض‌الحسنه دادند؟

مسئولیت تعلل در صدور مجوز از درگاه ملی مجوزها بر عهده بالاترین مقام هر دستگاه است

امکان استعلام‌های برخط مالیاتی از آذرماه

صادرات 12 میلیون دلاری در 8 ماه از بازارچه میلک

لزوم ورود دستگاه های نظارتی به اجرای قانون حساب واحد خزانه

قیمت طلای جهانی اندکی کاهش یافت

سفره مردم اتحادیه اروپا در حال کوچک شدن است/فنلاند وارد رکود اقتصادی شد

قیمت حامل‌های انرژی تغییر نمی‌کند/ 80 میلیون نفر یارانه می‌گیرند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.