تولید چغندر قند پاییزه امسال رکورد می زند کشاورزی

تولید چغندر قند پاییزه امسال رکورد می زند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با کشت حدود 31 هزار هکتار چغندر قند پاییزه در سال زراعی 1403-1402 در بیش از شش استان کشور، رکورد جدیدی نسبت به سال زراعی گذشته بدست آمد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی اظهار داشتد: سال زراعی گذشته 21 هزار هکتار چغندر قند پاییزه کشت شد، در سال جاری با توجه به افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه، پیش‌بینی می‌شود در تولید این محصول و شکر استحصال شده از آن نیز، رکورد جدیدی در تاریخ کشت و تولید این محصول در کشور ثبت شود.
حصادی ادامه داد: در سال زراعی جاری با برنامه‌ریزی مناسبی که صورت گرفته است، رویکرد ارتقای امنیت غذایی کشور با راهبرد مدیریت منابع آبی در تولید محصول استراتژیک شکر تا حد زیادی تحقق خواهد یافت.
وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به عملکرد خوب چغندر قند پاییزه و میزان مصرف آب مناسب، فصل جدیدی در توسعه متوازن چغندر قند پاییزه کشور آغاز شود.
مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشت پاییزه چغندرقند، کمتر از نصف کشت بهاره، آب مصرف می‌کند به طوری که در برخی استان‌ها نظیر گلستان در سال‌هایی که میزان و پراکنش بارندگی مناسب است، حدود 90 درصد مزارع چغندرقند پاییزه به صورت دیم بوده یا حداکثر یک نوبت آبیاری تکمیلی در این مزارع صورت می‌گیرد.
وی در مورد مشکلات کشت پاییزه چغندرقند نیز ابراز داشت: در سال زراعی جاری با افزایش سطح زیرکشت به‌ویژه در استان خوزستان به‌دلیل عدم وجود ظرفیت صنعتی کافی در منطقه، مشکلات زیادی حادث شد که از آن جمله می‌توان به اختلال در حمل به‌موقع محصول برداشت شده از مزارع به کارخانه‌های قند، کمبود مقطعی کامیون و افزایش نرخ کرایه حمل به مقداری بیش از حد انتظار اشاره کرد.
حصادی ادامه داد: طولانی شدن دوره برداشت و مصادف شدن زمان برداشت با اوج گرما و شدت درجه حرارت هوا منجر به افزایش احتمالی پوسیدگی و فساد محصول برداشت شده و کاهش عیار قند خواهد شد و این درحالی است که برداشت چغندرقند پاییزه در برخی از استان‌ها همچنان ادامه دارد.
وی درهمین حال سطح کشت چغندر قند پاییزه در استان خوزستان را نزدیک به 20 هزار هکتار و پیش‌بینی تولید از این سطح را 1.4 میلیون تن عنوان کرد.
پیش‌بینی افزایش تولید چغندرقند بهاره در سال جاری
مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهادکشاورزی در مورد کشت بهاره چغندرقند نیز اعلام کرد: در سال زراعی جاری به رغم ابلاغ دیرهنگام قیمت خرید تضمینی، در سطح حدود 99 هزار و 700 هکتار قرارداد کشت منعقد و بیش از 92 هزارهکتار چغندرقند بهاره در کشور کشت شد.
وی افزود: سطح زیرکشت چغندرقند بهاره در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته 18.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.
حصادی با اشاره به بارندگی‌های خوب بهاره در کشور به ویژه در مناطق اصلی کشت و پشتیبانی‌های مناسب صورت گرفته مانند تأمین کود و سایر نهاده‌های مورد نیاز، ابراز امیدواری کرد؛ عملکرد تولید چغندرقند نسبت به سال گذشته، افزایش قابل قبولی داشته باشد.
وی یادآور شد که برداشت چغندرقند بهاره در کشور از اوایل پاییز آغاز می‌شود.
20 هزار هکتار کشت جدید نیشکر
حصادی درمورد کشت نیشکر گفت: در سال جاری بیش از 20 هزار هکتار کشت جدید (پلنت) نیشکر برنامه‌ریزی شده که به همراه میزان مزارع راتون (کشت‌های قابل برداشت موجود) به حدود 90 هزارهکتار بالغ خواهد شد.
وی با بیان این که تقریباً حدود نیمی از شکر تولیدی کشور از نیشکر استحصال و تولید می‌شود، اذعان داشت: در سال گذشته روند تولید، عملکرد و استحصال شکر از نیشکر به رغم طولانی شدن دوره برداشت تا اواسط تیر ماه، خوب و مطابق با انتظارات پیش‌بینی شده بود به‌طوری که از سطح حدود 90 هزار هکتاری نیشکر قابل برداشت در کشور (استان خوزستان) بیش از 7.4 میلیون تن نی برداشت و از این مقدار حدود 760 هزار تن شکر فرآوری و استحصال شد.
مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهادکشاورزی گفت: اهمیت نیشکر به دلیل استراتژیک بودن شکر به‌عنوان محصول نهایی آن موجب شده این محصول زراعی جزو محصولات برنامه‌ریزی شده در طرح الگوی کشت قرار گیرد، امّا با این حال به دلیل محقق نشدن تخصیص سهمیه کود فسفاته آن، احتمال می‌دهیم از این بابت شاهد نوساناتی در میزان عملکرد نیشکر در سال جاری باشیم.
وی در همین حال خواستار توجه بیشتر به کشت و زراعت محصولات استراتژیک و اساسی نظیر چغندرقند و نیشکر از سوی دولت شد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پزشکیان بازار مرغ و نهاده‌های دامی را چگونه تحویل می‌گیرد؟

خودروهای برقی جدید جنرال موتورز در راه است؟

گمرک هم صادرات روغن نباتی را ممنوع اعلام کرد

روایت بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران میان تنش‌های ژئوپولیتیک

ضریب جینی بخش روستایی در ایران 34.3 و شهری 31.1 درصد شد

بازنشستگان نگران متناسب‌سازی حقوق‌ها و صدور احکام نباشند

فرزین خبرداد:امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس

رمزگشایی از پرونده‌های ارزی اخیر

فقرزدایی یا فقیرزدایی؟

فلج تجارت با تحریم

بایدن لجباز

برق‌گرفتگی اقتصاد ایران

گردش مالی خانوارهای یارانه‌بگیر بازنگری می‌شود

نبض ناموزون فولاد در بهار/ ترمز صادرات فولاد کشیده شد

وصول 10 هزار و 195 میلیارد ریال از منابع نفتی برای اجرای نهضت ملی

گزارش روزانه بورس 23 تیرماه؛ ریزش 9 هزار واحدی شاخص کل

خاندوزی: 94 همت کالا توسط سازمان اموال تملیکی تعیین‌تکلیف شد

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری مردادماه از فردا

افزایش مجوز صدور و تمدید آموزشگاه‌های آزاد در دولت سیزدهم

هدفگذاری اشتغال امسال استان تهران چقدر است؟

شاخص بازار سرمایه افت کرد

نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در تاسوعا و عاشورا

قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو هم ممنوع شد؟

مهلت تعریف حساب وکالتی تمام شد؛ دیگر اقدام نکنید/ ثبت‌نام خودروهای وارداتی تا پایان فردا شب

پرداختن به آموزش علوم پزشکی و نظارت بر اجرای قانون جوانی جمعیت در دستور کار « کمیته جمعیت و آموزش »کمیسیون بهداشت

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.