ابرپروژه دیمزارها تا 5 سال دیگر تمدید شود کشاورزی

ابرپروژه دیمزارها تا 5 سال دیگر تمدید شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یک مقام مسئول با بیان این که جهش تولید در دیمزارها ابرطرح وزارت جهادکشاورزی است، گفت: ضرورت دارد برای تقویت خاک‌های کشور، حداقل 5 سال دیگر طرح جهش تولید در دیمزارها تمدید شود.

فرامک عزیزکریمی ، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی و دبیر طرح جهش تولید در دیمزارها در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: طرح «جهش تولید در دیمزارها» از سال 1400-1399 آغاز شد. ستاد اجرای فرمان امام حامی طرح بوده و هدف آن افزایش تولید در دیمزارها است با توجه به این که 50 درصد اراضی زراعی کشور دیم هستند.
وی ادامه داد: اما با وجود ظرفیت 50 درصدی، سهم آن در تولید کشور کمتر از 10 درصد بوده که یکی از دلایل آن قرار داشتن ایران در کمربندی خشک و نیمه خشک کره زمین است؛ یعنی توالی خشکسالی‌ها همیشه با کشور بوده از این رو ضرورت داشت متولیان امر از جمله وزارت جهاد کشاورزی از داده‌های دانش بنیان‌ها کمک بگیرند و به مدیریت بهینه در این پهنه بپردازند.
وی یادآور شد: دیمزارهای کشور در دورافتاده‌ترین مناطق قرار دارند؛ عمدتاً مناطق غربی و زاگرس نشین و بخشی هم در شمال کشور قرار دارند.
پیشرفت طرح از 670 هزار هکتار به 5.2 میلیون هکتار
عزیزکریمی با بیان این که طرح در سال نخست با 670 هزار هکتار به شکل آزمایشی در 6 استان کلید خورد، اظهار کرد: سال نخست، سخت‌ترین سال بود. در 50 ساله گذشته به لحاظ بارندگی کمترین بارش برای کشور ثبت شد. با وجود این، نشان داد در صورتی که اقدامات فنی، دانشی و حمایتی از دیمزارها صورت گیرد، می‌توان به آینده طرح امیدوار بود.
این مسؤول دولتی اضافه کرد: در سال دوم، استان‌های تحت پوشش به 15 استان با 2 میلیون و 600 هزار هکتار رسیدند. این ارقام در سال سوم یعنی سال گذشته به 21 استان با 4 میلیون و 200 هزار هکتار بود. در سال چهارم یعنی سال زراعی 1403-1402 این طرح در سطح 5 میلیون و 200 هزار هکتار در 25 استان در حال پیگیری و انجام است.
وی اظهار کرد: می‌توان مدعی شد مشارکت مردم در این طرح محقق شده و 508 هزار بهره بردار از 255 شهرستان و نزدیک به 23 هزار روستا در این پروژه فعالیت مفید دارند.
مشوق‌های پیش بینی شده
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی به برخی مشوق‌های طرح اشاره کرد و گفت: ارائه تسهیلات 4 درصدی به کشاورزان برای خرید ادوات ویژه کشت دیم مثل کارنده‌ها و سمپاش‌ها، خرید تجهیزات مورد نیاز برداشت علوفه و… از آن جمله است.
وی پوشش بیمه‌ای را از دیگر اقدامات حمایتی طرح جهش تولید در دیمزارها عنوان کرد و توضیح داد: یکی از مباحث حمایتی مربوط به توسعه فرهنگ بیمه است. به عنوان مثال دولت در هر هکتار 50 تا 100 هزار تومان مساعدت کرده و حق بیمه کشاورزان را می‌پردازد تا مشوقی برای بهره برداران در راستای بیمه اراضی کشاورزی باشد.
عزیرکریمی گفت: همه ساله مشکلات خشکسالی، توفان، تگرگ و… مزارع را تهدید می‌کند.
ضرورت تمدید ابرپروژه وزارت جهاد کشاورزی
دبیر طرح جهش تولید در دیمزارها با بیان این که به لحاظ انتقال دانش به کشاورزان حدود 4 هزار و 200 کارشناس به شکل مستقیم در پهنه‌ها، فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: 1500 نفر از این افراد، فارغ‌التحصیلان بیکار سازمان نظام مهندسی است. آنها پس از آموزش در این اراضی در کنار کشاورزان برای انتقال دانش کمک می‌کنند تا بهره‌وری افزایش پیدا کند. در مجموع بیش از 6 هزار نفر از وزارت جهاد کشاورزی درگیر این ابرطرح هستند که بزرگترین پروژه وزارتخانه محسوب می‌شود.
وی افزود: پس از 4 سال کم بارشی، امسال بارش به میانگین بلندمدت یعنی نزدیک به 226 میلی متر رسید. هر چند پاییز نامناسب به لحاظ بارندگی و زمستان گرم را تجربه کردیم؛ اما بارندگی در بهار این کمبودها را جبران کرده و بیش از 100 میلی متر از بارش‌ها در بهار اتفاق افتاد.
اصلاح تناوب زراعی و تنوع کشت
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در راستای جهش تولید در دیمزارها عنوان کرد: یکی از دیگر ارکان این طرح، اصلاح تناوب زراعی و تنوع در کشت است. بیش از 88 درصد محصولات کشت شده در دیمزارها گندم و جو است و ما در این طرح به دنبال توسعه کشت گیاهان دارویی، علوفه‌ای، حبوبات و دانه‌های روغنی هستیم؛ این که چندین محصول جدید مثل کاملینا ، گلرنگ و علوفه‌های مختلف حتی محصولاتی که بذر آنها از خارج وارد شده مثل نخود علوفه‌ای که هم به لحاظ تنوع زراعی به خاک و اصلاح آن کمک می‌کند و هم به درآمد کشاورز در طرح مورد استفاده قرار گیرد، در دستور کار است.
عزیزکریمی تبدیل آیش زرد به آیش سبز را از دیگر اهداف این ابرپروژه دانست و گفت: کشاورزان بعضاً زمین را به مدت یک سال رها می‌کنند که در معرض باد و توفان و بارندگی دچار فرسایش می‌شوند. در تلاش هستیم در این اراضی از کشت محصولات تناوبی مثل علوفه و حبوبات استفاده کنیم به جای اینکه بدون بدون کشت رها شوند و در معرض فرسایش قرار گیرند.
وی گفت: کشت بدون شخم، کشت عمود بر شیب و… همه در جهت کاهش فرسایش بوده تا بتوانیم فرسایشی که کشور در آن رکورددار جهان است کاهش داده و به حفظ کیفیت خاک‌ها کمک کنیم.
وضعیت بازار چگونه است؟
در حال حاضر بیش از 88 درصد محصولات دیمزارها گندم و جو است. به گفته این مسؤول دولتی وزارت جهاد کشاورزی به دنبال تنوع محصولی در این اراضی است. وضعیت بازار این محصولات چگونه است؟ دبیر طرح جهش تولید در دیمزارها در این خصوص توضیح داد: خرید این محصولات در بخش گندم و دانه‌های روغنی به صورت تضمینی انجام می‌شود؛ در بخش گیاهان دارویی و علوفه‌ای این محصولات در بازار آزاد به فروش می‌رسند.
عزیزکریمی افزود: البته عمده مشکلی که امسال با آن رو به رو بودیم مربوط به بازار جو بود که قیمت‌ها مناسب نبود؛ اما در مجموع بخش اعظمی از محصولات یا خرید تضمینی می‌شوند یا خرید توافقی و بخشی هم در بازار آزاد توزیع شده و به فروش می‌رسند.
پیشنهاد به دولت چهاردهم
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نتایج نشان داده این طرح برای کشور می‌تواند بسیار مفید باشد، گفت: برنامه این است در ادامه در صورت موافقت، تخصیص اعتبار و ارائه تسهیلات به کشاورزان این طرح 5 ساله مجدد 5 سال دیگر تمدید شود.
وی گفت: با وجود فعالیت 4 ساله این طور برداشت می‌شود هنوز در ابتدای راه قرار داریم و جبران کاستی‌های موجود زمان می‌برد. ضرورت دارد برای تقویت خاک، حداقل 5 سال دیگر طرح ادامه پیدا کند؛ از این رو به دنبال این هستیم تا حمایت تصمیم گیران کشور را جلب کنیم.
این مسؤول دولتی با اشاره به این که افزایش تولید، بهبود معیشت کشاورزان و جلوگیری از مهاجرت آنها و ایجاد انگیزه برای ماندن در روستاها از اهداف اولیه طرح بود، اضافه کرد: همان طور که عنوان شد دیمزارها در محروم‌ترین و دورافتاده‌ترین مناطق کشور واقع شده‌اند. کمک به افزایش تولید محصولات اساسی از جمله گندم و جو از جمله برنامه‌های پیش بینی شده است که تا حدودی محقق شده و به عنوان مثال، سال گذشته 3.5 میلیون تن از تولید گندم کشور از محل دیمزارها بود. این عدد امسال حدود 5 میلیون تن خواهد بود.
وی عنوان کرد: همچنین کمک به تأمین بخشی از علوفه مورد نیاز از دیگر هدف‌ها بوده که در این راستا توانستیم سطح کشت را از صفر به بالای 130 هزار هکتار برسانیم. کمک به افزایش کشت سایر محصولات کشاورزی مانند دانه‌های روغنی، حبوبات و… نیز از دیگر برنامه‌هایی است که پیگیری می‌شود.
دبیر طرح جهش تولید در دیمزارها با اشاره به اراضی دیم کشور، تصریح کرد: برنامه امسال تحت پوشش گرفتن 6 میلیون هکتار از اراضی دیم است و در ادامه کل اراضی دیم باید در این پروژه مدیریت شوند.
وی گفت: در حال حاضر 8.5 میلیون هکتار از اراضی مربوط به بخش دیم بوده که 6.5 میلیون هکتار در قالب کشت می‌آید و 2.5 میلیون هکتار هم در بخش آیش است؛ باید از فرصت‌های اراضی آیش در حوزه کشت محصولات تناوبی برای تقویت خاک و جهش تولید کمک بگیریم.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در پایان از تصمیم گیران درخواست کرد، توجه خاص به بخش کشاورزی داشته باشند که در دنیا از این حوزه حمایت ویژه می‌شود و انواع یارانه‌ها به آن تعلق می‌گیرد؛ به عنوان مثال کشورهای عضو OECD نزدیک به 850 تا 900 میلیارد دلار یارانه به حوزه کشاورزی اختصاص می‌دهند. ما نیز باید کمک کنیم برای خرید ادوات، بذر اصلاح شده و… یارانه و تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شود که امنیت غذایی کشور را تضمین می‌کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه اندازی فاز 11 پارس جنوبی

پزشکیان بازار مرغ و نهاده‌های دامی را چگونه تحویل می‌گیرد؟

خودروهای برقی جدید جنرال موتورز در راه است؟

گمرک هم صادرات روغن نباتی را ممنوع اعلام کرد

روایت بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران میان تنش‌های ژئوپولیتیک

ضریب جینی بخش روستایی در ایران 34.3 و شهری 31.1 درصد شد

بازنشستگان نگران متناسب‌سازی حقوق‌ها و صدور احکام نباشند

فرزین خبرداد:امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس

رمزگشایی از پرونده‌های ارزی اخیر

فقرزدایی یا فقیرزدایی؟

فلج تجارت با تحریم

بایدن لجباز

برق‌گرفتگی اقتصاد ایران

گردش مالی خانوارهای یارانه‌بگیر بازنگری می‌شود

نبض ناموزون فولاد در بهار/ ترمز صادرات فولاد کشیده شد

وصول 10 هزار و 195 میلیارد ریال از منابع نفتی برای اجرای نهضت ملی

گزارش روزانه بورس 23 تیرماه؛ ریزش 9 هزار واحدی شاخص کل

خاندوزی: 94 همت کالا توسط سازمان اموال تملیکی تعیین‌تکلیف شد

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری مردادماه از فردا

افزایش مجوز صدور و تمدید آموزشگاه‌های آزاد در دولت سیزدهم

هدفگذاری اشتغال امسال استان تهران چقدر است؟

شاخص بازار سرمایه افت کرد

نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در تاسوعا و عاشورا

قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو هم ممنوع شد؟

مهلت تعریف حساب وکالتی تمام شد؛ دیگر اقدام نکنید/ ثبت‌نام خودروهای وارداتی تا پایان فردا شب

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.