سامانه ایرانی هشدار سیل در 550 نقطه خاص عملیاتی شد راه و شهرسازی

سامانه ایرانی هشدار سیل در 550 نقطه خاص عملیاتی شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای بومی‌سازی سامانه هشدار سیل، گفت: این سامانه در 550 نقطه خاص ایران عملیاتی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصدی خبرگزاری تسنیم ، سحر تاجبخش با بیان این‌که آسیا جزو مناطق آسیب پذیر در برابر پیامدهای تغییر اقلیم است و همه ساله رخدادهای شدید آب و هوایی خسارت های زیادی به جوامع این قاره وارد می کند، اظهار کرد: ایران نیز یکی از کشورهای آسیب پذیر در منطقه است که سیل و خشکسالی بخش زیادی از آن را تحت تاثیر قرار داده و همواره سبب تخریب و بروز خسارت در آن شده است.
وی یادآور شد: از سیل های رخ داده در ایران می توان به سیل اوایل امسال جنوب شرق اشاره کرد که هم زمان در بخش هایی از امارات نیز سبب بروز خسارت گسترده شد. آخرین سیل ایران نیز در مشهد رخ داد و سبب بروز خسارت شد، بارش هایی که منجر به سیلاب شدید در شرق ایران شد ، در افغانستان نیز سبب بروز خسارت گسترده و مرگ بیش از 100 نفر شد.
وی اضافه کرد: رخداد سیل در دنیا به ویژه در غرب آسیا و ایران در حال گسترش است، بنابراین باید سرویس ها و خدمات ما به خصوص در حوزه پیش بینی سیل و پدیده های مخاطره آمیز بهبود و گسترش یابد.
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: ایران یک کشور بزرگ با بیش از 1.6 میلیون کیلومتر مساحت و 80 میلیون نفر جمعیت است که پیش‌بینی پدیده‌های مخاطره آمیز جوی در این پهنه وسیع با توجه به تنوع اقلیمی و پیامدهای تغییر اقلیم مشکل است. از جنوب تا غرب و شرق تا شمال ایران، اقلیم های مختلفی وجود دارد که هر کدام پدیده های حدی خاص خود را دارند. این موضوع سبب شده تا اثرات مخاطره آمیز متفاوتی نیز در نقاط مختلف بر جای بماند.
تاجبخش بیان کرد: تنوع اقلیمی و فراوانی رخداد مخاطرات جوی در کشور، دلیل دیگری برای توسعه خدمات مرتبط در کشور است تا بتوان به هدف اصلی تمامی مراکز هواشناسی و ابشناسی در سراسر دنیا یعنی حفظ جان و مال مردم از خطر مخاطرات جوی دست یابیم. از دو سال قبل تلاش شد از تجربه جهانی برای تولید سامانه هشدار سیل استفاده کنیم اما به دلیل تحریم ها، استراتژی و راه حل توسعه ظرفیتهای بومی را برای این کار دنبال کردیم.
وی اضافه کرد: سامانه هشدار سیل «نفیس» با توان داخلی تولید و برای 550 نقطه خاص کشور توسط یک شرکت داخلی طی قراردادی با پژوهشگاه هواشناسی عملیاتی شد.این سامانه با جفت کردن مدل های هیدرولوژی و هواشناسی می تواند دِبی آب را در در نقاط مشخص پیش بینی کند. توسعه سامانه هشدار سیل سازمان در دستور کار امسال نیز قرار دارد و به بیش از 3000 نقطه جدید ارتقا می یابد.
وی ابراز امیدواری کرد: در برنامه مشترک با سازمان جهانی هواشناسی بتوانیم از تجربیات و دانش فنی این سازمان در ارتقا و بهینه سازی این سامانه و استفاده از دیگر تجربیات سازمان جهانی هواشناسی در حوزه هشدار سیل استفاده کنیم.
به گفته، در مدیریت سیلاب تنها نمی توان به پیش بینی های هواشناسی بسنده کرد چراکه حداقل 10 مولفه دیگر در موضوع سیلاب دخیل است که همزمان باید به آن مسائل نیز توجه شود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پزشکیان بازار مرغ و نهاده‌های دامی را چگونه تحویل می‌گیرد؟

خودروهای برقی جدید جنرال موتورز در راه است؟

گمرک هم صادرات روغن نباتی را ممنوع اعلام کرد

روایت بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران میان تنش‌های ژئوپولیتیک

ضریب جینی بخش روستایی در ایران 34.3 و شهری 31.1 درصد شد

بازنشستگان نگران متناسب‌سازی حقوق‌ها و صدور احکام نباشند

فرزین خبرداد:امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس

رمزگشایی از پرونده‌های ارزی اخیر

فقرزدایی یا فقیرزدایی؟

فلج تجارت با تحریم

بایدن لجباز

برق‌گرفتگی اقتصاد ایران

گردش مالی خانوارهای یارانه‌بگیر بازنگری می‌شود

نبض ناموزون فولاد در بهار/ ترمز صادرات فولاد کشیده شد

وصول 10 هزار و 195 میلیارد ریال از منابع نفتی برای اجرای نهضت ملی

گزارش روزانه بورس 23 تیرماه؛ ریزش 9 هزار واحدی شاخص کل

خاندوزی: 94 همت کالا توسط سازمان اموال تملیکی تعیین‌تکلیف شد

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری مردادماه از فردا

افزایش مجوز صدور و تمدید آموزشگاه‌های آزاد در دولت سیزدهم

هدفگذاری اشتغال امسال استان تهران چقدر است؟

شاخص بازار سرمایه افت کرد

نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در تاسوعا و عاشورا

قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو هم ممنوع شد؟

مهلت تعریف حساب وکالتی تمام شد؛ دیگر اقدام نکنید/ ثبت‌نام خودروهای وارداتی تا پایان فردا شب

پرداختن به آموزش علوم پزشکی و نظارت بر اجرای قانون جوانی جمعیت در دستور کار « کمیته جمعیت و آموزش »کمیسیون بهداشت

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.