طاهری:
قیمت خودروهای خارجی در داخل به صورت متوسط 10 برابر افزایش پیدا کرده است/ واردات خودروهای کارکرده راه کار ساماندهی بازار است گفتگو

قیمت خودروهای خارجی در داخل به صورت متوسط 10 برابر افزایش پیدا کرده است/ واردات خودروهای کارکرده راه کار ساماندهی بازار است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با واردات خودروهای کارکرده می‌توان در زمان کوتاه و ارز کمتر بازار را ساماندهی کرد، گفت: از آنجاکه 4 سال واردات نداشتیم، قیمت خودروهای خارجی در داخل به صورت متوسط 10 برابر افزایش پیدا کرد به این معنا که خودرویی که در ایران 20 میلیارد تومان است در کشورهای همسایه با قیمت 2 میلیارد تومان به فروش می‌رسد.


مصطفی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت بازار خودرو، گفت: تولید خودرو در سال 92 به یک میلیون و 600 هزار دستگاه رسید اما بین سال‌های 97 تا 1400 این عدد سالانه به 700 هزار دستگاه رسید این در حالی است که نیاز سالانه کشور یک میلیون و 500 هزار خودرو است در واقع با کاهش تولید در سال‌های 97 تا 1400 نیاز و تقاضای بازار تامین نشد.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیش از محدودیت واردات، سالانه بین 50 هزار تا 100 هزار دستگاه خودرو وارد کشور می‌شد اما از سال 97 تا 1400 واردات خودرو صفر شد بنابراین علاوه بر اینکه بخشی از نیاز بازار به خودروهای داخلی به دلیی کاهش تولید تامین نشد، به دلیل عدم واردات نیز یک خلا حدود 400 هزار دستگاهی طی این 4 سال ایجاد شد و افرادی که به دنبال خرید خودروی وارداتی بودند نتوانستند نیاز خود را از بازار خریداری کنند.
وی با بیان اینکه عرضه کم و تقاضای زیاد خودرو را گران کرد، قیمت‌گذاری دستوری را یکی از دلایل افزایش تقاضای کاذب دانست و اضافه کرد: با این سیاست هر کسی که می‌توانست از کارخانه، خریداری کند و در بازار آزاد به فروش رساند، سود زیادی می‌کرد بنابراین تقاضا در بازار خودرو افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.
این نماینده مردم در مجلس دوازدهم تصریح کرد: هرچند از سال 1400 تا اکنون بخشی از این کمبود، جبران شده است اما تولید خودرو هنوز به یک میلیون و 400 هزار دستگاه نرسیده است و ما باید تولید خودرو را باید به یک میلیون و 800 هزار دستگاه برسانیم.
طاهری با اشاره به اینکه توسعه صنعت خودرو در تمامی مراحل تولید به صورت یکنواخت انجام نشده است در تشریح این مطلب بیان کرد: در برخی زنجیره‌های خودرو ظرفیت تولید 3 میلیون دستگاه است اما در برخی مراحل و زنجیره‌ها این ظرفیت کمتر از یک میلیون و 500 هزار دستگاه است بنابراین باید ایجاد بستر لازم برای افزایش ظرفیت تولید در بخش هایی که توان کمتری دارند در اولویت قرار گیرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای رفع برخی از مشکلات صنعت خودرو قانون ساماندهی صنعت خودرو با 14 ماده در مجلس یازدهم تصویب شد که موردتایید تمامی کارشناسان، خودروسازان، قطعه سازان و مصرف کنندگان بود، افزود: در صورتی که این قانون به درستی اجرایی شود می‌توان بخشی از رضایت مردم در حوزه خودرو را به دست آورد.
وی با اشاره به اینکه در قانون ساماندهی صنعت خودرو واردات خودروهای کارکرده تصویب شد، ادامه داد: برای تصویب این موضوع پژوهش های بسیاری انجام گرفت؛ در حال حاضر تقریبا تمامی کشورها مانند آمریکا، انگلیس، کانادا، عربستان، کویت و... از این ظرفیت استفاده می‌شود.
این نماینده مردم در مجلس دوازدهم در تشریح تاثیر واردات خودروهای کارکرده در ساماندهی بازار، گفت: از آنجاکه 4 سال واردات نداشتیم، قیمت خودروهای خارجی در داخل به صورت متوسط 10 برابر افزایش پیدا کرد به این معنا که خودرویی که در ایران 20 میلیارد تومان است در کشورهای همسایه با قیمت 2 میلیارد تومان به فروش می‌رسد.
طاهری ادامه داد: قیمت خودرو به صورت آبشاری است به این معناکه اگر گرانترین خودرو 20 میلیارد تومان قیمت داشته باشد، بهای خودرویی که 80 درصد ارزش گرانترین خودرو را داشته باشد، 18 میلیارد تومان می‌شود و این روند همین گونه ادامه خواهد داشت و حتی بر قیمت خودروهای داخلی نیز تاثیر می‌گذارد، با واردات خودروهای کارکرده قیمت گرانترین خودرو کاهش می‌یابد و به تبع آن بهای سایر خودروها نیز کم می‌شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: با واردات خودروهای کارکرده می‌توان در زمان کوتاه و ارز کمتر بازار را ساماندهی کرد.
وی اضافه کرد: در قانون ساماندهی صنعت خودرو به موضوعاتی مانند افزایش تنوع خودرو، ارتقای امنیت و کاهش مصرف سوخت و اقتصادی بودن خودروها نیز اشاره شده است.
این نماینده مردم در مجلس دوازدهم افزود: در صورتی که خودروهای تولید داخل بتواند در بازارهای رقابتی حضور داشته باشند و صادراتی شوند اهداف موردنظر در قانون ساماندهی صنعت خودرو محقق شده است./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

گمرک هم صادرات روغن نباتی را ممنوع اعلام کرد

روایت بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران میان تنش‌های ژئوپولیتیک

ضریب جینی بخش روستایی در ایران 34.3 و شهری 31.1 درصد شد

بازنشستگان نگران متناسب‌سازی حقوق‌ها و صدور احکام نباشند

فرزین خبرداد:امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس

رمزگشایی از پرونده‌های ارزی اخیر

فقرزدایی یا فقیرزدایی؟

فلج تجارت با تحریم

بایدن لجباز

برق‌گرفتگی اقتصاد ایران

گردش مالی خانوارهای یارانه‌بگیر بازنگری می‌شود

نبض ناموزون فولاد در بهار/ ترمز صادرات فولاد کشیده شد

وصول 10 هزار و 195 میلیارد ریال از منابع نفتی برای اجرای نهضت ملی

گزارش روزانه بورس 23 تیرماه؛ ریزش 9 هزار واحدی شاخص کل

خاندوزی: 94 همت کالا توسط سازمان اموال تملیکی تعیین‌تکلیف شد

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری مردادماه از فردا

افزایش مجوز صدور و تمدید آموزشگاه‌های آزاد در دولت سیزدهم

هدفگذاری اشتغال امسال استان تهران چقدر است؟

شاخص بازار سرمایه افت کرد

نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در تاسوعا و عاشورا

قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو هم ممنوع شد؟

مهلت تعریف حساب وکالتی تمام شد؛ دیگر اقدام نکنید/ ثبت‌نام خودروهای وارداتی تا پایان فردا شب

پرداختن به آموزش علوم پزشکی و نظارت بر اجرای قانون جوانی جمعیت در دستور کار « کمیته جمعیت و آموزش »کمیسیون بهداشت

همچنان امکان اصرار کمیسیون اجتماعی بر تعطیلی روز شنبه وجود دارد

افزایش 6 درصدی مصرف بنزین کشور به‌دلیل تغییر ساعات اداری

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.