نامه خاندوزی به نیکبخت: انحصار مجوز صیادی را رفع کنید اقتصاد کلان

نامه خاندوزی به نیکبخت: انحصار مجوز صیادی را رفع کنید

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر اقتصاد در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر لزوم رفع انحصار از مجوز صیادی اعلام کرد: سازمان شیلات از صدور مجوز برای 10.500 صیاد فعال مورد تأیید، بدون دلیل موجهی امتناع کرده است.

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه‌ای به نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی موضوع رفع انحصار از مجوز صیادی را اعلام کرد.
در این نامه آمده است: همان گونه که مستحضرید رئیس جمهور شهید در آخرین سفر استانی خود به استان هرمزگان در اسفندماه 1402 با صیادان ساحل نشین هرمزگان که هر یک به کمک درگاه ملی مجوزها بعد از ده‌ها سال موفق به دریافت مجوز صیادی شده بودند، دیدار کردند و در این دیدارها دعای خیر این هموطنان بدرقه رئیس جمهور شد چرا که صیادان هرمزگانی برای اولین بار توانسته بودند با داشتن مجوز به طور رسمی و قانونی و با آرامش خاطر به کار مشغول شوند و از مزایای آن نظیر بیمه استفاده کنند. تا پیش از دولت سیزدهم صدور مجوزهای صیادی انحصاری و بسیار محدود بود و اکثر صیادان هرمزگان ناچار بودند برای امرار معاش به طور غیرقانونی یا با پرداخت‌های نامشروع، اجازه صیادی بگیرند. پس از آن سفر متأسفانه سازمان شیلات ایران صیادان سایر استان‌های جنوبی را از شیرینی خدمت صادقانه دولت مردمی محروم کرده است و عملاً درخواست‌های صیادان دیگر استان‌های جنوبی (خوزستان بوشهر و سیستان و بلوچستان) برای مجوز صید را به طور جمعی و یکباره رد می‌کند که باعث بازگشت انحصار و روش‌های نامناسب قبل از دولت مردمی شده است. در این زمینه توجه به واقعیت‌های میدانی ذیل حائز اهمیت است.
1- هزاران شناور صیادی فاقد مجوز همچنان در آب‌های جنوب کشور حضور فعال دارند.
2- سازمان شیلات به بهانه صیانت از منابع دریایی مانع رسمی و قانونی شدن صیادی ساحل‌نشینان نجیب جنوب شده است. این در حالی است که این سازمان برای بازگرداندن کشتی‌های صیادی ترال با ظرفیت صید صدها برابری نسبت به هر قایق صیادی به آب‌های خلیج فارس و دریای عمان پیگیری جدی و مستمر دارد.
3- صیادان فاقد مجوز با روش‌های صیادی غیر متعارف به ذخایر آب‌های جنوب کشور آسیب می‌زنند، به نظر می‌رسد سازمان شیلات که مانع رسمی و نظارت پذیر شدن صیادان فاقد مجوز است عملاً عزم مؤثری برای جلوگیری از ایشان ندارد.
4 با وجود مصوبه هفتاد و هفتمین جلسه هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار مورخ 1402/5/23، مبنی بر تعیین هزینه صدور پروانه صید در ازای بازسازی ذخایر آبزیان دریایی در استان‌های جنوبی سازمان شیلات ایران گام مؤثری برای اجرای این تکلیف برنداشته است.
5- متأسفانه عملکرد فوق باعث شده بازار آلوده خرید و فروش مجوز قایق صیادی در سواحل جنوب که دولت سیزدهم در حال ریشه کنی آن بود، مجدداً احیا شود و گاهی نرخ آن به چند میلیارد تومان می‌رسد.
لازم به ذکر است برای ساماندهی وضعیت فوق و جلوگیری از افزایش فشار صید بر منابع آبزیان، صدور مجوزهای صیادی تنها برای قایق‌های صیادی موجود و مورد تأیید استانداری در این هیأت مصوب شد. در همین راستا درگاه ملی مجوزهای کشور
به استناد قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بیش از 9.500 مجوز صیادی را برای صیادان مورد تأیید استانداری هرمزگان به صورت خودکار صادر کرد.
با این وجود سازمان شیلات ایران پس از همراهی با رئیس جمهور شهید در جشن شکست انحصار مجوز صیادی در سفر استانی به هرمزگان تاکنون از صدور مجوز برای حدود 10.500 صیاد فعال مورد تأیید استانداری‌ها بدون دلیل موجهی امتناع کرده است که جزئیات آن به شرح زیر ایفاد می‌گردد.
///

فصل اقتصاد


شایان ذکر است استنکاف سازمان شیلات از اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و عدم صدور مجوز قایق صیادی و لنج صیادی در آب‌های آزاد منجر به ایجاد تجمعاتی در مقابل برخی از ادارات استانی سازمان شیلات شده است. لذا در راستای تداوم رویکرد انحصار زدایی و پاسخگویی به مطالبات برحق صیادان محروم و زحمت کش استان‌های جنوبی خواهشمند است دستور فرمائید سازمان شیلات ایران با قید فوریت در موضوع مورد اشاره به قانون تمکین و کوتاهی‌های فوق‌الذکر را جبران نماید.
///

فصل اقتصاد

///" alt="فصل اقتصاد" width="100%" />


///

فصل اقتصاد

///" alt="فصل اقتصاد" width="100%" />

///" alt="فصل اقتصاد" width="100%" />ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

جنگل‌های ایران بزرگتر شدند/ رشد 15درصدی در 20 سال

ارتقای سطح آموزش مهارتی کارگران

افتتاح اتاق طلای جدید موته توسط رئیس هیئت عامل ایمیدرو

پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان

موثقی نیا: ارایه تسهیلات صندوق بیمه معدنی حمایت از معدنکاران، اشتغالزایی و رونق تولید را به همراه خواهد داشت

دولت سیزدهم 5000 واحد تولیدی در کشور را احیا کرد

بیت‌کوین ثابت ماند

جلسه آغاز پروژه فرهنگ سازمانی در فولاد اکسین برگزار شد

در دومین اجلاس ملی مدیران روابط عمومی صورت گرفت؛ کسب نشان عالی ارتباطات رسانه‌ای توسط فولاد هرمزگان

شما فرماندهان اقتصادی کشور هستید

دکتر ابراهیمی از شرکت‌های گل گهر و گهرزمین بازدید کرد/ مشارکت بانک سپه در پویش «چله خدمت» با حمایت از رونق تولید و اشتغالزایی

نیروی انسانی مهم‌ترین دارایی بنگاه اقتصادی

پرداخت وام اشتغال به زوجین روستایی دهه 60 با سود 4درصد

کشاورزی عامل مستقیم انتشار 13.5 درصد از گازهای گلخانه‌ای

3 هدف مهم سازمان بورس در سال 1403/  نرخ بهره بالا سرمایه‌گذاری را توجیه‌ناپذیر می‌کند

اینترنت فیبر نوری در مقابل اینترنت LTE: مقایسه‌ای جامع به زبان ساده

افزایش دستمزدها در آمریکا باعث تعدیل نیروی فست فود‌ها شد

قطعی برق 10 اداره پرمصرف در پایتخت/ واردات بنزین در قالب تهاتر

افرایش نرخ تورم در آلمان طی ماه مه

کدام کشور گروه 20 بیشترین رشد اقتصادی را دارد؟

صعود نرخ تورم بزرگترین اقتصاد اروپا

تحقق بالاترین میزان کنترل نقدینگی در دولت سیزدهم

ماجرای زیان‌سازی پالایشگاه‌ها با بنزین اکتان87 چه بود؟

دریافت تقدیرنامه تک ستاره شاخص کلی عملکرد انرژی EPI توسط فولادسنگان

سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه برای توسعه گمرک اختصاصی فولاد مبارکه در راستای خود تأمینی در حوزه خدمات

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.