مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی امیر در گفت‌وگو با «سنا» اعلام کرد:
کاهش نرخ «اخزا»، نتیجه پیگیری‌های مکرر سازمان بورس از بانک مرکزی بورس

کاهش نرخ «اخزا»، نتیجه پیگیری‌های مکرر سازمان بورس از بانک مرکزی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - سید فرهنگ حسینی، مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی امیر، کاهش نرخ «اخزا» را نتیجه پیگیری‌های مکرر سازمان بورس از بانک مرکزی دانست و بیان کرد: کاهش نرخ بهره می‌تواند ضمن کاهش هزینه‌های تامین مالی شرکت‌ها، باعث بهبود بازار سرمایه شود.

سید فرهنگ حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا) ، به تبعات افزایش نرخ «اوراق اخزا» در اقتصاد اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی در اواخر سال 1402 و در راستای سیاست انقباضی خود با هدف کنترل تورم و نرخ ارز ابلاغیه‌ای را به بانک‌ها ارسال و مجوز انتشار گواهی‌های سپرده 30 درصدی را صادر کرد.
وی اعلام کرد: افزایش نرخ بهره، به عنوان شدیدترین سیاست انقباضی پولی در چند دهه اخیر به شمار می‌رود که به شدت روند معاملات بورس را تحت تاثیر خود قرار داد.
حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: این اقدام بی‌اثر با نتیجه‌ معکوس بانک مرکزی باعث رشد غیررسمی سود سایر سپرده‌های بانکی به مرز 30 درصد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به بیش از 30 درصد و نرخ اوراق خزانه اسلامی در بازار بدهی به مرز 38 درصد شد.
مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی امیر اظهار داشت: همچنین به دنبال چنین اتفاقی شاهد افزایش نرخ تامین مالی شرکت‌ها به نزدیک 40 درصد بوده‌ایم که این امر بخش تامین سرمایه در گردش شرکت‌ها را با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخت و زمینه‌ساز رکود در بازارها از جمله بازار سرمایه شد.
وی با اعلام این که تشخیص دلیل تورم و راهکارهای آن به عنوان موضوعی مهم در سیاست‌گذاری پولی و مالی تلقی می‌شود که همواره مورد اختلاف است، گفت: تورم در ایران و برخی از کشورهای با تورم بالا در جهان پدیده‌ای مالی است که در صورت عدم رفع موضوعات مالی، نمی‌توان در انتظار اثربخشی بالای سیاست‌های پولی بود.
حسینی تاکید کرد: بانک مرکزی معتقد است که اثر سیاست‌های پولی سبب کاهش تورم به آستانه 30 درصد شده که این امر به مراتب توقف سیاست‌های افزایش نرخ بهره و کاهش احتمالی آن را به همراه دارد.
مدیر عامل گروه صنعتی و معدنی امیر به وجود نشانه‌هایی از این سیاست در ابعاد مختلف اشاره کرد و گفت: در ادامه این اقدامات انجام شده و نتیجه پیگیری‌های مکرر سازمان بورس با بانک مرکزی، بانک مرکزی بخشنامه‌هایی را در خصوص لزوم رعایت نرخ بهره 23 درصد به بانک‌ها ابلاغ و سازمان بورس، در خصوص محدودیت تبلیغات صندوق‌های با درآمد ثابت اطلاعیه‌ای صادر کرد.
وی اظهار داشت: به دنبال ورود نهادهای نظارتی و تذکرات ارایه شده در خصوص لزوم کنترل نرخ سود شاهد اثر این اتفاق بر کاهش نرخ اوراق و اخزا در بازار بدهی بودیم.
حسینی در پایان با اعلام این که در انتظار تداوم کاهش نرخ بهره در ماه‌های پیش‌رو هستیم، گفت: این موضوع می‌تواند سبب کاهش هزینه‌های تامین مالی شرکت‌ها و همچنین بهبود بازار سرمایه شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نرخ تورم بزرگترین اقتصاد جهان

فروش اعتباری 120 همت مواد اولیه پتروشیمی به صنایع پایین دستی

صادرات 14 میلیون پوندی انگلیس به ایران در 3 ماه

جنگل‌های ایران بزرگتر شدند/ رشد 15درصدی در 20 سال

ارتقای سطح آموزش مهارتی کارگران

افتتاح اتاق طلای جدید موته توسط رئیس هیئت عامل ایمیدرو

پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان

موثقی نیا: ارایه تسهیلات صندوق بیمه معدنی حمایت از معدنکاران، اشتغالزایی و رونق تولید را به همراه خواهد داشت

دولت سیزدهم 5000 واحد تولیدی در کشور را احیا کرد

بیت‌کوین ثابت ماند

جلسه آغاز پروژه فرهنگ سازمانی در فولاد اکسین برگزار شد

در دومین اجلاس ملی مدیران روابط عمومی صورت گرفت؛ کسب نشان عالی ارتباطات رسانه‌ای توسط فولاد هرمزگان

شما فرماندهان اقتصادی کشور هستید

دکتر ابراهیمی از شرکت‌های گل گهر و گهرزمین بازدید کرد/ مشارکت بانک سپه در پویش «چله خدمت» با حمایت از رونق تولید و اشتغالزایی

نیروی انسانی مهم‌ترین دارایی بنگاه اقتصادی

پرداخت وام اشتغال به زوجین روستایی دهه 60 با سود 4درصد

کشاورزی عامل مستقیم انتشار 13.5 درصد از گازهای گلخانه‌ای

3 هدف مهم سازمان بورس در سال 1403/  نرخ بهره بالا سرمایه‌گذاری را توجیه‌ناپذیر می‌کند

اینترنت فیبر نوری در مقابل اینترنت LTE: مقایسه‌ای جامع به زبان ساده

افزایش دستمزدها در آمریکا باعث تعدیل نیروی فست فود‌ها شد

قطعی برق 10 اداره پرمصرف در پایتخت/ واردات بنزین در قالب تهاتر

افرایش نرخ تورم در آلمان طی ماه مه

کدام کشور گروه 20 بیشترین رشد اقتصادی را دارد؟

صعود نرخ تورم بزرگترین اقتصاد اروپا

تحقق بالاترین میزان کنترل نقدینگی در دولت سیزدهم

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.