در نشست گروهی سازمان بورس مطرح شد:
بحث تضمین سود در هیچ صندوق با درآمد ثابتی وجود ندارد/ اصلاح دستورالعمل و اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان بورس

بحث تضمین سود در هیچ صندوق با درآمد ثابتی وجود ندارد/ اصلاح دستورالعمل و اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در جلسه امروز مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با خبرنگاران، عملکرد مرکز نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری تشریح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) ، سیاوش پرویزی‌نژاد، در جلسه گروهی با اصحاب رسانه درباره عملکرد مرکز نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری، اظهار داشت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری که از سال 86 مجوز فعالیت گرفتند، دستورالعمل مدونی نداشتند و کارها براساس اساسنامه و امیدنامه و یکسری مصوبات هیات مدیره پیش می‌رفت، لذا همیشه این سوال پیش می‌آمد که بر چه مبنایی مجوزها صادر و معیارها و شاخص‌های مورد نظر چیست؟
دستورالعمل تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری
وی افزود: به دنبال این موضوع، در سال 1401، برای نخستین بار دستورالعمل تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارائه و در اختیار نهادهای مالی قرار داده شد.
پرویزی‌نژاد عنوان کرد: در سال 1401، اساسنامه و آیین نامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با تضمین اصل مبلغ سرمایه‌گذاری ارائه شد که تاکنون تعداد 5 صندوق تضمین اصل سرمایه وجود دارد.
وی با اشاره به دلایل تاسیس صندوق‌ تضمین اصل سرمایه در سال 1401 اظهار داشت: برخی از اتفاقات در سال گذشته باعث شد صندوقی برای تضمین اصل سرمایه سرمایه‌گذاران تاسیس شود. بر این اساس، برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تضمین اصل سرمایه یک رکن ضامن دارد به این معنا که یک شخص حقوقی اصل سرمایه سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کند در برخی دیگر از صندوق‌ها اما عده‌ای از سرمایه‌گذاران که دارندگان واحدهای ممتاز هستند در ازای کارمزد، واحدهای عادی را تضمین می‌کنند.
مجوز فعالیت 61 صندوق در سال 1401
وی اضافه کرد: در سال 1401، اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های بخشی تدوین و تصحیح و ابلاغ شد و در حال حاضر حدود 15 صندوق بخشی وجود دارد.
پرویزی‌نژاد با بیان این که در سال 1401، در مجموع مجوز فعالیت 61 صندوق صادر شد، گفت: یکی از اقدامات مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال 1402، ارائه ساختار کلی صندوق سرمایه گذاری تکمیلی بود. دو اساسنامه و امیدنامه برای صندق بازنشستگی تکمیلی ارائه شد که یکی با ترکیب دارایی با سهام و دیگری با ترکیب دارایی صندوق در صندوق سهامی است.
پرویزی نژاد افزود: در سال گذشته، دستورالعمل تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری تکمیل و دستورالعمل تاسیس و فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری در اختیار متقاضیان قرار گرفت.
به گفته وی؛ در سال گذشته اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های بخشی اصلاح شد به طوری که یک صندوق سرمایه گذاری بخشی می تواند در چندین صنعت سرمایه گذاری کند و به ازای هر صنعت یک پذیره نویسی و یک کد معاملاتی جداگانه خواهد داشت و سرمایه‌گذاران آن به صورت جدا واحدهای صندوق‌ها را خرید و فروش می‌کنند و یک صندوق تا 8 صنعت را پوشش می‌دهد.
مجوز فعالیت 69 صندوق سرمایه‌گذاری در سال 1402
رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس در ادامه عنوان کرد: در سال 1402، مجوز فعالیت 69 صندوق سرمایه‌گذاری در اختیار نهادهای مالی صادر و تعداد صندوق‌های سهامی در اختیار نهادهای مالی از صندوق‌های با درآمد ثابت پیشی گرفت.
تدوین مقررات صندوق‌های بدهی خصوصی و پوششی
وی گفت: در سال جاری مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام به تدوین مقررات صندوق‌های بدهی خصوصی و صندوق های سرمایه‌گذاری پوششی کرده تا مقررات این دو صندوق نیز ابلاغ شود. همچنین در سال جاری قرار است دستورالعمل تاسیس فعالیت صندوق‌های زمین و ساختمان اصلاح شود چرا که این دستور العمل بسیار قدیمی است و یکسری تسهیلات در اساسنامه آن در نظر گرفته شده تا موجب توسعه کمی و کیفی این صندوق‌ها شود.
رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: همچنین، دستورالعمل تاسیس فعالیت صندوق املاک و مستغلات هنوز نهایی نشده و در حال پیگیری است تا دستورالعمل تاسیس فعالیت آن هم نهایی شود و به صورت شفاف و مشخص در اختیار متقاضیان و نهادهای مالی قرار گیرد.
مجوز سه صندوق املاک و مستغلات
پرویزی نژاد دربخش دیگری از صحبت‌هایش در خصوص مجوزهای صندوق‌های املاک و مستغلات نیز اظهار کرد: مجوز 3 صندوق املاک و مستغلات صادر شده است، طرح‌هایی که صندوق‌ها ارائه می‌دهند اگر برای واحدهای هلدینگ ارزش افزوده ایجاد کند، مجوز ارائه می‌شود. همچنین چالش دیگر در صندوق‌های آتی وجود دارد که این صندوق‌ها به مرور با صندوق‌های درآمد ثابت رقابت خواهند کرد. زیرا این صندوق‌ها بازدهی بین 25 تا 35 درصد می‌دهند و تضمین هم دارند و دنبال مکانیسمی هستیم تا نرخ بهره را دچار چالش نکند و دست مدیران صندوق را باز بگذارد تا رقابت این صندوق‌ها با صندوق‌های درآمد ثابت کاهش پیدا کند.
وی در ادامه بیان کرد: چالش دیگر در صندوق‌های جسورانه و خصوصی این است که افرادی که مدیریت این صندوق‌ها را بر عهده دارند، تجربه و منابع مالی کافی را در اختیار ندارند. منابعی که این صندوق‌ها نیاز دارند، هر سال افزایش پیدا می‌کند و مدیریت این صندوق‌ها پیچیده است. همچنین یکی دیگر از چالش‌ها در این صندوق‌ها زمانبر بودن خروج سرمایه‌گذاران از این صندوق‌هاست. در این حوزه برای بهتر شدن فرایند نامه‌ای به فرابورس و نهادهای مالی زده شد تا پیشنهادهای خود را برای اصلاحات روی این صندوق‌ها ارائه دهند.
عدم امکان پیش‌بینی سود برای صندوهای با درآمد ثابت
در ادامه ابوالفضل کارگذار، رئیس اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس نیز در خصوص وضعیت صندوق‌های اوراق بهادار با درآمد ثابت گفت: چند روز اخیر مذاکراتی در خصوص نحوه تبلیغات صندوق‌های اوراق بهادار یا درآمد ثابت صورت گرفت. در مهر 1396 سازمان بورس ابلاغیه به صندوق‌ها ارائه کرد که هیچ صندوق با درآمد ثابتی امکان پیش بینی سود را ندارد؛ بنابراین بحث تضمین سود در هیچ صندوق درآمد ثابتی وجود ندارد.
وی افزود: در مهرماه سال 96، سازمان بورس و اوراق بهادار به کلیه صندوق‌ها ابلاغ کرد که هیچ صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابتی امکان تضمین سود را ندارد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط امکان پیش بینی سود را ندارند. بنابراین بحث تضمین سود عملا در هیچ صندوق با درآمد ثابتی و به نوعی در اوراق بهادار با درآمد ثابتی موضوعیت ندارد.
تفاوت تعریف ضامن نقدشوندگی با جبران خسارت
کارگذار تصریح کرد: طی سال‌های گذشته، ابلاغیه‌های مختلف از سوی برخی نهادها به هر دلیلی منجر به تغییر نرخ بهره شد به طوری که نوسانات زیادی را در حوزه اوراق بهادار با درآمد ثابت این صندوق‌ها رقم زد. درست است که صندوق‌ها ضامن نقدشوندگی دارند اما تعریف ضامن نقدشوندگی با جبران خسارت بسیار متفاوت است و یکسری سوء تبلیغاتی اتفاق افتاده است.
رئیس اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه گذاری سازمان بورس در ادامه بیان کرد: هم اکنون در سبد صندوق‌های درآمد ثابت 12 میلیارد سهام وجود دارد که همین موضوع باعث ایجاد نوسان می‌شود. صندوق‌های ضامن نقدشوندگی دارند، اما جبران خسارت در این صندوق‌های وجود ندارد.
الزام صندوق های با درآمد ثابت
کارگذار در ادامه افزود: تسهیلاتی برای صندوق‌های اوراق بهادار با درآمد ثابت لحاظ شده به طوری که صندوق‌های بهادار با درآمد ثابت الزام هستند حداکثر 40 درصد از دارایی خود را در سپرده‌های بانکی قرار داده و از آن سمت حداقل 25 درصد از دارایی‌های خود را به خرید اوراقی که توسط دولت منتشر می‌شود، اختصاص دهند.از این رو، فرصت 6 ماهه ای داده شده تا بتوانند تا 10 درصد در حوزه سپرده بانکی امکان سپرده‌گذاری بیشتری داشته و بتوانند با اقدامات سریعتر، شدت خروج منابع توسط سرمایه گذاران را کمتر کنند. در صورتی که صندوق‌ها در مدت تعیین شده اقدامات ذکر شده را انجام ندهند، با آن‌ها برخورد خواهد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مصرف برق از مرز 70 هزار مگاوات گذشت

خدمات پیام‌رسان‌های داخلی به نامزدهای انتخابات اعلام شد

تورم آمریکا همچنان بالا است

ترانزیت ریلی زغال سنگ از روسیه به هندوستان از مسیر ایران برای اولین بار

ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌های تولیدی/ ضرورت ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

دستورالعمل مرابحه پروژه‌ای با هدف تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی به شبکه بانکی ابلاغ شد

سایه تصمیمات ناگهانی بر سر صادرات؛ موانع را کنار بزنید

نرخ تورم بزرگترین اقتصاد جهان

فروش اعتباری 120 همت مواد اولیه پتروشیمی به صنایع پایین دستی

صادرات 14 میلیون پوندی انگلیس به ایران در 3 ماه

جنگل‌های ایران بزرگتر شدند/ رشد 15درصدی در 20 سال

ارتقای سطح آموزش مهارتی کارگران

افتتاح اتاق طلای جدید موته توسط رئیس هیئت عامل ایمیدرو

پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان

موثقی نیا: ارایه تسهیلات صندوق بیمه معدنی حمایت از معدنکاران، اشتغالزایی و رونق تولید را به همراه خواهد داشت

دولت سیزدهم 5000 واحد تولیدی در کشور را احیا کرد

بیت‌کوین ثابت ماند

جلسه آغاز پروژه فرهنگ سازمانی در فولاد اکسین برگزار شد

در دومین اجلاس ملی مدیران روابط عمومی صورت گرفت؛ کسب نشان عالی ارتباطات رسانه‌ای توسط فولاد هرمزگان

شما فرماندهان اقتصادی کشور هستید

دکتر ابراهیمی از شرکت‌های گل گهر و گهرزمین بازدید کرد/ مشارکت بانک سپه در پویش «چله خدمت» با حمایت از رونق تولید و اشتغالزایی

نیروی انسانی مهم‌ترین دارایی بنگاه اقتصادی

پرداخت وام اشتغال به زوجین روستایی دهه 60 با سود 4درصد

کشاورزی عامل مستقیم انتشار 13.5 درصد از گازهای گلخانه‌ای

3 هدف مهم سازمان بورس در سال 1403/  نرخ بهره بالا سرمایه‌گذاری را توجیه‌ناپذیر می‌کند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.