رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در یک یادداشت تحلیلی مطرح کرد
تعطیلات قراردادی اقتصادی

تعطیلات قراردادی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - هرویک یاریجانیان، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به اینکه اساساً انتخاب روزهای تعطیل یک امر قراردادی بین مردم و برآیند مطلوبیت و خواست آنهاست، تاکید کرد که دو روزه کردن تعطیلات رسمی پایان هفته که نزدیک به یک سده است در دنیا اجرا شده، پشتوانه علمی و تجربی بسیار محکمی دارد و ضروری است در کشور ما نیز اجرا شود. از طرفی با توجه عموم جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی تعطیل کردن شنبه بعد از جمعه نه‌تنها دچار اشکال نیست که متضمن منافع بالاتری نسبت به پنجشنبه است.
هرویک یاریجانیان
تعطیلات پایان هفته در جوامع مختلف امری قراردادی است و ابتدا برآیند مطلوبیت و خواست مردم بوده که این قراردادهای نانوشته را ایجاد کرده و بعدها پای قانون وسط آمده تا یک روز به عنوان روز تعطیل رسمی یک کشور شناخته شود. قاعدتا در اجماع ذهنی مردم، عوامل مختلفی از جمله دین رسمی و همچنین مراسم و آیین‌‌‌های سنتی آن فرهنگ در انتخاب روز یا روزهای تعطیل اثرگذار بوده است. به همین دلیل است که کشورهای اروپایی و غربی روز یکشنبه را که بعدها شنبه نیز به آن اضافه شد به عنوان تعطیلات پایان هفته در نظر گرفته‌‌‌اند. با این حال تغییر این قراردادها جز وجه اجتماعی پررنگ آن، مانع دیگری ندارد و شاید به مرور زمان همه این قراردادها، حتی انتخاب نام روزها نیز به اقتضای زمانه دستخوش تغییر شود.
دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته نیز از ابتدا به حکم قانون و مصوبه دولت‌‌‌ها در دنیا رخ نداد و ثمره تجربه کارآفرینان بخش خصوصی بود. در ایالات‌متحده ابتدا این هنری فورد، اسطوره صنعت خودرو، بود که در سال 1926 میلادی ساعات کار هفتگی را برای کارکنانش به 40ساعت کاهش داد و علاوه بر یکشنبه، روز شنبه را نیز به تعطیلات هفتگی افزود؛ اقدامی که باعث می‌‌‌شد کارگران کارخانه فورد یک روز بیشتر در کنار خانواده باشند و علاوه بر فراغت و استراحت، هزینه بیشتری برای خرید و گردش و سرگرمی صرف کنند. این تجربه موفق و مزایای آن مانند افزایش بهره‌‌‌وری کارگران یا افزایش سرعت گردش پول در اقتصاد باعث شد تا آمریکا به طور رسمی در سال 1932 تقویم کاری هفتگی را پنج‌روزه کند. در بریتانیا نیز یک کارخانه بخش خصوصی بود که در سال 1933 به دلیل مازاد تولید و خطر بیکاری برخی کارگران، ترجیح داد با حفظ همان تعداد نیروی کار و پرداخت همان میزان دستمزد، روز شنبه را نیز به تعطیلات خود بیفزاید. مدیر کارخانه بعد از مدتی متوجه شد انگیزه و توان نیروی کار بعد از تعطیلات دوروزه، بسیار بیشتر از گذشته است و در نتیجه تعطیلات دوروزه پایان هفته را ادامه داد.
بعد از آن بود که مطالعات علمی نیز نشان داد دو روز تعطیلی در هفته علاوه بر تاثیرات مثبت اجتماعی و فرهنگی و خانوادگی، روی بهبود بهره‌‌‌وری نیز اثرگذار است و یک‌سال بعد در بریتانیا نیز تعطیلات دو روزه پایان هفته به رسمیت شناخته شد. در کشور ما روز جمعه به عنوان روز برگزاری نماز جمعه و مراسم عبادی و دینی مسلمانان از جمله زیارت درگذشتگان به عنوان روز تعطیل شناخته شده و در قانون رسمیت یافته است. در حالی که می‌‌‌دانیم حتی دین مبین اسلام هم تاکید موکدی بر تعطیل بودن این روز ندارد و در سوره مبارکه جمعه بعد از اینکه به مردم توصیه می‌شود با فرارسیدن زمان اذان ظهر دادوستد را رها کرده و به سوی ذکر خدا و برپایی نماز جمعه بشتابند ذکر می‌شود که «فَإِذَا قُضِیتِ الصلَاهُ فَانْتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللهِ» یعنی چون نماز گزارده شد در زمین پراکنده شوید و فضل خدا را جویا شوید؛ یعنی حتی بر تعطیلی روز جمعه نیز دستور روشنی صادر نشده است. با این حال طبیعی است که این روز یک انتخاب درست برای تعطیلات پایان هفته باشد.
حال که مساله کاهش ساعات کاری و دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته در کشور ما نیز مطرح شده است، زمان مناسبی است که بتوانیم ما هم در راستای ارتقای بهره‌‌‌وری و کارایی اقتصادی، افزایش هماهنگی روزهای کاری با جامعه جهانی و ایجاد انگیزه و نشاط در نیروی کار علاوه بر دو روزه کردن تعطیلات، روز شنبه را به عنوان روز دوم تعطیلات انتخاب کنیم. این تصمیم درست و منطقی که از سوی نمایندگان مردم در مجلس یازدهم گرفته شد، اکنون در انتشار تایید شورای نگهبان قرار دارد. قطعا فقها و حقوقدانان آن شورا جزو مسلط‌‌‌ترین علما بر احکام و آموزه‌‌‌های دین مبین اسلام هستند و نیز از شرایط اقتصادی و اجتماعی داخلی و بین‌المللی آگاهی کافی دارند. از این‌روست که انتظار می‌رود این شورا با در نظر گرفتن مصالح عمومی و منافع اقتصادی بلندمدت کشور با دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته و انتخاب روز شنبه موافقت کند. این تصمیم علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی برای کل جامعه تبعات مثبت و فراگیری خواهد داشت، به نظر می‌رسد از نظر اجتماعی و فرهنگی هم شرایط پذیرش آن فراهم است و جامعه نیز پذیرای این تغییر باشد؛ چرا که به نتایج مثبت آن آگاه است.
منبع: دنیای اقتصاد
لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?77888


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خدمات پیام‌رسان‌های داخلی به نامزدهای انتخابات اعلام شد

تورم آمریکا همچنان بالا است

ترانزیت ریلی زغال سنگ از روسیه به هندوستان از مسیر ایران برای اولین بار

ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌های تولیدی/ ضرورت ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

دستورالعمل مرابحه پروژه‌ای با هدف تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی به شبکه بانکی ابلاغ شد

سایه تصمیمات ناگهانی بر سر صادرات؛ موانع را کنار بزنید

نرخ تورم بزرگترین اقتصاد جهان

فروش اعتباری 120 همت مواد اولیه پتروشیمی به صنایع پایین دستی

صادرات 14 میلیون پوندی انگلیس به ایران در 3 ماه

جنگل‌های ایران بزرگتر شدند/ رشد 15درصدی در 20 سال

ارتقای سطح آموزش مهارتی کارگران

افتتاح اتاق طلای جدید موته توسط رئیس هیئت عامل ایمیدرو

پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان

موثقی نیا: ارایه تسهیلات صندوق بیمه معدنی حمایت از معدنکاران، اشتغالزایی و رونق تولید را به همراه خواهد داشت

دولت سیزدهم 5000 واحد تولیدی در کشور را احیا کرد

بیت‌کوین ثابت ماند

جلسه آغاز پروژه فرهنگ سازمانی در فولاد اکسین برگزار شد

در دومین اجلاس ملی مدیران روابط عمومی صورت گرفت؛ کسب نشان عالی ارتباطات رسانه‌ای توسط فولاد هرمزگان

شما فرماندهان اقتصادی کشور هستید

دکتر ابراهیمی از شرکت‌های گل گهر و گهرزمین بازدید کرد/ مشارکت بانک سپه در پویش «چله خدمت» با حمایت از رونق تولید و اشتغالزایی

نیروی انسانی مهم‌ترین دارایی بنگاه اقتصادی

پرداخت وام اشتغال به زوجین روستایی دهه 60 با سود 4درصد

کشاورزی عامل مستقیم انتشار 13.5 درصد از گازهای گلخانه‌ای

3 هدف مهم سازمان بورس در سال 1403/  نرخ بهره بالا سرمایه‌گذاری را توجیه‌ناپذیر می‌کند

اینترنت فیبر نوری در مقابل اینترنت LTE: مقایسه‌ای جامع به زبان ساده

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.