پرداخت حقوق کارگران مطابق با بخشنامه دستمزد کار و تعاون

پرداخت حقوق کارگران مطابق با بخشنامه دستمزد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - با ابلاغ بخشنامه دستمزد 1403 از سوی وزیر کار، از فروردین ماه مفاد بخشنامه در تمام کارگاه‌ها و واحدهای مشمول قانون کار لازم الاجراست و حقوق کارگران منطبق با مصوبه دستمزد شورای عالی کار باید محاسبه و پرداخت شود.

مطابق بخشنامه ابلاغی مزد 1403 از سوی وزیر کار از اول سال 1403، حداقل مزد روزانه، مبلغ 2 میلیون و 388 هزار و 728 ریال تعیین شده است. همچنین سایر سطوح مزدی روزانه 22 درصد مزد ثابت یا مزد مبنا، به اضافه روزانه 23 هزار و 26 ریال نسبت به آخرین مزد در سال 1402، افزایش می‌یابد. سقف پرداختی به کارگران مشمول قانون کار حداکثر هفت برابر حداقل مزد ماهانه، یعنی حدود 50 میلیون تومان است.
مطابق موارد بیان شده در این بخشنامه، افزایش حقوق کارگران اعم از قرارداد دائم یا موقت نیز مانند این بخشنامه محاسبه می‌شود.
1- از اول سال 1403، حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دایم یا موقت)، مبلغ 2.388.728 ریال (دو میلیون و دویست و هشتاد و هشت هزار و هفتصد و بیست و هشت ریال) تعیین می‌شود. همچنین از اول سال 1403، سایر سطوح مزدی نیز روزانه 22 درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده 36 قانون کار)، به اضافه روزانه 230.026 ریال نسبت به آخرین مزد در سال 1402 افزایش یابد.
تبصره: با اعمال افرایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ 2.388.728 ریال (دو میلیون و دویست و هشتاد و هشت هزار و هفتصد و بیست و هشت ریال) بند (یک) کمتر شود.
2- به کارگرانی که در سال 1403 دارای یک سال سابقه کار شده، با یک سال از آخرین دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد؛ روزانه 70000 ریال به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.
تبصره یک: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طیقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نطر گرفتن رقم فوق‌الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جداول اعلامی توسط اداره کل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری صورت می‌گیرد.
تبصره 2: به کارگران فصلی نسبت به مدت کارکردشان در سال 1402، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.
تبصره 3: براساس مصوبه مورخ 1402/12/28 شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.
3- بر اساس مصوبه مورخ 1387/07/21 شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال 1402 کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره 3 ماده 36 قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متاهل یا مجرد) ماهانه مبلغ 14.000.000 ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت شود.
4- مبلغ کمک هزینه مسکن کارگری مطابق سال گذشته ماهانه 9.000.000 ریال (نه میلیون ریال) می‌باشد تا از فروردین ماه سال 1403 توسط کارفرمایان پرداخت شود.
5- مبلغ حق تاهل ماهانه 5.000.000 ریال (پنج میلیون ریال) برای کارگران متاهل اعم از مرد یا زن تعیین تا از فروردین ماه سال 1403 از سوی کارفرمایان پرداخت شود.
6- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (یک) و تبصره یک بند (2) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همچنین چگونگی ارتقای طبقه شغلی به موجب دستورالعمل‌های اداره کل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری خواهد بود.
7- مقررات این مصوبه، شامل حال دانش‌آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال 1403 به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند، نخواهد شد.
8- واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر بین مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کنند.
تبصره: سقف پرداختی به کارگران مشمول قانون کار شاغل در مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های غیردولتی وابسته به صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی با رعایت قوانین و مقررات عمومی کشور حداکثر (هفت) برابر حداقل مزد ماهانه، یعنی حدود 50 میلیون تومان است.
در هفته‌های اخیر اداره کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال ابلاغ بخشنامه حداقل دستمزد 1403، جدول نحوه محاسبه مزد سنوات تا پایان سال 1402 را جهت اجرا در سال جاری منتشر کرد.
این جدول در خصوص کارگرانی است که در کارگاه‌های با طرح طبقه بندی مشاغل مشغول به کار هستند و نرخ پایه سنوات آنها از 1 سال تا 30 سال سابقه آمده است.

فصل اقتصاد


شورای عالی کار 29 اسفند ماه سال گذشته افزایش حداقل دستمزد سال 1403 کارگران را 35 درصد تصویب کرد و پایه حقوق کارگران را از 5 میلیون و 308 هزار تومان به 7 میلیون و 182 هزار و 106 تومان افزایش داد.با افزایش 35 درصدی حداقل مزد 1403، دریافتی کارگران با محاسبه مبلغ بن خواربار، کمک هزینه مسکن، حق اولاد و سایر مزایای جانبی مزد به بیش‌ از 11 میلیون تومان رسید.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیش‌بینی تداوم پرداخت یارانه‌ها تا 10 سال آینده

اختلال دوباره در یک پیام‌رسان داخلی

چمران: خطر زلزله بیخ گوشمان است

تراشه‌های خارجی از شبکه‌های مخابراتی چین حذف می‌شوند

پارکینگ طبقاتی حرم عبدالعظیم(ع) سریع‌تر به بهره‌برداری برسد

عصبانیت مقامات آمریکایی از رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی

اعلام زمان دومین حراج شمش طلا/ خریداران تا پایان امروز 350 میلیون تومان واریز کنند

بهره‌برداری از 26 تقاطع بزرگراهی در سال 1403

سرویس‌های جدید پستی در حوزه تجارت الکترونیک در راه است

اقتصاد هند شتاب گرفت

افزایش بودجه مناطق شهرداری تهران به 25 همت

تغییر ذائقه مردم از خانه های ویلایی به خانه های قوطی کبریتی

قیمت طلای جهانی در اوج

تخمین سطح زیرکشت 13 محصول راهبردی کشاورزی کشور با هوش مصنوعی

دعوت از پژوهشگران دانشگاهی برای بازنگری محدوده‌های ترافیکی

هوای تهران همچنان به دور از آلودگی

افت و خیز سرمایه گذاری چینی ها در اقتصاد ایران

شاخص توسعه هر کشوری به نیروی انسانی آن بر می‌گردد

خانه‌های قوطی کبریتی، با وجود وسعت زمین

اتهام تقلب در پرداخت حقوق کارگران علیه تسلا

ریزش اتریوم و بیت‌کوین

تورم جهانی شکست‌ناپذیر است

سقوط یورو در برابر دلار

تورم آرژانتین رکوردی جدید ثبت کرد

از 25 اردیبهشت 1403 همه مجوزهای کاغذی بی اعتبارند.

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.