رشت - آستارا و رشت - کاسپین؛ عقب‌تر از از وعده‌ها کار و تعاون

رشت - آستارا و رشت - کاسپین؛ عقب‌تر از از وعده‌ها

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - راه‌آهن رشت - آستارا که یکی از بخش‌های کلیدی کریدور شمال - جنوب به شمار می‌رود، در دستور کار با روس‌ها قرار دارد اما پس از تعلل‌هایی که صورت گرفته، عملیات اجرایی آن به سال جدید موکول شده و از سوی دیگر راه‌آهن رشت - کاسپن که قرار بود تا پایان 1402 بهره‌برداری شود هم هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.

توسعه کریدورهای ترانزیتی برای رسیدن به جایگاه مناسب کشور در حمل‌ونقل بین‌المللی از موضوعات مهم در سیاست‌های کلی حمل‌ونقل و قانون برنامه هفتم توسعه است و با توجه به اهمیت راه‌آهن رشت- آستارا به‌عنوان بخشی از کریدور ریلی شمال-جنوب و یکی از مهم‌ترین طرح‌های ترانزیتی و تحول‌زا در توسعه راه‌آهن، این پروژه در اولویت‌های اجرایی وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.
محور ریلی رشت - آستارا با طول 164 کیلومتر، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ریلی کشور است که به گفته مسئولان تاکنون عملیات اجرایی 12 کیلومتر از سمت آستارا و 10 کیلومتر از سمت رشت آغاز شده است؛ همچنین بنا شده با همکاری روسیه، بخش دیگری از تامین مالی این پروژه انجام شود.
تیرماه بود که در حاشیه نشست سه‌جانبه ایران، هند و روسیه که در تهران برگزار شد، قرارداد اجرایی پروژه رشت - آستارا میان دو کشور ایران و روسیه به امضاء رسید تا بدین‌ترتیب طراحی این پروژه تا پایان سال 2023 انجام شده و عملیات اجرایی آن نیز اوایل سال 2024 آغاز شود.
وضعیت همکاری‌های زیرساختی و حمل‌ونقلی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، مهرماه 1402 در یک جلسه مورد بررسی قرار گرفت و شهریار افندی‌زاده -معاون سابق وزیر راه و شهرسازی- با تاکید بر اهمیت پروژه ریلی رشت - آستارا برای توسعه ترانزیت در کریدور شمال جنوب، خواستار اهتمام جدی طرف روس برای نهایی‌سازی فاز طراحی و انعقاد قرارداد تجاری تا پیش از پایان سال جاری میلادی شد.
افندی‌زاده همچنین گفته بود: بعد از این که موافقتنامه در اردیبهشت ماه امضا شد، نزدیک به 8 ماه طراحی آن طول کشید و ما طبق برنامه‌ای که داریم، تا پایان سال میلادی 2023 توافق اجرایی بین شرکتی که ایران معرفی کرده و شرکتی که روسیه معرفی کرده، صورت می‌گیرد و طراحی‌ها از سال بعد آغاز می‌شود. البته در این پروژه علاوه‌بر شبکه ریلی، تجهیزات و ناوگان هم در موافقتنامه وجود دارد. دولت روسیه هم به این پروژه خیلی علاقمند است، چون مسیری که انتخاب شده به‌نفع دو کشور است.
خیرالله خادمی -رئیس شرکت ساخت و زیربناهای حمل‌ونقل کشور- آبان‌ماه 1402 از امضای نقشه‌های اجرایی راه آهن رشت - آستارا در دیدار با شرکت روسی خبر داد و گفت:‌ پس از نشست‌های فنی و تخصصی فراوان از سوی کارشناسان دو کشور، نقشه راه به همراه اصلاحات ویژه برای افزایش سرعت و ظرفیت مسیر تهیه و توافقات انجام شده به امضای طرفین رسید.
پس از آن مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- درباره آخرین وضعیت راه‌آهن رشت - آستارا اظهار کرد: عملیات اجرایی پروژه رشت با آستارا در توافق با روسیه از ابتدای سال جدید میلادی آغاز خواهد شد و توافق با ارمنستان منجر شد که برای اولین بار با شرکت‌های ایرانی قرارداد بیش از 200 میلیون دلاری برای تکمیل کریدورهای گذرگاهی شمال به جنوب منعقد شود.
با وجود این خیرالله خادمی -رئیس شرکت ساخت و زیربناهای حمل‌ونقل کشور- در آخرین اظهار نظرها درباره راه‌آهن رشت - آستارا اینطور عنوان کرد که برای سال جدید «شروع عملیات اجرایی مسیر مهم و راهبردی رشت-آستارا در برنامه کاری قرار گرفته است.» و به نظر می‌رسد آغاز عملیات اجرایی این پروژه در 1402 میسر نشده است.
افتتاح رشت - کاسپین هم به 1402 نرسید
از سوی دیگر، یکی از پروژه‌هایی که وعده راه‌اندازی آن در 1402 داده شد، پروژه راه آهن رشت - کاسپین بود که بخش اولیه از کریدور شمال - جنوب است و خلیج فارس را به دریای خزر متصل می‌کند و از مصوبات سفر رئیس‌جمهور در بهمن ماه 1400 به گیلان بود.
وزیر راه و شهرسازی در سالی که گذشت، چند بار به راه‌اندازی راه‌آهن رشت - کاسپین اشاره کرد. او بهمن‌ماه 1402 اظهار کرد: امیدواریم در مدت زمان باقی‌مانده تا پایان سال هم خط ریلی رشت به کاسپین را راه‌اندازی کنیم که دریای خزر به خلیج فارس متصل می‌کند و اتصال بندر به بندر را فراهم می‌کند و نقش کاربردی در زمینه انتقال بار دارد.
همچنین خادمی افتتاح راه‌آهن رشت - کاسپین را یکی از ابرپروژه‌های 1402 عنوان کرده و گفته بود که با افتتاح این راه‌آهن در کنار آزادراه منجیل - رودبار، بیش از 80 درصد اهداف سال 1402 در توسعه شبکه حمل‌ونقل کشور محقق می‌شود. او همان زمان تامین مصالح در پروژه‌های راهسازی استان گیلان را با توجه به نبود معادن قرضه بسیار سخت دانسته و گفته بود: نبود مصالح زیرسازی و روسازی، شرایط جوی منطقه، عدم دسترسی آسان به محل پروژه و تامین مالی به موقع مهم‌ترین موضوعاتی است که ساخت راه آهن رشت-کاسپین را با مشکل روبه‌رو کرد.
عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن رشت - کاسپین در سال 1385 کلید خورد، اما از سال 85 تا 98 فقط سه درصد پیشرفت داشت و عمده کار آن از سال 98 آغاز شده است. اجرای این پروژه علاوه بر اهمیت در حمل و نقل داخلی، بار و مسافر استان گیلان، از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس، آب‌های آزاد بین‌المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران نیز اثرگذار است. با وجود این تا اسفند 1402، میزان پیشرفت فیزیکی راه‌آهن رشت - کاسپین حدود 97 درصد اعلام شده و باید دید راه‌اندازی آن چه زمانی صورت خواهد گرفت.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیش‌بینی تداوم پرداخت یارانه‌ها تا 10 سال آینده

اختلال دوباره در یک پیام‌رسان داخلی

چمران: خطر زلزله بیخ گوشمان است

تراشه‌های خارجی از شبکه‌های مخابراتی چین حذف می‌شوند

پارکینگ طبقاتی حرم عبدالعظیم(ع) سریع‌تر به بهره‌برداری برسد

عصبانیت مقامات آمریکایی از رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی

اعلام زمان دومین حراج شمش طلا/ خریداران تا پایان امروز 350 میلیون تومان واریز کنند

بهره‌برداری از 26 تقاطع بزرگراهی در سال 1403

سرویس‌های جدید پستی در حوزه تجارت الکترونیک در راه است

اقتصاد هند شتاب گرفت

افزایش بودجه مناطق شهرداری تهران به 25 همت

تغییر ذائقه مردم از خانه های ویلایی به خانه های قوطی کبریتی

قیمت طلای جهانی در اوج

تخمین سطح زیرکشت 13 محصول راهبردی کشاورزی کشور با هوش مصنوعی

دعوت از پژوهشگران دانشگاهی برای بازنگری محدوده‌های ترافیکی

هوای تهران همچنان به دور از آلودگی

افت و خیز سرمایه گذاری چینی ها در اقتصاد ایران

شاخص توسعه هر کشوری به نیروی انسانی آن بر می‌گردد

خانه‌های قوطی کبریتی، با وجود وسعت زمین

اتهام تقلب در پرداخت حقوق کارگران علیه تسلا

ریزش اتریوم و بیت‌کوین

تورم جهانی شکست‌ناپذیر است

سقوط یورو در برابر دلار

تورم آرژانتین رکوردی جدید ثبت کرد

از 25 اردیبهشت 1403 همه مجوزهای کاغذی بی اعتبارند.

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.