سالانه 260 هزار میلیارد تومان مستمری و حقوق به بازنشستگان پرداخت می شود رفاه و خدمات اجتماعی

سالانه 260 هزار میلیارد تومان مستمری و حقوق به بازنشستگان پرداخت می شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر کار از پرداخت سالانه 260 هزار میلیارد تومان مستمری و حقوق به بازنشستگان خبرداد.

به گزارش خبرنگار گروه رفاه اجتماعی خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از خدمات نوین و دستاوردهای ارزش آفرین امروز سه شنبه 24 بهمن 1402 در کتابخانه ملی برگزار شد. 
مهدی مسکنی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست گفت: بحران بازنشستگی وجود دارد، دو نگاه وجود دارد آیا صندوق بازنشستگی را باید به سمتی برد که تمام شود و یا اینکه می توان مسیری را باز کرد و مشکلات را حل کرد این دو نگاه و رویکرد است. 
وی افزود: نگاه نخست می گوید بحران های صندوق های بازنشستگی مانند بمب است و دامن کشور را می‌گیرد که خروجی آن به صندوق ها بر می گردد. در نگاه دوم رویکرد ایثار است. این نگاه می گوید پدیده سالمندی یک فرصت است و می توان آن را مدیریت کرد. 
مسکنی با اشاره به ظرفیت های صندوق های بازنشستگی گفت: آنجا که دولت تصمیم گرفت که شیر رایگان را به مدارس بفرستد، بخش خصوصی کمتر توان خود را ظهور و بروز داد اما مجموعه های ما این مشکلات را حل و وعده دولت را عملی کردند. 
وی یاداور شد: می شود بحران بازنشستگی را تبدیل به فرصت کرد اما باید تغییر نگاه داد. بیماری که بپذیرد که کارش تمام است کار او تمام است و از دنیا می رود. 
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: ما توفیق این را داریم که مستمری و موظفی بگیر بیش از 2میلون و 200 هزار را 23 همت را به طور ماهانه پرداخت می کنیم. 
وی با اشاره به تلاش های جدید برای ورود افراد به صندوق بازنشستگی ابراز کرد: اصلاح شاخص‌های بیمه‌ای در صندوق فرصت پیش روی صندوق است‌. بیش از 632 هزار نفر بازنشسته کارمند دولت قرارداد مدت معین و پیمانی در دولت داریم که بیمه آنها صندوق بازنشستگی نیست. اگر ورودی آنها به صندوق بازنشستگی بیاید، سالانه قریب به 30 همت منابع وارد صندوق بازنشستگی می شود.
سید صولت مرتضوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی هم گفت: صندوق های بازنشستگی مرجع و پناهگاه معیشت جامعه هدف است، انسان های توانمندی که با تدبیرهای خود و ایده پردازی ها و خلاقیت سال‌ها تلاش کردند و اکنون چشم امیدشان به صندوق های بازنشستگی است. نه در کشور ما بلکه اغلب کشورها یکی از مشکلات فرا روی دولت ها چالش‌های صندوق های بازنشستگی است. به ویژه در ایران در سال پایانی دولت دوازدهم بدهی ها و مطالبات انباشته ای بر عهده صندوق های بازنشستگی و دولت قرار دادند. 
وی افزود: بودجه دهه 90 نشان می دهد معدل افزایش سنوات جاری کشور حدود 20 تا 25 درصد بوده اما در سال پایانی دولت مجموعه بودجه کشور در سال پایان دولت 126 درصد رشد داشته است.
وزیر کار ادامه داد: لذا در هفت ماه ابتدای دولت سیزدهم با کسری شدید بودجه در دو حوزه صندوق های بازنشستگی کسری بودجه روبرو بودیم. به طوری که صندوق های کشوری و لشکری قریب به 400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتند و اساسا در لایحه بودجه به صورت صوری پیش بینی شده بود و صادرات نفتی ما و صادرات غیرنفتی با چالش بسیار جدی روبرو بود و در آن زمان صادرات نفت کمتر از 400 هزار بشکه بود و هزینه های تعریف شده بالغ بر یک میلیون و 200 هزار بشکه پیش بینی شده بود. علاوه بر آن بدهی های انباشه وجود داشت. از طرفی قریب به 500 همت نیز دولت به تامین اجتماعی بدهی داشت و بدهی این صندوق به بانک ها تامین اجتماعی را به ابر بدهکارترین به شمار آورد. دولت عزمش را جزم کرد و بخشی از منابع مسدود شده آزاد شد و صادرات غیرنفتی را افزایش داد و میزان صادرات نفتی و محصولات پتروشیمی روبه افزایش رفت.
وی یادآور شد: اکنون تقریبا یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت صادر می شود اگر چه با دشواری اما منابع آن بازمی‌گردد. 
مرتضوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهار کرد: بخش قابل توجهی در صندوق کشوری از جمله همسان‌سازی پرسنل وزارت بهداشت، طرح رتبه بندی معلمان بازنشسته انجام و تا پایان سال محقق خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه امروز بالغ بر 6000 بنگاه کوچک و بزرگ تعطیل و نیمه‌تعطیل به بهره برداری رسیدند، گفت: باز تعریف تولید و ایجاد زنجیره ارزش در چرخه تولید، یکی از امورات مهم دولت در بخش خصوصی و شبه‌خصوصی و دولتی است. در آینده نزدیک سالی را که مقام معظم رهبری به عنوان سال رشد تولید و مهار تورم نامگذاری کرده‌اند، در مجموعه شرکتهای وابسته به وزارت تعاون ما گزارش آبرومندانه‌ای را ارائه خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ماهانه بالغ بر 22 همت برای حقوق و مستمری بازنشستگان کشوری پرداخت می‌شود. تقریبا از میزان22 همت 20.5 همت از محل بودجه عمومی دولت تامین می‌ شود این در حالی است که کسورات بازنشستگی در گذشته باید تجمیع و تبدیل به صنعت و ارزش افزوده میشد.
وی یادآور شد: باید امروز باید صدای استقلال اقتصادی را در صندوق بازنشستگی کشوری سر می‌دادیم و حال آنکه همه تلاش این است که معدل آن بین 19 تا 21 همت سود سال 1401 است که بابت حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود. سالانه 260 هزار میلیارد تومان باید بابت حقوق و مستمری و بیمه پرداخت شود. ما نتوانستیم بهره وری را افزایش دهیم و شاید بخشی از منابع هم در حوزه ضریب پشتیبانی دریافت و پرداخت شود. 
مرتضوی ادامه داد: فعالیتها و اقدامات فراوانی صورت گرفته است و تعداد قابل توجهی طرح جدید به بهره برداری رسیده و حلقه های مفقوده در حال پیدا شدن و اتصال است تا به بهره وری مناسب برسیم، اگرچه کل سرمایه صندوق بازنشستگی بین 200 تا 300 هزار میلیارد تومان اما امیدواریم با تدبیر مدیران جهادی بتوانیم به صورت سنواتی در هر سال 10 الی 15 درصد از وصول کمتر کنیم.
وزیر کار ادامه داد: سالانه 60 همت بابت بیمه تکمیلی و حقوق بازنشستگان پرداخت می شود و حلقه مفقوده این است که بهره وری را نتوانسته ایم افزایش دهیم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز باید صدای استقلال اقتصادی را در صندوق بازنشستگی کشوری سر می‌دادیم و حال آنکه همه تلاش این است که معدل آن بین 19 تا 21 همت سود سال 1401 است که بابت حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود. سالانه 260 هزار میلیارد تومان باید بابت حقوق و مستمری و بیمه پرداخت شود. ما نتوانستیم بهره وری را افزایش دهیم و شاید بخشی از منابع هم در حوزه ضریب پشتیبانی دریافت و پرداخت شود.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش حقوق کارگران در سال آینده بیشتر خواهد بود

مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن مخاطب عمومی ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

بنزین گران نمی‌شود/ تورم سال آینده قطعا کمتر از امسال است

وزیر اقتصاد: حذف یارانه نقدی شایعه است

مصوبه ممنوعیت استفاده از پالایش‌شکن‌ها "مخاطب عمومی" ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

مصوبه مربوط به ممنوعیت استفاده از پالایش‌شکن‌ها "مخاطب عمومی" ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

آماده‌سازی 20 هزارتن میوه شب عید/خرمای ماه رمضان 15درصد زیر قیمت بازار عرضه می‌شود

افزایش قیمت خودروها بر اساس صورت‌های مالی است/ قیمت‌ها به روز شده‌اند

شاخص بورس اندکی کاهش یافت

افزایش انگیزه‌ سرمایه‌گذاران با توسعه ابزارهای مالی

بازار سرمایه ناجی شرکت‌های دانش‌بنیان شود

رفع گستردگی جغرافیایی با برگزاری مجامع استانی از طریق سامانه «دیما»

کاهش 573 واحدی نماگر تالار شیشه‌ای

ارتقای انگیزه ماندگاری منابع در صندوق‌های درآمد ثابت با ابلاغیه افزایش حد نصاب

آغاز به کار نهمین دوره کارآموزی همراه اول

تکذیب شایعه حذف یارانه‌ نقدی با دریافت یارانه تشویقی

ونزوئلا از روسیه نفت وارد کرد

واتس‌اپ مانع گرفتن اسکرین‌شات از عکس پروفایل می‌شود

امسال 3 فروند ATR زمین‌گیر به چرخه باز می‌گردد

ادوات حفاظتی شبکه انتقال برق کشور به فیبر نوری مجهز می شود

تشکیل شورای گفت‌وگوی بخش تعاون در استان تهران

بزوس 14 میلیون سهام آمازون را فروخت

شیکاگو از شرکت‌های بزرگ نفتی شکایت کرد

سود 250 میلیارد دلاری غول‌های نفتی غربی از جنگ اوکراین

قیمت نفت رو به افزایش گذاشت

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.