بدهی انباشته شده در صندوق‌های بازنشستگی در سال پایانی دولت دوازدهم شهری

بدهی انباشته شده در صندوق‌های بازنشستگی در سال پایانی دولت دوازدهم

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: در سال پایانی دولت دوازدهم بدهی‌ها و مطالبات انباشته‌ای برعهده صندوق‌های بازنشستگی و دولت قرار دادند.

به گزارش فصل اقتصاد ، سید صولت مرتضوی؛ در مراسم رونمایی از خدمات نوین و دستاوردهای ارزش‌آفرین صندوق بازنشستگی که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات کتابخانه ملی برگزار شد، اظهار کرد: صندوق‌های بازنشستگی ملجاء و پناه معیشت جامعه هدف است، انسان‌های توانمندی که با تدبیرهای خود و ایده‌پردازی‌ها و خلاقت سال‌ها تلاش کردند و اکنون چشم امیدشان به صندوق‌های بازنشستگی است و نه در کشور ما بلکه اغلب کشورها یکی از مشکلات فراروری دولت‌ها چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی است.
وی به چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: در سال پایانی دولت دوازدهم بدهی‌ها و مطالبات انباشته‌ای برعهده صندوق‌های بازنشستگی و دولت قرار دادند. بودجه دهه 90 نشان می‌دهد معدل افزایش سنوات جاری کشور حدود 20 تا 25 درصد بوده اما در سال پایانی دولت مجموعه بودجه دولت 126 درصد رشد داشته‌ است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد‌: در 7 ماهه ابتدایی دولت سیزدهم با کسری شدید بودجه بویژه در دو حوزه صندوق‌های بازنشستگی روبرو بودیم. کسری بودجه‌ای که مشکلات عدیده‌ای را بوجود آورده بود به طوریکه صندوق‌های کشوری و لشگری نزدیک به 400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتند و اساسا در لایحه بودجه به صورت سوری این مسئله پیش‌بینی شده بود.
مرتضوی ادامه داد: صادرات نفتی و غیرنفتی ما با چالش‌های بسیاری روبرو بود.
وی افزود: علاوه بر آن بدهی‌های انباشته شده به موضوع چالش‌های جدی در بحث صادرات غیرنفتی و اشاره کرد که مشکلات عدیده‌ای را بوجود آورده است. از طرفی نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان نیز دولت به تامین اجتماعی بدهی داشت و بدهی این صندوق به بانک‌ها باعث شده بود که تامین اجتماعی به عنوان یک ابربدهکار شناخته شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تلاش‌های دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: دولت عزمش را جزم کرد و بخشی از منابع مسدود شده آزاد و صادرات غیرنفتی را افزایش داد و میزان صادرات نفتی و محصولات پتروشیمی رو به افزایش رفت. اکنون تقریبا یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت صادر می‌شود اگر چه با دشواری اما منابع آن باز می‌گردد.
مرتضوی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعات مهم بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است به طوریکه بخش قابل توجهی در صندوق بازنشستگی کشوری از جمله پرسنل وزارت بهداشت، حقوقشان همسان‌سازی شده است همچنین طرح رتبه‌بندی معلمان بازنشسته انجام و تا پایان سال محقق خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بالغ بر 6 هزار بنگاه کوچک و بزرگ تعطیل و نیمه تعطیل هم‌اکنون به بهره‌برداری رسیده‌اند تصریح کرد: بازتولید و ایجاد زنجیره ارزش در چرخه تولید یکی از امورات مهم در بخش خصوصی و شبه‌خصوصی و دولتی است و ان‌شاءالله در آینده نزدیک گزارشی از اقدامات انجام شده با توجه به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رشد تولید و مهار تورم ارائه خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ماهیانه بالغ بر 22 همت برای حقوق و مستمری بازنشستگان کشوری پرداخت می‌شود که تقریبا از این میزان 20.5 همت از محل بودجه عمومی دولت تامین می‌شود و این در حالیست که کسورات بازنشستگی در گذشته باید تجمیع و تبدیل به صنعت و ارزش افزوده می‌شد.
مرتضوی با اشاره به اینکه سالانه 260 هزار میلیارد تومان باید بابت حقوق و مستمری در بیمه تکمیلی بازنشستگان پرداخت شود گفت: ما نتوانستیم بهره‌وری را افزایش دهیم و شاید بخشی از منابع هم در حوزه ضریب پشتیبانی دریافت و پرداخت شود.
بحران بازنشستگی را می‌توان تبدیل به فرصت کرد
وی ادامه داد: فعالیت‌ها و اقدامات فراوانی صورت گرفته و تعداد قابل توجهی طرح جدید به بهره‌برداری رسیده و حلقه‌های مفقوده در حال پیاده شدن و اتصال است تا به بهره‌وری مناسب برسیم. اگر چه کل سرمایه صندوق بازنشستگی بین 200 تا 300 هزار میلیارد تومان است. امیدواریم با تدبیر مدیران جهادی بتوانیم به صورت سنواتی هر ساله 10 الی 15 درصد از وصولی‌ها را کمتر کنیم.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ونزوئلا از روسیه نفت وارد کرد

واتس‌اپ مانع گرفتن اسکرین‌شات از عکس پروفایل می‌شود

امسال 3 فروند ATR زمین‌گیر به چرخه باز می‌گردد

ادوات حفاظتی شبکه انتقال برق کشور به فیبر نوری مجهز می شود

تشکیل شورای گفت‌وگوی بخش تعاون در استان تهران

بزوس 14 میلیون سهام آمازون را فروخت

شیکاگو از شرکت‌های بزرگ نفتی شکایت کرد

سود 250 میلیارد دلاری غول‌های نفتی غربی از جنگ اوکراین

قیمت نفت رو به افزایش گذاشت

سالانه 6 میلیون بشکه در روز تولید جهانی نفت از بین می‌رود

افزایش 20 تا 40 درصدی کارت‌های سوخت جایگاه‌ها در ایام نوروز

کسب در آمد ارزی برای ایرانی ها

خلف وعده سازمان بوستان‌های شهرداری تهران برای توزیع نهال رایگان در منازل!

چین کار دست اقتصاد کره جنوبی داد

خوش‌بینی از اقتصاد ژاپن رخت بربست

عقب نشینی بانک‌های اماراتی از تعامل با روسیه از ترس تحریم‌ها

قیمت جهانی طلا امروز 1402/12/02

بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت ایران با دانش‌بنیان‌ها 2 تفاهم‌نامه امضا کرد

شرکت ملی نفت باید تجاری اداره شود/ برای پاسخگویی، لازم است تا اختیارات کافی داشته باشیم

جهش اقتصادی بدون جهش در صنایع نفت و گاز ممکن نیست/ دولت سیزدهم منتظر برجام نماند

تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت خام و میعانات ایران در ماه نخست 2024

محدودیت‌های حقوقی مانع تحقق رشد اقتصادی در صنعت نفت است

لزوم حمایت حقوقی مؤثر دولت از مدیران شرکت‌های نفتی

اختصاصی تسنیم/ رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد؛ نفت و گاز در صدر

بلیت پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.