کارشناس بازار سرمایه:
تجدید ارزیابی دارایی چه زمانی جذاب می‌شود؟ بورس

تجدید ارزیابی دارایی چه زمانی جذاب می‌شود؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تجدید ارزیابی دارایی‌ در شرکت‌هایی که نیازمند اصلاح ساختار سرمایه بوده و بین ارزش بازار شرکت با سرمایه ثبت شده اختلاف قابل توجهی وجود دارد، جذاب‌تر است.

فرهاد ذاتعلی فرد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، با اشاره به مزایای تجدید ارزیابی دارایی‌ها اظهار کرد: اگرچه تجدید ارزیابی دارایی‌ها اتفاق مثبتی برای بازار سرمایه بوده و به افزایش شفافیت در این بازار کمک می‌کند؛ اما نکاتی هم وجود دارد که سرمایه‌گذاران نیز باید به آن توجه داشته باشند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام نباید فقط تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها ملاک انتخاب سهم و سرمایه‌گذاری افراد باشد و باید به متغییرهای دیگری همچون سودآوری شرکت‌ها نیز توجه داشت. به ویژه در شرایط فعلی که بسیاری از شرکت‌های بازار عملکرد مناسبی دارند، در صورت کاهش برخی ریسک‌ها و افزایش ثبات در سیاست‌گذاری‌ها، پتانسیل زیادی برای رشد خواهند داشت.
وی ادامه داد: اگرچه با تجدید ارزیابی دارایی‌ها، بسیاری از شرکت‌های ثبت شده در بورس و فرابورس افزایش سرمایه‌های چند صد درصدی خواهند داشت، اما افزایش ارزش دارایی شرکت‌ها در صورتی جذاب‌تر خواهد بود که این دارایی قابلیت تبدیل به دارایی سرمایه‌ای در جهت عملیات شرکت باشد. به این معنا که یا بتوان از آن دارایی در راستای راه‌اندازی خطوط تولید جدید و اجرای طرح‌های توسعه‌ای بهره برد و یا دارایی مذکور نقدشوندگی داشته باشد و شرکت با واگذاری آن، بتواند زمینه را برای رشد تولید و گسترش فعالیت‌ها فراهم کند. با چنین نگاهی تجدید ارزیابی دارایی در بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط بازار جذاب‌تر از شرکت‌های بزرگ بازار خواهد بود، چرا که برخی از این شرکت‌ها زمین‌هایی در تملک دارند که در دهه‌های گذشته خریداری شده و با گذشت زمان، این زمین‌ها در نقطه مناسبی از شهرها قرار گرفته و ارزنده شده و قابلیت استفاده یا واگذاری را دارند.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: همچنین، تجدید ارزیابی دارایی‌ها در مورد برخی از طبقات دارایی که منجر به افزایش هزینه‌های استهلاک شرکت‌ها می‌شود جذابیت نخواهد داشت و این مورد هم باید در تحلیل‌ها مدنظر قرار بگیرد.
اصلاح ساختار سرمایه
ذاتعلی فرد گفت: تجدید ارزیابی دارایی‌ها در شرکت‌هایی که نیازمند اصلاح ساختار سرمایه بوده و بین ارزش بازار شرکت با سرمایه ثبت شده اختلاف قابل توجهی وجود دارد، قطعا جذاب‌تر خواهد بود.
وی در ادامه گفت‌گو با سنا، ادامه داد: همچنین سهم‌ها بعد از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها، رقیق‌تر خواهند شد و حتما باید نسبت به بازارگردانی سهم‌ها بالاخص در شرکت‌های بزرگ اقدام شود تا مشکلی ایجاد نشود.
ارائه اطلاعیه‌های شفاف‌تر
ذاتعلی‌فرد تصریح کرد: انتظار می‌رود اگر شرکت‌ها قصد شفاف‌سازی در خصوص برنامه‌های مربوط به تجدید ارزیابی دارایی را دارند، اطلاعیه‌های مفیدتر و شفاف‌تری راهی کدال کنند چرا که بیان جملاتی چون «شرکت مراتب را بررسی کرده و در راستای صرفه و صلاح سهامداران اقدام خواهد کرد»، صرفاً ابهامات را افزایش می‌دهد و بهتر است اطلاعیه‌های شفاف‌تر و صریح‌تری از سوی شرکت‌ها ارائه شود تا به تصمیم‌گیری‌ سهامداران کمک کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.