مقایسه تامین مالی بنگاه‌ها از بازار سرمایه و پول بورس

مقایسه تامین مالی بنگاه‌ها از بازار سرمایه و پول

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی بنگاه‌ها در حال رشد است، چراکه در بازار سرمایه 2 دسته تامین مالی مبتنی بر بدهی و سرمایه وجود دارد در حالی که بانک فقط تامین مالی از طریق بدهی را دارد و تامین مالی صرفا از این طریق سبب افزایش ریسک مالی می‌شود.

رسول جاویدی، کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا) ، در خصوص «تامین مالی از طریق بازار سرمایه و مزایای آن نسبت به بانک مرکزی» نوشت:
از دیرباز بانک اصلی‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری مازاد دارایی و همچنین تامین منابع مالی برای افراد و شرکت‌ها محسوب می‌شد به طوری که می‌توان گفت که بانک، رکن اصلی اقتصاد در گذر زمان بوده است.به مرور و با گسترش بازارهای مالی، بانک از جایگاه خود تنزل پیدا کرد و نهادهای مالی جدید، جایگزین آن برای سرمایه‌گذاری بهتر و پر سودتر شدند.
از طرف دیگر، بانک به عنوان مهم‌ترین رکن برای تامین مالی نیز به شمار می‌رفت اما به مرور نهادهای مالی جدید با معرفی ابزارهای جدید مالی سعی بر تامین مالی داشتند، تا حدی که در سالیان اخیر سهم بسزایی در تامین مالی در سطح بین المللی داشته‌اند.
استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی بنگاه‌ها در حال رشد است، چراکه در بازار سرمایه 2 دسته تامین مالی مبتنی بر بدهی و سرمایه وجود دارد،در حالی که بانک فقط تامین مالی از طریق بدهی را بر عهده دارد و تامین مالی صرفا از این طریق سبب افزایش ریسک مالی و ریسک ورشکستگی شرکت‌ها می‌شود.
هر چند بانک هنوز هم به دید مردم بهترین مکان برای تامین مالی است اما باید به این نکته اشاره شود که بانک‌ها خود نیز دچار مشکلات عدیده‌ای هستند و بعضا از بانک مرکزی استقراض دارند.البته برخی از بانک‌ها همچنین ناترازی داشته و به هر طریقی و با هر نرخی سعی در جذب سپرده دارند، بنابراین، امکان تامین مالی از بانک برای بنگاه‌ها کاری بسیار سخت است.
بازار سرمایه، طیف وسیع‌تری از روش‌های تامین مالی را پیش روی این بنگاه‌ها قرار می‌دهد تا با توجه به نیازهای خود (مبلغ و افق تامین مالی)، دامنه انتخاب بیشتری داشته باشند و به کمک آن، به سطح مناسب و متعادلی از ریسک و بازدهی دست پیدا کنند.
از جمله دیگر مزیت‌های تامین مالی از بازار سرمایه، صرفه‌جویی در زمان است، بنگاه‌ها می‌توانند در زمانی به مراتب کمتر، اقدام به تامین نقدینگی لازم کنند اما نباید از این نکته نیز غافل شد که شرکت‌هایی که کنترل داخلی مناسبی ندارند یا گزارشات حسابرس مستقل برای آنها مناسب نیست کار بسیار دشواری در پیش دارند.همچنین این شرکت‌ها باید اطلاعات مالی خود را در اختیار عموم قرار دهند که سبب افزایش شفافیت و رعایت بیشتر حقوق سهامداران خرد می‌شود.
از مزیت‌های دیگر تامین مالی از بازار سرمایه می‌توان به سوق دادن نقدینگی در دست مردم به سمت تولید اشاره داشت که ضمن برطرف کردن نیازهای مالی بنگاه‌ها، سودی به مراتب بیشتر را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند و البته برای بنگاه نیز به صرفه‌تر است، چراکه اخذ تسهیلات از بانک نیاز به پروسه پیچیده‌تری از جمله کسب امتیازات لازم، وثایق بیشتر و پروسه طولانی‌تر دارد.به علاوه این که بر حسب نوع تامین مالی می‌توان در پایان بجای بازپرداخت، سرمایه‌گذاران در آن پروژه شریک باشند و آن پول در چرخه تولید باقی بماند.
انتخاب روش تامین مالی با توجه به نیاز شرکت‌ها می‌تواند در انواع مختلفی از جمله اوراق مشارکت، اوراق اجاره و... باشد.
لازم به توضیح است که با نگاه به سیاست‌های کلان انقباضی در کشور، اعطای تسهیلات به خصوص با مبالغ بالا بسیار سخت است اما این مورد در بازار سرمایه به راحتی امکان‌پذیر است و حتی دولت یا برخی ارگان‌ها از جمله شهرداری‌ها نیز در راستای این سیاست‌ها، اقدام به انتشار انواع اوراق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می‌کنند.برای شرکت‌های کوچک‌تر نیز استفاده از ابزار مالی جدید همچون «تامین مالی جمعی» با استقبال بسیاری روبرو بوده است.
در پایان می‌توان به این نکته اشاره کرد که بانک‌ها در کنار خودروسازان، بیشترین زیان انباشته را دارند، بنابراین، با این همه مشکلات و سیستم قدیمی مدیریتی، نمی‌توانند تمام نیازهای بنگاه‌های اقتصادی کشور را برطرف کنند و نیاز است که همگام با دنیا به گسترش بازارهای مالی پرداخته شود؛ چراکه هدف اصلی از ایجاد این بازارها، تامین مالی برای شرکت‌ها است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.