مصرف انرژی استخراج بیت‌کوین 2 برابر شد نفت و انرژی

مصرف انرژی استخراج بیت‌کوین 2 برابر شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مصرف انرژی در فرآیند استخراج بیت‌کوین در پی افزایش شدید قیمت این رمزارز و تولید سکه‌های جدید، در طول سال 2023، بیش از 2 برابر افزایش یافت.

داده‌های Digiconomist نشان می‌دهد تا پایان سال گذشته، مصرف جهانی انرژی برای استخراج بیت‌کوین، از اول ژانویه، 101 درصد رشد داشته و به 141.2 تراوات ساعت رسید. این میزان مصرف به تولید 78.7 میلیون تن دی اکسید کربن در سال منتهی می‌شود. برای روشن شدن ابعاد این میزان مصرف، استخراج بیت‌کوین اکنون به اندازه استرالیا و بیشتر از مصر که دارای جمعیتی بالغ بر 110 میلیون نفر است، در سال انرژی مصرف کرده و دی اکسید کربن بیشتری نسبت به عمان، منتشر می‌کند.
بسیاری از بلاک‌چین‌ها مانند بلاک‌چینی که بیت‌کوین روی آن ساخته شده است، به رایانه‌های قدرتمندی نیاز دارند که شبانه‌روز برای حل مسائل پیچیده ریاضی به عنوان ابزاری برای ایمن‌سازی شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید، کار می‌کنند. ماینرهایی که پازل‌های منحصر به‌فرد را سریع‌تر حل می‌کنند، یک بیت‌کوین جدید دریافت می‌کنند. ماینرهای مجهز به ابررایانه‌های پرقدرت، قادر خواهند بود چنین کارهایی را سریع‌تر انجام دهند و اینجاست که مسئله مصرف عظیم انرژی مطرح می‌شود.
با افزایش قیمت بیت‌کوین، ماینرهای بیشتری برای حل این پازل‌ها در زمان واقعی، رقابت می‌کنند اما اگر استخراج‌کنندگان بیشتر، باعث شوند بیت‌کوین‌های بیشتر و بیشتری تولید شوند، بازار دچار سیل عرضه می‌شود و قیمت رمزارز کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از این اتفاق، حل پازل‌ها بیش از پیش دشوارتر می‌شود، به طوری که استخراج یک بیت‌کوین، همیشه باید 10 دقیقه طول بکشد.
نتیجه این وضعیت، تولید بیت‌کوین به میزان مشابه همیشه، اما با مصرف انرژی بسیار بالاتر است. در سال 2009، ماینرها می‌توانند ظرف مدت چند ثانیه با استفاده از برق خانگی، بیت‌کوین استخراج کنند اما در سال‌های اخیر، باید به ارزش 9 سال برق خانگی استفاده کنند. در نتیجه، بسیاری از استخراج کنندگان رمزارز، انبارهایی از ابررایانه‌ها را در اختیار دارند که به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته کار می‌کنند.
و بعضی از کشورها و مناطق جهان بیش از سایرین، بار این مصرف انرژی را به دوش می‌کشند. چین سابق بر این، قطب استخراج بیت‌کوین بود، اما پکن، استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در سال 2021 ممنوع کرد. در نتیجه، بسیاری از ماینرهای بیت‌کوین به دنبال منابع انرژی فراوان و محدودیت‌های قانونی کمتر، فعالیت‌های خود را به آمریکا منتقل کردند.
عرض مدت چند سال، سهم آمریکا در استخراج رمزارز در جهان، از 3.5 درصد، به 38 درصد رسیده و آمریکا را به بزرگترین بازار استخراج رمزارز تبدیل کرده است. طبق گزارش‌های اخیر مجله آمریکایی Grist، در این فرآیند، رونق بیت‌کوین، بار شبکه‌های برق محلی را سنگین کرده، قبض‌های برق را برای ساکنان اطراف افزایش داده و نیروگاه‌های متکی به سوخت فسیلی را که زمانی از کار افتاده بودند، فعال نگه داشته است. اما تعیین آمار دقیق درباره این که چه کسی و کجا استخراج می‌کند و دقیقا چه مقدار انرژی در هر عملیات مصرف می‌شود، بسیار دشوار است.
اکنون آمریکا درصدد برآمده تا این وضعیت را تحت کنترل در بیاورد و در مرحله نخست، تلاش می‌کند معلوم کند استخراج‌کنندگان بیت‌کوین چه میزان انرژی در خاک آمریکا مصرف می‌کنند. هفته گذشته، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد جمع‌آوری داده‌های مصرف انرژی از بیش از 130 ماینر ارز دیجیتال تجاری، شناسایی شده که در آمریکا فعالیت می‌کنند را آغاز کرده است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش جدیدی که زمینه‌ساز این نظرسنجی شد، اعلام کرد با افزایش استخراج ارزهای دیجیتال در آمریکا، نگرانی‌ها درباره ماهیت انرژی‌بر این تجارت و تاثیرات آن بر صنعت برق آمریکا، افزایش یافته است. نگرانی‌های ابراز شده به این آژانس، شامل فشارهای تحمیل شده به شبکه برق در دوره‌های اوج تقاضا، پتانسیل افزایش قیمت برق و همچنین تاثیر آن بر انتشار دی اکسید کربن مرتبط با انرژی است.
بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر تلاش‌های گذشته برای ساماندهی صنعت استخراج رمزارز، شامل توصیه و درخواست از ماینرها برای مصرف انرژی از منابع پاک و پایدار بود، از این پس، تدابیر برای کنترل بیت‌کوین، سخت‌گیرانه‌تر و مهم‌تر از آن، قابل اعمال باید باشد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.