انعقاد قرارداد ساخت 10 ‌شناور با تولیدکنندگان داخل به ارزش ‌86 میلیون دلار راه و شهرسازی

انعقاد قرارداد ساخت 10 ‌شناور با تولیدکنندگان داخل به ارزش ‌86 میلیون دلار

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - تعداد 10 فروند شناور با ارزش قرارداد 86 میلیون دلار، به سازندگان داخلی از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سفارش داده شد.

حرکت در مسیر روشن توسعه از سوی ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران/ عقد قرارداد ساخت 10 فروند شناور با سازندگان داخلی
مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بازنگری سند راهبردی گروه مطابق با ابلاغیه مقام معظم رهبری در توسعه دریامحور، از عقد قرارداد ساخت 10 فروند شناور با سازندگان داخلی خبر داد و گفت: مجموعا ده فروند شناور داخلی به مبلغ کل 86 میلیون دلار به سازندگان داخلی سفارش داده شده است.
[حرکت در مسیر روشن توسعه از سوی ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران/ عقد قرارداد ساخت 10 فروند شناور با سازندگان داخلی]
به گزارش فصل اقتصاد به نقل از روابط عمومی‌ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا مدرس خیابانی با اشاره به ظرفیت‌سازی‌های اخیر‌ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه دریامحور، اظهار داشت: با ابلاغ سند توسعه دریامحور از سوی رهبر معظم انقلاب، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بار مسئولیت جدیدی را به دوش خود احساس می­‌کند و فعالیت­های آن، وارد مرحله جدیدی شده است.
وی افزود: همانطور که در بازدید اخیر ایشان از نمایشگاه توانمندی‌های داخلی در حسینیه امام خمینی (ره) توضیحاتی ارائه شد، ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌­های توسعه‌­ای مطابق با فرمایشات ایشان در سنوات گذشته را تدوین کرده و با ابلاغیه توسعه دریامحور ظرف ماه‌های گذشته، در حال بازنگری سند راهبردی گروه کشتیرانی است.
* خروج کامل دریانوردان خارجی از ناوگان کشتیرانی ایران
وی با اشاره به اجرای فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اتکاء به توان نیرو‌های داخلی، به ارائه آماری در خصوص کاهش تعداد دریانوردان ناوگان کشتیرانی از سال 98 تاکنون پرداخت و افزود: در سال 98 تعداد 670 نفر از دریانوردان ناوگان را نیروی انسانی خارجی تشکیل می‌داد، اما در یک فاصله 5 ساله تعداد تقریبا به صفر رسیده است.
مدرس خیابانی از جذب بیش از 2000 نفر نیروی متخصص دریایی طی 4 سال گذشته و انجام آموزش­‌های تخصصی مرتبط با حوزه‌­های فنی و بازرگانی خبر داد و اظهار داشت: همچنین 320 دانشجو نیز هم اکنون به صورت بورسیه در حال تحصیل می‌باشند که به صورت همزمان، آموزش­های نظامی و مهارتی حوزه دریانوردی را در نوشهر و بوشهر فرا می‌گیرند.
* عقد قرارداد ساخت 10 فروند شناور با سازندگانی داخلی
مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از عقد قرارداد ساخت کشتی با سازندگان داخلی مطابق با برنامه کشتیرانی برای استفاده حداکثری از توان داخلی خبر داد و گفت: مجموعاً 10 فروند شناور داخلی به مبلغ کل 86 میلیون دلار به سازندگان داخلی سفارش داده شده است؛ چهار فروند از این کشتی­‌ها در صنایع کشتی­‌سازی صدرا نکا و 6 فروند دیگر به صنایع کشتی­‌سازی اروندان سفارش داده شده، ضمن اینکه مذاکرات جهت عقد قرارداد ساخت چهار فروند کشتی دیگر به ارزش تقریبی 75 میلیون دلار نیز در حال جریان است.
مدرس خیابانی گفت: جوان­سازی 15 فروند از کشتی­‌های ناوگان کشتیرانی دریای خزر در حین تعمیرات ادواری با تعویض حدود 1000 تن ورق و سازه کشتی، خرید 66 هزار کانتینر با ارزش تقریبی 166 میلیون دلار و حل مشکلات و پاسخگویی به نیاز بسیاری از واردکنندگان و صادرکنندگان در کمبود کانتینر در کشور و نیز تامین تجهیزات را از دیگر اقدامات گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه ساخت داخل دانست.
وی افزود: در حال حاضر بیش از 80 درصد کل نیازمندی­‌های ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سوخت، ملزومات، نیروی انسانی، بیمه، کلاس شناور‌ها و تعمیرات از داخل کشور تامین می‌شود که از خروج سالانه بیش از 300 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تامین سوخت سنگین کم‌­سولفور، همکاری با 23 شرکت دانش­بنیان در زمینه­‌های تولید قطعات، تعمیرات، تولید سوخت کم­‌‌سولفور و نیز خرید 488 دستگاه واگن در راستای توسعه حمل و نقل ریلی از داخل کشور را از جمله دیگر اقدامات گروه در راستای حمایت از تولیدات داخلی و عمل به فرامین مقام معظم رهبری بوده است.
* توسعه سواحل مکران در دستور کار
مدرس خیابانی به اقدامات توسعه‌­ای در بندر چابهار اشاره و تصریح کرد: برقراری مکانیزم حمل یکسره و منظم کشتیرانی، حمل بار کانتینری و تدوین برنامه مدون بلندمدت کانتینری از بنادر چین و هند به مقاصد بنادر ایرانی به ویژه بندر چابهار از جمله اقدامات گروه کشتیرانی در سال گذشته بوده که در عین حال، با ایجاد مرکز لجستیکی در بندر چابهار با هدف ارایه خدمات ترمینال داری، تخلیه و بارگیری با مساحت 5.5 هکتار تلاش شده تا اقدامات توسعه­‌ای در این حوزه افزایش یابد؛ به نحوی که تخلیه و بارگیری 17 هزار کانتینر در ده ماهه سال 1402 صورت گرفته است.
* انتقال یک‌ماهه کانتینر از هند به مسکو در قالب کریدور شمال- جنوب
مدرس خیابانی به عملیاتی شدن کریدور شمال- جنوب در یک سال گذشته خبر داد و گفت: کریدور شمال- جنوب از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد کوتاه‌تر و به لحاظ هزینه تا 30 درصد ارزانتر است؛ ضمن اینکه کانتینر صاحبان کالا از هند به مقصد مسکو یک ماهه صورت می‌گیرد، در حالیکه همین اقدام از طریق دریای بالتیک، حدود 45 روز زمان لازم دارد.
مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در ده ماهه سال 1402، حدود 108 هزار تی‌ای یو و یک میلیون و 400 هزار تُن کالا در قالب کریدور‌های شمال- جنوب و شرق- غرب حمل شده است.
وی از تدوین سند توسعه مشترک با کشور‌های خارجی در حوزه کریدور شمال- جنوب خبر داد و گفت: توسعه چابهار، توسعه حمل و نقل ترکیبی و توسعه ناوگان دریای خزر در این حوزه قرار می‌گیرد، ضمن اینکه استفاده حداکثری از یارد‌های مختلف شمال کشور جهت انجام تعمیرات شناور‌ها در دستور کار قرار دارد.
* بازنگری سند راهبردی بر اساس ابلاغیه توسعه دریامحور
مدرس خیابانی از تدوین سند راهبردی 5 ساله گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: این سند به صورت پویا بوده و سالانه بازنگری می‌شود.
وی به موضوع نهایی شدن سهامداری در یکی از بنادر روسیه اشاره کرد و گفت: برقراری خطوط منظم مطابق با تفاهم‌نامه منعقد شده با سازمان توسعه تجارت و نیز تجارت بین بنادر شمالی ایران و بنادر روسیه، قزاقستان و آذربایجان نیز از جمله اقدامات برای توسعه تجارت با روسیه و کشور‌های حاشیه دریای خزر است.
ورود 150 دستگاه کامیون به ناوگان ملکی حمل بار زمینی
مدرس خیابانی گفت: این شرکت به منظور توسعه حمل بار زمینی در قالب کریدور شمال- جنوب راه­‌اندازی شده و به تازگی، 150 دستگاه کامیون از سازندگان داخلی خریداری و به متقاضیان واگذار کرده تا زنجیره حمل‌ و‌ نقل درب تا درب (DOOR TO DOOR) در گروه کشتیرانی وارد مرحله تازه‌ای شود؛ ضمن اینکه تا پایان سال آینده توسعه حمل و نقل جاده‌­ای یکی از دستورکار‌های گروه کشتیرانی است.
وی افزود: نکته قابل تامل اینجاست که راه‌اندازی شرکت حمل‌و‌نقل جاده‌ای این امکان را به گروه کشتیرانی می‌دهد که تا زمان احداث راه‌آهن چابهار-زاهدان خدمات خود را در بندر چابهار بیش از پیش توسعه دهد و صاحبان کالا را برای بهره‌گیری از فرصت‌های تنها بندر اقیانوسی کشور ترغیب ‌کند.
* راه‌اندازی خطوط منظم کشتیرانی
مدرس خیابانی گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دو سال اخیر چندین خط منظم کشتیرانی به بنادر منطقه از جمله بنادر کشور‌های حاشیه دریای خزر و همچنین بنادر چین و هند دائر کرده است؛ اما در این میان خط منظم کانتینری به ونزوئلا دستاوردی مهم قلمداد می‌شود که همزمان با سفر رئیس‌جمهور کشورمان به این کشور برقرار شده و خط منظم کشتیرانی به آفریقا نیز به همین روش و در زمان سفر رئیس جمهور به کشور‌های شمال و شرق آفریقا کار خود را آغاز کرد.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

شاخص بورس اندکی کاهش یافت

افزایش انگیزه‌ سرمایه‌گذاران با توسعه ابزارهای مالی

بازار سرمایه ناجی شرکت‌های دانش‌بنیان شود

رفع گستردگی جغرافیایی با برگزاری مجامع استانی از طریق سامانه «دیما»

کاهش 573 واحدی نماگر تالار شیشه‌ای

ارتقای انگیزه ماندگاری منابع در صندوق‌های درآمد ثابت با ابلاغیه افزایش حد نصاب

آغاز به کار نهمین دوره کارآموزی همراه اول

تکذیب شایعه حذف یارانه‌ نقدی با دریافت یارانه تشویقی

ونزوئلا از روسیه نفت وارد کرد

واتس‌اپ مانع گرفتن اسکرین‌شات از عکس پروفایل می‌شود

امسال 3 فروند ATR زمین‌گیر به چرخه باز می‌گردد

ادوات حفاظتی شبکه انتقال برق کشور به فیبر نوری مجهز می شود

تشکیل شورای گفت‌وگوی بخش تعاون در استان تهران

بزوس 14 میلیون سهام آمازون را فروخت

شیکاگو از شرکت‌های بزرگ نفتی شکایت کرد

سود 250 میلیارد دلاری غول‌های نفتی غربی از جنگ اوکراین

قیمت نفت رو به افزایش گذاشت

سالانه 6 میلیون بشکه در روز تولید جهانی نفت از بین می‌رود

افزایش 20 تا 40 درصدی کارت‌های سوخت جایگاه‌ها در ایام نوروز

کسب در آمد ارزی برای ایرانی ها

خلف وعده سازمان بوستان‌های شهرداری تهران برای توزیع نهال رایگان در منازل!

چین کار دست اقتصاد کره جنوبی داد

خوش‌بینی از اقتصاد ژاپن رخت بربست

عقب نشینی بانک‌های اماراتی از تعامل با روسیه از ترس تحریم‌ها

قیمت جهانی طلا امروز 1402/12/02

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.