رصد بر خط 40 درصد از برق مصرفی مشترکان برق نفت و انرژی

رصد بر خط 40 درصد از برق مصرفی مشترکان برق

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل و رییس هییت مدیره شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از رصد 40 درصدی برق مصرفی مشترکان در شهر تهران به صورت بر خط خبر داد.

به گزارش فصل اقتصاد مساله برق و ناترازی آن موضوعی چالش برانگیز که در تمامی ادوارد برای رفع آن تلاش شده است تهران به عنوان یکی از کلانشهرهای کشور بیشترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص داده است، کامبیز ناظریان مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت توزیع نیروی برق تهران در رابطه با برنامه و طرح‌های جدیدی برای بهینه‌سازی مصرف برق در دستور کار برای پیک تابستان به مهر می‌گوید: خوشبختانه با عزم جهادی همه همکاران شاهد آن بودیم که طی تابستان سال جاری و سال گذشته توانستیم علیرغم افزایش قابل ملاحظه مصرف برق، تابستان را بدون کوچک‌ترین مشکلی پشت سر بگذاریم. برای تابستان سال آتی نیز طرح‌های متنوعی طراحی شد و در حال اجرا است.
وی با اشاره به تشکیل کارگروهی برای گذر از پیک 1403 خاطر نشان کرد: با تشکیل کارگروه‌های تخصصی، 150 برنامه کلان با هدف گذر از پیک تابستان 1403 شهر تهران مشتمل بر یک هزار طرح نوسازی، توسعه و اجرایی تدوین شده و اجرای طرح‌های مزبور نیز آغاز شده و امید داریم با اجرای این تدابیر و همراهی مشترکان شاهد پایداری شبکه برق پایتخت برای سومین سال متوالی باشیم.
این مقام مسؤول در رابطه با پروژه‌های جدید برای بهبود عملکرد و کاهش احتمال قطعی برق اضافه کرد: با اقدامات انجام شده میزان بروز خاموشی‌های ناشی از حوادث در شهر تهران به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است و همچنین شبکه توزیع برق شهر تهران رکوردار کاهش تلفات شبکه توزیع در کل کشور است.
ناظریان ادامه داد: همچنین تجهیز بالغ بر یک هزار و 250 پست اتوماسیون منجر به آن شده است که در صورت وقوع حوادث احتمالی همچون بحران‌های جوی و وقوع خاموشی احتمالی، با اجرای مانورهای تخصصی زمان خاموشی مشترکان به حداقل برسد. همچنین مناطق 22 گانه برق در شهر تهران نیز علاوه بر اجرای طرح‌های پایش شبکه و تأسیسات هرماه اقدام به برگزاری مانورهای جهادی نیز کرده و با اجرای این مانورها نقاط قابل بهبود شبکه برق رفع عیب، تقویت و بهسازی می‌شود.
این مقام مسؤول در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای زیر زمینی شدن تجهیزات برق در شهر وجود دارد، اصلاً امکان پذیر است، گفت: در حال حاضر بیش از 80 درصد از شبکه فشار متوسط و نزدیک به 65 درصد شبکه فشار ضعیف توزیع تهران بزرگ شبکه زمینی می‌باشد. اصولاً فلسفه طراحی در شبکه توزیع تهران بزرگ که از ابتدا توسط مشاورین به نام بین المللی پایه گذاری شده است، ساختار شبکه زمینی بوده و همین مسئله در تمام سال‌های گذشته رعایت شده است به نحوی که شبکه فشار متوسط هوایی فقط در بعضی محدوده‌های حاشیه‌ای وجود داشته و در مرکز شهر وجود ندارد که آن هم به مرور با شبکه زمینی جایگزین خواهد شد.
وی در رابطه با شبکه فشار ضعیف خاطر نشان کرد: در مورد شبکه فشار ضعیف در طی سال‌های گذشته تمامی 6500 کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی شبکه سیمی فشار ضعیف هوایی جمع آوری و با کابل‌های آلمینیومی خود نگهدار که ضریب ایمنی در حد کابل‌های زمینی را دارند جایگزین شده است که این اقدام تأثیری قابل ملاحظه در کاهش تلفات انرژی و همچنین افزایش پایداری شبکه‌های هوایی در شرایط نامساعد جوی داشته است. توسعه آتی شبکه تماماً به صورت شبکه زمینی می‌باشد.
ناظریان با اشاره به فرسوده بودن شبکه برق تهران و لزوم نوسازی آن اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی این شرکت، بهبود شرایط، ارتقا و توسعه شبکه توزیع برق کلان شهر تهران به منظور ارائه خدمات شایسته به بیش از 4 میلیون و 600 هزار مشترک برق در این شهر است در همین راستا حدود 40 تا 45 درصد از اعتبار سرمایه‌ای توزیع برق پایتخت در هر سال صرف بهینه سازی شبکه و از جمله رفع فرسودگی شبکه می‌شود، جایگزینی کل شبکه سیمی فشار ضعیف فرسوده با کابل خود نگهدار، تعویض سالیانه بیش از 1200 پایه‌های شبکه و تعویض بالغ بر 150 کیلومتر از کابل‌های فشار متوسط و فشار ضعیف فرسوده در هر سال از جمله این اقدامات است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ ادامه داد: همچنین با هدف افزایش پایداری و بهبود کیفیت خدمات به ویژه در شرایط پرباری، هر سال نزدیک به 100 ترانس پربار و فرسوده در سطح شبکه برق شهر تهران با ترانس‌های جدید، جایگزین و تمامی پست‌های برق به صورت دوره‌ای بررسی، تعمیر و بهینه سازی می‌شود. تبدیل تابلوهای 20 کیلوولت قدیمی و تابلوهای معمولی به تابلوهای کامپکت ، جایگزینی کلیدهای سنتی با کلیدهای گازی، جایگزینی ترانس‌های معمولی با ترانس‌های کم تلفات و اصلاح انشعابات مشترکان شامل تعویض کابل‌های انشعاب و جعبه‌های ترمینال از دیگر فعالیت‌های انجام شده در راستای اصلاح و بهینه سازی شبکه توزیع برق شهر تهران است.
وی در رابطه با هوشمند سازی صنعت برق در استان تهران اضافه کرد: شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ به منظور ارائه خدمات نوین به شهروندان تهرانی، استفاده از فناوری‌های نوین و حرکت به سمت هوشمندسازی خدمات را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده است به گونه‌ای که با اجرای طرح‌های مرتبط در حال حاضر بیش از 40 درصد از مصرف برق این کلان شهر در سمت مشترکان عمده به صورت هوشمند قابل رصد است.
به گفته این مقام مسؤول در همین راستا طی سال جاری با حضور وزیر نیرو برای نخستین بار در کشور از رصدخانه شبکه برق و انرژی و مرکز راهبری و پایش هوشمند شبکه برق مشترکان شهر تهران نیز در این شرکت رونمایی شده و با راه اندازی این دو مرکز، رصد و پایش لحظه‌ای بار مصرفی شهر تهران با اولویت مشترکان بزرگ به صورت برخط امکان پذیر شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر راه اندازی مرکز راهبری و پایش هوشمند شبکه برق مشترکان، دو مرکز زیرمجموعه به منظور پایش هوشمند مشترکان جنوب غرب و جنوب شرق تهران نیز آغاز به کار کرده و به زودی دو مرکز مربوط به مناطق شمالی تهران نیز مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. از دیگر اقدامات ارزشمند این شرکت اجرای طرح اتوماسیون پست‌های برق است به گونه‌ای که با بهره برداری از بالغ بر یک هزار و 250 پست برق تحت اتوماسیون موفق شده این در این حوزه نیز مقام نخست کشور را کسب کنیم.
ناظریان خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود 40 درصد از برق مصرفی در شهر تهران در مشترکان عمده به صورت برخط قابل رصد است.
وی در خاتمه در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از کنتورهای هوشمند در مدیریت مصرف برق تأثیر گذار است، گفت: بدون شک استفاده از کنتورهای هوشمند تأثیری قابل ملاحظه در بررسی و بهبود رفتار مصرف انرژی مشترکان و کمک به مدیریت و توزیع بهتر انرژی به ویژه در شرایط پرباری همچون ایام تابستان دارد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.