آلمان چگونه می‌تواند دارایی‌های روس‌نفت را مصادره کند؟ نفت و انرژی

آلمان چگونه می‌تواند دارایی‌های روس‌نفت را مصادره کند؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - شرکت حقوقی روس‌نفت در آلمان، پنجشنبه گذشته اعلام کرد وزارت اقتصاد این کشور اوایل هفته به غول نفتی روس‌نفت اطلاع داد در حال بررسی سلب مالکیت از دارایی‌های این شرکت در آلمان است.

اما چرا برلین تصمیم به سلب مالکیت دارایی‌های روس‌نفت در آلمان گرفته است؟
در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، دولت آلمان در سپتامبر سال 2022، کسب و کار روس‌نفت در آلمان، از جمله سهام 54.17 درصدی این شرکت روسی در پالایشگاه شودت برلین را تحت یک به اصطلاح قیمومت قرار داد. مدت این سرپرستی، در مارس منقضی می‌شود.
وزارت اقتصاد آلمان به روس‌نفت اعلام کرد به دلیل ریسک به خطر افتادن فعالیت پالایشگاهها در صورت بازپس گیری کنترل روسیه بر این شرکت‌ها، در حال بررسی سلب مالکیت است.
برلین چه میزان باید برای دارایی‌های روس‌نفت در آلمان پرداخت کند؟
روزنامه ودوموستی در سال 2022 به نقل از یک مشاور ناشناس اعلام کرد ارزش دارایی‌های روس‌نفت در آلمان، ممکن است به 7 میلیارد دلار برسد.
برلین از بیان اینکه چقدر باید برای غرامت روس‌نفت بپردازد و چگونه می‌تواند این هزینه را تامین کند، خودداری کرد. شرکت روس‌نفت هم به درخواست اظهارنظر، پاسخ نداد.
سلب مالکیت از نظر قانونی چگونه عمل می‌کند؟
روس‌نفت پیش از این، در دسامبر پرونده ای علیه این قیمومیت تشکیل داده و اعلام کرده بود در حال آماده سازی درخواست تجدید نظر به دادگاه اروپایی حقوق بشر، دادگاه داوری حمایت از سرمایه گذاری و دادگاه دادگستری اروپا است.
یواخیم ویلاند، استاد قانون اساسی، اداری و حقوق بازرگانی عمومی در دانشگاه علوم اداری اشپیر آلمان، در این باره به رویترز گفت: سلب مالکیت بر اساس قانون امنیت انرژی آلمان است که پس از جنگ روسیه در اوکراین اصلاح شد.
بنا بر اظهارات ویلاند، این قانون، مصادره‌ برای تضمین تامین انرژی در آلمان را مجاز می‌کند و می‌تواند طبق بند قانون اساسی اجرا شود زیرا به نفع عموم است.
با این حال، برتراند مالیندر، وکیل روس‌نفت در آلمان، گفت: روسیه و آلمان یک معاهده حمایت از سرمایه گذاری دارند که همان حقوقی را که قانون اساسی آلمان به شرکت‌ها می‌دهد، می‌دهد و تصمیم برای سلب مالکیت، نقض این معاهده است.
روسیه به احتمال سلب مالکیت چه واکنشی داشت؟
شرکت حقوقی روس‌نفت در آلمان اعلام کرد که تمام اقدامات را برای محافظت از حقوق سهامداران خود انجام خواهد داد و افزود: سلب مالکیت برای همیشه به امنیت سرمایه گذاری در این کشور آسیب می زند.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم هشدار داد برنامه های آلمان، پیامدهای منفی خواهد داشت و اعتماد سرمایه گذاران و جذابیت سرمایه گذاری اروپا را تضعیف می‌کند.
روسیه در تلافی چه می تواند بکند؟
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به تلافی اقدامات خارجی علیه شرکت‌های روسی در خارج از کشور، فرمان‌هایی را برای کنترل موقت دارایی‌های متعلق به برخی شرکت‌های غربی در روسیه، امضا کرده و به کرملین هشدار داد که ممکن است موارد بیشتری را تصرف کند. این شرکت‌ها شامل شرکت فنلاندی فورتوم، کارلسبرگ دانمارکی، دانون فرانسه، و یونیپر و وینترشال دی آلمان هستند.
دیمیتری پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا روسیه برای تلافی، از دارایی‌های آلمان در روسیه مصادره می‌کند، گفت: مسکو هیچ اقدامی برای دفاع از منافع خود را رد نمی‌کند.
داده‌های دانشکده اقتصاد کی یف منتشر شده در ماه میلادی جاری، نشان می‌دهد حدود 277 شرکت آلمانی تا پایان سال 2022، همچنان در روسیه فعالیت داشتند.
منافع روسیه پیش از این در اروپا چگونه تحت تاثیر قرار گرفته است؟
پس از آغاز جنگ اوکراین، اتحادیه اروپا، آمریکا، ژاپن و کانادا، حدود 300 میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را بلوکه کردند.
آلمان در نوامبر سال 2022، شرکت «گازپروم جرمانیا» که یکی از شرکت‌های تابعه غول گازی روسیه گازپروم است را در واکنش به اقدام گازپروم که بدون هیچ توضیحی، به مشارکت خود در این شرکت خاتمه داد، ملی کرد.
بر اساس گزارش رویترز، دادستانهای آلمان در دسامبر گذشته، اعلام کردند برای مصادره بیش از 720 میلیون یورو از حساب بانکی فرانکفورت یک موسسه مالی روسی اقدام خواهند کرد. همزمان، شرکت راه آهن دولتی فنلاند اعلام کرد که چهار قطار متعلق به سرمایه گذاری مشترک خود با شرکت راه آهن روسیه را توقیف کرده است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

قیمت برخی کالاهای اساسی در بازار+جدول

افزایش تولید نفت و گاز با ورود بخش خصوصی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.