آغاز طرح فشارافزایی پارس جنوبی تا پایان سال نفت و انرژی

آغاز طرح فشارافزایی پارس جنوبی تا پایان سال

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام 2 خبر خوش نفتی در آستانه 22 بهمن‌ماه، گفت: تا پایان امسال علاوه بر امضای 14 میلیارد دلار قرارداد جدید نفتی برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی کشور، طرح فشارافزایی در میدان مشترک پارس جنوبی نیز آغاز خواهد شد.

به گزارش فصل اقتصاد، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همزمان با ایام دهه مبارک فجر در برنامه تلویزیونی شبکه یک سیما با تشریح عملکرد این شرکت در دولت سیزدهم اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران در چند حوزه مهم ماموریت‌های برجسته‌ای در حوزه راهبردی و اقتصادی و اجرایی دارد.
وی ادامه داد: تقریبا در تمام استان‌های کشور در بخش اکتشاف، توسعه، تولید، انتقال و صادرات فعالیت داریم. 
معاون وزیر نفت تاکید کرد: در بخش راهبردی، توجه به تولید صیانتی برای استمرار تولید نفت و گاز برای آینده، در بخش اقتصادی تولید ثروت و در اجرا تولید نفت و گاز که به فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و تولید گاز برای رفاه مردم منتهی می‌شود مورد توجه است.
خجسته‌مهر با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت وظیفه تولید گاز کشور را بر عهده دارد، گفت: در حال حاضر شرکت ملی نفت ایران روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌کند که عمده آن صرف مصارف خانگی و تجاری و مابقی در بخش نیروگاهی و صنایع به مصرف می‌رسد. 
وی با بیان اقدامات انجام شده توسط شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم، افزود: مشخصه ویژه در دولت سیزدهم این است که با شروع به کار این دولت رشد تولید برای رسیدن به رشد اقتصادی و تبدیل به رفاه و درآمدزایی و تولید ثروت شتاب گرفت.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران تمام پروژه‌ها در راستای رشد تولید بوده است، ادامه داد: در دولت سیزدهم، تولید نفت 60 درصد افزایش داشته که این افزایش تولید به افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی تا 3 برابر بیشتر از دولت گذشته منجر شده است.
خجسته‌مهر تصریح کرد: در این دولت همچنین 70 میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز اضافه شده است که ارزش درآمدی و صادراتی بیشتری برای کشور به دنبال دارد.
وی تاکید کرد: در حال حاضر، تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی که 70 درصد گاز را به خود اختصاص داده، به روزانه بیش از 700 میلیون متر مکعب رسیده است. 
معاون وزیر نفت با بیان اینکه تمام نفتی که در حال حاضر در کشور تولید می‌شود بعد از تامین نیاز پالایشگاه‌های داخلی، به صادرات اختصاص پیدا می‌کند، گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته در شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم، علاوه بر بازارهای سنتی، به بازارهای جدید صادراتی برای نفت ایران دست پیدا کرده‌ایم و صادرات نفت خام و میعانات گازی بدون وقفه ادامه دارد. 
خجسته‌مهر به رشادت‌های کارکنان صنعت نفت از گذشته تا کنون اشاره کرد و افزود: جزیره خارک در دوران جنگ تحمیلی بیش از 3 هزار و 800 بار بمباران شد اما کارکنان خدوم صنعت نفت اجازه ندادند صادرات نفت حتی یک روز متوقف شود. 
وی با اشاره به سقف حقوق کارکنان صنعت نفت مانند سایر کارکنان دولت با وجود سختی کار بیشتر، ادامه داد: سخت‌ترین مشاغل مربوط به شرکت ملی نفت ایران است. در دوران جنگ آنها که در خط مقدم جبهه اقتصادی بودند رشادت‌ها کردند، اکنون نیز این کارکنان در سخت‌ترین شرایط در مناطق عملیاتی، بیش از یک ماه از خانواده دور هستند و در سخت‌ترین شرایط نفت را تولید می‌کنند اما حقوق و مزایای آنها بر اساس قانون در سقف حقوق دولت است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: در این دولت در بخش اکتشاف با اقدامات انجام شده معادل 2.5 میلیارد بشکه نفت خام به ذخایر نفت کشور اضافه شد و 7 مخزن نفتی و گازی را کشف کردیم.
خجسته‌مهر تصریح کرد: توسعه و سرمایه‌گذاری 21 میلیارد دلاری برای اتمام طرح‌های نیمه تمام و همچنین آغاز طرح‌های جدید نفتی نیز از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون انجام شده است و این طرح‌ها یا به بهره‌برداری رسیده و یا قرارداد آنها را امضا کرده‌ایم. 
وی مهمترین این طرح‌ها در دولت سیزدهم را بهره‌برداری و آغاز تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی و افتتاح فاز 14 پارس جنوبی دانست و گفت: توسعه فاز 11 این میدان مشترک یک شاهکار بزرگ و مایه اقتدار ایران اسلامی است. 
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه تمامی میدان‌های مشترک نفت و گاز تعیین تکلیف شده است، افزود: به زودی و تا پیش از پایان سال 14 میلیارد دلار قرارداد جدید برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی که عمده آنها میدان‌های مشترک هستند، امضا خواهد شد.
خجسته‌مهر ادامه داد: همچنین عملیات اجرایی طرح فشارافزایی میدان مشترک پارس جنوبی با همکاری چند پیمانکار بخش خصوصی کشور آغاز خواهد شد. 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: باید شرکت ملی نفت ایران را خانواده محور کنیم زیرا اگر خانواده‌ها مستحکم باشند در اهداف اقتصادی موفق خواهیم بود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.